Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-07, 10:41
Το avatar του χρήστη Nicholas S.
Nicholas S. Nicholas S. is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 188
DxO - Λογισμικό επεξεργασίας υ/β φωτογραφιών.

Ένα καλό εργαλείο για όσους ασχολούνται με την φωτογραφία, υποβρύχια ή μη, επαγγελματικά ή όχι !
Υπάρχει trial version για 21 μέρες.

http://www.dxo.com/intl/photo
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-07, 12:39
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: DxO - Λογισμικό επεξεργασίας υ/β φωτογραφιών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nicholas S. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα καλό εργαλείο για όσους ασχολούνται με την φωτογραφία, υποβρύχια ή μη, επαγγελματικά ή όχι !
Υπάρχει trial version για 21 μέρες.

http://www.dxo.com/intl/photo
Διάβασα λίγο για τα χαρακτηριστικά του, αλλά μου φάνηκε πολύ "auto" και πολύ "εύκολα-και-γρήγορα" για τις ανάγκες μου.

Φαίνεται να κάνει καλή δουλειά σε αφαίρεση θορύβου, διόρθωση παραμορφώσεων φακού κλπ. αλλά αν ενδώσουμε σε όλους τους αυτοματισμούς που παρέχει, θα καταλήξουμε τελικά να παράγουμε πανομοιότυπες, πλαστικές, φωτογραφίες-fastfood:
Όλα φωτισμένα τέλεια, ο ορίζοντας πάντα ίσιος, τα χρώματα πάντα στο max, καμμία παραμόρφωση του φακού, κλπ.

Αυτή η απόλυτη "πλαστική τελειότητα" μπορεί να ταιριάζει στη μαζική παραγωγή, την εμπορική φωτογραφία αποτύπωσης προϊόντων ή π.χ. στην αρχιτεκτονική φωτογραφί, αλλά στη δημιουργική καλλιτεχνική φωτογραφία τα πράγματα είναι διαφορετικά:
Ο φωτογράφος γνωρίζει τις ατέλειες του μέσου και τις χρησιμοποιεί δημιουργικά σαν τμήμα της φόρμας π.χ. αυτό το auto-crop που λέει ότι κάνει όταν διορθώνει την προοπτική, για μένα είναι εντελώς απαράδεκτο.

Σε κάποια παραδείγματα που δίνει, η πρωτότυπη φωτογραφία είναι πολύ πιο φυσική και ενδιαφέρουσα από την επεξεργασμένη. Αν τα θέλουμε όλα "τέλεια", ας μην κάνουμε φωτογραφία ας δημιουργήσουμε εικόνες με 3D models και Rendering για να είναι όλα άψογα.

Νικόλα μη τα πάρεις προσωπικά αυτά που λέω εεε ?
Απλώς είμαι λίγο ψώνιο και πήρα αφορμή από το link που έδωσες να διατυπώσω τις καλλιτεχνικές μου ανησυχίες

Δεν διαφωνώ με την επεξεργασία αυτή-καθ΄ αυτήν: Απλά λέω ότι η επεξεργασία πρέπει να γίνεται με μέτρο και κυρίως να είναι άποψη του φωτογράφου και όχι αυτόματη επιλογή του προγράμματος.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 04-09-07 στις 12:44.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-07, 13:09
Το avatar του χρήστη Nicholas S.
Nicholas S. Nicholas S. is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 188
Απάντηση: DxO - Λογισμικό επεξεργασίας υ/β φωτογραφιών.

Fivo συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα και όχι δεν τα παίρνω προσωπικά, δεν είναι δικό μου το software ούτε το πουλάω.
Φυσικά και λέω ΟΧΙ σε ότι έχει σχέση με "auto" και επιμένω στο πειραματισμό μέχρι τελικά το αποτέλεσμα να είναι αυτό που
προσωπικά μας εκφράζει.
Το καλό με αυτά τα προγράμματα και με τους αυτοματισμούς που έχουν είναι ότι μερικές φορές μπορούν να σου σώσουν φωτογραφίες
που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν "καμένες" (δεν εννοώ υπερφορτισμένες) για χ/ψ λόγους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas S. : 04-09-07 στις 13:13.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:15.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.