Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-11-13, 19:01
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σπύρος Κόλλας Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sharkius Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απλό, έβγαλα από την ερωτήση τον παράγοντα μεταβολής του όγκου για να μην έχουμε θέματα οπισθέλκουσας όπως σωστά περιγράφει ο Δημήτρης στην δημοσίευση του. Σύμφωνα με τα γραφόμενα στην αρχική σου δημοσίευση λοιπόν ένα αντικείμενο (που ο ογκος του δεν αλλάζει) είναι πιο δύσκολο να κινηθεί προς τα πάνω λόγο του βάρους της υπερκείμενης μάζας/όγκου (όποια λέξη θεωρείς σωστή δίαλεξε) νερού, ενώ είναι πιο εύκολο να κινηθεί προς τα κάτω γιατί η μάζα/όγκος αυτή δεν υπάρχει. Ισχύει?
Η μάζα/όγκος υπάρχει, αλλά μαζί με αυτά υπάρχει και η έλξη. Άρα νομίζω πως ναι, ισχύει. Είναι πιο δύσκολο να κινηθεί προς τα πάνω.
@Σπύρος Κόλλας
Σπύρο, δεν ισχύει τίποτα από αυτά που λες.
Αν αισθάνεσαι ότι τη μάζα του νερού που βρίσκεται από πάνω σου την κουβαλάς στους ώμους και την πλάτη σου, αυτό ανήκει στη σφαίρα της Ψυχολογίας και όχι της Φυσικής.
Η στήλη του νερού από πάνω μας, το μόνο που "προσφέρει" είναι υδροστατική πίεση. Αν ανοίξεις ένα εγχειρίδιο Φυσικής Β' Γυμνασίου (ακόμη κι αυτά τα αισχρά του Μάζη το λέγανε) θα δεις ότι η υδροστατική πίεση σε οποιοδήποτε σώμα βυθίζεται σε υγρό -ασχέτως αν ισορροπεί ή όχι- ασκείται ισοδύναμα σε όλη την επιφάνειά του, κι από πάνω, και στο πλάι κι από κάτω, κι από παντού.
Με λίγα λόγια, η υπερκείμενη μάζα/όγκος του νερού δεν έχει καμμία επίδραση πάνω μας σε καμμία κατεύθυνση κίνησης - τελεία και παύλα.

Αντί όμως να το ψάξεις λίγο και να παραδεχτείς το λάθος σου (ανθρώπινο είναι, όλοι κάνουμε λάθη και απολύτως επιθυμητό ειδικά από ένα δάσκαλο να μαθαίνει και να γίνεται καλύτερος) εσύ συνεχίζεις να προσθέτεις και νέους άσχετους "διαισθητικούς" όρους σε ένα καθαρά φυσικό φαινόμενο, για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα που έγραψες στο πρώτο σου μήνυμα.

Έλξη????
Η έλξη ορίζεται ως δύναμη που ασκείται μεταξύ δύο σωμάτων.
Που στην ευχή κολλάει η έλξη σε αυτή την κουβέντα?
Σε λίγο θα μας πεις ότι αν είμαι ερωτευμένος και το έτερον ήμισυ με περιμένει στη βάρκα, η ανάδυση γίνεται ευκολότερα, λόγω έλξης...
Ας σοβαρευτούμε λίγο...


@eye love scuba
Γιώργο, χρειαζόταν αυτή η πολύ ωραία η ανάλυση για την μηχανική των πνευμόνων, για να ξέρουμε τουλάχιστον γιατί μιλάμε..
Εύγε για τον κόπο σου να ξεκαθαρίσεις το τοπίο

όσο γι αυτό εδώ που έγραψες:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
καλό βράδυ, αρκετά πολύπλοκα τα κάναμε τα πράγματα...
Το έχει πει πολύ ωραία ένας φίλος ο Βασίλης (που βουτάει και φωτογραφίζει με ασφάλεια 20+ χρόνια τώρα) σχολιάζοντας τις ατέλειωτες καταδυτικές συζητήσεις και ομιλίες στις οποίες δυιλίζουμε τον κώνωπα:
"Πριν σας γνωρίσω, η κατάδυση ήταν μια απλή υπόθεση"



ΥΓ: Μάλλον δεν είναι τυχαίο που όλες αυτές οι πολύπλοκες συζητήσεις που αναλύουν τα πάντα γύρω από τα μικρά τίποτα της κατάδυσης, γίνονται μόλις πιάσουν τα πρώτα κρύα: Το καλοκαίρι απλά βουτάμε και χαιρόμαστε την ομορφιά της κατάδυσης
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-11-13, 20:50
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λίγο θα μας πεις ότι αν είμαι ερωτευμένος και το έτερον ήμισυ με περιμένει στη βάρκα, η ανάδυση γίνεται ευκολότερα, λόγω έλξης...
Ας σοβαρευτούμε λίγο...
Εσύ να σοβαρευτείς. Εμείς συζητάμε σοβαρά για δυσνόητα θέματα και έννοιες φυσικής και εσένα το μυαλό σου στις γυναίκες!

Έλξη εννοούμε την βαρυτική, της Γης, η οποία μεγαλώνει όταν ο δύτης πλησιάζει προς το κέντρο, κάπου εξήμισι χιλιάδες χιλιόμετρα πιο κάτω από τη στάση ασφαλείας, άνοιξε κανά βιβλίο φυσικής να μορφωθείς!

Β.

Υ.Γ. Έχει μετρήσει κανείς πόσο αέρα εκπνέει πραγματικά; Εννοώ στην πράξη, με πείραμα, σε κατάδυση όχι στο σπίτι, με ογκομετρικό δοχείο ανάποδα, σωλήνακι, γιου νόου. You may be surprised
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-11-13, 22:48
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ να σοβαρευτείς. Εμείς συζητάμε σοβαρά για δυσνόητα θέματα και έννοιες φυσικής και εσένα το μυαλό σου στις γυναίκες!
γμτ. φαίνεται τόσο πολύ εεε?
Που θα πάει, ελπίζω όταν γεράσω λίγο ακόμη να σταματήσει (...να φαίνεται)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλξη εννοούμε την βαρυτική, της Γης, η οποία μεγαλώνει όταν ο δύτης πλησιάζει προς το κέντρο, κάπου εξήμισι χιλιάδες χιλιόμετρα πιο κάτω από τη στάση ασφαλείας, άνοιξε κανά βιβλίο φυσικής να μορφωθείς!
Αααα! άμα είναι έτσι ΟΚ,
αγόρασα πρόσφατα βιβλίο super για το θέμα: "Η θεωρία της κούφιας Γης"

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Έχει μετρήσει κανείς πόσο αέρα εκπνέει πραγματικά; Εννοώ στην πράξη, με πείραμα, σε κατάδυση όχι στο σπίτι, με ογκομετρικό δοχείο ανάποδα, σωλήνακι, γιου νόου. You may be surprised
Ενδιαφέρον ακούγεται...
Εννοείς πως θα είναι πολύ λιγότερο απ' όσο θεωρητικά περιμένουμε?
Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει ξεφύγει το θέμα από κάποιον παλαβό από αυτούς της DAN και θα έχει δημοσιευτεί κάποια σχετική μελέτη

(έχω ένα ογκομετρικό για να φτιάχνω cocktails
αλλά είναι μόνο 200ml - δεν κάνει )
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-11-13, 01:33
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον ακούγεται...
Εννοείς πως θα είναι πολύ λιγότερο απ' όσο θεωρητικά περιμένουμε?
Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει ξεφύγει το θέμα από κάποιον παλαβό από αυτούς της DAN και θα έχει δημοσιευτεί κάποια σχετική μελέτη
Η αλήθεια είναι πως δεν εννοώ τίποτα αφού δεν έχω ιδέα πόσο θα είναι, τα νούμερα είναι αρκετά διαφορετικά όπως βλέπεις στη συζήτηση, επομένως είμαι περίεργος και λέω να κάνω μια δοκιμή. Δεν είναι δύσκολο, μια φιάλη 2L από αναψυκτικό ή καλύτερα ένα μεγαλύτερο δοχείο 4L, ανεξίτηλος μαρκαδόρος για γραμμές σε κάθε όγκο γεμίζοντας το σταδιακά με νερό βρύσης με τον ογκομετρικό για τα cocktails, ανά 200ml μου φαίνεται εντάξει (όποιος θέλει ας το κάνει ανά μικρόλιτρο, δεν θα μαλώσουμε). Έτοιμο το ογκομετρικό δοχείο για υγρά και αέρια. Το δένεις σε μια ζώνη με 3-5 kg ανάποδα (το δοχείο ανάποδα) Σωληνάκι εύκαμπτο για ευκολία (για να είναι το δοχείο ακριβώς στο ίδιο βάθος με τα πνευμόνια, εντάξει;;;), slate και μολύβι και αρχίζει το πείραμα. Επαναλήψεις, βαθιές - ρηχές αναπνοές, τι άλλο;

Αν μου πεις και καμιά άλλη ιδέα ευχαρίστως να την σκεφτώ. Το πόσο βαθιές θα είναι οι αναπνοές έχει υποκειμενικότητα αλλά νομίζω ότι κάθε ένας μας αισθάνεται πως περίπου αναπνέει βαθιά και πως συνήθως - no cheating please. Δεν είναι να γράψεις και paper, απλώς είμαι περίεργος και θα'θελα να δοκιμάσω.

Β.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-11-13, 15:00
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωληνάκι εύκαμπτο για ευκολία (για να είναι το δοχείο ακριβώς στο ίδιο βάθος με τα πνευμόνια, εντάξει;;;), slate και μολύβι και αρχίζει το πείραμα. Επαναλήψεις, βαθιές - ρηχές αναπνοές, τι άλλο;
Ένας σωλήνας αποχέτευσης πλυντηρίου (κατά προτίμηση αχρησιμοποίητος ) νομίζω έχει ιδανική διάμετρο και ευκαμψία για το πείραμα, αρκεί να χωράει στο στόμιο του δοχείου και να αφήνει καλή δίοδο για να βγαίνει το νερό.

Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον να έχουμε μετρήσεις από διαφορετικά βάθη (-10μ, -20μ).
Αν βουτάς ακόμη, μάλλον θα το δοκιμάσεις πρώτος, οπότε περιμένω αποτελέσματα
(εμένα με βλέπω να ξαναβουτάω την άνοιξη, εκτός και μου τη δώσει και πάω για βουτιά κάποιο ηλιόλουστο Σ/Κ αυτού του Χειμώνα που επιμένει να μεταμφιέζεται σε Καλοκαίρι)

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-11-13, 15:36
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ: Μάλλον δεν είναι τυχαίο που όλες αυτές οι πολύπλοκες συζητήσεις που αναλύουν τα πάντα γύρω από τα μικρά τίποτα της κατάδυσης, γίνονται μόλις πιάσουν τα πρώτα κρύα: Το καλοκαίρι απλά βουτάμε και χαιρόμαστε την ομορφιά της κατάδυσης
Απ' τα καλύτερα που έχουν γραφτεί τον τελευταίο καιρό....
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-11-13, 01:50
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
\
Tidal Volume (TV): Αναπνευστικός όγκος
Ο όγκος μίας ήρεμης εισπνοής
Expiratory Reserve Volume (ERV): Eφεδρικός εκπνευστικός όγκος
Ο όγκος αέρα που μπορεί επιπλέον να εκπνευσθεί μετά από μία ήρεμη εκπνοή
H ήρεμη εκπνοή είναι αντιθέτως παθητικό φαινόμενο. Συντελείται λόγω της ελαστικότητας του διαφράγματος και του θωρακικού τοιχώματος, τα οποία μετά τη διαστολή κατά την εκπνοή επανέρχονται σε φάση ηρεμίας συμπιέζοντας τον πνεύμονα αυξάνοντας την πίεση στη θωρακική κοιλότητα και σπρώχνοντας τον αέρα προς τα έξω. Ο όγκος αέρα που μένει στον πνεύμονα μετά από μία ήρεμη εκπνοή είναι ο FRC. Ενεργητικά μπορούμε να εκπνεύσουμε επιπλέον μέχρι να μην μπορούμε να βγάλουμε άλλο αέρα. Αυτό γίνεται συσπώντας τους κοιλιακούς μύες και μία υποομάδα των μεσοπλεύριων μυών χαλαρώνοντας ταυτόχρονα το διάφραγμα. Ο επιπλέον όγκος που εκπνέουμε επιπλέον ενεργητικά είναι ο ERV, περίπου 1-1,5 lt. Στον πνεύμονα μετά από τη μέγιστη ενεργητική εκπνοή παραμένει ένας όγκος αέρα περίπου 1 lt, o RV. Συνεπώς ERV+RV=FRC

Έκανα δοκιμές σήμερα στα -8μ περίπου, για 10 λεπτά με πολλές επαναλήψεις για τον Tidal Volume (TV): Αναπνευστικό όγκο και για τον Expiratory Reserve Volume (ERV): Eφεδρικό εκπνευστικό όγκο και δύο μόνο από βαθιά εισπνοή σε βαθιά εκπνοή.
Δύο μπουκάλια 1,5L έκαστο δεμένα σε βαρίδια και σωληνάκι σιλικόνης για εκπνοή μέσα σε αυτά. Η εκπνοή είχε μεγαλύτερη αντίσταση από αυτή του ρυθμιστή και πολύ μεγαλύτερη από αυτή στην επιφάνεια επειδή δεν είχα σκεφτεί ότι αν τα δοχεία είναι στο ίδιο βάθος με τους πνεύμονες, το σωληνάκι θα πάει πρώτα κάτω και μετά πάνω επομένως χρειαζόταν να φυσήξω με κάποια προσπάθεια.

Λοιπόν μέτρησα TV = 0,7L και ERV = 1,3L.
Οι δοκιμές που έκανα για όγκο από βαθιά εισπνοή σε βαθιά εκπνοή δεν πέρασαν τα 3L. Τα 5L είναι εξωπραγματικά για τα δικά μου δεδομένα, υποθέτω ότι κάποιος μεγαλόσωμος και που αθλείται συστηματικά να μπορεί να κάνει 4-5L, αλλά μια δοκιμή θα σας πείσει ότι δεν γίνεται όσο εύκολα διαβάζετε το νούμερο στο wikipedia

Αυτά μέτρησα εγώ, αν δοκιμάσει και κάποιος άλλος ας μας πει τι βρίσκει.


B.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vasilis_UW : 23-11-13 στις 02:03.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-11-13, 02:01
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας σωλήνας αποχέτευσης πλυντηρίου (κατά προτίμηση αχρησιμοποίητος ) νομίζω έχει ιδανική διάμετρο και ευκαμψία για το πείραμα, αρκεί να χωράει στο στόμιο του δοχείου και να αφήνει καλή δίοδο για να βγαίνει το νερό.

Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον να έχουμε μετρήσεις από διαφορετικά βάθη (-10μ, -20μ).
Αν βουτάς ακόμη, μάλλον θα το δοκιμάσεις πρώτος, οπότε περιμένω αποτελέσματα
(εμένα με βλέπω να ξαναβουτάω την άνοιξη, εκτός και μου τη δώσει και πάω για βουτιά κάποιο ηλιόλουστο Σ/Κ αυτού του Χειμώνα που επιμένει να μεταμφιέζεται σε Καλοκαίρι)

Ένας σωλήνας αποχέτευσης πλυντηρίου είναι καλή ιδέα για μεγαλύτερο δοχείο όπως το σκεφτόμουν αρχικά, αλλά τελευταία στιγμή πήρα ότι βρήκα μπροστά μου.
Σε διαφορετικά βάθη θα αλλάξει ο Residual Volume (RV): Υπολοιπόμενος όγκος ή όχι ; Μήπως μειώνεται επομένως μπορεί κανείς να εκπνεέι περισσότερο;
Να σου πω πως μπορείς να δοκιμάσεις στο σπίτι, με μια λεκάνη με λίγο νερό και ανάποδα μέσα ένα δοχείο αφού πρώτα το έχεις γεμίσει με νερό. Αν η λεκάνη χωρά όλο το νερό που θα βγει από το δοχείο ενώ εκπνέεις, δεν χρειάζεσαι σφουγγαρίστρα


Β.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-11-13, 21:28
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Καλησπέρα !

Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που το ψάχνουν και λίγο παραπάνω, σαν τον Vasilis_UW.
Αν μη τι άλλο, δίνει και ένα σκοπό σε μια απλή κατάδυση.

Παρομοίως σήμερα έκανα και εγώ μια πιο απλή δοκιμή.
Στα -6μ ως συνήθως "έβγαλα" μπαλονάκι. (DSMΒ μάρκας Frog του 1m μήκος , σύντομα θα έχω και όγκο.)

Με μια βαθιά εισπνοή και εκπνοή παρατήρησα ότι μπορώ να το φουσκώσω ολόκληρο, και με πεδιλισμούς προς τα κάτω για να κρατήσω βάθος (έργο) γιατί με τράβαγε σαν τρελό προς τα πάνω.

Μόλις έχω όγκο θα ενημερώσω.

Χαιρετισμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-11-13, 01:11
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Σωστή Αναπνοή στην Κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας σωλήνας αποχέτευσης πλυντηρίου είναι καλή ιδέα για μεγαλύτερο δοχείο όπως το σκεφτόμουν αρχικά, αλλά τελευταία στιγμή πήρα ότι βρήκα μπροστά μου.
Σε διαφορετικά βάθη θα αλλάξει ο Residual Volume (RV)
Ο σωλήνας πλυντηρίου είναι παχύς και θα σου αυξήσει πολύ το λεγόμενο νεκρό όγκο (dead volume). Με λίγα λόγια θα σου αποθηκευθεί σημαντική ποσότητα αέρα στο σωλήνα, οπότε πρέπει να ξέρεις τον όγκο του σωλήνα.
Το RV θεωρητικά στην αυτόνομη κατάδυση δε μειώνεται.
Τα 5 lt VC δεν τα φτάνεις γιατί όπως είπαμε μεταξύ άλλων ο εξοπλισμός σε εμποδίζει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.