Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-09, 09:55
rakkaki rakkaki is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3
Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Έχει κανένα χρόνο που "μυήθηκα" στον υποβρύχιο κόσμο και αυτή τη στιγμή ψάχνω για εξοπλισμό υποβρύχιας φωτογραφίας.
Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά στο μέλλον οπότε θέλω να αρχίσω με κάτι καλό.Από ότι έψαξα έχω αρχίσει να το σκέφτομαι για την Canon G9..Αλλά είμαι εντελώς άσχετη! Υπάρχει κανένας να μου δώσει τα φώτα του??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-09, 12:32
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

γεια σου rakkaki!

άν και δεν ειμαι η πλεον ειδική εδώ μέσα θα σου αναφέρω την εμπειρία μου απο την Canon G9 που αναφέρεις μιας και αυτήν εχω πάρει..
ειναι μια πολύ καλη μηχανή δεδομένου οτι θέλεις να ξεκινήσεις με κάτι καλό. Στα συν ειναι οτι έχει δυνατότητα για full manual ρυθμίσεις για να παίξεις και να μάθεις για ταχύτητες και διαφράγματα και πως αυτά επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα...
.. και δευτερον μπορείς να αποθηκεύσεις την εικόνα σε RAW format (με οτι θετικα συνεπάγεται αυτο.. )..
γενικά ειναι μια ευκολη στη χρήση μηχανή που δίνει όμορφο αποτέλεσμα χωρίς ιδιαιτερο κόπο..

στα πλην ειναι το housing που δίνει η Canon για την μηχανή αυτή, με το ογκώδες χώρο για τον φακό της μηχανής που σου κόβει το φως απο το φλας και σου σκοτινιάζει τη μισή εικόνα.. (προβλήμα που με ενα εξωτερικο φλας εξαλέιφεται)

Αυτα ειναι όσα θα μπορούσα εν πρώτοις να εντοπίσω.. σιγουρα υπάρχουν και άλλα όπως σιγουρα υπάρχουν και άλλες αξιολογες φωτογραφικές μηχανές.. για τις οποίες ελπίζω να σου γράψει κάποιος άλλος..


__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-09, 14:38
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Βγάζει και ωραίες φωτογραφίες, άλλο αν η Ζίνα ξεχειλίζει από μετριοφροσύνη και δε σου τις έδειξε

http://www.scubadive.gr/forum/showth...?t=3441&page=4

Βλέπε προς το τέλος της σελίδας μερικές φωτό της Ζίνας.

Καλώς ήρθες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-09, 17:03
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Θα συμφωνήσω εν μέρει με τιν Ζινα, διότι εχει οντως τραβήξει αρκετά καλές φωτό με το housing της Canon.

Θα συμπληρώσω τα παρακάτω,.....

Σιγουρα το housing της Canon, σου περιορίζει την δυνατότητα να εκμεταλλευτείς ολες τις λειτουργίες της G9.

Ομως αν θέλεις να πας ενα βήμα παραπέρα, μπορείς να αγοράσεις το housing της IKELITE,οποτε θα μπορείς να τραβάς φωτογραφίες εντελώς manual, και επιπλέον θα μπορείς να προσθέσεις και τον αμβλυγώνιο φακό.(σημαντικό πλεονέκτημα για κάποιον που τραβάει πιο επαγγελματικές φωτό)
http://www.digitaldiver.com.au/ikelite_cg9.htm
Προσωπικά με εχει βολέψει πολύ. Αν επιλέξεις αυτή την λύση, το καλύτερο ειναι να το συνδυασεις με το διπλό μπράτσο στήριξης,ωστε στο μέλλον να χρησιμοποιήσεις 2 φλάς.Αυτό στο λέω διότι, σε περιβάλλοντα με χαμηλές ορατότητες, και κυρίως σε macro φωτογραφήσεις, τα 2 φλάς εχουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.
http://www.marinevisions.com/Ikelite...y-9523.32.html


Φυσικά το Canon Housing , ειναι πιο μικρό, πιο ματζάβελο, πιο ευκολο στις μετακινήσεις οταν ταξιδεύεις με αεροπλάνο, αλλά δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς ολες τις δυνατότητες της μηχανής σου. Ομως, σε βολεύει πολύ για εκδρομές, οπου θέλεις να τραβήξεις μια φωτό σε δύσκολες συνθήκες. (π.χ στην διάρκεια ενός rafting, στο βυθό μιας πισίνας, σε μιά εκδρομή οπου ξαφνικά πιάνει απότομη καταρρακτώδη βροχή, κτλ.)
Το Ikelite housing,ειναι για πιο απαιτητικές υποβρύχιες φωτογραφήσεις, αλλά εχει μεγαλύτερο ογκο και βάρος. (κάτω απο το νερό δεν σε απασχολεί και πολύ).

Πάλι προσωπικά, εχω και τα δύο housing.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Μήπως σε μπερδεψα χειρότερα???

Should you have any additional questions, let us know..

Δημ.Αδάμης.
__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-09, 10:26
rakkaki rakkaki is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές(δεν έχω μπερδευτεί ακόμα αλλά όπου να ναι έρχεται!)
Γενικά κατέληξα στην G9, το housing της ikelite μπορώ να το παραγγείλω κατευθείαν από τους συνδέσμους που μου στείλατε? Γιατί δεν έχω ξανακάνει συναλλαγές με μη Ευρωπαϊκές ιστοσελίδες...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-09, 12:44
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Εαν κάνεις οποιαδήποτε παραγγελία σε χώρα εκτός Ευρωπαικής Ενωσης,τότε θα πληρώσεις σίγουρα τελωνείο. Αυτό σημαίνει οτι δεν σε συμφέρει να το παραγγείλεις απο Αμερική,....ακόμα και αν συνυπολογίσεις την διαφορά ισοτιμίας.

Το τέλειο θα ηταν να το παραγγείλεις σε κάποιον φίλο, που ζει εκεί και πρόκειται να ελθεί Έλλάδα, η σε φίλο σου που πρόκειται να ταξιδέψει στηνΑμερική, ωστε να στο μεταφέρει και να γλυτώσεις τελωνείο.

Φαντάζομαι να βοήθησα.....

Καλή συνέχεια...,.

Δημ. Αδάμης
__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-09, 13:55
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Ή αν το πάρεις από ebay ή από κάποιο κατάστημα εκτός Ε.Ε. που να μπορείς να συνεννοηθείς μαζί τους (email) να τους πεις να βάλουν τυπική τιμή έξω από το δέμα (πχ 50$) και να γράψουν πως είναι δώρο (send as a gift).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-06-09, 14:52
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Μετά από έρευνα για housing - strobe Ikelite στα ευρωπαϊκά e-shops , τις καλύτερες τιμές τις πήρα τελικά από Ελλάδα.... http://www.vithos.net/contact.html πριν παραγγείλεις ζήτα και μια προσφορά από τον κ.Σειτανίδη Αντώνη....
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-09, 08:16
rakkaki rakkaki is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Σας ευχαριστώ πάρα-πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές που μου δώσατε!
Τελικά παρήγγειλα την canon G10 και από housing κατέληξα σε αυτό της canon για αρχή και στο μέλλον μπορεί να αγοράσω κάτι πιο προχωρημένο.
Καλές βουτιές σε όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-09, 12:33
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Καλή η επιλογή σου!

Kαλές φωτογραφήσεις λοιπόν, μόλις άνοιξες την πόρτα σ' ένα καινούριο κόσμο, have fun!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.