Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-07-07, 20:41
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Το Μάιο βρέθηκα με την Tahita στο Ιόνιο και έκανα τις πρώτες μου καταδύσεις στη Λευκάδα, στο Σκορπίδι και στην Καστό. Ο καιρός ήταν πολύ καλός και δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ πρόβλημα στην αγκυροβολία μας, αν και πάντα κάποιος έμενε στο σκάφος για κάθε περίπτωση...



Οι πρώτες μου καταδυτικές εντυπώσεις από αυτή τη θάλασσα είναι πολύ καλές

Στο Σκορπίδι, το νησάκι απέναντι από το Σκορπιό, συναντήσαμε ένα μεγάλο λιβάδι ποσειδωνίας και μια μεγάλη αποικία (φάση) από κίτρινα σφουγγάρια που δημιουργούσαν εντυπωσιακούς σχηματισμούς στο βυθό...

... ...

Στην Καστό, δέσαμε σε ένα μικρό ορμίσκο και διανυκτερεύσαμε αρόδου. Ο βυθός εκεί ομαλός, με υγιέστατη υποβρύχια βλάστηση και βραχάκια φτωχά σε κάλυψη από σφουγγάρια. Ορισμένοι σπειρογράφοι ατένιζαν στα ρηχά νερά, στο άνοιγμα του όρμου...

... ...


Στη Λευκάδα, κάναμε 2 καταδύσεις κοντά στην παραλία Αγιοφίλη, στο νότιο τμήμα του νησιού. Όμορφο τοπίο εκτός νερού, μεγάλη διαύγεια, καταγάλανα νερά και λευκά βότσαλα συνθέτουν τη γενική εικόνα της περιοχής. Τέλειες συνθήκες για φωτογράφηση δυτών

... ...

... ...

... ...


Λίγο νοτιότερα υπάρχουν κάποιες ξέρες με μονόπετρα που ξενερίζουν και φτάνουν τα 20+ μέτρα βάθος, γεμάτα ζωή και... αρκετά ψάρια!

... ...


Δυστυχώς η θεματολογία των φωτογραφιών που έχω από αυτές τις βουτιές είναι πολύ περιορισμένη, μιας και δεν πρόλαβα να κάνω κάποια βουτιά εκτός από αυτές του σεμιναρίου φωτογραφίας.

Πολύ χρήσιμη η συμβολή του καταδυτικού κέντρου Nautilus Diving Club στη Βασιλική, τόσο για προτάσεις καταδυτικών σημείων όσο και για παροχή καταδυτικού υλικού και υπηρεσιών. Ρωτήστε το Νίκο ή το Γιώργο και για "εκείνη την ταβέρνα στο τάδε ορεινό χωριό που κάνει ένα συκωτάκι... λουκούμι!"

...


Είμαι σίγουρος ότι αν βουτήξετε στα ίδια μέρη, θα δείτε πολύ περισσότερα από όσα σας δείχνω εδώ!

Καλές βουτιές και... περιμένουμε να μοιραστείτε την εμπειρία σας μαζί μας!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 22-07-07 στις 20:50.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-07, 20:04
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Δεν ξέρω, όλες μου αρέσουν εννοείται, αλλά αυτή η τελευταία μου κάνει κάτι σε Αλίκη πίσω από τον Καθρέφτη, Ανάδυση από την Λαγουδότρυπα, Υπερ-βολική Δόση Διαιθυλαμίδης του Λυσεργικού Οξέος, Υδάτινες Πύλες της Αντίληψης, Κβαντο-Βουδιστική Φώτιση και άλλα τέτοια ΠΟΛΥ πειραγμένα
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-07-07, 21:43
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
...και άλλα τέτοια ΠΟΛΥ πειραγμένα
Αααα... μου φάινεται ότι εσύ έχεις πέσει μικρή στη μαρμίτα με το άζωτο !

Εγώ πάλι θα διάλεγα αυτήν εδώ:

...και συνολικά μου αρέσει πολύ το φως και το χρώμα τους
και ειδικά σ΄αυτές εδώ:
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-07-07, 14:08
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Γιάννη, thanks για τις πληροφορίες....
Ελπίζω να καταφέρω να κάνω αρκετές βουτιές...αν και η παρέα δεν είναι του αθλήματος..(μόνο 2 βουτάμε).
Όπως και να 'χει, με την επιστροφή, θα γίνει αναλυτική περιγραφή.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-08-08, 09:16
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκος

Εχει κάποιος φίλος φετινές (ή τέλος πάντων σχετικά ασφαλείς για φέτος) πληροφορίες για camping και βουτιές στην Λευκάδα;
Ευχαριστώ!
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-10, 20:08
jan jan is offline
 
Εγγραφή: 10-07-2009
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκος

Ολα καλα τα λετε για την Λευκαδα,,αλλα για τους σαπουναδες που υπαρχουν δεν τους ειδε κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-04-10, 10:25
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα καλα τα λετε για την Λευκαδα,,αλλα για τους σαπουναδες που υπαρχουν δεν τους ειδε κανεις?
Jan καλώς ήρθες, Χριστός Ανέστη...
Τους σαπουνάδες όντως δεν τους είδε κανείς....εσύ τους είδες ;

http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3097
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-04-10, 22:41
Το avatar του χρήστη gkiriakos
gkiriakos gkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Περιοχή: Λευκάδα
Μηνύματα: 46
Smile Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκος

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Έχω το καταδυτικό στην Βασιλικη και θα ήταν ευχαρίστηση μου να σας δώσω ότι πληροφορίες χρειάζεστε. Το πιο σημαντικό είναι ότι οι περισσότερες βουτιές στην Λευκάδα και Μεγανήσι έιναι βαθιές.
Πολύ καλές βουτιές παίζουν στο Αρκούδι(τοίχος από -6 μέχρι -100), στο ακρωτήρι λευκάτας (μεσόνερη ξέρα που σηκώνει κεφάλι στα 13), Σέσουλα (άπαιχτη), Αμούσσο (τοίχος, Σπηλιά,) Νότιο άκρο Μεγανησίου(πάιζει και σπηλιά εκεί με μήκος 50μ)
Οποιος ενδιαφέρετε για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες μπορεί να επικοινωνήσει και μαζί μου με μήνυμα.
...
__________________
www.underwater.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geogeo : 06-04-10 στις 07:20. Αιτία: Αφαίρεση τμήματος μηνύματος που κρίνεται διαφημιστικό. Ο χρήστης ενημερώθηκε με p.m.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-08-13, 18:29
ΜΟΡΦΕΑΣ ΜΟΡΦΕΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 21-08-2012
Μηνύματα: 1
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gkiriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Έχω το καταδυτικό στην Βασιλικη και θα ήταν ευχαρίστηση μου να σας δώσω ότι πληροφορίες χρειάζεστε. Το πιο σημαντικό είναι ότι οι περισσότερες βουτιές στην Λευκάδα και Μεγανήσι έιναι βαθιές.
Πολύ καλές βουτιές παίζουν στο Αρκούδι(τοίχος από -6 μέχρι -100), στο ακρωτήρι λευκάτας (μεσόνερη ξέρα που σηκώνει κεφάλι στα 13), Σέσουλα (άπαιχτη), Αμούσσο (τοίχος, Σπηλιά,) Νότιο άκρο Μεγανησίου(πάιζει και σπηλιά εκεί με μήκος 50μ)
Οποιος ενδιαφέρετε για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες μπορεί να επικοινωνήσει και μαζί μου με μήνυμα.
...
Mακάρι όλοι οι επαγγελματίες του χώρου να ήταν σαν εσένα ,
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:04.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.