Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-08, 21:34
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Παραλία Ρίου -Κορινθιακός. Ιππόκαμποι

Μετά το Καλαμάκι άλλο ένα μέρος που υπόσχεται συναντήσεις με τα αλογάκια της θάλασσας. Ανακαλύφθηκε τυχαία κατά τη διάρκεια καθαρισμού του βυθού της πολυσύχναστης παραλίας που διοργάνωσε ο Γιάννης Ζωχιός και ο Ναυτικός όμιλος Πατρών. Θεωρώ ότι η συνάντηση με τους ιππόκαμπους είναι 100% σίγουρη μιας και ο αριθμός των ατόμων στην περιοχή είναι πολύ μεγάλος.
Ας παρουσιάσουμε λοιπόν και αυτό το μέρος ώστε οι αυτοδύτες της περιοχής της Πάτρας και του Αιγίου να μην τρέχουν στο Καλαμάκι. Στίγμα δέν θα δώσω γιατί τα πλασματάκια αυτά κινδυνεύουν από ιδιοκτήτες ενυδρείων και ταριχευτές που τα βάζουν μετά στο σκρίνιο του σπιτιού τους. Το μέρος όμως δεν είναι κρυφό, το λέμε και σε pm αρκεί μια επικοινωνία για μια ενημέρωση σχετικά με την προστασία του τόπου και αυτό είναι όλο...

Εγώ βούτηξα εκεί 2 φορές και είδα από 4-5 άτομα τη φορά στα 10-20 λεπτά που έψαξα στη συγκεκριμένη περιοχή που δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Τη μια φορά οι ιππόκαμποι έδειχναν να είναι νωθροί, κάποιοι δεν κινούνταν καθόλου και ήταν ξαπλωμένοι στο βυθό σαν άρρωστοι, ακίνητοι προφανώς για ώρα αφού άμμος είχε καθήσει σε μέρη του σώματός τους. Τη δεύτερη φορά ήταν πολύ δραστήριοι, μάλιστα είδα ένα που μετακινούνταν λίγα εκατοστά από το βυθό. Βασισμένος στην προηγούμενη εμπειρία μου είχα πάρει φακό super μάκρο και αυτό μου στοίχισε αφού όταν πήγαινα να τους πλησιάσω σε απόσταση που σχεδόν τους άγγιζε το πλαίσιο του φακού αυτοί μου γύριζαν την πλάτη!!!!!!

Οι φωτό είναι του Γιάννη Ζωχιού





του Βαγγέλη Δερματά





και μια δική μου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-08, 22:51
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Παραλία Ρίου -Κορινθιακός. Ιππόκαμποι

Σε βουτιές του καλοκαιριού με φίλους σε παραλία "απέναντι" από το Καλαμάκι, εντοπίσαμε κι άλλον πληθυσμό ιπποκάμπων
Μέχρι να έχουμε αναφορές για ιππόκαμπους από άλλες περιοχές, θα μπορούσαμε να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι ο Κορινθιακός αποτελεί ιδιαίτερα φιλικό περιβάλλον γι αυτούς.
Απ΄ ότι βλέπω ο βυθός έχει παρόμοια μορφή και βλάστηση με αυτόν του Καλαμακίου (Κορινθιακού)

Καλά έκανες και ανέφερες την περιοχή Γιώργο
Είναι πολυ ελπιδοφόρο να βλέπουμε ότι υπάρχουν αρκετοί πληθυσμοί στον Κορινθιακό παρά την υπεραλίευση και την καταστροφή των βυθών που βρίσκονται κοντά στις ακτές...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 01-10-08 στις 23:10.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-08, 11:45
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Παραλία Ρίου -Κορινθιακός. Ιππόκαμποι

Όμορφες φωτογραφίες, υπέροχο μέρος!
Thx Γιώργο για την ενημέρωση!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-08, 15:58
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Παραλία Ρίου -Κορινθιακός. Ιππόκαμποι

Σήμερα σε κατάδυση στον Ψαθόπυργο Κορινθιακού βρήκα ένα δέρμα μικρού ιππόκαμπου περίπου 5 εκατοστών που έμοιαζε με το κουστούμι του τζίτζικα όταν αλλάζει δέρμα. Επειδή το δέρμα ήταν σε καλή κατάσταση (μόνο το κεφάλι έλλειπε) και έμοιαζε ή να έχει αλλαχτεί το δέρμα όπως τα τζιτζίκια ή σαν να είχαν αποζυμηθεί το κρέας και τα εσωτερικά όργανα του ζώου, και επειδή δεν βρήκα κάτι στο διαδίκτυο ρωτάω από περιέργεια.
- Αλλάζουν δέρμα οι ιππόκαμποι, σε μικρή ηλικία ίσως;
-Επειδή έχω ακούσει ότι οι αρσενικοί κυοφορούν και σε κάποια είδη ψαριών αν δεν βρίσκουν τροφή ενώνονται και ο ένας γονέας αποζυμά τον άλλο μήπως γίνεται κάτι ανάλογο στους ιππόκαμπους; Είναι το θηλυκό σε διαδικασία αναπαραγωγής τόσο μικρό ;
-Μήπως το ζώο πέθανε και αποσυντέθηκε πρώτα το εσωτερικό;
-μήπως κάποιο άλλο είδος (ψάρι ή μαλάκιο) του έφαγε το κεφάλι και ρούφηξε και τα εσωτερικά όργανα του ιππόκαμπου;
Το δέρμα το φύλαξα πάντως και το έχω φωτογραφήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-08, 17:01
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Παραλία Ρίου -Κορινθιακός. Ιππόκαμποι

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση Γιώργο...

Απ' όσο γνωρίζω, η αλλαγή δέρματος ή εξωσκελετού (φαινόμενο γνωστό ως έκδυση) χαρακτηρίζει τα έντομα και τα καρκινοειδή (Αρθρόποδα), όπως επίσης και κάποια είδη ερπετών.
Δεν έχω ποτέ μου ακούσει κάποια τέτοια αναφορά για ψάρια.

Το λογικότερο που θα μπορούσαμε να υποθέσουμε είναι ότι ίσως ένας νεκρός ιππόκαμπος φαγώθηκε από τους κλασικούς πτωματοφάγους των βυθων μας, δηλαδή τις γαρίδες. Επειδή το δέρμα του είναι σκληρό και δύσκολο να διαπεραστεί, πιθανότατα τα γαριδάκια βρήκαν δίοδο μέσω του στόματος και έφαγαν τα μαλακά εσωτερικά μέρη, αφήνοντας άθικτο το δύσπεπτο εξωτερικό περίβλημα.
Το παραπάνω είναι βέβαια μία υπόθεση. Ευπρόσδεκτες πάντα και οι δικές σας!

(σχετικά με το πόσο ικανοί "καθαριστές" είναι αυτά τα γαριδάκια, ρωτήστε τον Κώστα Θωκταρίδη, έχει κάτι πολύ ανατριχιαστικές ιστορίες να σας διηγηθεί -αν νομίζετε ότι αντέχετε )
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-08, 17:18
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Παραλία Ρίου -Κορινθιακός. Ιππόκαμποι

Γιώργο, φαντάζομαι ότι εννοείς κάτι τέτοιο:



Η φωτογραφία είναι από το Καλαμάκι του Κορινθιακoύ και όπως βλέπεις υπάρχει το κεφάλι
Χωρίς να είμαι σίγουρος, διαισθητικά τείνω να συμφωνήσω με τη Physalia ότι μάλλον είναι ένας νεκρός ιππόκαμπος και ο οφίουρος της φωτογραφίας τρώει ότι έχει απομείνει από αυτόν, ίσως αφού τον έχουν αναλάβει πρώτα οι μικρότεροι "καθαριστές" του βυθού...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-08, 19:20
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Παραλία Ρίου -Κορινθιακός. Ιππόκαμποι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, φαντάζομαι ότι εννοείς κάτι τέτοιο:



Η φωτογραφία είναι από το Καλαμάκι του Κορινθιακoύ και όπως βλέπεις υπάρχει το κεφάλι
Μάλιστα, αυτό είδα και εγώ, μετά από τη φωτό σου Φοίβο μάλλον όλα έγιναν όπως συμπεραίνετε η Μαρία και εσύ... Tnx
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-12, 07:15
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Παραλία Ρίου -Κορινθιακός. Ιππόκαμποι

Aν και οι ιππόκαμποι στην παραλία του Ρίου φαίνεται να εξαφανίστηκαν λόγω των οχετών που κατασκευάστηκαν πέρισυ και το σκατό πάει κατευθείαν στη θάλασσα (η κρίση ήρθε και το βοθράδικο πήγε στα 80 Ευρώ), έχουμε βρει νέο κοντινό βιότοπο που δεν έχει τύχει ποτέ να μη δούμε λιγότερους από 3.
Ανεβάζω και μερικές φωτό.















Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-12, 20:56
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Παραλία Ρίου -Κορινθιακός. Ιππόκαμποι

πανέμορφες Γιώ!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.