Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ιδιοκατασκευές - Φτιάξ' το μόνος σου !
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Η αθάνατη ελληνική 'πατέντα' εν δράσει... ;-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-12-11, 09:00
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Λαϊκ !
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-11, 13:35
GERMANOS GERMANOS is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 27
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Γερμανε πολυ ωραια η κατασκευη σου. Φτιαχνω και εγω εναν παρομοιο φακο με τον δικο σου, μολις βρω χρονο θα ανεβασω μερικες φωτογραφιες

Μου επιτρεπεις να κανω μερικες παρατηρησεις οσον αφορα την κατασκευη σου ?
Φυσικα Δημητρη καθε παρατηρηση και γνωμη ειναι ευπροσδεκτη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-11, 13:46
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παιδιά ... είναι απίστευτα τα πράγματα που σκαρφίζεστε και γουστάρω τρελλά !


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-12-11, 16:49
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GERMANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα Δημητρη καθε παρατηρηση και γνωμη ειναι ευπροσδεκτη...
Καλησπερα

Στειλε σε παρακαλω αν μπορεις απο που προμηθευτικες το καλωδιο (και τυπο) και το τζαμακι. Καλωδιο ξερω εχει και η diverite αλλα θελω να ξερω αν μπορω να βρω και εδω σε καποιο μαγαζι. Το τζαμακι βεβαια με ενδιαφερει περισσοτερο διοτι εγω θα περιμενω αρκετα μεχρι να ερθει και μου κοστισε και καμποσα $

Ευχαριστω εκ των προτερων
Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-12-11, 19:47
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

τωρα με τα led χρειαζονται εκεινα τα ειδικα τζαμια με βοριο ?
(borosilikat glas τα εχω βρει σε καποιο site του εξωτερικου)
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-12-11, 21:05
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Μαλλον οχι. Απο θεμα θερμοκρασιας δεν υπαρχει προβλημα αλλα σιγουρα χρειαζεται κατι που μπορει να αντεξει την πιεση. Ιδανικο θα ηταν το αλεξισφαιρο ή κατι αναλογο.

Αυτα που παραγγειλα εγω 5mm εχουν δοκιμαστει για 30λεπτα σε πιεση αντιστοιχη των ~300f

Εγω δοκιμασα για αρχη αυτο 2mm http://www.flashlightlens.com/index....f=mag_521_Boro που μετα απο βοτια στα 48μ το βρηκα σπασμενο (το κακο ειναι οτι δεν ξερω σε πιο βαθος εσπασε, μπορει να ηταν και στα 20μ Επισης πηρα και αυτο http://www.flashlightlens.com/index....g_521_Hardcoat αλλα δεν μπαινω στον κοπο να το δοκιμασω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-12-11, 00:00
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον οχι. Απο θεμα θερμοκρασιας δεν υπαρχει προβλημα αλλα σιγουρα χρειαζεται κατι που μπορει να αντεξει την πιεση. Ιδανικο θα ηταν το αλεξισφαιρο ή κατι αναλογο.

Αυτα που παραγγειλα εγω 5mm εχουν δοκιμαστει για 30λεπτα σε πιεση αντιστοιχη των ~300f

Εγω δοκιμασα για αρχη αυτο 2mm http://www.flashlightlens.com/index....f=mag_521_Boro που μετα απο βοτια στα 48μ το βρηκα σπασμενο (το κακο ειναι οτι δεν ξερω σε πιο βαθος εσπασε, μπορει να ηταν και στα 20μ Επισης πηρα και αυτο http://www.flashlightlens.com/index....g_521_Hardcoat αλλα δεν μπαινω στον κοπο να το δοκιμασω.
Σε όλες σχεδόν τις κατασκευές μου χρησιμοποιώ Plexiglass πάχος 10-12mm. Το μόνο μειονέκτημα είναι η θερμοκρασία και αυτό διότι χρησιμοποιώ λαμπάκια αλογόνου 50W.
Με την πίεση δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το Plexiglass υπάρχει σε όλα τα πάχη που μπορεί να φανταστεί κανείς και είναι πολύ εύκολο στην κατεργασία.

__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-12-11, 09:31
GERMANOS GERMANOS is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 27
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Το καλωδιο που εχω βαλει ειναι TITANEX H07-RN 3G-1mm
Ειναι καλωδιο νεοπρεν και δεν σχιζεται ουτε σπαει απο την πολυ χρηση...ειναι ο ιδιος τυπος καλωδιο που εχουν και οι ολες οι γνωστες εταιρειες...
Για τζαμακι εκοψα απλο κλασικο τζαμι 5mm σε κυκλο 52mm για να ταιριαζει στον φακο...μεχρι τα 40 μετρα ειναι δοκιμασμενος ο φακος...παρακατω δεν ξερω...θα δουμε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-12-11, 21:21
armitatz armitatz is offline
 
Εγγραφή: 01-04-2010
Μηνύματα: 57
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρόμαι που υπάρχουν συνάδελφοι που ασχολούντε με ιδιοκατασκευες.

Φιλε μου πες μας καποια πραγματα για την κατασκεύη που θέλεις να κάνεις.

Τι τύπος φακού ειναι ? με κάνιστρο ή σαν και αυτόν του κ. Ευθυμιου ?
Τι λάμπα θα έχει ? Halogen ? HID ? Led ? ...?
Τι μπαταρίες ? Ni-Ca ? Ni-Mh ? Li-Ion ? Li-po ?

Οσον αφορα τα ερωτήματα σου

1. Δεν είναι προβλημα. Ειναι κατι προαιρετικο, αν θες το βαζεις.
2. Στην ikelite. Το παραγγελνεις στην αντιπροσωπεια "ΒΥΘΟΣ"


Εχω μελετήσεις στο internet δεκάδες ιδιοκατασκευες φακων. Ποτε μα ποτε
δεν είδα καποιος να εχει τοποθετησει hydrogen absorber.

Αναφερεις οτι θέλεις να φτιαξεις τον φακο οποτε δεν εχεις ξεκινήσει ακομα.
Εχεις λυσει δηλαδη ολα τα υπολοιπα θεματα (τυπος διακοπτη, κυκλωματα, στεγανοποιηση, καταβατες, στυπιοθλιπτες, ηλεκτρονικα, αντοχη σε πιεση, ψυξη .........) και το μονο κολλημα ειναι το hydrogen absorber ?

Προεραιτικα παντως μπορεις να τοποθετησεις και εναν ανιχνευτη υγρασιας
ειναι καταπληκτικo κυκλωματακι
post#8 http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3191

Φιλε Γερμανε πολυ ωραια η κατασκευη σου. Φτιαχνω και εγω εναν παρομοιο φακο με τον δικο σου, μολις βρω χρονο θα ανεβασω μερικες φωτογραφιες

Μου επιτρεπεις να κανω μερικες παρατηρησεις οσον αφορα την κατασκευη σου ?
κατ' αρχας ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Βλεπω οτι το diy σημερα παει συννεφο
Ο φακος που θελω να φτιαξω τελικα θα ειναι πιο πολυ προσαρμογη φακου. Συγκεκριμενα εχω ενα φακο της underwater kinetics και αφου ξηλωσα αρκετα απο το εσωτερικο του (θηκες για μπαταριες, πλακετες κλπ) θα βαλω ενα μηχανισμο απο φακο με λαμπα πυρακτωσης και μπαταριες 2x6v μολυβδου κλειστου τυπου στα 2300mah. Ο παλιος φακος ειχε παρει νερο. Μετα απο αλλαγη o-ring και μετα απο μερικες κολλησεις στη πλακετα προσαρμοστηκε ο νεος μηχανισμος στο εσωτερικο του. Πλεον εχει πιο δυνατο φως, νεο διακοπτη και θα τον ειχα δοκιμασει αν λογω λαθους δεν ειχα καψει το λαμπακι. Οποτε δοκιμες με το νεο ετος.

Το absorber το θελω γιατι θεωρω πως οτιδηποτε υπερ της ασφαλειας καλο ειναι και επειδη λογω πιεσης δεν ξερω πως συμπεριφερεται η μπαταρια απο αποψη χημειας σκεφτηκα οτι "better safe than sorry".

Το κυκλωμα ανιχνευσης υγρασιας δε το θεωρω καλη ιδεα για τους κατωθι λογους
1. δε μπορω να δω το λαμπακι που θα αναψει
2. Αντε και αναβει. τι θα κανω αμα ειμαι στα βαθια? Θα αφησω το φακο? θα βγω στην επιφανεια?
θεωρω πως οταν το κυκλωμα ενεργοποιηθει θα ειναι ηδη αργα για το φακο και το να αγχωθω υποβρυχιως δεν ειναι οτι καλυτερο. Αμα μπει νερο παει κλαφτα και παμε για αλλα... Το μονο που μπορει να κανει δουλεια ειναι μπολικα silika gel που μπορουν και απορροφουν ποσοτητες μεγεθους σταγονας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη armitatz : 20-12-11 στις 21:41.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-12-11, 17:12
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βαλω ενα μηχανισμο απο φακο με λαμπα πυρακτωσης και μπαταριες 2x6v μολυβδου κλειστου τυπου στα 2300mah.
Μα που ζεις ? χα χα χα
Αυτα εχουν πεθανει, παιξε με led και μπαταριες Li-Ion

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
Το absorber το θελω γιατι θεωρω πως οτιδηποτε υπερ της ασφαλειας καλο ειναι και επειδη λογω πιεσης δεν ξερω πως συμπεριφερεται η μπαταρια απο αποψη χημειας σκεφτηκα οτι "better safe than sorry".
Δεν επηρεαζεται η μπαταρια απο την πιεση. Υδρογονο θα υπαρχει λογω της χημικης αντιδρασης απο την φορτιση και την εκφορτιση αυτο το υδρογονο πρεπει απο καπου να βγει. Για τον λογω αυτο ειμαι αντιθετος με την κατασκευη του κ. Ευθυμιου ειδικα στην συγκεκριμενη κατασκευη που σφραγιζει βιδωτα υπαρχει φοβος καποια στιγμη να σκασει απο την εσωτερικη πιεση που εχει δημιουργηθει. Αφου βεβαια ο κ. Ευθυμιου δεν εχει αντιμετωπισει προβλημα τοσα χρονια παω πασο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο armitatz Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κυκλωμα ανιχνευσης υγρασιας δε το θεωρω καλη ιδεα για τους κατωθι λογους
1. δε μπορω να δω το λαμπακι που θα αναψει
2. Αντε και αναβει. τι θα κανω αμα ειμαι στα βαθια? Θα αφησω το φακο? θα βγω στην επιφανεια?
θεωρω πως οταν το κυκλωμα ενεργοποιηθει θα ειναι ηδη αργα για το φακο και το να αγχωθω υποβρυχιως δεν ειναι οτι καλυτερο. Αμα μπει νερο παει κλαφτα και παμε για αλλα... Το μονο που μπορει να κανει δουλεια ειναι μπολικα silika gel που μπορουν και απορροφουν ποσοτητες μεγεθους σταγονας.
Σαν ιδεα ειναι καλη οτι δεν κάνει για την δική σου κατασκευη ειναι αλλο πραγμα

1. Αν η κατασκευη ηταν ιδια με αυτη του κ. Χρηστου θα μπορουσες να το δεις στο πισω μερος του Plexi Glass
2. To στελνεις με μπαλονακι στην επιφανεια μηπως και γλιτωσεις τα χειροτερα. Ασε που αν αρχισει να καπνιζει καλυτερα ειναι να γινει μακρια απο σενα απο το να τον εχεις καπου πανω σου

Βαλε αν θες και καμια φωτογραφια να δουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:03.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.