Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-07, 16:41
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Φοίβο και οι άλλοι φίλοι

Είμαι νέος στην ψηφιακή (αλλά πολύ παλιός στην αναλογική) φωτογραφία και είμαι ακόμα διστακτικός να χρησιμοποιήσω post-editing εργαλεία - ίσως να είναι η ενδόμυχη "αντίσταση στην αλλαγή" που πρέπει να καταπολεμήσω.

Επί του θέματος : ακούω ότι το PhotoShop είναι σύνθετο και αυτό ενισχύει την αναβλητικότητά μου. Αραγε, γνωρίζουμε αν υπάρχει "απλή" έκδοση (ενδεχομένως και φτηνότερη) χωρίς τα χίλια εργαλεία / δυνατότητες, με την οποία, όμως θα είμαι γρήγορα "παραγωγικός" ;

Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-07, 16:52
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Συμπαθώ πολύ το Picasa2 από το Google...

http://google.picasa.com/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-07-07, 17:00
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Χρωματική διόρθωση υ/β φωτογραφιών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Επί του θέματος : ακούω ότι το PhotoShop είναι σύνθετο και αυτό ενισχύει την αναβλητικότητά μου. Αραγε, γνωρίζουμε αν υπάρχει "απλή" έκδοση (ενδεχομένως και φτηνότερη) χωρίς τα χίλια εργαλεία / δυνατότητες, με την οποία, όμως θα είμαι γρήγορα "παραγωγικός" ;

Βασίλης
Βασίλη, υπάρχουν μερικά πιο απλά πακέτα αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα γίνεις γρήγορα πιο παραγωγικός.

Υπάρχει π.χ. το Photoshop Elements 5.0 με κόστος 99 $US, σημαντικά φθηνότερο από την τελευταία έκδοση Photoshop CS3 που έχει γύρω στα 650 $US.
Δεν έχω δουλέψει το Photoshop Elements αλλά από συζητήσεις που είχα νομίζω οτι η διαφορά του έγκειται κυρίως στην τιμή και στο ότι πολλές δυνατότητες του CS3 έχουν αφαιρεθεί, και όχι στην φιλοσοφία.

Έχεις δίκιο, ότι το Photoshop δεν είναι το πιο απλό πρόγραμμα στο κόσμο, και πρέπει να ξοδέψεις χρόνο στην αρχή για να μπεις στην φιλοσοφία του, ίσως να πρέπει να αγοράσεις και κάποιο βιβλίο για αρχή.

Αξίζει όμως πραγματικά τον κόπο και τον χρόνο που θα ξοδέψεις γιατί από τη στιγμή που μάθεις τα βασικά (άνοιγμα, σώσιμο, βασικές επεξεργασίες απευθείας στην εικόνα και στη συνέχεια τη χρήση των layers) έχεις ένα σημαντικό εργαλείο στα χέρια σου κι ύστερα μαθαίνεις μόνο ότι σου είναι απαραίτητο - δεν χρειάζεται να εξερευνήσεις τα πάντα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-07-07, 00:05
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Λογισμικό επεξεργασίας υ/β φωτογραφιών?

Εάν δεν θέλεις να επενδύσεις χρήματα στην αγορά κάποιου λογισμικού επεξεργασίας εικόνας, μπορείς κάλιστα να στραφείς προς την πολύ καλή λύση του GIMP

To GIMP είναι opensource λογισμικό που αναπτύχθηκε εδώ και πολλά χρόνια για το Linux και σιγά σιγά επεκτάθηκε σε όλα τα λειτουρικά συστήματα.

Σήμερα, είναι πλέον μια πολύ καλή εναλλακτική πρόταση, αφού προσφέρει πάρα πολλά (φιλοσοφία αντίστοιχη του Photoshop) και δεν κοστίζει τίποτα!


Όπως και για τα "επώνυμα" προγράμματα, θα μπορέσεις να βρείς δωρεάν tutorials στο νετ και βιβλία, εαν θελήσεις να εμβαθύνεις περισσότερο.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:13.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.