Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-13, 09:25
Το avatar του χρήστη tobiastor
tobiastor tobiastor is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2012
Περιοχή: Αθήνα - Κέντρο
Μηνύματα: 47
Suunto Nitrox Calculations

Δεν ξέρω πόσοι είσαστε γνώστες της "πρωτοβουλίας" της suunto να παρεμβαίνει στα του nitrox θέματα οπότε είπα να το βάλω εδώ για να προβληματιστούμε λίγο και να το μάθουν και κάποιοι κάτοχοι suunto που μπορεί να μην το γνωρίζουν (κάτοχος και εγώ)..

Πρόσφατα βούτηξα με μείγμα 28.6 %. Πάω λοιπόν να ρυθμίσω το ρολογάκι μου στο 29% όπως λέει ο κανόνας. Βλέπω λοιπόν το d4i να γράφει MOD 36.4 (νομίζω τόσο) και όχι 38.2 όπως λένε οι υπολογισμοί 1,4/0,29 . Υπόψιν ότι είχα βάλει maximum ppo2 1.4.. Προβληματίστηκα λίγο γιατί παρατήρησα πως ανεξαρτήτως του μείγματος που είχα το ρολόι μου υπολόγιζε λιγότερο για mod.. Ουσιαστικά υπολόγιζε σα να έβαζα +1% στο μείγμα μου.Αρχικά σκέφτηκα πως αυτό δεν είναι τόσο κακό. Μπορεί μεν να είναι εκνευριστικό γιατί θα βαράει αλλά είναι πιο safe να σε έχει ρηχότερα.. Ψάχνοντάς το βρήκα ότι η suunto σε όλα τα ρολόγια της που έχουν nitrox ρυθμίζει "μείγμα που εισάγει ο χρήστης" + 1%. Δηλαδή αν βάλω 28% θα υπολογίσει 29% κ.ο.κ. Παρεμπειπτόντως αυτό το γράφει και στο manual σε μια υποσημείωση 2 γραμμών χωρίς λεπτομέριες και εξηγήσεις.

Παράθεση:
As a safety precaution, the oxygen calculations in the dive computer
are made with an oxygen percentage of 1% + set O2%.
Ενώ αρχικά έλεγα πως "οκ είναι πιο safe", μετά έσκασε άλλη σκέψη στο μυαλό μου: NDL πως υπολογίζει? με το μείγμα που βάζω ή με το +1%. Μπορεί να είναι ασφαλέστερο για CNS να υπολογίζεις +1% αλλά αν θες να είσαι μέσα στο NDL το +1% μπορεί να κάνει διαφορά, πόσο μάλλον αν μπεις και σε deco.

Οπότε προβληματίστηκα. Στο 28.6 μείγμα μου τι διάολο πρέπει να ρυθμίσω για να είμαι safe? 28% (επειδή η suunto θα μετρήσει 29%) ή 29% ?
Αποφάσισα να στείλω ένα mail στη suunto για να μου εξηγήσουν και την απόφασή τους αλλά και το τι πρέπει να ρυθμίσω για να είμαι οκ.

1ο e-mail
Παράθεση:
Hello dear SUUNTO

I have a d4i dive computer which i use for freediving and scuba.. Recently i dived with nitrox and reading the manual i have some questions.
In your manual you say that by default Suunto calculates the MOD for nitrox as 1% + O2 set by the user.. That means that if i have a 28% nitrox my watch calculates the mod as if i had 29% which is perfectly fine by me for conservatism in the maximum operating depth.
But.. Let's say i have 28.6 which means theoritically i should enter as nitrox value in my computer 29%.. Since my watch already calculates +1% should i enter 28% or 29% (true value 29% and 30% respectivelly) ? If my computer adds a +1% for my mix for the maximum operation depth, does it also use this +1% for the NDL times? Can you explain a bit more about this +1% decision?

So i'm in confusion.. Having a mix 28.6 what value must i enter in my computer to be safe for CNS and NDL time?
Απάντηση Suunto:
Παράθεση:
Thank you for contacting Suunto Customer Support.

Please accept our apologies for the delayed response. Please be informed that the device definitely works, but keep in mind that entering 28% will always round up to 29%. Therefore, if you get an oxygen reading of 28.6% you should enter 28% because the computer will round it up to 29%. Even so, entering 29% will not be an issue, but the computer will calculate is as 30%. We truly hope this helps. Should you need more information, please do not hesitate to contact us.
We would highly appreciate if you could answer to a short survey regarding the quality of our customer support. It will take only 5 minutes.
Με λίγα λόγια μου απάντησαν τι μείγμα να βάλω αλλά δεν μου εξήγησαν λεπτομέριες για τους NDL χρόνους

2ο e-mail
Παράθεση:
You didn't answer my question.. I'm asking again
If i have a 28.6 mix what value must i enter to my suunto d4i to be safe for Maximum Operation Depth and No Decompression Limit time?
28 or 29 and why?
Απάντηση Suunto
Παράθεση:
Thank you for contacting Suunto Customer Support.

Please accept our apologies for the delayed response. If you have a 28.6 mix we would recommend to enter 28% in the dive computer. In this case it will use 29% wich is good for both MOD and NDL. We truly hope this helps. Should you need more information, please do not hesitate to contact us.
Με λίγα λόγια δεν μπήκαν στον κόπο να μου εξηγήσουν πως το 29% τους περιλαμβάνει και σωστούς χρόνους NDL αλλά τουλάχιστον μου ξεκαθάρισαν τι πρέπει να κάνω για τέτοια μείγματα. Άρα ουσιαστικά ο κανόνας για τα suunto ρολόγια με βάση τον οποίο πρέπει να ρυθμίζουμε είναι ([μείγμα στρογγυλοποιημένο προς τα κάτω] - 1%)
Τους έστειλα και ένα email για να επιβεβαιώσω το παραπάνω μου συμπέρασμα και περιμένω απάντηση...


Περιττό να πω πως αυτή η πρωτοβουλία μου φάνηκε αρκετά εκνευριστική και πως αν το ήξερα πριν πάρω suunto δεν θα το έπραττα.. Πρωτοβουλίες πάνω στα μείγματα τα οποία επηρεάζουν πράγματα που είναι αντίστροφα μου φαίνονται στην καλύτερη χαζές και όχι ασφαλείς..


Απόψεις περι τούτου? Εσείς το γνωρίζατε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-13, 19:08
Το avatar του χρήστη akunel
akunel akunel is offline
 
Εγγραφή: 13-04-2011
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 76
Απάντηση: Suunto Nitrox Calculations

Συμβαίνει και σε άλλες εταιρίες καταδυτικών υπολογιστών. Το έχω παρατηρήσει σε cressi leonardo.
__________________
aquaheart
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-13, 19:13
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Suunto Nitrox Calculations

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Το κομπιουτεράκι προσθέτει 1% στο μίγμα ώστε να βγει λίγο πιο συντηρητικό το όριο βάθους. Σε ότι αφορά τους υπολογισμούς αποσυμπίεσης αυτοί γίνονται με βάση το μίγμα που έχεις ρυθμίσει, όπως άλλωστε αναφέρεται και στο εγχειρίδιο χρήσης. Αν δει κανείς το όλο θέμα σφαιρικότερα, οι διαφορές που συζητάμε είναι αμελητέες. Αυτό θεωρώ λαμβάνοντας υπόψη το ποσοστό λάθους ενός αισθητήρα οξυγόνου στην πλήρη κλίμακα, τις διαφορές στην αποσυμπίεση ανάλογα τον αλγόριθμό και τις ρυθμίσεις που επιλέγει κανείς, αλλά και την φυσιολογία από άνθρωπο σε άνθρωπο και πως ανταποκρίνεται το σώμα μας από μέρα σε μέρα.

"6.2.1. Before diving in NITROX mode
If set to the NITROX mode, the correct oxygen percentage of the gas in your cylinder must always be entered into the computer to ensure correct nitrogen and oxygen calculations. The dive computer adjusts its mathematical nitrogen and oxygen calculation models accordingly. The dive computer will not accept fractional percentage values of oxygen concentration. Do not round up fractional percentages. For example, 31.8% oxygen should be entered as 31%. Rounding up will cause nitrogen percentages to be understated and will affect decompression calculations. If you want to adjust the computer to provide more conservative calculations, use the personal adjustment feature to affect decompression calculations, or reduce the PO2 setting to affect oxygen exposure according to the entered O2% and PO2 values. Calculations based on nitrox use result in longer no-decompression times and shallower maximum depths than diving with air.

As a safety precaution, the oxygen calculations in the computer are made with an oxygen percentage of 1% + set O2% . When the dive computer is set in NITROX mode, the Dive Planning mode calculates using the O2% and PO2 values that are currently in the computer."

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-13, 21:33
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Suunto Nitrox Calculations

Κάνει μόνο του αυτό που θα έκανες εσύ. Όταν είναι δεκαδικός βάζεις τον αμέσως μικρότερο ακέραιο για να σου υπολογίσει πιθανή αποσυμπίεση ελάχιστα πιο συντηρητικά, αλλά για το MOD θεωρείς ότι είναι ο αμέσως μεγαλύτερος ακέραιος, επίσης για να υπολογίσεις ελάχιστα πιο συντηρητικά.

Η μόνη περίπτωση που αυτό φαίνεται κάπως παράξενο, δηλαδή κάπως όχι όπως θα το έκανες εσύ, είναι όταν η μέτρηση σου ήταν ακριβώς ακέραιος αριθμός. Ο υπολογιστής δεν ξέρει αν αυτό που μέτρησες εσύ ήταν χ,9 ή χ,0 και κάνει πάντα χ+1.

Αλλά όποιος έχει μετρήσει περισσότερες από 3-4 φορές την ίδια φιάλη θα συμφωνήσει απόλυτα με τα όσα γράφει ο GKAM
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-13, 09:14
Το avatar του χρήστη tobiastor
tobiastor tobiastor is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2012
Περιοχή: Αθήνα - Κέντρο
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Suunto Nitrox Calculations

Σε mail που τους ρώτησα πάντως αν έχω 28.0 % αν πρέπει να ρυθμίσω 27 ή 28 μου απάντησαν

Παράθεση:
Please accept our apologies for the delayed response. Indeed, if you have 28.0 % nitrox you could set your watch to 27% and it would automatically convert it to 28%. Should you need more information, please do not hesitate to contact us.
anyway θα το εφαρμόσω όπως το προτείνετε απλα είπα να το αναφέρω σε περίπτωση που κόσμος δεν το ξέρει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.