Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-02-09, 18:30
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Έχετε δει αυτά τα ασυνήθιστα είδη ψαριών;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apogeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά όλα αυτά.
Απλά, ξέρετε τι σκέφτομαι; Όλοι μας κουβαλάμε την γνωστή... τρέλα και καταγράφουμε πολλές φορές νέα είδη ζωής.
Μήπως θα πρέπει να βρούμε έναν τρόπο να αποδεικνύεται και επισημότερα η οποιαδήποτε ανακάλυψη ή καταγραφή;
Το κακό είναι ότι επειδή δεν είμαστε βιολόγοι-ίσως κάποιοι να είναι βέβαια-δεν μπορούμε να "κατοχυρώσουμε" επιστημονικά τις ανακαλύψεις μας. Γνωρίζω ότι δεν χρειάζεται να είσαι απαραιτήτως βιολόγος, για να την δημοσιεύσεις και να καταγραφεί επισήμως. Χρειάζεται όμως μία διαδικασία για δημοσίευση, που δεν την γνωρίζουμε σχεδόν καθόλου.
Ίσως να κάνω λάθος, αλλά εσείς που είστε και μέλη του συλλόγου, δεν θα μπορούσατε να αποφασίσετε και να προτείνετε στο ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε., στο Πανεπιστήμιο ή σε κάποιον άλλο φορέα μία συνεργασία για εντοπισμό ειδών, με την οποία όμως θα αναγνωρίζεται και θα δημοσιεύεται στο επιστημονικό έντυπο, μαζί με το όνομα του σχετικού επιστήμονα και το όνομα του δύτη, ως συνυπογράφοντα την σχετική δημοσίευση που κατοχυρώνει την ανακάλυψη;



Το πρώην ΙΘΑΒΙΚ (Κρήτη) από όσο γνωρίζω συνεργάζεται με κάποιους επαγγελματίες δύτες και παίρνουν τέτοιες αναφορές αλλά δεν νομίζω πως γίνονται δημοσιεύσεις με βάση τέτοιες παρατηρήσεις. Το ενδεχόμενο του λάθους σε τέτοιες δημοσιεύσεις είναι πολύ μεγάλο. Βασικά οι περισσότεροι βιολόγοι αποφεύγουν να αναγνωρίζουν την συστηματική κατάταξη των οργανισμών ακόμα και μέσω φωτογραφιών μιας και επίσης μπορεί να γίνει λάθος εκτίμηση.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-09, 02:12
erasitexnis erasitexnis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Έχετε δει αυτά τα ασυνήθιστα είδη ψαριών;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

Είναι ένα Capros aper! την φωτογραφία αυτή την "ψάρεψα" σε ένα μπλογκ για ταβέρνες!!!! που δεν μπορώ την τύχη μου μέσα να ξαναβρώ. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του φωτογράφου μάλιστα το εντυπωσιακό είναι ότι έχει τραβήχτη αρκετά ρηχά σε μία δοκιμή του σκαφάνδρου. Το ψάρι αυτό το fishbase το δίνει αρκετά βαθειά και σκοτεινά.

Καλησπέρα παιδιά,
Παρακολουθώ που και που το forum, αλλά γράφτηκα για να διορθώσω τον φίλο Έκτωρ.

Το blog με τις ταβέρνες ήταν το blog του ταβερνοχώρου το οποίο όμως πλέον δεν υπάρχει. Η σελίδα όμως με τις φωτογραφίες ψαριών από την οποία πάρθηκε η παραπάνω φωτογραφία έχει μεταφερθεί στο http://greekfishes.wordpress.com

Επειδή τυχαίνει λοιπόν να τράβηξα την φωτογραφία αυτή που παραθέτεις να σε διορθώσω ότι δεν έχω φορέσει ποτέ στη ζωή μου σκάφανδρο (!!!!), εξάλλου ούτε δύτης είμαι, ένας κοινός θνητός με υποβρύχια ψηφιακή είμαι . Όπως αναφέρω και στη σχετική σελίδα, το βρήκα κάπου στα 3 μέτρα βάθος, όμως ήταν μάλλον ετοιμοθάνατο. Στριφογυρνούσε περίεργα γύρω από τον εαυτό του και έκανε μερικές πολύ περίεργες σπασμωδικές κινήσεις. Η φωτογραφία τραβήχτηκε στην πανέμορφη Ατσίτσα της Σκύρου (δίπλα σε ένα νησάκι που έχει ο κόλπος).

Καλή συνέχεια σε όλους σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη erasitexnis : 15-06-09 στις 03:56.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-09, 05:46
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Έχετε δει αυτά τα ασυνήθιστα είδη ψαριών;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο erasitexnis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τυχαίνει λοιπόν να τράβηξα την φωτογραφία αυτή που παραθέτεις να σε διορθώσω ότι δεν έχω φορέσει ποτέ στη ζωή μου σκάφανδρο (!!!!), εξάλλου ούτε δύτης είμαι, ένας κοινός θνητός με υποβρύχια ψηφιακή είμαι .

Καλημέρα!

Ο φίλτατος Έκτωρας δεν έκανε λάθος, απλά αναφέρθηκε στην υποβρύχια θήκης της φωτογραφικής σου μηχανής (underwater housing) με τον όρο "σκάφανδρο" και όχι στο σκάφανδρο των σφουγγαράδων!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-09, 06:22
erasitexnis erasitexnis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Έχετε δει αυτά τα ασυνήθιστα είδη ψαριών;

Ωχ. ΟΚ, ρεζίλι γίναμε πάλι...

Καλημέρα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-09, 11:19
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Έχετε δει αυτά τα ασυνήθιστα είδη ψαριών;

Χα! σε ξαναβρίσκώ λοιπών φίλε με το νοστιμότατο μπλογκ.
Αχ ένα-δυο μπλογκ υπήρχαν για να μου ανοίγει η όρεξη και τα δύο σταμάτησαν. Πραγματική τραγωδία! με την παρακμή το χώρου δεν με βλέπω να βάζω κιλό πάνω μου!(το άλλο ήταν το http://tokounoupidi.blogspot.com/ )
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-06-09, 21:06
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Έχετε δει αυτά τα ασυνήθιστα είδη ψαριών;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο erasitexnis Εμφάνιση μηνυμάτων
στην πανέμορφη Ατσίτσα της Σκύρου (δίπλα σε ένα νησάκι που έχει ο κόλπος).
γιατί μου το έκανες αυτό erasitexni? Γιατί μου θύμισες αυτή τη θάλασσα που τόσο με σημάδεψε 5-6 χρόνια πριν, που αν μπορούσα θα την τύλιγα πακέτο και θα την έπαιρνα σπίτι να την έχω όλη δική μου για πάντα;;


Καλώς μας ήρθες κι εσύ και οι υπέροχες εικόνες σου
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.