Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-01-09, 16:14
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις την καταγγελία και ο οργανισμός θα την ερευνήσει.

Και μόνο που είναι εκεί αυτές οι φωτογραφίες για μένα είναι αρκετή απόδειξη ότι έγιναν στα πλαίσια του σχολείου αφού μπήκαν για να διαφημίσουν το συγκεκριμένο σχολείο με το σχόλιο:Φωτογραφίες από το Tec Deep Course που διοργάνωσε με επιτυχία η σχολή μας στις 10 - 20 Οκτωβρίου.

Εγώ θα την έκανα πάντως. Υπάρχει και ημερομηνία, υπάρχουν και όλα. Αν ήσουν παρόν και δεν είχες φωτογραφίες υπήρχε ο κίνδυνος να σε διαψεύσουν ο μαθητές. Τώρα μόνοι τους αποδεικνύουν την πραγματικότητα και καλό είναι να κρατήσεις αρκετα screenshots γιατί βλέπω σε λίγο να αποσύρονται. Είναι άλλωστε μια ευκαιρία να διορθώσει το καταδυτικό τις όποιες ελλείψεις πριν αυτές προξενήσουν πραγματική βλάβη.
Νεοκλή,

Επιμένω στο ότι όλοι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου... Δεν ήμουν εκεί και άρα πρέπει να περιμένω την αντίδραση των εμπλεκομένων. Είναι άλλο πράγμα να βάζεις λάθος φωτό και άλλο να γίνεται course με αυτές τις συνθήκες.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-01-09, 17:25
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Καταγγέλοντας ένα πραγματικό γεγονός (φωτογραφίες του σχολείου αναρτημένες στο site που δείχνουν παραβιάσεις των standards) δεν γίνεσαι δικαστής. Ο οργανισμός θα ψάξει, θα ρωτήσει και θα κάνει στο τέλος ότι πιστεύει. Το αν θα "φαει" την δικαιολογία "βάλαμε λάθος φωτογραφίες", είναι δικό του θέμα.

Αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-01-09, 17:37
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταγγέλοντας ένα πραγματικό γεγονός (φωτογραφίες του σχολείου αναρτημένες στο site που δείχνουν παραβιάσεις των standards) δεν γίνεσαι δικαστής. Ο οργανισμός θα ψάξει, θα ρωτήσει και θα κάνει στο τέλος ότι πιστεύει. Το αν θα "φαει" την δικαιολογία "βάλαμε λάθος φωτογραφίες", είναι δικό του θέμα.

Αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου.
Δεν έχεις άδικο... ας περιμένουμε όμως λίγο για τυχόν αντιδράσεις και εάν εισπράξουμε μόνο σιγή ιχθύος, τότε ναι να προχωρήσουμε σε καταγγελία
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-01-09, 17:52
Το avatar του χρήστη Achaia Scuba
Achaia Scuba Achaia Scuba is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 133
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Καλησπερα σε ολους,

Η DSAT στην παρακατω σελιδα καθοριζει τον εξοπλισμο για τα σχολεια της

http://www.padi.com/scuba/scuba-gear...t/default.aspx

Η εικονες ειναι απαραδεκτες, απορω πως τις δημοσιευσαν.....
__________________
Νεκτάριος Κατριβέσης - Πάτρα
https://www.facebook.com/nektecrec/
https://twitter.com/NekTec/
http://www.youtube.com/user/AchaiaScuba
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-01-09, 18:01
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Achaia Scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους,

Η DSAT στην παρακατω σελιδα καθοριζει τον εξοπλισμο για τα σχολεια της

http://www.padi.com/scuba/scuba-gear...t/default.aspx

Η εικονες ειναι απαραδεκτες, απορω πως τις δημοσιευσαν.....
και όπως ο συνάδελφος Νεκτάριος και εγώ γνωρίζουμε, στο DSAT Tec Deep Instructor Manual υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για το τι είναι αποδεκτό ως εξοπλισμός και τι όχι... και να είστε σίγουροι ότι αυτά στις φωτό ΔΕΝ είναι αποδεκτά.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-01-09, 18:25
Το avatar του χρήστη Dimitrios
Dimitrios Dimitrios is offline
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη,

Δυστυχώς το θέμα που θέτεις είναι πολύ δύσκολο και ιδιαίτερα για μένα, που ως DSAT Tec Deep & Trimix και IDC Staff Instructor οφείλω να ενημερώσω τον οργανισμό. Αλλά πριν κάνω κάτι τέτοιο (το οποίο QA είναι πολύ σοβαρό και με ακόμα σοβαρότερες συνέπειες) θα πρέπει να ακούσω την γνώμη α) μαθητών, β) του εκπαιδευτή και γ) του ΙΤ.

Δεν ήμουν μάρτυρας του σχολείου, ούτε ξέρω εάν αυτές οι φωτό είναι από το σχολείο και τι τους έμαθε ο εκπαιδευτής... άρα όλοι είναι αθώοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Εάν κάποιος από τους μαθητές εγγράφως πεί ότι αυτά που βλέπουμε έγιναν στο σχολείο DSAT Tec Deep Diver και είναι αποτέλεσμα της διδασκαλίας και των οδηγιών του εκπαιδευτή, τότε ναι θα αναγκαστώ να ενημερώσω ωε οφείλω τον οργανισμό. Μέχρι τότε, απλά συζητάμε με υποθέσεις για το τί έγινε...
Αγαπητέ Ανδρέα σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου.

Πιστεύω όμως ότι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό. Μπορεί να σημάνει την απαρχή για να σπάσει ένα κακό απόστημα, αυτό της ελλιπούς και ευσυνείδητης παροχής καταδυτικών υπηρεσιών που θα είναι σύμφωνα και ΄΄σύννομα΄΄ με τα standards που θέτουν οι διεθνώς αναγνωρισμένοι καταδυτικοί οργανισμοί.

Και μιλώντας για το συγκεκριμένο παράδειγμα που εξετάζουμε, πιστεύω ότι είναι χρέος όλων όσών είναι κατά κάποιο εκπρόσωποι του οργανισμού βάσει των προδιαγραφών του οποίου διενεργείτε η συγκεκριμένη εκπαίδευση να μην σιωπήσουν και να δράσουν όπως ο οργανισμός τους, τους υποχρεώνει να κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Η PADI /DSAT είμαι βέβαιος ότι θα διερευνήσει μέσω των δικών του μεθόδών την υπόθεση, έστω και σε περιπτώσεις απλής αναφοράς, όπως άλλωστε έχει χρέος να κάνει. Εδώ βέβαια υπάρχει και το φωτογραφικό ντοκουμέντο βάσει του οποίου γίνεται αυτή εδώ η κουβέντα.

Αλλά το ίδιο χρέος έχουν και οι εκπρόσωποι των άλλων εκπαιδευτικών οργανισμών που έχουν μακρόχρονη εμπειρία στην τεχνική εκπαίδευση και κατάδυση. Κάθε είδους καταστρατήγηση ΄΄αναγνωρισμένων΄΄ κανόνων ασφαλούς εκπαίδευσης και εν γένει κατάδυσης και δει τεχνικής οφείλεται να καταγγέλλεται με οργανωμένο και συλλογικό τρόπο.

Σημαντικός είναι ο ρόλος των καταδυτικών συλλόγων μέλη των οποίων είναι εξέχοντα στελέχη της Ελληνικής και πολλές φορές της διεθνούς καταδυτικής κοινότητας.

Υ.Γ Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο καταδυτικό από όπου προέρχονται οι φωτογραφίες είναι στο τμήμα με τις Προσφορές Επαγγελματιών προς τα Μέλη του Σ.Ε.Α. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-01-09, 18:44
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
.

Σημαντικός είναι ο ρόλος των καταδυτικών συλλόγων μέλη των οποίων είναι εξέχοντα στελέχη της Ελληνικής και πολλές φορές της διεθνούς καταδυτικής κοινότητας.

Υ.Γ Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο καταδυτικό από όπου προέρχονται οι φωτογραφίες είναι στο τμήμα με τις Προσφορές Επαγγελματιών προς τα Μέλη του Σ.Ε.Α. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
Πολύ ενδιαφέροντα τα γραφόμενα σου. Όπως είπα και παρακάτω, αναμένω (λίγο) μέχρι να ενημερώσω αρμοδίως. Για τα του συλλόγου, δυστυχώς δεν μπορώ να εκφραστώ, αλλά αναμένω και την αντίδραση τηου Δ.Σ. του ΤΗΘΥΣ με ενδιαφέρον... ελπίζω να τοποθετηθεί το Δ.Σ.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 20-01-09 στις 18:51.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-01-09, 23:24
giannis giannis is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Απάντηση σε όλες τις παραπάνω εικασίες.
Στο συγκεκριμένο σχολείο απ' όπου και οι φωτογραφίες τα πράγματα έχουν ως εξής:
1. Οι φωτογραφίες που παραθέτετε είναι του PADI Cource Director που φιλοξενούσε το κέντρο μας και απλά παρακολουθούσε το σxoλείο.
2. Ο εκπαιδευτής ήταν αυτός με την στολή της waterproof.
3. Ο μαθητής ήταν αυτός με την στολή της mares.
Για οποιαδήποτε άλλη απορία για το συγκεκριμένο σχολείο και τον τρόπο διεξαγωγής του επικοινωνήστε με το καταδυτικό κέντρο.
Το κέντρο μας δεν θα ανεχτεί καμία άλλη δυσφήμηση χωρίς αποδείξεις και στοιχεία.
Καλό θα ήταν πριν αναλωθείτε σε υποθέσεις χωρίς να είστε πλήρως ενημερωμένοι να κάνατε ένα απλό τηλεφώνημα στο κέντρο.
Άννα Κατσάκου
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-01-09, 23:55
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απάντηση σε όλες τις παραπάνω εικασίες.
Στο συγκεκριμένο σχολείο απ' όπου και οι φωτογραφίες τα πράγματα έχουν ως εξής:
1. Οι φωτογραφίες που παραθέτετε είναι του PADI Cource Director που φιλοξενούσε το κέντρο μας και απλά παρακολουθούσε το σxoλείο.
2. Ο εκπαιδευτής ήταν αυτός με την στολή της waterproof.
3. Ο μαθητής ήταν αυτός με την στολή της mares.
Για οποιαδήποτε άλλη απορία για το συγκεκριμένο σχολείο και τον τρόπο διεξαγωγής του επικοινωνήστε με το καταδυτικό κέντρο.
Το κέντρο μας δεν θα ανεχτεί καμία άλλη δυσφήμηση χωρίς αποδείξεις και στοιχεία.
Καλό θα ήταν πριν αναλωθείτε σε υποθέσεις χωρίς να είστε πλήρως ενημερωμένοι να κάνατε ένα απλό τηλεφώνημα στο κέντρο.
Άννα Κατσάκου
Τώρα εσύ απάντησες και έβαλες τα πράγματα στη θέση τους.......... και φαντάζομαι ότι είσαι και ικανοποιημένος......
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-01-09, 00:52
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων

...

Υ.Γ Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο καταδυτικό από όπου προέρχονται οι φωτογραφίες είναι στο τμήμα με τις Προσφορές Επαγγελματιών προς τα Μέλη του Σ.Ε.Α. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
Μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ, τι ακριβώς εννοείς;
Ποια είναι ακριβώς η σχέση της μεθόδου και των τακτικών εκπαίδευσης που χρησιμοποιεί ένα καταδυτικό κέντρο, με την προσφορά του ίδιου για αγορά DC απο τα μέλη του Συλλόγου σε μειωμένη τιμή;
Τι ακριβώς πρέπει να προσέξουμε ως μέλη του "Τηθύς" και μας προειδοποιείς με έντονα κεφαλαία γράμματα;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέροντα τα γραφόμενα σου. Όπως είπα και παρακάτω, αναμένω (λίγο) μέχρι να ενημερώσω αρμοδίως. Για τα του συλλόγου, δυστυχώς δεν μπορώ να εκφραστώ, αλλά αναμένω και την αντίδραση τηου Δ.Σ. του ΤΗΘΥΣ με ενδιαφέρον... ελπίζω να τοποθετηθεί το Δ.Σ.
Αντρέα, για ποιόν λόγο θεωρείς ότι το Δ.Σ. του Συλλόγου πρέπει να πάρει θέση στο συγκεκριμένο θέμα;
Μιλώντας προσωπικά σαν Γιώργος, ο Σύλλογος μας έχει πάρει θέση παραχωρώντας το παρόν βήμα σε όλους, επαγγελματίες και ιδιώτες, και επιτρέποντας την δημόσια επώνυμη κριτική:
Παράθεση:
Οι παραπάνω όροι δεν αναιρούν σε καμιά περίπτωση το δικαίωμα των μελών της κοινότητας scubadive.gr να ασκούν ανοιχτή κριτική –θετική ή αρνητική- σε οποιαδήποτε καταδυτική επιχείρηση.
Αν ένα καταδυτικό κέντρο συμμορφώνεται ή όχι με τα standards του Οργανισμού πιστοποίησης που χρησιμοποιεί, είναι θέμα του οργανισμού αυτού να το διαπιστώσει.
Αν ένας αυτοδύτης καλύπτεται ή όχι από την εκπαίδευση που του παρέχεται από το καταδυτικό κέντρο, είναι στην κρίση του να το αποφασίσει, χρησιμοποιώντας και τις πληροφορίες που θα βρει στο forum του "Τηθύς"
__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geogeo : 21-01-09 στις 01:06.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.