Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Καταδύσεις με μείγματα αερίων
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Nitrox, Trimix κι άλλες άγνωστες λέξεις...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-07-07, 11:28
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Κατασκευάζετε μόνοι σας τα μίγματα σας;

κατι ερωτησεις που κανεις βρε δημητρη και συ....

η συναναστροφη μου με αυτους τους ανθρωπους με γυρισε πισω στην αρχη του 20ου αιωνα αγκαλια με σφουγγαραδες!

Ενας μαλιστα απο αυτους βουταγε μαζι μας στο Ριο-Αντιριο και οταν κρυωνε εκοβε απο τις βαθειες στασεις (στα 25μ) και προσεθετε χρονο κατα το δοκουν στις 9 και 6 ....

και οσο για τα τσιμπηματα που ενοιωθε στα γονατα κατοπιν, ελεγε οτι ειναι αρθριτικα ....

Το ιδιο ελεγε και ο λορδος Halley οταν πειραματιζοταν στις καταδυσεις το μακρινο 1690.
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-07-07, 00:04
ygrasias ygrasias is offline
το μέλος διαγράφτηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Κατασκευάζετε μόνοι σας τα μίγματα σας;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατασκευάζετε μόνοι σας τα μίγματα αερίων (Nitrox, Trimix, Heliox) που χρησιμοποιείτε στις τεχνικές καταδύσεις; Αν ναι, στήσατε δικός σας σταθμό πλήρωσης; Ποια ήταν τα βασικά εξαρτήματα που πρωτοαγοράσατε; Τι προβλήματα αντιμετωπίσατε και ποιες λύσεις βρήκατε;
Ίσως το θέμα αυτό θα μπορούσε να γίνει κάτι σαν μια μικρή εισαγωγή στην μίξη αερίων με την βοήθεια σας και την ανάπτυξη, από μέρους σας, των προβλημάτων που αντιμετωπίσατε.
Δημητρη, εγω δεν κατασκευαζω μιγματα μονος.
Πιστευω ομως οτι το πολυ στα τελη του Αυγουστου, θα εχω πληρες σταθμο (το θεμα ειναι οικονομικο).
Αυτο που θελω ομως να σου πω με ετουτο το ποστ (το τελευταιο, το οποιο και δεν θα σβησω), ειναι το εξης.
Ειδα σε ενα αλλο ποστ σου, οτι αντιμετωπισες προβληματα συνδεσεων (ρακορακια, ανταπτορακια, και σουξου μουξου μανταλακια).
Ολα αυτα ξερεις πως θα τα λυσεις με τον καλυτερο τροπο???
Αγοραζοντας εναν ερασιτεχνικο τορνακι.
Υπαρχει Γερμανικο (το οποιο αγορασε προχτες ενας φιλος μου που ασχολειται με κατασκευες, και σκεφτομαι να παρω και γω) με 1200 ευρω.
Υπαρχει και Κινεζικο με τα μισα λεφτα, αλλα δεν στον συνιστω.
Αυτος ο τορνος εχει διαστασεις 1μΧ04μΧ04μ περιπου, μπαινει επανω σε μπαγκο, και με αυτον μπορεις να κανεις παπαδες.
Το να μπεις στο νοημα και να τον μαθεις ειναι ζητημα 5 ημερων. Ειναι πανευκολο.

Το απολυτο εργαλειο για μια αποθηκη γενικα, καταδυτικων υλικων, ειναι αυτος ο τορνος.
Δεν τρεχεις καθε φορα στον καθε μαλ....α τορναδορο και να προσπαθεις να του δωσεις να καταλαβει τι θελεις και στον πατο αυτο που θα σου φτιαξει να ειναι αχρηστο (αυτο παθαινω παντα εγω με τους τορναδορους εδω).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-08-07, 07:41
Το avatar του χρήστη Outlaw
Outlaw Outlaw is offline
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Περιοχή: Λευκωσία
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Κατασκευάζετε μόνοι σας τα μίγματα σας;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Antzoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι τα κατασκευαζω μονος μου τα μιγματα.
Εδω και 8 μηνες εφτιαξα τον δικο μου σταθμο!
Αποτελειται απο 3 φιαλες Οξυγονου και 2 Ηλιου. Συστημα μεταγγισης, πηρα ενα σχεδον ετοιμο με την διαφορα οτι το τροποποιησα.
Ειναι με ενα ακριβιας αναλογικο μανομετρο. Τον εφτιαξα για μεγαλυτερη ευκολια, αξιοπιστια, και οικονομια. Βασικο προβλημα που αντιμετωπιζω προσωπικα ειναι η μεταφορα για γεμισμα οταν αδειασουν. Μεγαλο πακετο γιατι δεν βολευει πολυ το σημειο που τις εχω και δευτερον δεν καταφευγω στην λυση να ανταλλασω φιαλες οταν παω για γεμισμα.
Αυτες παω, τις ιδιες παιρνω...Θα μου πειτε γιατι..?? Γιατι αυτες τις τις γνωριζω, τις πηρα σχεδον αχρησιμοποιητες και το σημαντικοτερο τις εχω βαψει και τις εχω στην πεννα. κολημμα ρε παιδι μου...

γεια σου φίλε. μπορείς να μου πείς πιό πολλές πληροφορίες για τον σταθμό. ειδικά για αυτό που πήρες έτοιμο. μάρκα, κόστος, τροποποιήσεις κλπ.

ευχαριστώ

Σπύρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.