Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θεωρείτε η εκπαίδευση OWD είναι πλήρης και επαρκής ώστε
Ναι 16 61,54%
Όχι 10 38,46%
Ψήφισαν: 26. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-07-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Open Water Diver

Κοιτάζοντας λίγο πίσω στις ημέρες που κάνατε το σχολείο Open Water, κατά πόσο νομίζετε ότι σας προετοίμασε κατάλληλα να βγείτε και να κάνετε βουτιές;;

το σιγουρο ειναι οτι με 6-7 βουτιες που εκανα δεν θα ενιωθα ανετος να βγω και να κανω βουτιες μονος μου !
Παντα ακομα και τωρα ( που η εμπειρια μου ειναι και την θεωρω ακομα μικρη - 50 βουτιες ) βουταω με ατομο εμπειροτερο απο εμενα..
την μονη βουτια που εκανα με ατομο του ιδιου επιπεδου με εμενα μονοι μας. ηταν πριν 3 εβδομαδες και δεν κατεβηκαμε κατω απο 8 μετρα !

κάνατε βουτιά από σκάφος ή όλες ήταν από την παραλία (λιμανάκια πχ);;

εκτος του πρωτο μαθηματος, ολα τα αλλα ηταν απο σκαφος...

βγάλατε την μάσκα σας ενώ κολυμπούσατε για να την καθαρίσετε ή έπρεπε να καθήσετε στον πυθμένα της θάλασσας;

Εβγαλα την μάσκα για καθαρισμό όσο κολυμπούσα... (αλλά και στον πυθμένα...)...γενικα με την μασκα ποτε δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα και την εβγαζα-εβαζα ανετοτατα παντου !


Πιστεύετε ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να σου δίνει μόνο τα ελάχιστα;

νομίζω πως ναι πρέπει να σου δίνει τα ελάχιστα , αλλα και τα απαραιτητα για τις βουτιες που σου επιτρεπει να κανεις ( <18μ)....
προσωπικα, θα προχωρησω μονο και μονο για ψυχολογικους λογους στο 2ο επιπεδο....αλλα, για εμενα η βουτιες μου αρεσουν να ειναι σε ενα τετοιο βαθος που να νιωθω εγω ανετα....
και αυτο ειναι γυρω στα 15 μετρα !
οταν κατεβαινω βαθυτερα, και το dive computer μου γραφει >25 μετρα ...αγχωνομαι....οποτε.......μεχρ ι εκει που μου αρεσει, για να συνεχισει να μου αρεσει !!
αυτο που πραγματικα θα ηθελα να ειχα διδαχθει στο πρωτο αστερι ειναι μαθηματα με την πυξιδα underwater....προσανατολισμος .....εκει χανω τελειως την μπαλα !


επισης ενα αλλο προβλημα που πρεπει να αποβαλω ειναι οταν δεν βλεπω τον βυθο.....αγχωνομαι παλι....δηλαδη......οταν κανω καταδυση στα 15-20 μετρα περιπου σε εναν υποβρυχιο τοιχο, και ξερω οτι απο κατω μου ειναι -80......εκει αγχωνομαι .!!!
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yannis : 05-07-07 στις 11:03.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-07-07, 06:42
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ηλίας is offline
 
Εγγραφή: 20-06-2007
Περιοχή: Α. Λιόσια
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτάζοντας λίγο πίσω στις ημέρες που κάνατε το σχολείο Open Water, κατά πόσο νομίζετε ότι σας προετοίμασε κατάλληλα να βγείτε και να κάνετε βουτιές;;

Για να φέρω μερικά παραδείγματα,
- κάνατε βουτιά από σκάφος ή όλες ήταν από την παραλία (λιμανάκια πχ);;
- βγάλατε την μάσκα σας ενώ κολυμπούσατε για να την καθαρίσετε ή έπρεπε να καθήσετε στον πυθμένα της θάλασσας;

Πιστεύετε ότι το πρώτο πτυχίο πρέπει να σου δίνει μόνο τα ελάχιστα;
Τουλάχιστον στη σχολή που τέλιωσα το OW, πιστεύω οτι η εκπαίδευση ήταν πλήρης... και στο κολυμβητήριο, οπου κάναμε τα πρώτα μαθήματα αλλά και στη θάλασσα. Βουτιά απο σκάφος δεν έκανα στις καταδύσεις του OW, παρά μόνο στο καταδυτικό που βουτάω απο τότε που πήρα το πτυχίο, τις βασικές όμως ασκήσεις που κάναμε στο κολυμβητήριο τις ξαναεπαναλάβαμε και στην θάλασσα. Πάντως πιστεύω οτι δεν αρκεί μόνο η εκπαίδευση, είναι αυτό που λένε να το 'χεις, να σ'αρέσει, όπως ισχύει και σε κάθε άλλη δραστηριότητα που καταπιάνεται ένας άνθρωπος. Θυμάμαι μια μαθήτρια που ήταν μαζί μου στις καταδύσεις του OW, είχε τόσο άγαρμπη συμπεριφορά κάτω απ'το νερό, που πραγματικά, δεν ξέρω πως κατάφερε να πάρει το πτυχίο... Είχε τρομερό αγχος.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-07-07, 17:37
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Open Water Diver

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν προσπαθήσω να θυμηθώ την εκπαίδευσή μου στο πρώτο ερασιτεχνικό αστέρι της Ομοσπονδίας το 1989, μου δίνεται η εντύπωση, σε συνάρτηση με αυτά που διαβάζω από τους άλλους φίλους εδώ, ότι τα πράγματα δεν είναι ίδια με τότε στην εκπαίδευση.
Θυμάμαι ότι την πρώτη μέρα της εκπαίδευσης υπήρχαν τεστ κολύμβησης (ελεύθερο, με πέδιλα, με πέδιλα και αναπνευστήρα χωρίς μάσκα, πλάγια κολύμβηση) και ελεύθερης κατάδυσης όπου εκτός των άλλων έπρεπε στα 3-4 μέτρα να πετάξεις την μάσκα σου στον βυθό, να κατέβεις να την βρεις να την καθαρίσεις και να επιστρέψεις στην επιφάνεια με την μάσκα σου φορεμένη σωστά και καθαρή από νερά.
Μπουκάλες και ρυθμιστές γνωρίζαμε από την δεύτερη ημέρα και οι ασκήσεις αυτές επαναλάμβάνονταν τις επόμενες τέσσερις καταδυτικές ημέρες φορώντας την αναπνευστική συσκευή. Θυμάμαι ακόμα ατελείωτες ασκήσης συντροφικής βοηθητικής αναπνοής (τότε κανείς δεν είχε χταπόδι), ασκήσεις για τον έλεγχο του πανικού (με απροειδοποίητο κλείσιμο της παροχής), ελεύθερες αναδύσεις από τα 10 μέτρα, πλάγιο κολύμπι στην επιφάνεια με όλον τον εξοπλισμό(χωρίς BCD φυσικά, ούτε ο εκπαιδευτής δεν είχε), υποβρύχιο κολύμπι με ένα πέδιλο κ.λπ.
Και μέχρι το 200 που πέρασα εγώ την ίδια εκπαίδευση κάναμε.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης θυμάμαι ότι τουλάχιστον από εκείνο το συγκεκριμένο σχολείο δεν πήραν το αστέρι όλοι οι συμμετέχοντες.
Πάνε αυτά που ήξερες φίλε μου!!! Τώρα όλοι πρέπει να περάσουν έστω και με σπρώξιμο. Τρελός είσαι να χάσουμε το 35αρι το ΣΚ????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:39.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.