Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-06-07, 13:27
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Στέρνα

Τι λες τώρα, σαν τον μπαρμεροχασάπη στο χωριό μου σε κόντρα ξούρα είναι.

βοηθάει πολύ που ανεβάζεις τα πλήρη στοιχεία του αρχείου,

μου έχει κάνει εντύπωση ο φωτισμός, είναι όντως χωρίς φλάς; - δεν πρέπει να είσαι και στα -5μ, και έχεις έκθεση 1/200...

εγώ σκοτάδια θα βγαζα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-06-07, 13:36
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: Στέρνα

Νίκο είναι με flash οι φωτογραφίες, απλά προφανώς επειδή δεν υπάρχει TTL κύκλωμα δεν το αναγνωρίζει η φωτογραφική.
200 είναι η μέγιστη ταχύτητα συντονισμού με το flash. οι ρυθμίσεις στο flash είναι manual (στην συγκεκριμένη βουτιά εκτός ελαχίστων περιπτώσεων ήταν όλες στο 1/2) δεν βλέπεις διάφραγμα!!!
Θα δοκιμάσω μαζί και το δεύτερο της ikelite με το slave και σειρά έχει το YS60 της sea&sea και βλέπουμε.
σα χριστουγενιάτικο δέντρο κατεβαίνω
__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-06-07, 18:38
Το avatar του χρήστη MICHAEL KATSANIS
MICHAEL KATSANIS MICHAEL KATSANIS is offline
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 25
Απάντηση: Στέρνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jdim Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Πόσο είναι το βάθος σε αυτό το σημείο? Για να το δούμε αυτό πρέπει να κατέβουμε κάτω ακριβώς μπροστά από το άνοιγμα της λιμνούλας ή πρέπει να κινηθούμε προς τ'αριστερά?
__________________
Bitch Volley....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-06-07, 22:32
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: Στέρνα

καλησπέρα,

Μιχάλη το βάθος στο συγκεκριμένο σημείο είναι περίπου 75 μέτρα. είναι ένα από τα δυο εντυπωσιακά φαράγγια που υπάρχουν στην περιοχή. βγαίνοντας από την 'λιμνούλα ' όπως λες και πηγαίνοντας ευθεία φτάνεις κάποια στιγμή σε βάθος περίπου 60 μέτρων. κοιτάζοντας προς τα μέσα βλέπεις να ανηφορίζει λίγο κάνοντας μια μικρή καμπούρα. στην μέση της υπάρχει μια σχισμή που αφήνει να περάσεις στο εσωτερικό της ουσιαστικά. γονατίζοντας είσαι πλέον στα 70 μέτρα. στα αριστερά σου το "φαράγγι" τερματίζει εδώ
ιδιαίτερη προσοχή γιατί με stage δεν χωράς να περάσεις (γενικά θέλει λίγο στρίμωγμα για να βγεις και δεν είναι ότι καλύτερο σε βάθος 70 μέτρων) στα δεξιά σου υπάρχει μια από τις πιο όμορφες διαδρομές που έχω κάνει υποβρύχια και φτάνει μέχρι τα 90 κάτι. αν ο Gkam που το έχουμε συζητήσει και το βούτηξε πρόσφατα ή όποιος άλλος θυμάται κάτι παράπάνω ας το συμπληρώσει. όσοι το επισκέφτηκαν πάντως έμειναν (Νεκταρ, έχω άδικο ;

ελπίζω να βοήθησα.
__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-07, 08:36
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Στέρνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jdim Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα,

Μιχάλη το βάθος στο συγκεκριμένο σημείο είναι περίπου 75 μέτρα. είναι ένα από τα δυο εντυπωσιακά φαράγγια που υπάρχουν στην περιοχή. βγαίνοντας από την 'λιμνούλα ' όπως λες και πηγαίνοντας ευθεία φτάνεις κάποια στιγμή σε βάθος περίπου 60 μέτρων. κοιτάζοντας προς τα μέσα βλέπεις να ανηφορίζει λίγο κάνοντας μια μικρή καμπούρα. στην μέση της υπάρχει μια σχισμή που αφήνει να περάσεις στο εσωτερικό της ουσιαστικά. γονατίζοντας είσαι πλέον στα 70 μέτρα. στα αριστερά σου το "φαράγγι" τερματίζει εδώ
ιδιαίτερη προσοχή γιατί με stage δεν χωράς να περάσεις (γενικά θέλει λίγο στρίμωγμα για να βγεις και δεν είναι ότι καλύτερο σε βάθος 70 μέτρων) στα δεξιά σου υπάρχει μια από τις πιο όμορφες διαδρομές που έχω κάνει υποβρύχια και φτάνει μέχρι τα 90 κάτι. αν ο Gkam που το έχουμε συζητήσει και το βούτηξε πρόσφατα ή όποιος άλλος θυμάται κάτι παράπάνω ας το συμπληρώσει. όσοι το επισκέφτηκαν πάντως έμειναν (Νεκταρ, έχω άδικο ;

ελπίζω να βοήθησα.
Πρέπει να αναφέρεσαι στο πρώτο φαράγγι. Το έχω περάσει από πάνω αρκετές φορές αλλά δεν θυμάμαι να έχω κατέβει ποτέ. Σίγουρα δεν έχω δει την τρύπα της φωτογραφίας και τώρα με πόρωσες! J

Συνήθως περνάμε από το πεζούλι των 50m, ακριβώς απέναντι και πάνω από το πρώτο φαράγγι καταλήγοντας στο 2ο. Εκεί υπάρχει μια κατηφόρα μέχρι τα ~90. Μετά το 2ο φαράγγι, ευθεία υπάρχει ένα κομμάτι που κατεβαίνει στα 100-105m. Αυτό το κομμάτι το έχουμε δει κολυμπώντας, αλλά και με scooter με τον Γιώργο Τζαβέλα, τον Κώστα Κορύλλο και τον Νίκο Μητσάκη. Το μέρος είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Ο Νίκος με τον Yan, τον Ολλανδό κατέβηκαν και λίγο πιο πέρα στα 110μ, αλλά η απόσταση και η παραμονή είναι αρκετά μεγάλες.

<kyrigma mode on>
Τώρα, για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους πριν δοκιμάσει να κατεβεί κανένας εκεί κάτω με αέρα. Τα βάθη αυτά είναι ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ των καταδύσεων με αέρα.

Ορισμένοι μπορεί να επιχειρούν καταδύσεις με αέρα στην ζώνη 60-75m αλλά εκτίθενται σε πολύ μεγάλο κίνδυνο. Πριν 10 χρόνια έκανα εκεί συχνά «σκαστές» μέχρι τα 80m. Το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο και οι αντιδράσεις αργές και περιορισμένες, ότι και να ισχυρίζεται κανείς. Σε κάποια κατάδυση μάλιστα είχα και απώλεια μνήμης – απουσίαζαν περίπου 3 λεπτά από το βαθύτερο μέρος της κατάδυσης. Προφανώς αν μου είχε συμβεί κάτι εκείνη την ώρα δε θα μπορούσα να το χειριστώ και απλά, δεν θα ήμουν σήμερα εδώ.

Ξανασκεφτείτε λίγο το θέμα και αν μπορείτε, παρακαλώ βγάλτε από μέσα σας ιδέες περί deep air. Ο κάθε ένας αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων του.
</kyrigma mode off>

/GKAM
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-07, 22:32
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: Στέρνα

καλησπέρα,

Phys δυο φωτογραφίες από gerardia μπας και βοηθήσει λίγο σε αυτό που συζητούσαμε στην μηλοκοπή (ξέρεις οι κόκκινές που καβαλάνε νεκρούς σκελετούς) πέρα από την πλάκα το εντυπωσιακό είναι το πόσο σκληρά είναι σε αντίθεση με αυτό που δείχνουν!!

...

κάτι άγνωστο



και δυο κοντινά από γνωστά

...

το δεύτερο το πέτυχα μάλλον στην τουαλέτα


από την Στέρνα και αυτές. ο βυθός εκεί είναι... όρεξη να έχεις να ψάχνεις.
__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jdim : 15-06-07 στις 22:42.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-07, 23:38
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Στέρνα

Να΄σαι καλά βρε Γιάννη, λες και γυρνάω από νυχτερινή ένιωσα με τις φωτογραφίες σου....

Για τυχόν παρεξήγηση: Η Gerardia savaglia (της φωτογραφίας σου) είναι αυτή που δε διαθέτει δικό της σκελετό (ζωανθάριο) αλλά κάνει κατάληψη νεκρών γοργονίων (νομίζω μόνο της κόκκινης Paramuricea clavata). Οπότε στη φωτό σου βλέπουμε μια κάποτε κόκκινη γοργονία που πλέον έχει μετασχηματιστεί σε ψευδογιούσουρι....
(Διακρίνεται ξεκάθαρα ο μαύρος σκελετός-υπόλειμμα της γοργονίας κι αυτό είναι που συχνά μπερδεύει μερικούς και νομίζουν ότι πρόκειται για μαύρο κοράλλι. Αδίκως ξηλώνουν τα ζωντανά: Το μαύρο κοράλλι στα νερά μας βρίσκεται συνήθως σε βάθη>200 μέτρα...)

O πιο κλασικός συγγενής της Gerardia είναι το Parazoanthus axinellae. Πασίγνωστο κι αυτό ζωανθάριο που είμαι σίγουρη ότι έχεις συχνά συναντήσει (και ίσως φωτογραφήσει) στις βουτιές σου. Είναι συνήθως συμβιωτικό του σπόγγου Axinella damicornis, εξου και το όνομά του.

Τώρα σε ό,τι αφορά το άγνωστό σου, δεν μπορώ να πω ότι το'χω...
Μου μοιάζει σαν κάποια κρούστα βρυοζώου π.χ Schizobranchiella sanguinea (θα μπορούσε να είναι και σπόγγος αλλά η ανάλυση δε με βοηθάει) που έχει καλύψει κάτι.... όμως δεν μπορώ να καταλάβω τι κάτι είναι αυτό.

Εσύ που ήσουν εκεί, κανένα κλου παραπάνω;;
(Ό,τι κι αν είναι τέσπα η φωτό είναι πανέμορφη)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 15-06-07 στις 23:42.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-07, 18:45
Το avatar του χρήστη Achaia Scuba
Achaia Scuba Achaia Scuba is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 133
Απάντηση: Στέρνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jdim Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα,

Μιχάλη το βάθος στο συγκεκριμένο σημείο είναι περίπου 75 μέτρα. είναι ένα από τα δυο εντυπωσιακά φαράγγια που υπάρχουν στην περιοχή. βγαίνοντας από την 'λιμνούλα ' όπως λες και πηγαίνοντας ευθεία φτάνεις κάποια στιγμή σε βάθος περίπου 60 μέτρων. κοιτάζοντας προς τα μέσα βλέπεις να ανηφορίζει λίγο κάνοντας μια μικρή καμπούρα. στην μέση της υπάρχει μια σχισμή που αφήνει να περάσεις στο εσωτερικό της ουσιαστικά. γονατίζοντας είσαι πλέον στα 70 μέτρα. στα αριστερά σου το "φαράγγι" τερματίζει εδώ
ιδιαίτερη προσοχή γιατί με stage δεν χωράς να περάσεις (γενικά θέλει λίγο στρίμωγμα για να βγεις και δεν είναι ότι καλύτερο σε βάθος 70 μέτρων) στα δεξιά σου υπάρχει μια από τις πιο όμορφες διαδρομές που έχω κάνει υποβρύχια και φτάνει μέχρι τα 90 κάτι. αν ο Gkam που το έχουμε συζητήσει και το βούτηξε πρόσφατα ή όποιος άλλος θυμάται κάτι παράπάνω ας το συμπληρώσει. όσοι το επισκέφτηκαν πάντως έμειναν
(Νεκταρ, έχω άδικο ;

ελπίζω να βοήθησα.

Γιαννη ηταν οτι καλυτερο εχω δει (και με καθαρο κεφαλι !!!) ετοιμαζω με τον Αργυρη βουτια να παμε παρακατω, αρχες Ιουλιου. Μεχρι ποσο ειπες παει το housing της Canon ?

Εκει θα ξαναπαω με τον Cedric αρχες Σεπτεμβριου ειχε εντυπωσιαστει με το φαραγγι.

Παραθετω και 2 φωτο σου απο την δικη μας βουτια (με την αδεια σου ).
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_9854-01.jpg (56,5 KB, 59 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_9856-01.jpg (59,6 KB, 57 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Achaia Scuba : 16-06-07 στις 19:15.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-05-08, 16:12
Το avatar του χρήστη Pit
Pit Pit is offline
 
Εγγραφή: 05-04-2008
Περιοχή: Χαιδαρι
Μηνύματα: 13
Στέρνα For Ever (Λουτράκι, Περαχώρα - Κορινθιακός)

Ολοι οι φίλοι μου μου πρότειναν να πάω να βουτήξω Στέρνα στο Λουτράκι και ώς την Κυριακή που μας πέρασε δεν είχα πάει... Ω Σ Π Ο Υ ! ! !
Νομίζω πως ερωτεύτηκα,δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...Δεν έχω σταματήσει να σκέφτομαι ούτε λεπτό αυτόν τον υπέροχο,από όλες τις απόψεις,βυθό.
Προτείνω ανεπιφύλακτα σε κάθε λάτρη του βάθους να επισκεφτεί το μέρος αυτό και θα του μείνει αξέχαστο!!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00113 (Small).JPG (96,3 KB, 30 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00114 (Small).JPG (90,2 KB, 39 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00117 (Small).JPG (67,2 KB, 16 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00118 (Small).JPG (63,7 KB, 25 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00125 (Small).JPG (66,4 KB, 15 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00126 (Small).JPG (58,3 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC00127 (Small).JPG (81,2 KB, 16 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pit : 19-05-08 στις 16:26.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-08-09, 18:22
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: Στέρνα (Λουτράκι, Περαχώρα, Κορινθιακός)

Από μια σειρά καταδύσεων σε ένα αγαπημένο μέρος (αφού ο καιρός της Αττικής μας έσκισε), τόσο για να το γνωρίζουν τα νέα "μέλη" όσο και γιατί το γουστάρουμε αφάνταστα...

.........

...

με υπέροχους υποβρύχιους κήπους...

......

.........

με την καλή μας πράξη



με τα κλασσικά ποταμάκια της περιοχής που μας πήραν τα κεφάλια...



και... Μήτσο μπουνάτσα, λαδιά











__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.