Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-09, 23:07
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Return to Lembeh

Το 2009 θα είναι η πρώτη χρονιά μετά το 2003 που θα γράψω "0" βουτιές. Ας όψεται η δουλειά. Μια και η τελευταία βουτιά έγινε πέρσι τον Νοέμβριο στο Lembeh, αποφάσισα να αποπειραθώ μια δεύτερη επίσκεψη.

Θυμάστε αυτό το post? http://www.scubadive.gr/forum/showth...?t=3167&page=5

Η επίσκεψη αυτή θα είναι "ιδιωτική", θα ταξιδέψω από το Qatar με ακόμη ένα φίλο, και θα συναντηθούμε στη Σιγκαπούρη, η το Lembeh, με ένα-δύο άτομα που θα έρθουν από Ελλάδα.

Το πλάνο είναι να ταξιδέψουμε μεταξύ 12/2 και 22/2 (+-3 μέρες) για παραμονή μιας εβδομάδας στο Lembeh.
Το Lembeh είναι ένας πολύ ιδιαίτερος προορισμός. Απευθύνεται σε αυτούς που τους ενδιαφέρει η βιολογία και η βιοποικιλότητα ενός τόπου, και κύρια στη macro διάσταση. Δεν φημίζεται για τους καρχαρίες του, την πελαγική ζωή, τα ναυάγια, ή τα απρόσιτα βάθη του. Παρουσιάζει επίσης μηδενικό "κοσμοπολίτικο" ενδιαφέρον (αν και η Σιγκαπούρη μπορεί να αποζημιώσει κάπως).

Σε αυτά όμως στα οποία διακρίνεται, τη macro ζωή, τον παρασιτισμό, την συμβίωση, την προσαρμογή στο περιβάλλον και τον μιμητισμό, είναι ένας από τους κορυφαίους προορισμούς στον πλανήτη.

Καλά όλα αυτά, αλλά γιατί τα γράφω εδώ? Η ιδέα είναι, ενδιαφέρεται κανείς να συμμετάσχει σε μια απόλυτα focused καταδυτική εκδρομή με στόχο μερικά από τα ποιο περίεργα πλάσματα στον πλανήτη?
Προσωπικά, έχω τόσο μεγάλο ενθουσιασμό για το αντικείμενο που δεν σταματάω να μιλάω για αυτό, πριν, μετά, και κατά την διάρκεια της βουτιάς. Υπάρχουν ενδιαφερόμενοι να συμμετάσχουν?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-09, 00:03
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Return to Lembeh

Μπάμπη εννοείς στο διάστημα 12-22 Φεβρουαρίου 2010 ?

Επίσης θα ήταν πιο εύκολο για κάποιον να το αποφασίσει, αν είχες να μας δώσεις (έστω στο περίπου) κάποια πρόσθετα στοιχεία:

=> ενδεικτικό κόστος αεροπορικό εισητηρίου
=> κόστος διαμονής
=> κόστος καταδύσεων
=> έχετε υπ' όψιν κάποιο καταδυτικό κέντρο ή θα το κανονίσετε επι-τόπου?

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-09, 06:43
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Return to Lembeh

Ναι, το ταξίδι θα γίνει το Φεβρουάριο του 2010.

Δεν έχω ιδέα για το κόστος ταξιδιού από Ελλάδα, πέρσι που πήγαμε οργανωμένα πετάξαμε Αθήνα - Σιγκαπούρη - Μαναντό, και απο το Μαναντό οδικά στο Lembeh.

Σκέφτομαι να μείνουμε στο Lembeh Nad Resort (http://nad-lembeh.com/), όπου μείναμε και την τελευταία φορά. Δεν είναι το ποίο πολυτελές από τα resort του Lembeh, και τα φτηνά δωμάτια είναι πολύ βασικά. Αλλά, οι άνθρωποι του ήταν εξυπηρετικοί, οι κοινοί χώροι πολύ άνετοι, οι υποδομές για κάμερες / laptop / κτλ, καλές, και τα σκάφη του τα ποιο άνετα που έχω χρησιμοποιήσει οπουδήποτε στο κόσμο.

Το KBR είναι εκεί που θέλω να πάω κάποια στιγμή, είναι όμως πολλές φορές ακριβότερο και βασικά βουτάς στα ίδια σημεία.

Στο site του Nad Resort μπορείτε να βρείτε τον τιμοκατάλογο του κέντρου για διαμονή και βουτιές.

Το βασικό κριτήριο τη στιγμή αυτή είναι: ενδιαφέρει αυτός ο τύπος καταδυτικού προορισμού? αν ναι, βολεύουν οι μέρες?

Αν τα δύο παραπάνω δεν ισχύουν, δεν έχει σημασία αν το κόστος θα είναι 1500 ή 5000 ευρό (κρίνοντας απο πέρσι, θα περίμενα το κόστος από Ελλάδα αν είναι κοντά στα 2000).

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει αυτή η κουβέντα να γίνει δημόσια μέσο του φόρουμ (προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό, και μπορώ να δώσω όσα στοιχεία ενδιαφέρουν κάποιον), το κίνητρο για το ποστ ήταν η επιθυμία μου να το μάθουν όσοι μπορεί να ενδιαφέρονται, και μετά τα υπόλοιπα κανονίζονται μέσο του φόρουμ ή με προσωπικά μηνύματα.

ΥΓ. Το KBR είναι το resort όπου ο Πετρινός φωτογράφισε το "In the Realm of the Pygmy Seahorse".
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-09, 17:15
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Return to Lembeh

Παράθεση:
Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει αυτή η κουβέντα να γίνει δημόσια μέσο του φόρουμ
Μην το ξαναπείς αυτό!!!
Γράψε γράψε, μπορεί να μας ανοίξεις την όρεξη!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-09, 09:42
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Return to Lembeh

Ahhh! the rigors of international travel!!!!

Στις 14/2/10 είναι η Κινεζική πρωτοχρονιά, και το Lembeh είναι σχεδόν fully booked.

Μοιάζει ότι μπορεί να πάμε το ταξίδι για μετά της 22/2......

Επανέρχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-09, 12:14
Το avatar του χρήστη Lazaros75
Lazaros75 Lazaros75 is offline
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Return to Lembeh

Δώσε ημερομηνία συνάντησης και φύγαμε..!!!


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ahhh! the rigors of international travel!!!!

Στις 14/2/10 είναι η Κινεζική πρωτοχρονιά, και το Lembeh είναι σχεδόν fully booked.

Μοιάζει ότι μπορεί να πάμε το ταξίδι για μετά της 22/2......

Επανέρχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-09, 12:27
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Return to Lembeh

Θα συνδυαστεί με καμιά επίσημη αργία; Πόσες μέρες άδειας θα χρειαστούν;
(οι μέρες άδειας είναι ο εφιάλτης μου... καθώς και του προϊσταμένου μου...)

Κατά τα άλλα...ΨΗΝΟΜΑΙΙΙΙΙ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-09, 17:45
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Return to Lembeh

While waiting for news about the travel situation for February, i am keeping busy reading about the place and the opportunities it offers.... So there you have two nice links about the place and what you can do there....

http://www.scubadiving.com/uw-imagin...ering-the-muck

this link is about a guy who actually stayed in the same resort too

http://divehappy.com/indonesia/nad-l...a-august-2008/

enjoy!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-09, 19:22
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Return to Lembeh

Λοιπόν, έχουμε ημερομηνίες: Θα είμαστε Lembeh μεταξύ 27 Φεβρουαρίου και 6 Μαρτίου.

7 διανυκτερεύσεις / 17 καταδύσεις (χωρίς τις νυχτερινές, από τις οποίες σκοπεύω να κάνω όσες περισσότερες αντέξω).

Σίγουρα, θα ταξιδέψει ένας φίλος από Ελλάδα, μέσο Σιγκαπούρης, ο οποίος θα έχει μόλις τελειώσει το στρατιωτικό του. Εγώ και ακόμη ένας φίλος θα πετάξουμε από Κατάρ στο Μαναντό.

Όσοι πιστοί, ευπρόσδεκτοι! Μπορώ να σας πληροφορήσω για κόστος διαμονής κτλ, σε πμ. Τα θέματα αεροπορικών, μπορώ να δώσω κάποιες συμβουλές, αλλά γιαυτό έχουμε το internet.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.