Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-07, 17:18
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Ένας φίλος σας πρόκειτε να κάνει διακοπές στην περιοχή σας. Σας ζητά να του συστείσετε 5 καταδυτικές τοποθεσίες σε ακτίνα 100 χιλιομέτρων γύρω από την περιοχή σας. Ποιές είναι αυτές?

Παράδειγμα -- ΠΕΡΙΟΧΗ: ΛΕΥΚΩΣΙΑ - ΚΥΠΡΟΣ

1. Ναυάγιο Ζηνοβία, Εκτόπισμα 12000 τόνοι, βυθίστηκε με 108 αρθρωτές νταλίκες με όλο τους το φορτίο το 1980 (1,5 χιλιόμετρο από το ψαρολίμανο Λάρνακος) Κατάλληλο για όλα τα επίπεδα εκπαίδευσης.

2. Νησάκι Άη Γιώργη, Ωραίο σκηνικό με τοίχο στη βόρεια πλευρά μέγιστο βάθος 40 μέτρα και ύφαλο από την νότια. (15 λεπτά από το λιμάνι στο Λατσί)

3. Κόλπος Green Βay - Περιοχή με κοπάδια από μελανούρια όπου οι περισσότερες σχολές κάνουν τις εισαγωγικές τους καταδύσεις (μέγιστο βάθος 11 μέτρα - είσοδος απο παραλία)

4. Δίδυμες Πέτρες ακρωτήρι Λεμεσός. Μέγιστο βάθος γύρω στα 35 μέτρα. Κατάδυση από σκάφος το οποίο μπορεί να μπεί από την παραλία Lady's mile.

5. Περιοχή sea caves στο ακρωτήρι cavo greko. Ωραία μορφολογία βυθού με σύραγγες και καλή ζωή. Είσοδος από παραλία. Μέγιστο βάθος 12 μέτρα


Συνθήκες που επικρατούν στις πιο πάνω τοποθεσίες:

Θερμοκρασία νερού: 15 C (Φεβρουάριος) 26 - 27 C (Αύγουστος)
Εύρος Ορατότητας: 10 - 35 μέτρα.
Ρεύματα: Ήπια ως καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-07, 21:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΝΗΣΙΔΕΣ

1. 2ο Λιμανάκι - Πηγάδι
Εκπληκτική τοποθεσία (άκουσα κανένα γέλωτα? ).
Θέλει είτε 4Χ4, είτε το αυτοκίνητο του Φοίβου ή -αν δεν διαθέτετε κανένα από αυτά- κουβάλημα σε στρωτό κατσικόδρομο για καμιά εκατοστή μέτρα (το ανέβασμα είναι το ζόρι αλλά μπορείς πάντα να αράξεις μετά τη βουτιά, να χτυπήσεις ένα καφεδάκι στην καντίνα και συνεχίζεις αργότερα ξεκούραστος).
Άπαξ και φτάσεις μπροστά στη θάλασσα τα υπόλοιπα είναι πανεύκολα. Πέφτεις από ειδική εξέδρα, κολυμπάς ελάχιστα προς τη σημαδούρα και voila! ένα χωανοειδές κατακόρυφο σπήλαιο απλώνεται στα πόδια σου με χείλος στα 9 και πάτο στα 30 μέτρα.
[Μην περάσεις τα κάγκελα και μην αγνοήσεις την προειδοποιητική πινακίδα. Όσο χάχα χούχα και να σου φαίνεται έχουν πνιγεί άνθρωποι εκεί μέσα.
Τα 20 μέτρα του πηγαδιού προσφέρουν σπορ και θέαμα σούπερ αρκετό αν δεν είσαι αχόρταγος....Ανάλογα με τον καιρό ενδέχεται να έχει δυνατό ρεύμα προς το εσωτερικό....]

2. Λεγρενά ή σημείο 59 (μη φάμε και ξύλο), ήτοι στο 59ο χμ Αθηνών-Σουνίου.
Παίρνουμε τον κατηφορικό χωματόδρομο και προχωράμε. Στην πρώτη διασταύρωση (ο θεός να την κάνει) πάλι δεξιά. Κατεβάζουμε το αυτοκίνητο μέχρι εκεί απ'όπου είμαστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι μπορούμε να το ανεβάσουμε μετά (ο Φοίβος και τα 4Χ4 μέχρι εκεί που αρχίζουν τα ασβεστολιθικά βράχια). Μετά, το γνωστό κουβάλημα....
Βρισκόμαστε στη βραχώδη ακτή ενός ορμίσκου. Ανοιγόμαστε κολυμπώντας και αποφασίζουμε αν θέλουμε να κατευθυνθούμε αριστερά ή δεξιά (του εισερχομένου ):
Αριστερά: ωραίος τοίχος με συμπαθητική ζωή. Τα 45μ είναι σχετικά κοντά αλλά χωρίς περαιτέρω ενδιαφέρον. Ψάξτε καλύτερα για τη λεπτομέρεια στις κοιλότητες των βράχων (ή έγκοιλα κατά gkam).
Δεξιά: αντίστοιχος τοίχος και ζωή. Αν είστε αρκετά μαζόχες, κολυμπήστε μέχρι τον κάβο (έχει ένα φάρο νομίζω εκείνο το σημείο, αλλά και κάποιο σκουριασμένο αυτοκίνητο) και βουτήξτε να συναντήσετε κι άλλα τέτοια μπάζα και σαβούρες (νεκροταφείο αυτοκινήτων).

3. Θειάφι (δε θυμάμαι χιλιόμετρο! Anyone?)
Αντίστοιχη περίπτωση με τα Λεγρενά, παίρνουμε τον κατηφορικό χωματόδρομο ως εκεί που πάει. Παρκάρουμε και είμαστε απίστευτα κοντά στη θάλασσα! Τι ξεκούραστη βουτιά!!
Πάει και 20 ίσως και 25 αλλά γενικά ο βυθός είναι ομαλός, φωτεινός, ευχάριστος, με σούπερ βραχότρυπες που βγάζουν ζεστό νεράκι υποβρυχίως. (Ιδανική τοποθεσία και για χειμωνιάτικες βουτιές χωρίς στεγανή. Σταματάτε στην κάθε τρύπα και ανανεώνεστε. SPA diving!). Πάρτε μαζί τους αρχάριους φίλους σας, τις φωτογραφικές σας μηχανές και ό,τι καινούργιο σε εξοπλισμό έχετε να δοκιμάσετε!

....Συνεχίζουμε αφού πρώτα έχουμε κάνει τα σχετικά κονέ μας κι έχουμε αποκτήσει καλούς φίλους με ΣΚΑΦΟΣ....

4. Νησίδες Φλέβες. Μια ευθεία από το Φάληρο.
Υπέροχος τοίχος, εξαιρετική ζωή. Χωρίς τη βαβούρα της παραλίας.
Μικρό μειονέκτημα.... ίσως να είναι απαγορευμένη περιοχή, δεν εγγυώμαι....

5. Ναυάγιο Πατρίς, Ξέρα Κούνδουρου (υπάρχει στο χάρτη), Τζια.
Η απόλυτη βουτιά. Τρεχάτε όσο ακόμα το προλαβαίνετε πριν το σηκώσουν ολόκληρο (είναι τόσο ωραίο που θέλουν να το πάρουν για να το δείξουν και στους φίλους τους που δεν βουτάνε). Απίστευτη ζωή (πολλά χρόνια βυθισμένο γαρ) και για πρώτη μου φορά το Πατρίς με ανάγκασε να το παραδεχτώ: ένα ναυάγιο μπορεί να είναι πανέμορφο!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 04-04-08 στις 19:47. Αιτία: προσθήκη link
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-07, 18:29
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου-ΤΖΙΑ

Παράθεση:
5. Ναυάγιο Πατρίς, Ξέρα Κούνδουρου (υπάρχει στο χάρτη), Τζια.
Η απόλυτη βουτιά. Τρεχάτε όσο ακόμα το προλαβαίνετε πριν το σηκώσουν ολόκληρο (είναι τόσο ωραίο που θέλουν να το πάρουν για να το δείξουν και στους φίλους τους που δεν βουτάνε). Απίστευτη ζωή (πολλά χρόνια βυθισμένο γαρ) και για πρώτη μου φορά το Πατρίς με ανάγκασε να το παραδεχτώ: ένα ναυάγιο μπορεί να είναι πανέμορφο!
Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω στην αναφορά της Physalia!

Έχω παραθέσει βίωμα για το ναυάγιο αυτό που πρωτογνώρισα το...1979-80!
Όποιος ενδιαφέρεται άς κάνει κλικ στους ακόλουθους συνδέσμους
http://www.theabyss.gr/community/ind...?topic=3207.15 (απάντηση #16)
http://keawest.gr/viewtopic.php?t=8&...82e4d7bd35c971

Συν φωτογραφίες εδώ
http://keawest.gr/album_comment.php?pic_id=29

http://keawest.gr/album_personal.php?user_id=4

Συμπληρωματικά στη Κέα μου αρέσει και η Περιοχή της Καρθαίας (Πόλες) όπου το βυθισμένο αρχαίο λιμάνι και το νησάκι στη μέση του κόλπου, καλή βουτιά στην εξωτερική του πλευρά, προσοχή όμως, βαθειά τα νερά (φεύγουν απότομα).
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-07, 21:01
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Πραγματικά το Πατρίς είναι (ήταν?) μια από τις καλύτερες βουτιές της περιοχής μας. Οι φωτογραφίες είναι από την άνοιξη του 2006 και δεν είναι σπουδαίες γιατί:
Α. αυτή ήταν η πρώτη μου βουτιά το (τότε) νέου housing και έτρεμα για πιθανή πλημύρα…. Νομίζω ότι πέρασα περισσότερη ώρα κοιτώντας το εσωτερικό του housing και λιγότερη το ναυάγιο
Β. το Πατρίς είναι ακόμα η βαθύτερη βουτιά μου (42-46μ, νομίζω) και είχα και αυτό στο μυαλό μου, μαζί με το housing…..




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sfougarisb : 28-06-07 στις 09:41.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-07, 22:11
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Μιά φωτό από κατάδυση στο Zenobia. Αν τύχει να είστε στην Κύπρο και έχετε χρόνο για μία μόνο κατάδυση μην πάτε αλλού...

zenobia.JPG
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-07, 09:22
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΙΝΕΣ ΝΗΣΙΔΕΣ

1. 2ο Λιμανάκι - Πηγάδι ...

2. Λεγρενά ή σημείο 59 (μη φάμε και ξύλο), ήτοι στο 59ο χμ Αθηνών-Σουνίου.
...
Συμφωνώ, περισσότερη από τη μισή καταδυτική μου "ζωή" έχει περάσει σ' αυτά τα δύο μέρη.
Θα πρόσθετα το ταπεινό camping μετά το 3ο Λιμανάκι. Αν ακολουθήσει κανείς πορεία προς τα δεξιά όπως βλέπουμε τη θάλασσα, κάνει μια ρηχή (17-18 μέτρα max) χαλαρή και μεγάααλη σε διάρκεια βουτιά, όπου πάντα θα συναντήσει πολύ ζωή και πολλές φορές αναρωτιέται αν βρίσκται ακριβώς απέναντι από την Βάρκιζα.
Επίσης η ξέρα του Ποθητού είναι βουτιά που συνδιάζει ρηχά και βαθειά για όλες τις επιθυμίες, με θεαματική διαμόρφωση του βυθού και αρκετή ζωή.
Οσο για το Πατρίς, δυστυχώς με τις τελευταίες εξελίξεις, προφανώς όσοι προλάβατε, προλάβατε, εμείς θα μείνουμε να ακούμε και να ζηλεύουμε .

Υ.Γ.
"νεκροταφείο αυτοκινήτων" Μαρία ; Ρισκάρεις, πολύ ρισκάρεις.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-07, 16:01
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Συμφωνώ με τον Σώτο σε αρκετές καταδύσεις.

1. Ναυάγιο Ζηνοβία.

2. Νησάκι Άη Γιώργη, Λατσι (Σώτο είναι πιό βαθιά απο 40μέτρα)

3. Μανίτζι Αγ. Γεώργιος Πέγειας

4. Ζευγάρη ή Κοτζιάκαρι ή Δίδυμες Πέτρες Λεμεσός.

5. Μπαχάμες, Λεμεσός Ωραία μορφολογία βυθού με μεγάλους βράχους.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-07, 11:13
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τον Σώτο σε αρκετές καταδύσεις.

1. Ναυάγιο Ζηνοβία.

2. Νησάκι Άη Γιώργη, Λατσι (Σώτο είναι πιό βαθιά απο 40μέτρα)

3. Μανίτζι Αγ. Γεώργιος Πέγειας

4. Ζευγάρη ή Κοτζιάκαρι ή Δίδυμες Πέτρες Λεμεσός.

5. Μπαχάμες, Λεμεσός Ωραία μορφολογία βυθού με μεγάλους βράχους.
Στην περιοχή του Πρωταρά πάντως που βρέθηκα για μια εβδομάδα δεν υπάρχει απολύτως τίποτε.
Και οι βουτιές που κάναμε για το σχολείο .... ήταν μόνο για σχολεία. Πολύ νέκρα. Ούτε ένα ψαράκι έτσι για να πούμε ότι κάτι είδαμε. Και το περίεργο είναι ότι όλα τα καταδυτικά της περιοχής πάνε στο ίδιο μέρος.
Πού βουτάτε βρε παιδιά στην Κύπρο τελικά πέραν από το Zenobia; Άσε που για να βρούμε 60m κοντέψαμε να βγούμε στον Λίβανο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-07, 12:18
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Πού βουτάτε βρε παιδιά στην Κύπρο τελικά πέραν από το Zenobia; Άσε που για να βρούμε 60m κοντέψαμε να βγούμε στον Λίβανο.

Δεν φημιζόμαστε και για τη πλούσια ζωή του βυθού μας. Αν δείς και κανένα ψαράκι είσαι τυχερός. Χταπόδια όμως βρίσκεις.
Αγ. Γεώργιος στο Λατσί 45+
Jubilee shoal 55+
Και στις δύο περιπτώσεις δεν ξέρω ποσο είναι το +
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-07, 12:56
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Οι καλύτερες 5 προτάσεις για κατάδυση στην περιοχή μου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν φημιζόμαστε και για τη πλούσια ζωή του βυθού μας. Αν δείς και κανένα ψαράκι είσαι τυχερός. Χταπόδια όμως βρίσκεις.
Αγ. Γεώργιος στο Λατσί 45+
Jubilee shoal 55+
Και στις δύο περιπτώσεις δεν ξέρω ποσο είναι το +
Προφανώς τα μέρη που αναφέρεις δεν βρίσκονται στην περιοχή που πήγα. Επίσης παρατήρησα ότι κανένα καταδυτικό δεν είχε βάρκα. Υπάρχει εξήγηση γι' αυτό; Δεν υπάρχει κάτι μεσοπέλαγα να βουτήξει κανείς ή απλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να ψάξει;

Όλοι αυτοί οι ψαροντουφεκάδες που είδα να βουτάνε εκεί που βουτούσανε και τα καταδυτικά τι στο καλό κάνανε; Αφού δεν υπάρχει ούτε λέπι στην περιοχή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:14.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.