Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ιδιοκατασκευές - Φτιάξ' το μόνος σου !
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Η αθάνατη ελληνική 'πατέντα' εν δράσει... ;-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-08, 02:56
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
DIY: Οπτική ίνα για υποβρύχιο flash (Inon Z240)

Μόλις αγόρασα ένα νέο υποβρύχιο flash (Inon Z240) με το οποίο είμαι ενθουσιασμένος (σκέφτομαι να του κάνω μια μικρή παρουσίαση σε άλλο θέμα) αλλά με λύπη μου διαπίστωσα ότι ή Inon πουλάει την οπτική ίνα για να συνδεθεί το flash με τη μηχανή γύρω στα 90 US$.


Αποφάσισα να ακολουθήσω μια φτηνότερη μέθοδο: Να αγοράσω μια οπτική ίνα 1.5m για στερεοφωνικά, που κοστίζει γύρω στα 4,5 ευρώ και να την προσαρμόσω μόνος μου.


Το βασικό μειονέκτημα της οπτικής ίνας για στερεοφωνικά είναι ότι δεν είναι σε μορφή spiral κι αυτό είναι ένα μικρό πρόβλημα, γιατί είναι αρκετά μακριά και μπλέκεται υποβρυχίως στους βραχίονες του flash. Μπορεί να βρεθεί ακόμη και μπροστά στο φακό και να τη φωτογραφίσεις
Για όλα όμως υπάρχει λύση - κι εδώ τη λύση έδωσε ο Dimitri και τον ευχαριστώ πολύ


Τυλίγουμε την οπτική ίνα γύρω από ένα κύλινδρο μεγέθους στυλού (κατά προτίμηση ανθεκτικού στη θερμότητα), στερεώνουμε τα άκρα και την "ψήνουμε" με ένα δυνατό πιστολάκι μαλλιών. Όταν την απευλευθερώσουμε, διατηρεί μια χαρά το σχήμα της

Η Inon, όντας μια πολύ καλή και υπεύθυνη εταιρεία κάνει ένα βασικό "λάθος" με το flash Inon Z240. Μας δίνει το ακόλουθο καπάκι για την προστασία του φωτο-δέκτη


...το οποίο όπως βλέπετε μπορούμε πολύ εύκολα να αποσυναρμολογήσουμε και να το χρησιμοποιήσουμε στην κατασκευή μας.
Η οπτική ίνα (τουλάχιστον αυτή που αγόρασα εγώ) έχει δύο στρώσεις μόνωσης.

Στο ένα άκρο - αυτό θα που συνεδεθεί κοντά στο flash της μηχανής - απογυμνώνουμε τελείως την οπτική ίνα.


Στο άλλο άκρο, βγάζουμε μόνο το πρώτο στρώμα μόνωσης, κάνουμε μια μικρή τρύπα στο κεντρικό κομμάτι του καλύμματος του αισθητήρα και κολάμε την οπτική ίνα εσωτερικά με logo κόβοντας το τμήμα που περισεύει.
Καλό είναι η τομή της οπτικής ίνας να είναι όσο δυνατό κάθετη και "καθαρή" - ένα κοφτερό ξυράφι ή μαχαίρι είναι ιδανικό.


Στο άκρο που συνδέεται η οπτική ίνα στο housing, χρησιμοποιώ ένα (διπλό) μαύρο πλαστικό κάλυμμα που τοποθετείται πάνω στο diffuser του housing και κόβει το flash της μηχανής και το οποίο μπορεί -αν χρειαστεί- να αφαιρεθεί υποβρυχίως: αν π.χ. το εξωτερικό flash μείνει από μπαταρίες, μπορούμε να συνεχίσουμε με το εσωτερικό flash.

Πάνω στο κάλυμα αυτό υπάρχει ένας μικρός ελαστικός κύλινδρος μέσα στο οποίο σφηνώνει απλά η οπτική ίνα ώστε να είναι σε οπτική επαφή με το εσωτερικό flash. Η θέση του δεν είναι τόσο κρίσιμη γιατί τουλάχιστον το Inon Z240 είναι εξαιρετικά ευαίσθητο και ενεργοποιείται με ελάχιστο φως, όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία που ενεργοποιήθηκε απλά φωτογραφίζοντάς το από απόσταση 30-40 εκατοστών


Αν φτάσατε μέχρι εδώ, τα συγχαρητήριά μου
Μόλις αποκτήσατε μια οπτική ίνα για ενεργοποίηση του υ/β flash σας στο 1/20 της τιμής της αγοράς.



ΥΓ: Αν και κάποιες από τις παραπάνω οδηγίες αναφέρονται στο συγκεκριμένο flash, νομίζω πως η μέθοδος "οπτική ίνα στερεοφωνικού" θα δουλέψει μια χαρά και για άλλα flash που ενεργοποιούνται με οπτική ίνα - δοκιμάστε το.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_01.jpg (32,2 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_02.jpg (82,5 KB, 16 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_03.jpg (34,8 KB, 4 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_04.jpg (30,2 KB, 5 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_05.jpg (26,0 KB, 5 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_06.jpg (30,5 KB, 5 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_07.jpg (33,6 KB, 6 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_08.jpg (40,7 KB, 4 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_09.jpg (39,8 KB, 9 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg flash_optical_cable_10.jpg (48,0 KB, 189 εμφανίσεις)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 04-07-08 στις 13:44.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-08, 07:00
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: DIY: Οπτική ίνα για υποβρύχιο flash (Inon Z240)

SUPER
ΤΕΛΕΙΟ
Τετοια post λαμπουν σε ενα forum
Ειδικα το πιστολακι στην ινα
Το εχω δοκιμασει παλιοτερα με απλη ινα (χωρις να κανω το σπιραλ) σε παλιο οικονομικο αρχαιο slave flash της sealife (περιπου 200e) (εχω 3 απο αυτα πια). Λογω δυσκαμψιας αργοτερα πηρα (το φτηνοτερο απο αλλα) οπτικο καλωδιο της sealife (κοντα 30e http://www.adorama.com/SLFFLL.html?sid=1215146969975430 ), αλλα και παλι ειναι πολυ ακριβο για αυτο που ειναι.
Οχι οτι 230 ειναι πολλα, αλλα για να το ξεμαλιασουμε εντελως, και σε καποιον να κοστισει το εξωτερικο του flash, κατω απο 100e, θα μπορουσε να χρησιμοποιησει ενα housing χοντροκομενου καταδ. φακου για να στριμωξει μεσα ενα απο τα απιστευτα φτηνα slave του εμποριου και με tag και κολα να στερεωσει τις ακρες της ινας.
Με το καιρο παρασυρθηκα και γω και αρχισα να προτιμω τα videolights για ψηφιακη slr μια και η αποστασεις ειναι μικρες. Εχει πλεονεκτημα οτι βλεπεις εσυ καλυτερα και η μηχανη εστιαζει χωρις pre-flash. Mειονεκτημα οτι καποια ζωα αντιδρουν καταστροφικα.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-07-08, 10:55
Το avatar του χρήστη dimitri
dimitri dimitri is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Άγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 194
Απάντηση: DIY: Οπτική ίνα για υποβρύχιο flash (Inon Z240)

Φοίβο

μόνο που τώρα με βάζεις σε τρεξίματα γιατί με βλέπω να ξηλώνομαι για καινούργιο φλας
__________________
Too many Chiefs, not enough Indians....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-08, 11:22
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: DIY: Οπτική ίνα για υποβρύχιο flash (Inon Z240)

Και εγώ πρόσεχα να μην τσακίζουν οι οπτικές ίνες στο computer room μην τυχόν σπάσουν....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-09, 09:56
duopod duopod is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2009
Περιοχή: Π. Ψυχικό
Μηνύματα: 1
Απάντηση: DIY: Οπτική ίνα για υποβρύχιο flash (Inon Z240)

Συγχαριτήρια για την ιδέα σου και που την μοιραστηκες μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.