Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 03-12-08, 13:07
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Η ομάδα KDE παρουσιάζει στο blog της
http://keaexpedition2008.wordpress.com/
το δεύτερο μέρος του video
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 20-04-10, 10:38
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Καλημέρα και πάλι,

Είδα στο Youtube ένα βιντεάκι σχετικά με κατάδυση στο Junkers 52.



Εάν είναι αυτό που αναφέρουμε εδώ πέρα και όχι κάποιο άλλο νομίζω πως εάν δούμε καλά το βίντεο θα δούμε στο 6ο λεπτό ότι κάτι λείπει συγκριτικά με τις φωτογραφίες που βάλανε τα παιδιά την περίοδο των ερευνών.

http://burdigalaproject.files.wordpr...0021-nef-1.jpg

Από την άλλη μπορεί να είναι και η ιδέα μου ή να έχει ξεκολλήσει κάτι και να επικάθεται στο βυθό.

Γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 20-04-10, 12:05
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Φαίνεται να είναι το Ju 52 της Κέας, χωρίς το MG 15.

Ας ελπίσουμε ότι έγινε για καλό. Ίσως -όντας κινητό αντικείμενο και έχοντας πολλές πιθανότητες να κλαπεί και να πουληθεί (στοιχίζει πάρα πολλά χρήματα στην αγορά ειδών militaria) ή να ανελκυθεί και ενταχθεί σε κάποια ιδιωτική συλλογή- να ανελκύθηκε από κάποιους και να παραδόθηκε σε θεσμικούς φορείς, με σκοπό να παρουσιαστεί στην συνέχεια, σαν έκθεμα, σε κάποιο μουσείο.

Το μέλλον θα δείξει.

Πάντως έμαθα ότι πολύς κόσμος καταδύθηκε και καταδύεται στο συγκεκριμένο ναυάγιο.

Χαιρετώ
DG

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 20-04-10 στις 12:15.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 20-04-10, 13:08
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Δημήτρη, σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο.
Μια πρώτη ματιά, αποκαλύπτει οτι ένα συντηρημένο ...στον αέρα (και όχι για 60 χρόνια στο αλμυρό νερό !) MG 15 κοστίζει 600 $, οπότε δεν θεωρώ το οικονομικό κίνητρο τόσο ισχυρό.
Για του λόγου το αληθές:
http://www.ima-usa.com/product_info....66150032cd49b3

Ούτε κάποιος το παρέδωσε σε "αρμόδιο φορέα" (Αλήθεια, ποιός είναι αυτός ο αρμόδιος φορέας και πώς τον βρίσκει κάποιος ? Επιπλέον, αν τον είχε βρεί ο "κάποιος", θα το είχε ποστάρει για να τον χειροκροτήσουμε για την πράξη του), ούτε - όπως είπε και ο προηγούμενος φίλος - "μπορεί να θάφτηκε στον βυθό και να μην φαίνεται".

Η γνώμη μου, νομίζω οτι διαφαίνεται...

Το επόμενο βήμα είναι να "αποκοληθεί" απο τα ισχυρά ρεύματα και ένας απο τους δύο κινητήρες, να κολυμπήσουν οι γεμιστήρες του MG 15 σε βαθύτερα νερά και κάποιο απο τα όργανα του πίνακα, να το φάει ένας πεινασμένος μύωπας ροφός.
Αν στο σκηνικό μπεί και καμία πονηρή σμέρνα, τότε αρκετά μικροπράγματα θα εξαφανιστούν.
Η Κοκκινοσκουφίτσα, θα καταδυθεί μετά το καλοκαίρι μαζί με την Χιονάτη, οπότε θα έχουμε νέα παραμυθάκια, για όλα τα καταδυτικά παιδάκια !
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 20-04-10, 13:26
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Ας ελπίσουμε ότι έγινε για καλό.
Οποιαδήποτε ανέλκυση χωρίς την εντολή/άδεια της εφορείας αρχαιοτήτων απ' όσο καταλαβαίνω συνιστά σε πρώτο επίπεδο παράνομη πράξη, άσχετα με τους σκοπούς που μπορεί να εξυπηρετεί αυτή.

Αν το γυρίσουμε όλοι στην αυτοδικία, δεν πετυχαίνουμε παρά μόνο αυτό που θεωρούμε προσωπικά δίκαιο. Οφείλουμε να φροντίζουμε για τη θέσπιση δίκαιων νόμων και να απαιτούμε την τήρησή τους, όχι να τους καταπατούμε κατά βούληση.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 20-04-10 στις 13:30.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-04-10, 13:43
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Νομίζω πως πέραν της εντολής/άδειας από την ΕΕΑ θα πρέπει να ερωτηθεί και το Γερμανικό κράτος αφού το αεροπλάνο αποτελεί ιδιοκτησία του (Στα αγγλικά πολεμικά πλοία έτσι γίνεται, αλλά νομίζω πως ο Δημήτρης γνωρίζει καλύτερα από εμένα αυτό).

Θα πρότεινα λοιπόν Δημήτρη να επικοινωνήσεις ή εσύ ή κάποιος που είχε καταδυθεί από την ομάδα στο ναυάγιο κατά την περίοδο της έρευνας με κάποιον από την ομάδα που έφτιαξε το τωρινό βίντεο έτσι ώστε να τον ενημερώσει και να ενημερωθεί για τα πράγματα που υπήρχαν και τώρα δεν φαίνονται.

Με αυτό τον τρόπο θα πιστοποιήσουμε το εάν η έλλειψη του όπλου στο βίντεο ήταν αποτέλεσμα ανέλκυσης ή φθοράς, και εάν πρόκειται περί του πρώτου, μήπως υπάρχουν και άλλα πράγματα τα οποία λείπουν.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 20-04-10, 14:01
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

΄Αστα, βρε RNA, έτσι όπως είναι...
Όλοι ξέρουμε ή καταλαβαίνουμε ή κατανοούμε.
Φαντάσου σήμερα, με την Ευρωπαική φήμη που έχει η Ελλάδα, ένας τύπος να στέλνει επιστολή στο Γερμανικό κράτος που πιστοποιεί - ρωτώντας - για άλλη μια απώλεια...
Το κράτος της λοβιτούρας, της κλοπής και του "κατα μόνας" βίου, τώρα ανακαλύπτει οτι πέρα απο την επιφάνεια, υπάρχουν και κάτω απο αυτήν μερικά που έμειναν, για να τα ζουρνέψει.
Περί αυτού πρόκειται.
Τα αντικείμενα στον βυθό , φίλε, ούτε κολυμπάνε, ούτε παίζουν κρυφτό με τους φίλους τους, ούτε "ανεβαίνουν ανηφόρες".
Παραμένουν στην θέση τους ή κάποιος τους την αλλάζει. As simple as that.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-04-10, 14:14
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Ίσως να είναι και έτσι. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να ψάχνουμε ευκαιρίες να το επιβεβαιώνουμε.

Όπως και να έχει εμμένω στην πρόταση προς τον Δημήτρη (ή σε κάποιον από την ομάδα του) να μάθει στοιχεία σχετικά με το μέγεθος της φθοράς ή απώλειας και να ενημερώσει τον καταδυτικό κόσμο.

Το θέμα των, ποιος, που, πότε, γιατί και με ποια άδεια νομίζω πως είναι ύστερο.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 20-04-10, 15:02
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu
Οποιαδήποτε ανέλκυση χωρίς την εντολή/άδεια ... συνιστά σε πρώτο επίπεδο παράνομη πράξη, άσχετα με τους σκοπούς που μπορεί να εξυπηρετεί αυτή.
Αυτό είναι απόλυτα σωστό και ισχύει για μια γκάμα αντικειμένων η οποία ξεκινά από μια βελόνα για να καταλήξει σε υπερωκεάνιο, αν και υπάρχουν αρκετοί που το βλέπουν διαφορετικά και σίγουρα έχουν τους λόγους τους.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA
Νομίζω πως πέραν της εντολής/άδειας από την ΕΕΑ θα πρέπει να ερωτηθεί και το Γερμανικό κράτος αφού το αεροπλάνο αποτελεί ιδιοκτησία του (Στα αγγλικά πολεμικά πλοία έτσι γίνεται, αλλά νομίζω πως ο Δημήτρης γνωρίζει καλύτερα από εμένα αυτό).
Το θέμα έχει ξεκαθαριστεί εδώ και πολλές δεκαετίες Ρένο.
Το γερμανικό κράτος έχει αποποιηθεί κάθε δικαιώματος από όλα αυτά τα αντικείμενα, θεωρώντας τα σαν ιδιοκτησία του Γ΄Ράιχ, το οποίο νικήθηκε και διαλύθηκε σαν κράτος μετά τον Β΄ΠΠ. Μην νομίζεις όμως ότι τους έπιασε ο πόνος, μετά τις τεράστιες πολεμικές αποζημιώσεις που έπρεπε να πληρώσουν για τα εγκλήματα της Wehrmacht, αν τους καλούσαν να μαζέψουν και τα γερμανικά απομεινάρια του πολέμου θα πήγαιναν οικονομικά φούντο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA
Θα πρότεινα λοιπόν Δημήτρη να επικοινωνήσεις ή εσύ ή κάποιος που είχε καταδυθεί από την ομάδα στο ναυάγιο κατά την περίοδο της έρευνας με κάποιον από την ομάδα που έφτιαξε το τωρινό βίντεο έτσι ώστε να τον ενημερώσει και να ενημερωθεί για τα πράγματα που υπήρχαν και τώρα δεν φαίνονται.
Το έκανα Ρένο, όχι με τα παιδιά της ομάδας του βίντεο, αλλά με κάποιους άλλους που πραγματοποίησαν κατάδυση εκεί. Από ότι μου είπαν (αποκλείεται στον αιώνα τον άπαντα να αναφέρω ονόματα σεβόμενος τα προσωπικά δεδομένα και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια ΟΛΩΝ με όσους έχω να κάνω) δεν βρήκαν τα όπλα που είχαμε αρχικά εντοπίσει στο εσωτερικό του αεροσκάφους, ίσως και να μην κοίταξαν στο σωστό μέρος. Δεν ξέρω.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Άκης Γκούμας
Το επόμενο βήμα είναι να "αποκοληθεί" απο τα ισχυρά ρεύματα και ένας απο τους δύο κινητήρες, να κολυμπήσουν οι γεμιστήρες του MG 15 σε βαθύτερα νερά και κάποιο απο τα όργανα του πίνακα, να το φάει ένας πεινασμένος μύωπας ροφός.
Αν στο σκηνικό μπεί και καμία πονηρή σμέρνα, τότε αρκετά μικροπράγματα θα εξαφανιστούν.
Και πως θέλεις να τα σταματήσεις όλα αυτά Άκη;

Εγώ πάντως νομίζω ότι η μόνη δυνατότητα είναι ο διάλογος και η δημιουργία ενός "Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς" σε σχέση με τα ναυάγια, ο οποίος θα πρέπει να γίνει αποδεκτός από όλους μας και όχι οι αφορισμοί. Στο παρελθόν είχε ξεκινήσει κάποια συζήτηση, δυστυχώς δεν βρήκα το λινκ, η οποία ξαφνικά σταμάτησε. Για μένα, θα πρέπει να τραβηχτεί μια γραμμή, σε μορφή αποδεκτού κώδικα συμπεριφοράς, και από εδώ και πέρα να μην ανελκυθεί ούτε βελόνα από τον βυθό.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 20-04-10, 15:33
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Και πως θέλεις να τα σταματήσεις όλα αυτά Άκη;

Εγώ πάντως νομίζω ότι η μόνη δυνατότητα είναι ο διάλογος και η δημιουργία ενός "Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς" σε σχέση με τα ναυάγια, ο οποίος θα πρέπει να γίνει αποδεκτός από όλους μας και όχι οι αφορισμοί. Στο παρελθόν είχε ξεκινήσει κάποια συζήτηση, δυστυχώς δεν βρήκα το λινκ, η οποία ξαφνικά σταμάτησε. Για μένα, θα πρέπει να τραβηχτεί μια γραμμή, σε μορφή αποδεκτού κώδικα συμπεριφοράς, και από εδώ και πέρα να μην ανελκυθεί ούτε βελόνα από τον βυθό.[/quote]

Εγώ Δημήτρη, δεν μπορώ να τα σταματήσω. Έχω στείλει την στολή στο καθαριστήριο και το καπέλο μου φέρνει φαγούρα.

Σοβαρά, όμως, η θέσπιση "Κώδικα συμπεριφοράς" συγκρούεται (Στην Ελλάδα) με την υφέρπουσα λογική που αναλύθηκε στο thread που αναφέρεις.
Δεν πάσχουμε απο (Το πλήθος) των νόμων, αλλά απο νομοταγείς !

Σε προσωπικό επίπεδο, το μόνο που έχω μπορέσει να κάνω, είναι να μην ανήκω (εδώ και καιρό) στο ασκέρι που όλοι εννούμε και ξέρουμε την ύπαρξή του, χάρη στην προτροπή ενός καλού φίλου (Thanks to M...).

Πιστεύω οτι η κάθε συμπεριφορά (καταδυτική ή κοινωνική) έχει να κάνει με το σε ποιόν "αιώνα" ζούν οι πρωταγωνιστές της. Στην κατάδυση, sorry για την απόλυτη θέση μου, έχω την βεβαιότητα οτι έχουμε δρόμο ακόμα. Αν δεν τον διανύσουμε (Είναι νομοτέλεια, ξέρεις...) η βαρύτητα θα εξακολουθεί να μην υφίσταται και τα αντικείμενα να οδεύουν πολύ συχνά πρός την επιφάνεια, στρίβοντας αριστερά και σταματώντας σε σαλόνια, γκαράζ, εξοχικά και αποθήκες.
Κάτι έχω υπ΄όψη μου για το συγκεκριμένο είδος της διαδρομής...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:44.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.