Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Αποσυμπίεση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Η λέξη ταμπού. Ο κόσμος το 'χει τούμπανο...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-07, 20:31
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Ένας μύθος στην μοντέρνα εκπαίδευση που συνεχώς διευρύνεται ότι οι καταδύσεις στον Χρόνο "0" είναι ποιο ασφαλείς από καταδύσεις που πρέπει να κάνουμε στάσεις αποσυμπίεσης. Αυτό εξυπηρετεί μόνο την επιθυμία για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Η γενική άποψη που επικρατεί είναι ότι στο χρόνο "0" μπορούμε να αναδυθούμε στην επιφάνεια χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε στάσεις αποσυμπίεσης και είναι σωστό. Αυτό σημαίνει, πως οι ιστοί του σώματος μπορούν (επιτρέπεται) να δεσμεύσουν Ν2, μέχρι κάποιο χρονικό σημείο ώστε να μην υπάρχει καμία επίπτωση όταν αναδυθούμε πάλι στην επιφάνεια και βρεθούμε αμέσως μετά από μια βουτιά σε περιβάλλον ατμ. πίεσης (1 bar), με την προϋπόθεση έχουμε κρατήσει την ταχύτητα ανόδου μικρότερη από 10m / min.

Υπάρχουν όμως κάποιες λεπτομέρειες οι οποίες δεν είναι ευρύτερα γνωστές και θα προσπαθήσω να σας τις μεταφέρω.

Σε κάθε κατάδυση από 0m ξεκινάει και η δέσμευση αερίων στους ιστούς. Επομένως κάθε βουτιά ακόμα και αν δεν χρειάζονται στάσεις αποσυμπίεσης, είναι βουτιά αποσυμπίεσης, άσχετα αν έγινε στον χρόνο "0". Στην διαδικασία ανάδυσης, μειώνεται σταδιακά η πίεση περιβάλλοντος ή αλλιώς αποσυμπιέζουμε τον οργανισμό μας από την συμπίεση που είχε υποστεί στο μεγαλύτερο βάθος που βουτήξαμε, έως ότου φτάσουμε στην επιφάνεια και βρεθούμε ξανά σε περιβάλλον ατμοσφαιρικής πίεσης.

Έτσι λοιπόν είναι δυνατόν να εξαντλούμαι τον χρόνο "0" χωρίς πρόβλημα. Αφού εξαντλήσουμε τον χρόνο "0", το κρίσιμο σημείο είναι, ότι τουλάχιστον ένας ιστός (μοντέλο ιστού) ο οποίος ονομάζεται “οδηγός ιστός” είναι στα όρια της αποδέσμευσης του αζώτου, δηλαδή σε σημείο λίγο πριν από υποχρεωτική στάση αποσυμπίεσης. Ο “οδηγός ιστός” δεν είναι πάντα ο ίδιος, εναλλάσσεται συνεχώς και είναι πάντα ο ποιο κορεσμένος ιστός με άζωτο και πάντα στα όρια της ανοχής και λίγο πριν από την αποδέσμευση.

Με την χρήση DC και τον τρόπο υπολογισμού που είναι προγραμματισμένα μας επιτρέπουν να φτάνουμε στα όρια του χρόνου "0", πρακτικά όμως σημαίνει ότι είναι για τον κάθε δύτη διαφορετικό το σημείο του χρόνου "0", εξαρτώμενο και από πολλούς άλλους παράγοντες και ειδικά από την ταχύτητα ανόδου. Για τον δύτη Α είναι εντάξει και στα όρια της ανοχής, για κάποιον άλλον δύτη Β και κάτω από δυσμενείς συνθήκες ίσως χτυπηθεί από την νόσο και πρέπει να υποστεί επανασυμπίεση και θεραπεία σε θάλαμο αποσυμπίεσης. Το ίδιο συμβαίνει και σε καταδύσεις με στάσεις αποσυμπίεσης, όταν φτάσουμε στην πρώτη στάση, σημαίνει ότι ο οδηγός ιστός βρίσκεται στο ανώτερο όριο ανοχής δέσμευσης και λίγο πριν από την αποδέσμευση του αζώτου. Στο τέλος κάθε στάσης κάποιος ιστός πάλι ο οδηγός ιστός (μπορεί να είναι άλλος κάθε φορά) βρίσκεται πάλι στο ανώτερο όριο ανοχής δέσμευσης και λίγο πριν από την αποδέσμευση και αυτό επαναλαμβάνεται μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία της αποσυμπίεσης και να φτάσουμε στην επιφάνεια.

Δεν είναι στην πρόθεση μου να σας τρομάξω με τα γραφόμενα μου αλλά θέλω να τονίσω την σπουδαιότητα και την σωστή τήρηση των κανόνων για να μεγιστοποιήσουμε της ασφάλεια μας. Στην συνέχεια βγάζουμε το εξής συμπέρασμα.
  • Μετά από κάποιο χρόνο και συγκεκριμένο βάθος είναι απαραίτητο να κάνουμε στάσεις αποσυμπίεσης βάσει των ενδείξεων των πινάκων ή του DC.
  • Πολλοί δύτες στην διάρκεια μιας βουτιάς και λίγο πριν εξαντληθεί ο χρόνος "0" καταδύονται σε μικρότερο βάθος και έχουν την ψευδαίσθηση ότι καταδύονται με ασφάλεια πάντα στον χρόνο "0" και το επαναλαμβάνουν συνεχώς με βάσει την ένδειξη του DC με αποτέλεσμα να βρίσκονται συνεχώς και πολλές φορές στα όρια που προανέφερα. Άλλοι πάλι ανεβαίνουν ποιο πάνω και μόλις έχουν ένδειξη αρκετού χρόνου "0" βουτάνε πάλι ποιο βαθιά κάνοντας βουτιές “jo-jo” αφού το επιτρέπει η ένδειξη του DC. Τέτοιου είδους βουτιές πρέπει σε κάθε περίπτωση να τις αποφεύγουμε.
  • Και σε αυτή την περίπτωση φτάνουμε πολλές φορές στα όρια της νόσου αφού εμπιστευόμαστε απόλυτα το DC το οποίον μας δείχνει ότι δεν χρειάζεται ακόμα αποσυμπίεση, το ρίσκο όμως μεγαλώνει αφού τουλάχιστον ένας ιστός (εναλλάξ οδηγός ιστός) βρίσκεται πάντα στο μέγιστο βαθμό δέσμευσης αζώτου και βρίσκεται λίγο πριν από την αποδέσμευση και την δημιουργία φυσαλίδων.
  • Επομένως δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά οι βουτιές με υποχρεωτικές στάσεις αποσυμπίεσης από αυτές χωρίς υποχρεωτική αποσυμπίεση, εκτός από το να κρατήσουμε τις στάσεις αποσυμπίεσης εκεί που επιβάλλεται.
Διαδικασία αποσυμπίεσης.
  • Στις καταδύσεις με στάσεις αποσυμπίεσης γίνονται πάντα με την χρήση πινάκων ή με DC που σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βγούμε στην επιφάνεια χωρίς να ολοκληρωθεί όλος ο κύκλος κάθε βουτιάς. Αυτό σε πολλούς αυτοδύτες κυρίως χωρίς μεγάλη εμπειρία δημιουργεί, ένα φυσιολογικό ψυχολογικό άγχος, ότι σε περίπτωση που συμβεί κάτι, δεν μπορούν να επιστρέψουν στην επιφάνεια χωρίς προβλήματα. Γι’ αυτό όταν έχει κάποιος ανασφάλεια πρέπει να αποφεύγει τις βουτιές που απαιτούν αποσυμπίεση. Κάθε βουτιά με υποχρεωτική αποσυμπίεση πρέπει να προγραμματίζεται και να έχει συγκεκριμένο προφίλ και να υπολογίζουμε την απαιτούμενη ποσότητα αερίου που χρειαζόμαστε για την ολοκλήρωση της βουτιάς.
  • Πραγματοποιείται μια βουτιά με υποχρεωτικές στάσεις αποσυμπίεσης, τότε ο δύτης πρέπει να είναι σε θέση να κράτηση ακριβώς το βάθος των στάσεων αποσυμπίεσης κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες (κυματισμό, ρεύματα κ.λ.π.) διαφορετικά πρέπει να τις αποφύγει και να αρχίσει να εκπαιδεύεται και να μάθει πολύ καλά την πλευστότητα και τις διαδικασίες αποσυμπίεσης.
  • Η ταχύτητα ανόδου μέχρι την πρώτη στάση δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 8-10m/min και πρέπει να κρατάμε με ακρίβεια τους χρόνους που δείχνει το DC ή ο πίνακας και κατόπιν πολύ σιγά να ανεβούμε στην επόμενη στάση ακολουθώντας πάντα τις ενδείξεις του DC ή του πίνακα αντίστοιχα.
  • Το βάθος των στάσεων δεν επιτρέπεται να έχει διακυμάνσεις πρέπει να το κρατάμε όσο γίνεται με ποιο μεγάλη ακρίβεια. Το βάθος το μετράμε στο ύψος του στήθους (πνευμόνων) και δεν επιτρέπεται να το παραβιάζουμε π.χ. τα 6m να είναι 7 ή 5m, διότι στα 7m επιβραδύνεται η αποδέσμευση του αζώτου που πρέπει να αποδεσμευτεί και στα 5m επιταχύνεται ανάλογα πάντα σε σχέση με τον χρόνο, επομένως κάθε άλλη λογική προσέγγιση που κάνουμε, είναι λάθος.
  • Η άνοδος, από στάση σε στάση, να είναι πολύ αργή και να διαρκεί πάνω από ένα λεπτό.
  • Δεν είναι σε καμία περίπτωση λάθος ακόμα και αν έχουμε κάνει σωστή αποσυμπίεση να επιμηκύνουμε τον χρόνο 1-2min στα 6m και 2-3 min στα 3 m.
Προληπτική αποσυμπίεση.
Ακόμα και σε βουτιές που πραγματοποιούνται στον χρόνο "0", καλό είναι να κάνουμε προληπτικά στάσεις αποσυμπίεσης. Έχει αποδειχτεί με το σύστημα Doppler ότι αν κάνουμε προληπτικά μια στάση 1min στα 6m και 4min στα 3m σχεδόν μηδενίζουμε τις μικροφυσαλίδες που ως γνωστόν δημιουργούνται σε κάθε βουτιά και φτάνουν στον μέγιστο αριθμό μετά από περίπου 1 ώρα παραμονής στην επιφάνεια. Αυτό μεγιστοποιεί την ασφάλεια μας και είναι πολύ σημαντικό κυρίως αν σκοπεύουμε να κάνουμε επαναληπτική βουτιά.

Χρήστος Ευθυμίου
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-07, 01:48
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Πολύ ωραίο ποστ Χρήστο! Ευχαριστούμε!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-07-07, 22:42
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Παράθεση:
Ένας μύθος στην μοντέρνα εκπαίδευση που συνεχώς διευρύνεται ότι οι καταδύσεις στον Χρόνο "0" είναι ποιο ασφαλείς από καταδύσεις που πρέπει να κάνουμε στάσεις αποσυμπίεσης. Αυτό εξυπηρετεί μόνο την επιθυμία για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Μια καταδυση στα -65μ 20 λεπτων με 105 λεπτα συνολικης αποσυμπιεσης ειναι το ιδιο ασφαλης με μια καταδυση στα -18μ με 45' χρονου βυθου, πολυ κατω απο την ωρα μηδεν?
Το οτι παντα θεωρουσα οτι οι καταδυσεις αποσυμπιεσης δεν γινονται απο οποοιονδηποτε και οπουδηποτε ειναι μυθος?
Το οτι συνιστω στους μαθητες μου να αποφευγουν καταδυσεις αποσυμπιεσης μεχρι να διερυνουν την καταδυτικη τους γνωση σε μιγματα και τεχνικες καταδυσεων αποσυμπιεσης εξυπηρετει μονο την (ψυχολογικη?) αναγκη μου ή αναγκη του συνολου(τι εννοεις αραγε?) για ασφαλεια?


Παράθεση:
Επομένως δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά οι βουτιές με υποχρεωτικές στάσεις αποσυμπίεσης από αυτές χωρίς υποχρεωτική αποσυμπίεση, εκτός από το να κρατήσουμε τις στάσεις αποσυμπίεσης εκεί που επιβάλλεται.
Ειναι πασιφανες οτι η διαδικασια αναδυσης ειναι μια διαδικασια αποσυμπιεσης. Το γεγονος αυτο δεν νομιζω οτι δικαιολογει μια προταση σαν την παραπανω. Η διαφορα της αναγκαστικης στασης αποσυμπιεσης απο την προληπτικη ειναι κατ' εμε προδηλη.

Υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες σε μια καταδυση αναγκαστικης αποσυμπιεσης απο μια μεσα στο χρονο μηδεν.Η μια δεν απαιτει απολυτη ακριβεια βαθων και χρονων απο τον καταδυομενο, η αλλη απαιτει ιδιαιτερη εκπαιδευση και εμπειρια απο αυτον.

Οι πιθανοτητες σφαλματος σε μια καταδυση αποσυμπιεσης ειναι αρκετα μεγαλυτερες. Το να παρεκλεινει καποιος απο τον ορθο ρυθμο αναδυσης και να ανεβει λιγο πιο αργα ή λιγο πιο γρηγορα δεν συνεπαγεται σοβαρες και κυριως αμεσες συνεπειες. Το να κανω την σταση των -18μ απο 4 λεπτα σε 2 (να προσεγγιζω το σχεδιο με τα ιδια "κοβω ραβω" στο χρονο καθε στασης) και να κανω ολες τις αλλες στασεις σε λαθος βαθη με οδηγει με μαθηματικη ακριβεια σε ραντεβου με τον Ζαχαριαδη ή κανω λαθος?

Δεν μπορω να φανταστω ενα παιδι 16 χρονων να κανει στασεις αποσυμπιεσης αλλα μπορω να το φανταστω να κανει καταδυσεις στα -14μ για 30 λεπτα...
Δεν μπορω να φανταστω εναν ηλικιωμενο να κουβαλαει φιαλες αποσυμπιεσης πανω του ωστε να τηρει τα ορια διαθεσιμου αεριου , ενω μπορω να τον φανταστω με μια 6λτ φιαλη στην πλατη να χαζευει τα ψαρακια του υφαλου.

Πιθανοτατα να μην υπαρχει διαφωνια με το Χρηστο παρα μονο μια λεκτικη διαφοροποιηση, μια διαφωνια στο πως διατυπωνουμε τι...

Ο γραπτος λογος ειναι ιδιος με τον προφορικο? λεξεις απο τον ιδιο ανθρωπο ειναι, "Επομενως δεν εχουν σχεδον καμμια διαφορά" .

Εκτος απο το πως τις τοποθετεις στη σειρα ... αλλα αυτη η διαφορα... κανει την διαφορα (αν καταλαβαινετε τι εννοω)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 15-07-07 στις 23:05.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-07, 12:54
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια καταδυση στα -65μ 20 λεπτων με 105 λεπτα συνολικης αποσυμπιεσης ειναι το ιδιο ασφαλης με μια καταδυση στα -18μ με 45' χρονου βυθου, πολυ κατω απο την ωρα μηδεν?
Το οτι παντα θεωρουσα οτι οι καταδυσεις αποσυμπιεσης δεν γινονται απο οποοιονδηποτε και οπουδηποτε ειναι μυθος?
Γιώργο σαφώς και δεν είναι μύθος αυτό που λές και δε νομίζω πως ο Χρήστος άφησε να ενοηθεί κάτι τέτοιο...
Νομίζω είναι προφανές ότι ο σκοπός των λεγομένων του Χρήστου δεν είναι να ωθήσει άπειρους αυτοδύτες αναψυχής σε βαθιές βουτιές με αποσυμπιέσεις με το σκεπτικό ότι δεν έχουν διαφορά, αλλά ακριβώς το αντίθετο: Να δείξει πως η αποσυμπίεση είναι μια διαδικασία που συμβαίνει πάντα και οι κίνδυνοί της είναι υπαρκτοί, ακόμη κι όταν ΔΕΝ κάνουμε στάσεις αποσυμπίεσης (και επομένως η βουτιά δεν βαφτίζεται "βουτιά αποσυμπίεσης").

Παράθεση:
Παράθεση:
Επομένως δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά οι βουτιές με υποχρεωτικές στάσεις αποσυμπίεσης από αυτές χωρίς υποχρεωτική αποσυμπίεση, εκτός από το να κρατήσουμε τις στάσεις αποσυμπίεσης εκεί που επιβάλλεται.
Ειναι πασιφανες οτι η διαδικασια αναδυσης ειναι μια διαδικασια αποσυμπιεσης. Το γεγονος αυτο δεν νομιζω οτι δικαιολογει μια προταση σαν την παραπανω. Η διαφορα της αναγκαστικης στασης αποσυμπιεσης απο την προληπτικη ειναι κατ' εμε προδηλη.
Η φράση "δεν έχουν σχεδόν καμμία διαφορά" ίσως είναι υπερβολική, αλλά θα διαφωνήσω για το πασιφανές. Είναι πασιφανές για σένα που είσαι εκπαιδευτής και πασιφανές μπορεί να είναι για κάποιους που το ψάχνουν και ενημερώνονται/μαθαίνουν/συνεχίζουν την εκπαίδευσή τους και ξέρω σίγουρα ότι δεν ήταν πασιφανές για μένα όταν τελείωσα το πρώτο επίπεδο εκπαίδευσης.

Καταλήγουμε τελικά -καλώς ή κακώς- στο ίδιο πράγμα:
Συμφωνώ, πως για να αποκτήσει κάποιος το πρώτο αστέρι και να μπορεί να βουτάει, δεν χρειάζεται να μάθει κβαντομηχανική. Η "ελειπτική" και πολλές φορές "αξιωματική" γνώση που παίρνει στο πρώτο αστέρι, θα του επιτρέψει να κάνει τις συνήθεις βουτιές αναψυχής με ασφάλεια - ωραία ως εδώ.

Με τον τρόπο αυτό όμως, στο μυαλό του μαθητή δημιουργούνται κάποια στερεότυπα:

1. Βουτιές με προληπτική στάση (χωρίς στάσεις αποσυμπίεσης) = ασφαλείς
2. Βουτιές με στάσεις αποσυμπίεσης = επικίνδυνες

Έχοντας κάποιος δύτης στο μυαλό του το στερεότυπο [1] μπορεί να μπει στον πειρασμό να κάνει όλα αυτά που αναφέρει παραπάνω ο Χρήστος (βουτιά συνεχώς στα όρια που του δίνει το D.C. του, βουτιές “jo-jo” κλπ) και να συνεχίσει να πιστεύει πως είναι απολύτως ασφαλής, αφού εξακολουθεί να κάνει βουτιές χωρίς στάσεις αποσυμπίεσης, πράγμα που είναι σαφώς επικίνδυνο αφού κινείται διαρκώς στα όρια της νόσου χωρίς να το καταλαβαίνει.

Αυτό το στερεότυπο νομίζω πως προσπαθεί ο Χρήστος να ανασκευάσει και στα πλαίσια αυτά εγώ βρίσκω το κείμενό του και τις επιμέρους συμβουλές που δίνει εξαιρετικά χρήσιμες
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 16-07-07 στις 22:53.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-07-07, 13:33
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

νομίζω ότι συμφωνείτε ότι όλες οι βουτιές θέλουν εκπαίδευση. Το κείμενο του Χρήστου με ωθεί να προσέξω ποιο πολύ στις βουτιές μου (χωρίς αποσυμπίεση) παρά να στραφώ σε καταδύσεις οροφής με αποσυμπίεση.

Ο δάσκαλος μου, μου είχε πει ότι η αποσυμπίεση είναι οροφή και μάλιστα πολλές φορές πιο συμπαγής από σπήλαια ή ναυάγια…
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-07-07, 13:55
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Μια κατάδυση στα 65μ, αν γίνει σωστά, μπορεί να είναι πολύ πιο ασφαλής από μια κατάδυση στα 18.
Πολύ συχνά δε, μια κατάδυση στα 65μ είναι πολύ πιο ασφαλής από μια κατάδυση στα 18μ ενός Κέντρου Κατάδυσης (ίσως πολύ πιο συχνά απ'ότι θα θέλαμε).

Το κείμενο του Χρήστου, θεωρώ πως είναι εξαιρετικό αφού αυτό που νομίζω πως θέλει να επιτύχει, είναι να καταστήσει σαφές ότι όλες οι καταδύσεις είναι καταδύσεις αποσυμπίεσης και κυρίως, πως καμία κατάδυση δεν πρέπει να την υποτιμούμε.
Η επεξήγηση, η οποία παρεμπιπτόντως θα έπρεπε να δίδεται στα σχολεία, είναι επίσης εξαιρετική.

Είναι κείμενο γραμμένο σε απλή γλώσσα ώστε να γίνει απ’όλους κατανοητό, και είναι ικανό να αποτελέσει το εφαλτήριο για περαιτέρω ενασχόληση.

Ας μην ξεχνάμε, ότι όπως και στην ομαδική κατάδυση όπου το πλάνο προσαρμόζεται-καθορίζεται βάσει του λιγότερου έμπειρου, έτσι και στο φόρουμ θα πρέπει να γράφονται όλα με τρόπο κατανοητό ακόμα και από τον OW, που οι μόνες βουτιές του είναι αυτές του σχολείου του.

Btw, το deco time στα 65μ για 20 λεπτά με αέρα και δίχως την χρήση εμπλουτισμένων αερίων για αποσυμπίεση, είναι ~79 λεπτά.

Πολύ καλό το ποστ σου Χρήστο.


YAN
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-07-07, 15:04
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Καθε γνωση η οποια εμπλουτιζεται περαιτερω ειναι χρησιμη. Για αυτο και ποστ σαν του Χρηστου ειναι αυτα που αναβαθμιζουν το συνολο ενος φορουμ.

Η παρεμβαση μου στο κειμενο του Χρηστου ειχε ως σκοπο τη διευκρινηση καποιων λεπτομερειων ωστε το συμπερασμα που βγαινει απο την αναγνωση του να ειναι οσο το δυνατον πιο ολοκληρωμενο.

Παράθεση:
Νομίζω είναι προφανές ότι ο σκοπός των λεγομένων του Χρήστου δεν είναι να ωθήσει άπειρους αυτοδύτες αναψυχής σε βαθιές βουτιές με αποσυμπιέσεις με το σκεπτικό ότι δεν έχουν διαφορά, αλλά ακριβώς το αντίθετο: Να δείξει πως η αποσυμπίεση είναι μια διαδικασία που συμβαίνει πάντα και οι κίνδυνοί της είναι υπαρκτοί, ακόμη κι όταν ΔΕΝ κάνουμε στάσεις αποσυμπίεσης (και επομένως η βουτιά δεν βαφτίζεται "βουτιά αποσυμπίεσης").
Ακριβως αυτο πιστευω και εγω, για αυτο και οι διευκρινησεις...

Παράθεση:
Ο δάσκαλος μου, μου είχε πει ότι η αποσυμπίεση είναι οροφή και μάλιστα πολλές φορές πιο συμπαγής από σπήλαια ή ναυάγια…
Μεγαλη αληθεια και ειναι ολη η διαφορα , η τεραστια διαφορα , αναμεσα στις καταδυσεις μη αποσυμπιεσης απο αυτες με αποσυμπιεση.

Παράθεση:
νομίζω ότι συμφωνείτε ότι όλες οι βουτιές θέλουν εκπαίδευση. Το κείμενο του Χρήστου με ωθεί να προσέξω ποιο πολύ στις βουτιές μου (χωρίς αποσυμπίεση) παρά να στραφώ σε καταδύσεις οροφής με αποσυμπίεση.
Δεν νομιζω οτι το ενα αποκλειει το αλλο. ΚΑθε δυτης που εχει μερακι με την θαλασσα οφειλει να ψαξει τα ορια του. Τα ορια του σε γνωση και σε βαθη...Η τεχνικη καταδυση ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο που αν μη τι αλλο (σε μενα τουλαχιστον) δειχνει τι παει να πει σωστη και καλοσχεδιασμενη καταδυση. Οταν εισαι ασφαλης στα βαθεια (γιατι λειτουργεις ορθα) , εισαι σιγουρα σφαλης και στα ρηχα!


Παράθεση:
Μια κατάδυση στα 65μ, αν γίνει σωστά, μπορεί να είναι πολύ πιο ασφαλής από μια κατάδυση στα 18.
Πολύ συχνά δε, μια κατάδυση στα 65μ είναι πολύ πιο ασφαλής από μια κατάδυση στα 18μ ενός Κέντρου Κατάδυσης (ίσως πολύ πιο συχνά απ'ότι θα θέλαμε).
Ενα επιχειρημα σαν και αυτο ειναι πλεονασμος .
Οποιαδηποτε καταδυση εχει προετοιμαστει σωστα ειναι πιο ασφαλης απο μια που εχει γινει στο ποδι.

Αν ομως χρησιμοποιησεις το εξης παραδειγμα ισως φτασεις σε ασφλεστερα συμπερασματα.

Μια καταδυση που θα κανω εγω στα -14μ ειναι απολυτως πιο ασφαλης απο μια καταδυση που θα κανω εγω (παλι) στα -65μ, οσο καλα και να εχω σχεδιασει και τις 2. Ειναι αληθεια αυτο ή οχι?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 16-07-07 στις 17:42.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-07-07, 17:21
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας μύθος στην μοντέρνα εκπαίδευση που συνεχώς διευρύνεται ότι οι καταδύσεις στον Χρόνο "0" είναι ποιο ασφαλείς από καταδύσεις που πρέπει να κάνουμε στάσεις αποσυμπίεσης. Αυτό εξυπηρετεί μόνο την επιθυμία για μεγαλύτερη ασφάλεια.
Μάλλον πρόκειται για μια παρερμηνεία και θέλω να τοποθετηθώ με μερικές διευκρινίσεις για να φύγει και η τελευταία αμφιβολία.

Η παρερμηνεία βρίσκεται στον τίτλο “πραγματικότητα ή μύθος??”

Την πραγματικότητα την περιγράφω ξεκινώντας από την γενική άποψη που επικρατεί αναφέροντας λεπτομέρειες που δεν είναι ευρύτερα γνωστές, αναφέρω ότι κάτω από δυσμενείς συνθήκες ακόμα και με χρήση DC μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα νόσου. Στην συνέχεια αναφέρομαι στον οδηγό ιστό (θα επανέλθω σε αυτό μια άλλη φορά) και στην συνέχεια διαδικασία αποσυμπίεσης και τέλος προληπτική αποσυμπίεση για βουτιές που πραγματοποιούνται στο χρόνο “0”.

Σε όλο το ποστ δεν προτρέπω σε καμία περίπτωση βαθιές καταδύσεις, δεν ανάφερα πουθενά βάθη και πάντα είμαι υπέρ της ασφάλειας. Μάλιστα είμαι της γνώμης ότι και οι βουτιές των -18m κρύβουν κινδύνους. Και αυτό τονίζω.

Θεωρώ λοιπόν “Μύθο” την γενική άποψη ότι οι ρηχές βουτιές δεν έχουν μεγάλους κινδύνους. Εδώ λοιπόν νομίζω ότι βρίσκεται η παρανόηση. Λέμε το ίδιο πράγμα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια καταδυση στα -65μ 20 λεπτων με 105 λεπτα συνολικης αποσυμπιεσης ειναι το ιδιο ασφαλης με μια καταδυση στα -18μ με 45' χρονου βυθου, πολυ κατω απο την ωρα μηδεν?
Το οτι παντα θεωρουσα οτι οι καταδυσεις αποσυμπιεσης δεν γινονται απο οποοιονδηποτε και οπουδηποτε ειναι μυθος?
Το οτι συνιστω στους μαθητες μου να αποφευγουν καταδυσεις αποσυμπιεσης μεχρι να διερυνουν την καταδυτικη τους γνωση σε μιγματα και τεχνικες καταδυσεων αποσυμπιεσης εξυπηρετει μονο την (ψυχολογικη?) αναγκη μου ή αναγκη του συνολου(τι εννοεις αραγε?) για ασφαλεια?
Δεν υποστήριξα ποτέ κάτι τέτοιο. Ούτε προτρέπω σε βουτιές με αποσυμπίεση, από πηγάζει αυτή η ερώτηση?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά οι βουτιές με υποχρεωτικές στάσεις αποσυμπίεσης από αυτές χωρίς υποχρεωτική αποσυμπίεση, εκτός από το να κρατήσουμε τις στάσεις αποσυμπίεσης εκεί που επιβάλλεται.
Όλο το κείμενο έχει ως εξής
Σε κάθε κατάδυση από 0m ξεκινάει και η δέσμευση αερίων στους ιστούς. Επομένως κάθε βουτιά ακόμα και αν δεν χρειάζονται στάσεις αποσυμπίεσης, είναι βουτιά αποσυμπίεσης, άσχετα αν έγινε στον χρόνο "0". Στην διαδικασία ανάδυσης, μειώνεται σταδιακά η πίεση περιβάλλοντος ή αλλιώς αποσυμπιέζουμε τον οργανισμό μας από την συμπίεση που είχε υποστεί στο μεγαλύτερο βάθος που βουτήξαμε, έως ότου φτάσουμε στην επιφάνεια και βρεθούμε ξανά σε περιβάλλον ατμοσφαιρικής πίεσης.

Εδώ λοιπόν δεν έχει να κάνει με στάσεις αποσυμπίεσης έχει να κάνει με το γεγονός ότι ένας οργανισμός εκτίθεται σε μεγαλύτερη πίεση από το φυσικό του περιβάλλον, επομένως συμπιέζεται και όταν επανέλθει στο φυσικό του περιβάλλον αποσυμπιέζεται. Άρα κάθε βουτιά είναι συμπίεση και αποσυμπίεση. Νομίζω πως δεν χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση.

Εκτός αυτού αγνοείς όλες τις ποιο κάτω αναφορές μου, ακόμα και την Φράση μου ........δεν θέλω να σας τρομάξω με τα γραφόμενα μου αλλά θέλω να τονίσω την σπουδαιότητα και την σωστή τήρηση των κανόνων για να μεγιστοποιήσουμε της ασφάλεια μας.

Έτσι λοιπόν είναι δυνατόν να εξαντλούμαι τον χρόνο "0" χωρίς πρόβλημα. Αφού εξαντλήσουμε τον χρόνο "0", το κρίσιμο σημείο είναι, ότι τουλάχιστον ένας ιστός (μοντέλο ιστού) ο οποίος ονομάζεται “οδηγός ιστός” είναι στα όρια της αποδέσμευσης του αζώτου, δηλαδή σε σημείο λίγο πριν από υποχρεωτική στάση αποσυμπίεσης. Ο “οδηγός ιστός” δεν είναι πάντα ο ίδιος, εναλλάσσεται συνεχώς και είναι πάντα ο ποιο κορεσμένος ιστός με άζωτο και πάντα στα όρια της ανοχής και λίγο πριν από την αποδέσμευση.

Με την χρήση DC και τον τρόπο υπολογισμού που είναι προγραμματισμένα μας επιτρέπουν να φτάνουμε στα όρια του χρόνου "0", πρακτικά όμως σημαίνει ότι είναι για τον κάθε δύτη διαφορετικό το σημείο του χρόνου "0", εξαρτώμενο και από πολλούς άλλους παράγοντες και ειδικά από την ταχύτητα ανόδου. Για τον δύτη Α είναι εντάξει και στα όρια της ανοχής, για κάποιον άλλον δύτη Β και κάτω από δυσμενείς συνθήκες ίσως χτυπηθεί από την νόσο και πρέπει να υποστεί επανασυμπίεση και θεραπεία σε θάλαμο αποσυμπίεσης. Το ίδιο συμβαίνει και σε καταδύσεις με στάσεις αποσυμπίεσης, όταν φτάσουμε στην πρώτη στάση, σημαίνει ότι ο οδηγός ιστός βρίσκεται στο ανώτερο όριο ανοχής δέσμευσης και λίγο πριν από την αποδέσμευση του αζώτου. Στο τέλος κάθε στάσης κάποιος ιστός πάλι ο οδηγός ιστός (μπορεί να είναι άλλος κάθε φορά) βρίσκεται πάλι στο ανώτερο όριο ανοχής δέσμευσης και λίγο πριν από την αποδέσμευση και αυτό επαναλαμβάνεται μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία της αποσυμπίεσης και να φτάσουμε στην επιφάνεια.

Δεν είναι στην πρόθεση μου να σας τρομάξω με τα γραφόμενα μου αλλά θέλω να τονίσω την σπουδαιότητα και την σωστή τήρηση των κανόνων για να μεγιστοποιήσουμε της ασφάλεια μας. Στην συνέχεια βγάζουμε το εξής συμπέρασμα.

· Μετά από κάποιο χρόνο και συγκεκριμένο βάθος είναι απαραίτητο να κάνουμε στάσεις αποσυμπίεσης βάσει των ενδείξεων των πινάκων ή του DC.

· Πολλοί δύτες στην διάρκεια μιας βουτιάς και λίγο πριν εξαντληθεί ο χρόνος "0" καταδύονται σε μικρότερο βάθος και έχουν την ψευδαίσθηση ότι καταδύονται με ασφάλεια πάντα στον χρόνο "0" και το επαναλαμβάνουν συνεχώς με βάσει την ένδειξη του DC με αποτέλεσμα να βρίσκονται συνεχώς και πολλές φορές στα όρια που προανέφερα. Άλλοι πάλι ανεβαίνουν ποιο πάνω και μόλις έχουν ένδειξη αρκετού χρόνου "0" βουτάνε πάλι ποιο βαθιά κάνοντας βουτιές “jo-jo” αφού το επιτρέπει η ένδειξη του DC. Τέτοιου είδους βουτιές πρέπει σε κάθε περίπτωση να τις αποφεύγουμε.

· Και σε αυτή την περίπτωση φτάνουμε πολλές φορές στα όρια της νόσου αφού εμπιστευόμαστε απόλυτα το DC το οποίον μας δείχνει ότι δεν χρειάζεται ακόμα αποσυμπίεση, το ρίσκο όμως μεγαλώνει αφού τουλάχιστον ένας ιστός (εναλλάξ οδηγός ιστός) βρίσκεται πάντα στο μέγιστο βαθμό δέσμευσης αζώτου και βρίσκεται λίγο πριν από την αποδέσμευση και την δημιουργία φυσαλίδων.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πασιφανες οτι η διαδικασια αναδυσης ειναι μια διαδικασια αποσυμπιεσης. Το γεγονος αυτο δεν νομιζω οτι δικαιολογει μια προταση σαν την παραπανω. Η διαφορα της αναγκαστικης στασης αποσυμπιεσης απο την προληπτικη ειναι κατ' εμε προδηλη.

Υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες σε μια καταδυση αναγκαστικης αποσυμπιεσης απο μια μεσα στο χρονο μηδεν.Η μια δεν απαιτει απολυτη ακριβεια βαθων και χρονων απο τον καταδυομενο, η αλλη απαιτει ιδιαιτερη εκπαιδευση και εμπειρια απο αυτον.
Μα φυσικά υπάρχουν διαφορές και τις έχω αναλύσει και για τις δυο περτώσεις, βουτιές στον χρόνο "0" και βουτιές με διαδικασία αποσυμπίεσης. Αν κάποιος δεν έχει την απαιτούμενη εκπαίδευση είναι αυτονόητο πως δεν πρέπει κάνει βουτιές με αποσυμπίεση.

Και για αυτούς που μπορούν και έχουν την ανάλογη εκπαίδευση.

Διαδικασία αποσυμπίεσης.

· Στις καταδύσεις με στάσεις αποσυμπίεσης γίνονται πάντα με την χρήση πινάκων ή με DC που σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βγούμε στην επιφάνεια χωρίς να ολοκληρωθεί όλος ο κύκλος κάθε βουτιάς. Αυτό σε πολλούς αυτοδύτες κυρίως χωρίς μεγάλη εμπειρία δημιουργεί, ένα φυσιολογικό ψυχολογικό άγχος, ότι σε περίπτωση που συμβεί κάτι, δεν μπορούν να επιστρέψουν στην επιφάνεια χωρίς προβλήματα. Γι’ αυτό όταν έχει κάποιος ανασφάλεια πρέπει να αποφεύγει τις βουτιές που απαιτούν αποσυμπίεση. Κάθε βουτιά με υποχρεωτική αποσυμπίεση πρέπει να προγραμματίζεται και να έχει συγκεκριμένο προφίλ και να υπολογίζουμε την απαιτούμενη ποσότητα αερίου που χρειαζόμαστε για την ολοκλήρωση της βουτιάς.

· Πραγματοποιείται μια βουτιά με υποχρεωτικές στάσεις αποσυμπίεσης, τότε ο δύτης πρέπει να είναι σε θέση να κράτηση ακριβώς το βάθος των στάσεων αποσυμπίεσης κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες (κυματισμό, ρεύματα κ.λ.π.) διαφορετικά πρέπει να τις αποφύγει και να αρχίσει να εκπαιδεύεται και να μάθει πολύ καλά την πλευστότητα και τις διαδικασίες αποσυμπίεσης.

· Η ταχύτητα ανόδου μέχρι την πρώτη στάση δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 8-10m/min και πρέπει να κρατάμε με ακρίβεια τους χρόνους που δείχνει το DC ή ο πίνακας και κατόπιν πολύ σιγά να ανεβούμε στην επόμενη στάση ακολουθώντας πάντα τις ενδείξεις του DC ή του πίνακα αντίστοιχα.

· Το βάθος των στάσεων δεν επιτρέπεται να έχει διακυμάνσεις πρέπει να το κρατάμε όσο γίνεται με ποιο μεγάλη ακρίβεια. Το βάθος το μετράμε στο ύψος του στήθους (πνευμόνων) και δεν επιτρέπεται να το παραβιάζουμε π.χ. τα 6m να είναι 7 ή 5m, διότι στα 7m επιβραδύνεται η αποδέσμευση του αζώτου που πρέπει να αποδεσμευτεί και στα 5m επιταχύνεται ανάλογα πάντα σε σχέση με τον χρόνο, επομένως κάθε άλλη λογική προσέγγιση που κάνουμε, είναι λάθος.

· Η άνοδος, από στάση σε στάση, να είναι πολύ αργή και να διαρκεί πάνω από ένα λεπτό.

· Δεν είναι σε καμία περίπτωση λάθος ακόμα και αν έχουμε κάνει σωστή αποσυμπίεση να επιμηκύνουμε τον χρόνο 1-2min στα 6m και 2-3 min στα 3 m.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πιθανοτητες σφαλματος σε μια καταδυση αποσυμπιεσης ειναι αρκετα μεγαλυτερες. Το να παρεκλεινει καποιος απο τον ορθο ρυθμο αναδυσης και να ανεβει λιγο πιο αργα ή λιγο πιο γρηγορα δεν συνεπαγεται σοβαρες και κυριως αμεσες συνεπειες. Το να κανω την σταση των -18μ απο 4 λεπτα σε 2 (να προσεγγιζω το σχεδιο με τα ιδια "κοβω ραβω" στο χρονο καθε στασης) και να κανω ολες τις αλλες στασεις σε λαθος βαθη με οδηγει με μαθηματικη ακριβεια σε ραντεβου με τον Ζαχαριαδη ή κανω λαθος?

Δεν μπορω να φανταστω ενα παιδι 16 χρονων να κανει στασεις αποσυμπιεσης αλλα μπορω να το φανταστω να κανει καταδυσεις στα -14μ για 30 λεπτα...
Δεν μπορω να φανταστω εναν ηλικιωμενο να κουβαλαει φιαλες αποσυμπιεσης πανω του ωστε να τηρει τα ορια διαθεσιμου αεριου , ενω μπορω να τον φανταστω με μια 6λτ φιαλη στην πλατη να χαζευει τα ψαρακια του υφαλου.
Ούτε εγώ δεν θέλω να το φανταστώ.

Μπορώ να φανταστώ όμως έναν 16 χρονών ή έναν ηλικιωμένο να παθαίνει βαροτραύμα του αυτιού, βαροτραύμα στα μάτια, στο δέρμα, να κάνει βίαιη ανάδυση, να παθαίνει ελαφρά συμπτώματα νόσου, να παθαίνει εμβολή κ.λ.π......, και όλα αυτά σε μικρό βάθος.

Αυτό ακριβώς εννοώ ότι είναι “Μύθος” διότι πολοί οργανισμοί αλλά και πολοί συνδύτες μας διατυμπανίζουν πως το μικρό βάθος είναι ασφαλές και ακίνδυνο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιθανοτατα να μην υπαρχει διαφωνια με το Χρηστο παρα μονο μια λεκτικη διαφοροποιηση, μια διαφωνια στο πως διατυπωνουμε τι...
Πολύ σωστά Γιώργο δεν διαφωνούμε αλλά ίσως δεν κατανόησες σωστά την λέξη "Μύθος"

Κατ’ αρχήν όχι μόνο δεν υπάρχει διαφωνία αλλά απεναντίας επιχειρώ ακόμα και τις καταδύσεις που πραγματοποιούνται στο χρόνο “0” διατρέχουν κίνδυνο και χρήζουν και αυτές την προσοχή μας. Δεν παύει μια κατάδυση να είναι αποσυμπίεσης άσχετα αν γίνεται στο χρόνο “0” και αυτό διότι εκθέτουμε τον οργανισμό μας σε αυξημένη πίεση και δεν έχει καμία σημασία πόση είναι η πίεση. Επομένως ανεξάρτητα από την πίεση ή τον χρόνο που είναι μέσα στον χρόνο “0” εφόσον ξεκινήσει η ανάδυση ξεκινάει αυτόματα και η αποσυμπίεση του οργανισμού και δεν έχει μέχρι στιγμής καμία σχέση με τις στάσεις αποσυμπίεσης που κάνουμε υποχρεωτικά στις βαθιές καταδύσεις πέραν του χρόνου “0”. Επομένως διευρύνω την αντίληψη της ασφάλειας και λεω πως ακόμα και σε ρηχές βουτιές μέσα στο χρόνο ‘’0” υπάρχουν κίνδυνοι και χρήζουν την αυξημένη προσοχή μας ακόμα και αν ένα 16 χρονών παιδί χαζεύει τα ψαράκια στο ύφαλο. Και αυτό το παιδί μπορεί να πάθει ένα τραγικό ατύχημα λόγω της έκθεσης του οργανισμού του σε αυξημένη πίεση.

Συμφωνώ ότι οι πιθανότητες ατυχήματος είναι ίσως ποιο μικρές σε καταδύσεις μικρού βάθους από ότι σε καταδύσεις με μεγαλύτερο βάθος και αποσυμπίεση, αλλά κάθε είδους κατάδυση πρέπει να γίνεται σωστά με την απαραίτητη εκπαίδευση τηρώντας όλους τους κανόνες ασφαλείας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γραπτος λογος ειναι ιδιος με τον προφορικο? λεξεις απο τον ιδιο ανθρωπο ειναι, "Επομενως δεν εχουν σχεδον καμμια διαφορά" .
Όλοι οι προηγούμενοι συνομιλητές μας κατάλαβαν ακριβώς αυτό που εγώ διατύπωσα. Ελπίζω με τις πρόσθετες διευκρινήσεις να συμφωνήσεις και εσύ, γιατί εννοούμε σχεδόν το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.

Φιλικά Χρήστος Ευθυμίου
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-07-07, 17:24
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-07-07, 17:30
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κείμενο του Χρήστου, θεωρώ πως είναι εξαιρετικό αφού αυτό που νομίζω πως θέλει να επιτύχει, είναι να καταστήσει σαφές ότι όλες οι καταδύσεις είναι καταδύσεις αποσυμπίεσης και κυρίως, πως καμία κατάδυση δεν πρέπει να την υποτιμούμε.
YAN
Ακριβώς αυτό θέλω να πω YAN. Όλες οι καταδύσεις είναι καταδύσεις αποσυμπίεσης και κυρίως, πως καμία κατάδυση δεν πρέπει να την υποτιμούμε..
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:11.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.