Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-11-08, 17:10
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
1. >Λογικα η φιαλη πρεπει να μην ηταν γεματη απο την αρχη....ηταν το πενηνταρι για τις ενδιαμεσες αποσυμπιεσεις...και αφου βλεπω οτι αναπνεω και δεν αλλαζει η πιεση κοπαναω το μανομετρο στη φιαλη και τζουπ πηγε στο μηδεν ...αλλα οπως ειπα εφτανε το πενηνταρι του ζευγαριου μου και για τους 2...
Προς γνώση και συμόρφωση όλων μας: Ο ενδελεχής προ-καταδυτικός έλεγχος, ειδικά στην τεχνική κατάδυση, δεν είναι προαιρετικός αλλά απαραίτητος για την ασφάλεια μας.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξε ολα ειναι σχετικα αντρεα, στις βουτιες που σου αρεσουν θα συμφωνουσα....

Ομως η τρεχουσα αποψη μου ειναι βουτιες στα 20 μετρα με πολλα ψαρακια γυρω γυρω και μακρια απο τις ωρες μηδεν, οποτε δεν θελω ουτε δευτερα κομπιουτερ ουτε Bottom timers, to uwatec μου σε ενα συντηρητικο προγραμματακι για micro bubbles, ενα νιτροξακι, ενα 3,5 ωρο τη μερα υποβρυχιως, το ρολογακι μου ως back up , το βαθυμετρο της κονσολας μου ωστε να ξερω που ειναι τα 6 και τα 3 μετρα και καλη γνωση των πινακων...(δεν ειναι κακο να θυμασαι απ εξω ολες τις ωρες μηδεν)
Άρα με το ρολόι και το βυθόμετρο είχες back-up. Και συμφωνώ και επαυξάνω για τις ώρες μηδέν καθώς και την γνώση τεχνικών emergency deco.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανως και συμφωνω...αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση και 20 μετρα σχοινι να ειχα ανοιξει , η σημαδουρα παλι οριζοντια θα ηταν....για αυτο και τρελαινομαι οταν βλεπω κοσμο να εχει το reel δεμενo πανω του....
.. Άσε μην αναλύσουμε το κλιπάρισμα, γιατί και εγκεφαλικό θα πάθω και συναδέλφους θα θίξουμε...



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ομολογω οτι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε διπλη πορπη...αυτο που λειτουργει σε μενα ειναι οτι εχω μοιρασει τα βαρη πανω μου μεταξυ των ενσωματωμενων βαρων κ της ζωνης με τετοιο τροπο οποτε οτι και να χασω ειμαι σχεδον οκ....να τονισω ομως οτι βουταω παντα υπερβαρος καθοτι ειτε συνοδευω ειτε βιντεοσκοπω....
Για τεχνική κατάδυση μιλάω με στεγανή και 10,11 κιλά στη μέση... διπλή πόρπη και ξερό ψωμί!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-11-08, 17:49
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Μόνο δύο:
1. Ευτυχώς πρίν την βουτιά, πέφτοντας στο νερό απο φουσκωτό, έφυγε ο ένας φακός της μάσκας (Και καταδύθηκε μονάχος του, ευτυχώς όχι σε αβυσσαλαίο βάθος. Τον μάζεψα, αλλά δεν ήθελε με τίποτα να μπαί, χωρίς να περνάει ο καταράκτης του Νιαγάρα). Εφεδρική μάσκα υπήρχε, αλλά δεν ήταν μυωπική. ΄Εβγαλα την βουτιά κανονικά, αφού είχα ενημερώσει το ζευγάρι μου οτι δεν έβλεπα Χριστό. Το θέαμα παραπέμπει σε πέρασμα αόματου απέναντι στον δρόμο... Αηδές θέαμα !
2. Κόλλημα του inflator, που μου έδινε αργά και σταθερά αέρα συνεχώς. Το πρόβλημα λύθηκε, κλέινοντας τον ρυθμιστή που ήταν συνδεδεμένο, και χρησιμοποιώντας τον δεύτερο. Διπλό κλείστρο γαρ, δύο ρυθμιστές πάντα. Εννοείται οτι το φούσκωμα - ξεφούσκωμα γινόταν χειρο - στοματοκίνητα.

Εντάξει, υπάρχει και ένα τρίτο, που δεν το λέω γιατί θα φάω κράξιμο (έχουμε ένα κάποιο όνομα στην κενωνία) για τον τρόπο που το αντιμετώπισα. Πολύ "αντρικά", πολύ "σιγά τι έγινε / εντάξει μωρέ..." και απολύτως και επικύνδυνα ΛΑΘΟΣ !
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-11-08, 18:38
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

[quote=΄Ακης Γκούμας;20961]
1. Ευτυχώς πρίν την βουτιά, πέφτοντας στο νερό απο φουσκωτό, έφυγε ο ένας φακός της μάσκας (Και καταδύθηκε μονάχος του, ευτυχώς όχι σε αβυσσαλαίο βάθος. Τον μάζεψα, αλλά δεν ήθελε με τίποτα να μπαί, χωρίς να περνάει ο καταράκτης του Νιαγάρα). Εφεδρική μάσκα υπήρχε, αλλά δεν ήταν μυωπική. ΄Εβγαλα την βουτιά κανονικά, αφού είχα ενημερώσει το ζευγάρι μου οτι δεν έβλεπα Χριστό. Το θέαμα παραπέμπει σε πέρασμα αόματου απέναντι στον δρόμο... Αηδές θέαμα !

Το θυμάμαι αυτό το ατυχές περιστατικό με το ματογυάλι σου... Μου έγινε μάθημα να κουβαλάω δύο μάσκες μαζί μου από τότε.
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-05-12, 23:22
rizopoulos1981 rizopoulos1981 is offline
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 18
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Μια φορά έκανα βουτία με εξοπλισμό γνωστού καταδυτικού(Ονόματα δεν λέμε τεσπα) και μου βγήκε ξυνή.

1.Σκισμένο επιστόμιο στο κάτω μερος του Β σταδίου(βέβαια κακώς που δεν του έκανα έλεγχο απο την αρχή),το ανακάληψα στα 10μ,μια εβαζε νερό και μια οχι.Αναλογως ποσο μετακοινούσα το ρυθμιστή στο στόμα μου.
2.Μετα το σκισμένο επιστόμιο στο Β σταδιο,πήρα το χταπόδι αλλα το προβλημα συνέχιστηκε με λιγότερη εισροή νερου(μαλλον χαλασμένη μεμβρανη Β σταδιου ή αστοχία o ring Α σταδιου,δεν ξέρω,δεκτές αλλες γνώμες)

Η απάντηση του καταδυτικου δεν πρεπει να ακουστεί γιατι θα φύγουμε ολοι


ΠΟΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑ

Οτι λάμπει δεν ειναι χρυσός

ΠΡΟΣΟΧΗ με αυτους που βουτάμε
__________________
rizopoulos kostas
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-06-12, 12:40
free_scubaOW free_scubaOW is offline
 
Εγγραφή: 19-11-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

για πόσες από τις αστοχίες αυτες μας προετοιμάζουν οι εκπαιδευτές μας
στο OW ?

για καμμία είναι η απάντηση... σου τα παρουσιάζουν όλα απλά και εύκολα...
νομίζω θα έπρεπε έστω να γίνει μία αναφορά για αυτά τα ατυχήματα έστω σε επίπεδο στατιστικών για να έχουμε υπόψη μας τι μπορεί να μας συμβεί

προσωπική εμπειρία : λύσιμο ζώνης του ζευγαριού μου στα 20 μετρα σε κατάδυση αναψυχής
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-12, 18:28
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

και μενα μου ετυχε να μπαζει ο μεταχειρισμενος ρυθμιστης μου λιγο νερο και να κανω γαργαρες και αμεσως πηρα καινουριο!
Το επομενο που χρειαζομαι ειναι ενα τζακετ μιας και το επισης μτχ mares εχει μικρη διαρροη απο τις κολλήσεις του!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-06-12, 14:21
submarine1980 submarine1980 is offline
 
Εγγραφή: 12-05-2008
Περιοχή: Aberdeen
Μηνύματα: 85
Smile Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb Εμφάνιση μηνυμάτων
z. περισσότερο από τις μισές αστοχίες πίνακα κατέληξαν σε συμβάν!! (πως αστοχεί ο πίνακας?? άμα τον χάσεις? αν σβηστεί?)

η. Το ποιο επικίνδυνο (με ΔΙΑΦΟΡΑ) κομμάτι της κατάδυσης? Η σκάλα του σκάφους...... με σχεδόν τέλειο σκορ για να σου κάνει πρόβλημα.
μαλλον δεν θα επρεπε να το παραδεχτω δημοσια αλλα εχω σβησει κανα δυο plans απο τον πινακα

και οσο για τη σκαλα μπορει να συντελεσει σε πολυ θεαματικες εξόδους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-06-12, 14:37
submarine1980 submarine1980 is offline
 
Εγγραφή: 12-05-2008
Περιοχή: Aberdeen
Μηνύματα: 85
Post Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο free_scubaOW Εμφάνιση μηνυμάτων
για πόσες από τις αστοχίες αυτες μας προετοιμάζουν οι εκπαιδευτές μας
στο OW ?

για καμμία είναι η απάντηση... σου τα παρουσιάζουν όλα απλά και εύκολα...
νομίζω θα έπρεπε έστω να γίνει μία αναφορά για αυτά τα ατυχήματα έστω σε επίπεδο στατιστικών για να έχουμε υπόψη μας τι μπορεί να μας συμβεί

προσωπική εμπειρία : λύσιμο ζώνης του ζευγαριού μου στα 20 μετρα σε κατάδυση αναψυχής
δεν ειναι λιγο υπερβολικο αυτο το καμια???

τουλαχιστον οι Οργανισμοι που ξερω σε μαθαινουν
  1. να βαζεις / βγαζεις τη μασκα σου κατω απο το νερο
  2. να κανεις ελεγχομενη αναδυση με τον buddy σου (BC Failure)
  3. να κανεις καποιου ειδους buddy check, gear maching η οπως αλλιως θες πες το (το οποιο ΟΤΑΝ γινεται λυνει τα ποιο πολλα προβληματα πριν καν εμφανιστουν!!!)

επισης ενδιαφερον ειναι το Multiple Gas Supplies 0 0
Incidents: 0??? Morbidity: 0??? Mortality: ???

κυριως λογο του τελευταιου φανταζομαι οτι αυτη η λιστα αφορα κατα κανονα αφορα recreational diving...

στατιστικες υπαρχουν

http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=5631

και συνηθως ειναι user error...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη submarine1980 : 22-06-12 στις 14:40.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-06-12, 17:26
Το avatar του χρήστη Achaia Scuba
Achaia Scuba Achaia Scuba is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 133
Απάντηση: Προβλήματα εξοπλισμού στην κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο free_scubaOW Εμφάνιση μηνυμάτων
για πόσες από τις αστοχίες αυτες μας προετοιμάζουν οι εκπαιδευτές μας
στο OW ?
για καμμία είναι η απάντηση... σου τα παρουσιάζουν όλα απλά και εύκολα...
νομίζω θα έπρεπε έστω να γίνει μία αναφορά για αυτά τα ατυχήματα έστω σε επίπεδο στατιστικών για να έχουμε υπόψη μας τι μπορεί να μας συμβεί
προσωπική εμπειρία : λύσιμο ζώνης του ζευγαριού μου στα 20 μετρα σε κατάδυση αναψυχής
Φιλε μου ο εκπαιδευτης σου, εφοσον κανει σωστα την δουλεια του..... χωρις εκπτωσεις.... θα σε διδαξει πως να αποφυγεις να χασεις την ζωνη σου στα 20μ.

Ολα τα σχολεια ολων των οργανισμων σε διδασκουν πρωτα να φροντισεις να αποφυγεις μια αστοχια και μετα αν τελικα ειναι αδυνατο να την αποφυγεις πως να μειωσεις τυχον συνεπειες και να βγεις σωος.

Προσωπικα και αυστηρα στις πρωτες ρηχες καταδυσεις του OWD θα λυσω την ζωνη των μαθητων μου ξαφνικα μονο εαν δω οτι παρ' οτι το εχουμε συζητησει αναλυτικα, δεν την εχουν ασφαλισει σωστα ή ετυχε να αγορασουν ζωνη με πλαστικη πορπη, ετσι μαθαινουν να φροντιζουν να μην τους συμβει ποτε ξανα αυτο.
Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να γινει αυτο εκπαιδευτικα στα 18μ.

Το ζευγαρι σου κατι δεν επραξε σωστα και εχασε την ζωνη του, θα πρεπει να επανεξετασει την αυτοσυγκεντρωση του οταν προετοιμαζεται για καταδυση ή την εκπαιδευση του.

Δεν γνωριζω την εμπειρια σου αλλα πρεπει να γνωριζεις οτι αν εφαρμοσεις ακριβως οτι εμαθες στο σχολειο και δεν παρακαμψεις τιποτα και εισαι απολυτα πιστος στα ορια της εκπαιδευσης σου ειναι πολυ δυσκολο να σου συμβει κατι.

Εξαλλου ο Ιπποκρατης εχει πει,

«Κάλλιον του θεραπεύειν, το προλαµβάνειν»

Στην καταδυση μπορω να πω οτι εχει απολυτη εφαρμογη.

Φιλικα, Νεκταριος
__________________
Νεκτάριος Κατριβέσης - Πάτρα
https://www.facebook.com/nektecrec/
https://twitter.com/NekTec/
http://www.youtube.com/user/AchaiaScuba
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.