Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-09-07, 10:01
Το avatar του χρήστη antesco
antesco antesco is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Νέα Πεντέλη - Αττική
Μηνύματα: 55
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Εγώ θα πρότεινα στην αρχή να το χωρίσετε σε

1) ψάρια
2) ασπόνδυλα
3) κοράλλια

και όσον αφορά τροπικά είδη από ταξίδια σας στο εξωτερικό, εγώ είμαι εδώ... για ότι θέλετε. Θαλασσινός (Reef) ενυδρειολόγος εδώ και 4 σχεδόν χρόνια. Υπάρχει και το http://www.fishbase.org/

Αλλά για Μεσογειακά... ελπίζω σε εσάς (γιατι ποτέ δεν έκανα ψαροντούφεκο ... )
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-07, 10:49
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Θάνο, φοβάμαι ότι ο διαχωρισμός που προτείνεις δεν είναι πολύ πρακτικός για τα δικά μας δεδομένα. Φαντάζομαι οι στόχοι και οι προτεραιότητες ενός ενυδρείου είναι πολύ διαφορετικές από τη δική μας επιθυμία να καλύψουμε ένα όσο το δυνατόν ευρύτερο φάσμα της βιοποικιλότητας των θαλασσών μας. Εκτός του ότι τα κοράλλια είναι επίσης ασπόνδυλα και άρα ο διαχωρισμός δεν θα είχε ούτε επιστημονική βάση, τα κοράλλια των θαλασσών μας είναι σχετικά λίγα για να τους αφιερώσουμε ολόκληρη κατηγορία έναντι των ψαριών και όλων των υπόλοιπων ασπονδύλων. Κι έπειτα, οι κατηγορίες αυτές αφήνουν απέξω οργανισμούς όπως τα φύκη, τα φυτά, τα θηλαστικά και τα ερπετά.... Θέλω να ελπίζω όμως ότι θα τα χρειαστούμε κι αυτά!!

Ευχαριστούμε πάντως πολύ για τη συμμετοχή.... νομίζω ότι όπως πάει με την τροπικοποίηση της Μεσογείου, οι δικές σου οι γνώσεις θα γίνονται όλο και πιο απαραίτητες! (εγώ τουλάχιστον είμαι άσχετη με τα τροπικά είδη )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-07, 11:48
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Smile Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Καλημερα σας, Εκατσα και διαβασα με προσοχη οσα αναφερεται και εχω καταληξει στην εξης αποψη: Καλο θα ητανε να γινει ενας επιστημονικος διαχωρισμος που ομως θα εχει και κοινες ονομασιες των (πχ. καρκινοειδη : καβουρια, αστακοι, καραβιδες και συναφη), ωστε να κανουμε κατι διαφορετικο, με μικρη ή μεγαλη επιστημονικη προσεγγιση αλλα παράλληλα προσεγγισιμο στον απλο δυτη που δεν γνωριζει αλλα θελει να μαθει. Να κανουμε δηλαδη την επιστημη να έρθει πιο κοντα στον απλο ανθρωπο, που θελει να μαθει αλλα οταν έρχετε η ωρα να ψαξει, χανετε στην αχανη και δυσνοητη ορολογια. Οσον αφορα το θεμα που θιξατε, στο να μπαινουνε γενικα οι φωτο μεσα και μετα ο όποιος διαχειριστης να αναλαμβανει να τις ταχτοποιει εχω μια μικρη διαφωνια. Ετσι θα γινεται ευκολα για τον καθενα να "πεταει" μια φωτο μεσα και να περιμενει να βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα. Ομως, αν προσπαθησουμε να τον κανουμε να ψαξει να προσεγγισει στο τι μπορει να εχει δει και μετα να μας πει " δεν μπορω να βρω, help", τοτε θα εχουμε κανει ενα βημα στο να κανουμε τον δυτη να ψαξει να μαθει και να δει πως θα βρει πολλα μπροστα του. Δηλαδη δινω ως ιδεα να λειτουργησει και εκπαιδευτικα.... Εχω και αλλες ιδεες για αυτο αλλα σιγα-σιγα... Να κρατησουμε τον επιστημονικο διαχωρισμο αλλα να εχουμε και κοινα ονοματα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-07, 14:34
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Συμφωνα με διάφορες διεθνείς βάσεις δεδομένων (ERSM, OBIS, SOMBASE,), έχουν καταλήξει στον παρακάτω διαχωρισμό:

Fish (Ψάρια)
Crustacea (Καρκονοειδή)
Echinoderms (Εχινόδερμα)
Mollusca (Μαλάκια)
Octocoralls (Κοράλλια)
Seaweeds (Φύκη)
Microalgae (Μικροάλγη)

Νομίζω πως καλό θα ήτανε να ακολουθεί αυτός για να υπάρχει μια ακολουθεία σύμφωνα με τα διεθή πρότυπα για τα οποία γίνεται μια προσπάθεια να ακολουθούνται σε διάφορες τέτοιες δουλείες...

Περιμένω σχόλια, απόψεις, διαφωνίες
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-11-07, 14:40
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Τρεις διαφωνίες!!!

i) Που πήγαν τα εξακοράλλια και τα υπόλοιπα κνιδόζωα;

ii) Γιατί αφήνουμε απέξω τους Πολύχαιτους, τους Σπόγγους, τα Θηλαστικά τα Ερπετά, τα Αγγειόσπερμα κλπ;
iii) Ποιός περιμένεις να σου ποστάρει φωτό από Μικροάλγη;

Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να μας απασχολεί ο συντονισμός με διεθνή πρότυπα επιστημονικών βάσεων... Νομίζω ότι πρεπει πρωτίστως να μας απασχολεί αυτό που βλέπει ο δύτης στις βουτιές του....
Διαφωνείς;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-11-07, 14:54
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Σωστά....

Όποτε τα προηγούμενα μαζί με τις δικές σου προτάσεις μπορούνε να κάνουνε την κατηγοριοποίηση που θέλουμε....
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-09, 22:38
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Γεια σας παιδιά και από εδώ!
Θα ήθελα να δείτε ένα πολύ όμορφο φόρουμ που έχουν οργάνωση οι Γάλλοι και νομίζω πως είναι πολύ κοντά σε αυτό που σκέφτεστε και εσείς. Θα ήταν υπέροχο αν μπορούσαμε να φτιάξουμε κάτι παρόμοιο και σε αυτό το φόρουμ.

http://doris.ffessm.fr/groupes.asp?n...E9tropolitaine

Βέβαια αυτό το φόρουμ ανήκει σε έναν μεγάλο οργανισμό όπως η FFESSM αλλά νομίζω πως η βασική σελίδα σε κατατοπίζει πολύ γρήγορα όσο αφορά την θέση του εκάστοτε υδρόβιου οργανισμού που ψάχνουμε. Ρίχτε του μια μάτια επιπλέον εδώ που είναι η αντίστοιχη σελίδα που ψάχνουν την φωτογραφίες τους.

http://doris.ffessm.fr/forum_liste.asp
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 13-02-09 στις 22:47.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-09, 12:05
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αναγνώριση Θαλάσσιων Οργανισμών

Κάπως έτσι το φανταζόμαστε... ίσως βέβαια με λιγότερη λεπτομέρεια ως προς τις ομοταξίες για την ώρα....

Νομίζω ότι αν περιοριστούμε στα Φύλα -με κάποια κατά προσέγγιση σχεδιαγράμματα και βασικές πληροφορίες για το καθένα από αυτά- θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε μία φιλική προς τον αρχάριο βάση (νομίζω σε αυτά τα δύο πρέπει κυρίως να επικεντρωθούμε).

Με την ευκαιρία να πω ότι ο Billy έχει ήδη δηλώσει διαθεσιμότητα για το στήσιμο και περιμένει από εμένα αυτά που θα ...στήσει . Αν όμως κάποιος θέλει να βοηθήσει περισσότερο, ας μου στείλει ένα πμ για να δούμε το συνολικό δυναμικό και την όρεξη που υπάρχει!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.