Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Διαβάσατε για κάποιο καταδυτικό ατύχημα? Σας έτυχε κάποιο επικίνδυνο περιστατικό? Βάλτε στην άκρη τις ντροπές κι ας ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας για ακόμη πιο ασφαλείς καταδύσεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-07, 23:47
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

Με αφορμή ένα σχόλιο / αναφορά που έγινε εδώ υπάρχει ο εξής ισχυρισμός:

Υπάρχει κάποιο σύστημα εκπαίδευσης το οποίο παρόλες τις χιλιάδες καταδύσεις / διεισδύσεις φέρεται να μην έχει καθόλου ατυχήματα.

Τι πιστεύετε εσείς για αυτό? Μήπως είναι καιρός να αναθεωρήσουμε μετά από 47 χρόνια ύπαρξης τους, την ορθότητα του εκπαιδευτικού συστήματος οργανισμών όπως NAUI, PADI? Μήπως παραβλέπουν σημαντικά στοιχεία οργανισμοί όπως η TDI, IANTD που ήταν από τις πρώτες στη δεκαετία του 90 που υιοθέτησαν εκπαιδευτικά προγράμματα για Nitrox σε καταδύσεις αναψυχής?

Από την άλλη μήπως είναι λίγο παρακινδυνευμένο να υποστηρίζει κανείς ότι έχει βρει τη μαγική συνταγή για την εξάλειψη των καταδυτικών ατυχημάτων?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-07, 05:05
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

και για να δουμε την αναγκαιοτητα του DIR ( γιατι περι αυτου προκειται ολη η ιστορια) θα πρεπει να δουμε ποιοι ειναι αυτοι τελικα που εχουν δυστυχηματα? ειναι οι ταπεινοι δυτες αναψυχης DEW (doing everything wrong) ή οι τεχνικαδες που αναζητουν την ομορφια της αβυσσου? ή κανενας απο τους 2?

Σε αλλα φορουμ οι κουβεντα κραταει χρονια και χρονια.

Διαβασα πολλα επιχειρηματα και αποψεις και απο τις 2 μεριες, και περιμενω τη σημερινη παρουσιαση για να εχω καλυτερη εικονα.

Προσωπικα δεν εχω κανενα ατυχημα (φτου φτου) και αναρωτιεμαι , "μαγκες πειραζει που το τζακετ μου ειναι κλασσικό? Πειραζει που δεν δενομαι φιογκο με το χταποδι μου των 3 μετρων ( που δεν ειναι πανω απο 1.2μ)? Πειραζει που τα λουρακια στα σχιστα μου πεδιλα ειναι ελαστικα?".

Αν πειραζει, πως -αν τα αλλαξω- θα βελτιωσουν την καταδυτικη μου ικανοτητα προς το καλυτερο? Υπαρχει κατι καλυτερο απο δεκαδες χιλιαδες-ανθρωποβουτιες χωρις ατυχημα? ( ανθρωποβουτια = 1 καταδυση δυτη παρουσια μου) Πειραζει που ολοι αυτοι δεν ειχαν Halkyon backplate και Apeks ρυθμιστη?

Ξανα τονιζω οτι δεν μιλαω για τεχνικη καταδυση. Η τεχνικη καταδυση δεν με ενδιαφερει , με ενδιαφερουν οι αυτοδυτες αναψυχης σε περιβαλλον αναψυχης οπως αυτο οριζεται απο τους κραταιους οργανισμους.
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 28-06-07 στις 05:16.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-07, 07:53
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

Να μου επιτραπούν δύο σχόλεια...

Το σύστημα DIR δεν αφορά μόνο τεχνικές καταδύσεις, αλλά ΚΑΙ καταδύσεις αναψυχής.

Δεν είναι σωστό να εστιαζόμαστε στον εξοπλισμό... κανείς δεν λέει να έχεις Apeks ρυθμιστή και Halcyon wings...

Ένας καθηγητής οδήγησης μπορεί να λέει ότι δεν έχει κανένα ατύχημα κατα την διάρκεια χιλιάδων ορών οδήγησης με 40 χλμ στην πόλη.. . Είναι ΠΟΛΥ καλός να σου μάθει πως να παρκάρεις στην πόλη, πως να σταματάς στα stop και να αντιδράς στην πόλη με 40 χλμ την ώρα, αλλά ΔΕΝ μπορεί να σου εξηγήσει τι είναι η υπερστροφή και η υποστροφή... ναι θα μου πείτε, γιατί να το πεί στους μαθητές μιας και οι μαθητές του θα οδηγούν πάντα συνετά;; Θα οδηγούν ή την πρώτη φορά που θα πάρουνε μια στροφή με 20 χλμ παραπάνω θα βραθούνε στο χαντάκι;;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-07, 07:57
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

Πειράζει που κάποιοι μπορούν και θέλουν να εξελιχθούν?
Πειράζει που κάποιοι μπορούν και θέλουν να εξελίξουν?
Πειράζει που κάποιοι έχουν βαρεθεί την νοοτροπία των ΚΚ?
Πειράζει που κάποιοι θέλουν να αισθάνονται ασφάλεια ακόμα κι αν δεν βουτάνε με τον εκπαιδευτή τους σε "εκδρομές" της σχολής?
Πειράζει που κάποιοι θέλουν να δοκιμάσουν πριν απορρίψουν?
Πειράζει που κάποια πράγματα - απλά - δουλεύουν καλύτερα?
Πειράζει που κάποιοι σέβονται?
Πειράζει που κάποιοι γουστάρουν να τους σέβονται?
Πειράζει που κάποιοι επιλέγουν να διαβάσουν ολόκληρο το κείμενο?
Πειράζει που κάποιοι θέλουν να δείξουν και μια άλλη άποψη/διάσταση?
Πειράζει που κάποιος άλλος το σκέφθηκε πρώτος?



Έχω την εντύπωση ότι τελικά και σ'αυτό αλλά και στο άλλο thread, το "θέμα" δεν είναι αυτό που δηλώνεται στον τίτλο τους....
Οπότε ίσως κάποιοι τα βρουν σχετικά τα παραπάνω.

Υ


PS. Γιώργο, πειράζει που το Halkyon γράφεται Halcyon ()?
PS2. Σώτο, sorry για το spam
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-07, 08:55
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Πειράζει που κάποιοι μπορούν και θέλουν να εξελιχθούν?
Πειράζει που κάποιοι μπορούν και θέλουν να εξελίξουν?
Πειράζει που κάποιοι έχουν βαρεθεί την νοοτροπία των ΚΚ?
Πειράζει που κάποιοι θέλουν να αισθάνονται ασφάλεια ακόμα κι αν δεν βουτάνε με τον εκπαιδευτή τους σε "εκδρομές" της σχολής?
Πειράζει που κάποιοι θέλουν να δοκιμάσουν πριν απορρίψουν?
Πειράζει που κάποια πράγματα - απλά - δουλεύουν καλύτερα?
Πειράζει που κάποιοι σέβονται?
Πειράζει που κάποιοι γουστάρουν να τους σέβονται?
Πειράζει που κάποιοι επιλέγουν να διαβάσουν ολόκληρο το κείμενο?
Πειράζει που κάποιοι θέλουν να δείξουν και μια άλλη άποψη/διάσταση?
Πειράζει που κάποιος άλλος το σκέφθηκε πρώτος?



Έχω την εντύπωση ότι τελικά και σ'αυτό αλλά και στο άλλο thread, το "θέμα" δεν είναι αυτό που δηλώνεται στον τίτλο τους....
Οπότε ίσως κάποιοι τα βρουν σχετικά τα παραπάνω.

Υ


PS. Γιώργο, πειράζει που το Halkyon γράφεται Halcyon ()?
PS2. Σώτο, sorry για το spam

Πειράζει που κάποιος πρέπει να προσγειωθεί ?

Πειράζει που θεωρώ πως η έπαρση δεν έχει θέση στη νοοτροπία του δύτη και ειδικά του τεχνικού δύτη?
Πειράζει που θεωρώ ότι πιό βασικό και από αυτόν ακόμα τον εκπαιδευτικό οργανισμό είναι η νοοτροπία που έχει ο δύτης?

Πειράζει που θεωρώ την τοποθέτησή σου ότι μοιάζει με διαφήμιση?

Με την αγάπη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-07, 09:08
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Πειράζει που κάποιος πρέπει να προσγειωθεί ?

Πειράζει που θεωρώ πως η έπαρση δεν έχει θέση στη νοοτροπία του δύτη και ειδικά του τεχνικού δύτη?
Πειράζει που θεωρώ ότι πιό βασικό και από αυτόν ακόμα τον εκπαιδευτικό οργανισμό είναι η νοοτροπία που έχει ο δύτης?

Πειράζει που θεωρώ την τοποθέτησή σου ότι μοιάζει με διαφήμιση?

Με την αγάπη μου.
Μου την είπε...

Όχι φίλε μου, δεν είναι διαφήμιση.

Απλώς δεν θεωρώ σωστό το να γκρινιάζουμε διαρκώς για την "βαλτωμένη κατάσταση στην Ελλάδα", και μόλις κινηθεί κάτι, να προσπαθούμε να το θάψουμε.
Αν γίνονταν εποικοδομητική και καλοπροαίρετη κριτική, θα έγραφα σε τελείως διαφορετικό ύφος, πίστεψέ με.
Δεν είναι όλα ωραία στον παράδεισο.

Όσο για την έπαρση και τα περί προσγείωσης, ίσως να έχεις δίκαιο. Σέβομαι και αναλογίζομαι την άποψή σου (γενικότερα).
Θα το ψάξω, ευχαριστώ.

Επίσης, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είμαι τεχνικός αυτοδύτης.
Όμως, μ’ενδιαφέρει περισσότερο η κατάδυση παρά τα PR.
Πειράζει?

Φιλικά προς όλους
Υ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-07, 09:27
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι πιστεύετε εσείς για αυτό? Μήπως είναι καιρός να αναθεωρήσουμε μετά από 47 χρόνια ύπαρξης τους, την ορθότητα του εκπαιδευτικού συστήματος οργανισμών όπως NAUI, PADI? Μήπως παραβλέπουν σημαντικά στοιχεία οργανισμοί όπως η TDI, IANTD που ήταν από τις πρώτες στη δεκαετία του 90 που υιοθέτησαν εκπαιδευτικά προγράμματα για Nitrox σε καταδύσεις αναψυχής?
Δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να υποστηρίξει ότι υπάρχουν μηδενικά ατυχήματα... αλλά υπάρχουν οργανισμοί που είναι σε αδράνεια, ΔΗΣΤΥΧΩΣ ( βλέπε IANTD) και άλλοι που πραγματοποιούν καταδύσεις πολλών ορών και εξελίσσονται... Σώτο, εάν δείς το τελευταίο TDI Adv Trimix Manual θα δεις μια αρκετά DIR φιλοσοφία στον εξοπλισμό και σε αυτά που γράφουν... επίσης δες τον Georgitsis και πως εκπαιδεύει με το σύστημα της NAUI.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-07, 10:31
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου την είπε...

Όχι φίλε μου, δεν είναι διαφήμιση.

Απλώς δεν θεωρώ σωστό το να γκρινιάζουμε διαρκώς για την "βαλτωμένη κατάσταση στην Ελλάδα", και μόλις κινηθεί κάτι, να προσπαθούμε να το θάψουμε.
Αν γίνονταν εποικοδομητική και καλοπροαίρετη κριτική, θα έγραφα σε τελείως διαφορετικό ύφος, πίστεψέ με.
Δεν είναι όλα ωραία στον παράδεισο.

Όσο για την έπαρση και τα περί προσγείωσης, ίσως να έχεις δίκαιο. Σέβομαι και αναλογίζομαι την άποψή σου (γενικότερα).
Θα το ψάξω, ευχαριστώ.

Επίσης, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είμαι τεχνικός αυτοδύτης.
Όμως, μ’ενδιαφέρει περισσότερο η κατάδυση παρά τα PR.
Πειράζει?

Φιλικά προς όλους
Υ
Καθόλου δεν πειράζει! Δεν σου τη λέω απλά συνεχίζω το μοτίβο

Διαβάζω και πίσω από τις λέξεις και ομολογώ πως σου πιστώνω όντως ότι σε ενδιαφέρει η κατάδυση παρά το PR.

Ναι στην εξέλιξη και αποτελμάτωση!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-06-07, 10:34
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ:

Θα μπορούσα να είμαι φανατικός DIR αν η όλη φιλοσοφία δεν χαρακτηριζόταν από φανατισμό! Είναι και οι προγόνοι μας συμμέτοχοι στην εξέλιξη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-06-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Υπάρχει στη θεωρία το zero accident?

Σε ότι αφορά στην σύγκριση που γίνεται στα εκπαιδευτικά συστήματα έχω να καταθέσω και την προσωπική μου εμπειρία.

Η φιλοσοφία της NAUI είναι "DIVE SAFETY THROUGH EDUCATION". Κάποιοι CD της NAUI θέλησαν κάποτε να προωθήσουν τον οργανσιμό αυτό σαν το μόνο οργανισμό που παρέχει ασφαλή εκπαίδευση. Τότε όταν ήμουν και εγώ μαθητής τους και άκουγα αυτά τα πράγματα από τα στόματα των ανθρώπων που θαύμαζα και είχα σαν πρότυπο ένιωθα ομολογώ κάπως άβολα. Δεν μου άρεσε να γίνεται αυτός ο διαχωρισμός. Έκαναν αναφορές σε καταδυτικά ατυχήματα και σύνδεαν πάντοτε την αιτία με έναν οργανσιμό εκπαίδευσης -- ποιόν άλλο από την PADI. Η PADI εν τω μεταξύ σενέχισε να αναπτύσσεται και να κατακυριεύει την παγκόσμια σκηνή. Σαν λογικά σκεπτώμενο άνθρωπο μου έκανε εντύπωση το γεγονός πως ένας οργανισμός που οδηγεί τους εκπαιδευόμενους του στο ατύχημα συνεχίζει να αναπτύσσεται και να μεγαλώνει. Μα τόσο αδαείς εν τέλει, έλεγα είναι οι Αμερικάνοι. Μα δε βλέπουν τη διαφορά? Αυτή η κατάσταση συνεχιζόταν και επαναλαμβανόταν σε κάθε συζήτηση σε πηγαδάκια δυτών, με τους μεν να στιγματίζουν του δε και του δε να στιγματίζουν τους μεν. Διότι εδώ που τα λέμε δεν ήταν μονοβαρής αλλά αμφιβαρής το δημόσιο "κατηγορώ". Ετσι κάποια μέρα αποφάσισα και έγινα εκπαιδευτής. NAUI αρχικά. Επιεδή ήθελα να δω και το απέναντι σττρατόπεδο έγινα και PADI. Διαπιστωσα με ανακούφιση πως αυτοί οι άνθρωποι δεν ήταν αδαείς. Μάλιστα "έκλεψα αρκετά απο τα θετικά τους στοιχεία τα οποία με αναβάθμισαν σαν δύτη και σαν άνθρωπο. Έμαθα ότι η αντιπαράθεση με γνώμονα τα καταδυτικά ατυχήματα ήταν άτοπη και επιζήμια για όλους. Άρχισα να σκέφτομαι το θέμα λίγο πιο βαθειά και δεν είναι ανάγκη νομίζω να σας αναφέρω πως τα συμπεράσματα που έχω καταλήξει είναι ότι σε ένα καταδυτικό ατύχημα παίζουν ρόλο τόσοι πολλοί παράγοντες και η ποικιλομορφία που επικρατείο είναι τέτοια ώστε να μην είμαι σε θέση να υποστηρίξω αν κάποιος οργανισμός πλεονεκτεί σε αυτό το θέμα έναντι κάποιου άλλου. Ενδεχομένως οι άνθρωποι στην GUE και στην κάθε GUE να έχουν σκεφτεί κάπως πιο βαθειά αυτά τα θέματα να έχουν κάνει τις ανλύσεις τους και να βρήκαν κάποια πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα και να τα εφάρμοσαν στη συνέχεια στα εκπαιδευτικά τους προγράμματα με την αντίστοιχη βαρύτητα και επιμονή ώστε να έχει προκύψει ένα καλό αποτέλεσμα. Όμως θεωρώ πως οι άλλοι οργανσιμοί δεν στερούνται παρόμοιας προσπάθειας. Επίσης θεωρώ πως είναι κάπως παρακινδινευμένο να στηρίζεις ένα τέτοιο όνειρο. Το όνειρο των zero accidents. Πάντοτε θα υπάρχουν άτυχοι και παντοτε θα υπάρχουν άτομα που κάνουν υπερβάσεις επικίνδυνες ανεξάρτητα από το που προέρχονται και ανεξάρτητα από το ποιός τους έχει εκπαιδεύσει. Πιστεύθω πάρα πολύ στο θέμα του χαρακτήρα και της γενικότερης νοοτροπίας. Εϊμαι οπαδός της εφαρμογής νέων τακτικών για την ασφάλεια που έχουν τεκμηριωθεί και αποφεύγω να δηλώνω πως είμαι "ο καλύτερος". Ίσως αυτό να με βοηθά στο να είμαι πιο προσεχτικός και προνοητικός.

Αυτό πάντως είναι η προσωπική μου άποψη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.