Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-14, 09:44
donstefano donstefano is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2014
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Καλημερα σας!

Θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας σχετικα με το ρυθμιστη αναπνοης MK20.

Εαν καποιος κατεχει η τον εχει χρησιμοποιησει θα ηθελα την αποψη του.

Επισης θα με βοηθουσε αν γνωριζετε σχετικα με το κοστος συντηρησης του και γενικα αν εχει καποια ιδιαιτεροτητα που πρεπει να προσεξουμε.

Ευχαριστω πολυ και καλες αναδυσεις σε ολους μας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-14, 08:42
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο donstefano Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σας!

Θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας σχετικα με το ρυθμιστη αναπνοης MK20.

Εαν καποιος κατεχει η τον εχει χρησιμοποιησει θα ηθελα την αποψη του.

Επισης θα με βοηθουσε αν γνωριζετε σχετικα με το κοστος συντηρησης του και γενικα αν εχει καποια ιδιαιτεροτητα που πρεπει να προσεξουμε.

Ευχαριστω πολυ και καλες αναδυσεις σε ολους μας!
Είχα αγοράσει έναν scubapro MK20, πριν από 17 έτη περίπου.
Καλός ρυθμιστής για την εποχή του!

Κάποια στιγμή αργότερα, τον έκανα μετατροπή (με επίσημο service kit της scubapro) σε ΜΚ25. Τον ρυθμιστή αυτόν τον χρησιμοποιώ μέχρι και σήμερα ως έναν από τους δύο βασικούς ρυθμιστές που έχω.
Στην κατηγορία balanced-piston, ο mk25 είναι μία εξαιρετική επιλογή.

Σχετικά με το service, οι τιμές λιανικής είναι περίπου 25-30€ (μόνο για το πρώτο στάδιο).
Είναι δύσκολο να τον κάνεις service μόνος σου εάν δεν έχεις εργαλεία και εμπειρία.

Ιδιαιτερότητα δεν έχει. Εφόσον τον προσέχεις, δουλεύει για πάντα ...

ΥΓ: Ο MK20 είχε μία ανάκληση στο παρελθόν
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tecrec : 28-11-14 στις 08:52.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-14, 12:54
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Ότι ακριβώς ήθελα να γράψω, το έγραψε ο tecrec
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-14, 18:33
donstefano donstefano is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2014
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Ευχαριστω πολυ TECREC για την απαντηση σου.

Σιγουρα το θεμα με την ανακληση του MK20 με απασχολει.Εχω διαβασει καποια πραγματα σχετικα στο ιντερνετ.

Η αληθεια ειναι οτι η αναβαθμιση με κιτ του ΜΚ25 ειναι κατι δελεαστικο και οχι πολυ ακριβο!

Το κοστος σερβις που μου εγραψες αφορα μονο το service pack και οχι το κοστος μαζι με εργασια προφανως.

Δεν εχω τις καταλληλες τεχνικες γνωσεις να επειχηρισω να ανοιξω εναν ρυθμιστη μονος μου ουτε προκειτε να το ρισκαρω για ευνοητους λογους....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-14, 18:41
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Κομπλέ ετήσιο σέρβις στο ΜΚ25 μου το 2011 1-2 στάδιο + χταπόδι 60 ευρο.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-14, 21:22
donstefano donstefano is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2014
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κομπλέ ετήσιο σέρβις στο ΜΚ25 μου το 2011 1-2 στάδιο + χταπόδι 60 ευρο.
Κατατοπιστικη απαντηση! Ευχαριστω Στελιο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-14, 10:31
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο donstefano Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σας!

Θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας σχετικα με το ρυθμιστη αναπνοης MK20.

Εαν καποιος κατεχει η τον εχει χρησιμοποιησει θα ηθελα την αποψη του.

Επισης θα με βοηθουσε αν γνωριζετε σχετικα με το κοστος συντηρησης του και γενικα αν εχει καποια ιδιαιτεροτητα που πρεπει να προσεξουμε.

Ευχαριστω πολυ και καλες αναδυσεις σε ολους μας!
Εξέτασε μήπως το κόστος αγοράς ενός μεταχειρισμένου MK20 + κόστος service + λοιπά κόστη* είναι αύμφορο σε σχέση με το κόστος αγοράς ενός καινούργιου MK25 (κάνει περίπου 250€).

Επίσης, εάν αγοράσεις καινούργιο, είναι πολύ συμφερότερη η αγορά set 1o-2o στάδιο. Με μικρή διαφορά παίρνεις set και σου μένει ένα καινούργιο 2ο στάδιο (για χρήση, για εφεδρεία, για πώληση).

Τέλος, υπάρχουν και άλλοι αξιοπρεπείς ρυθμιστές με χαμηλό κόστος κτήσης και συντήρησης. Θα ήταν καλό να είχες περιγράψεις το προφίλ σου (επίπεδο καταδυτικής εκπαίδευσης, συνήθη βάθη καταδύσεων, κλπ).

* λοιπά κόστη μπορεί να είναι ότι ο ΜΚ20 θα είναι πολύ πιθανόν INT και θα θελήσεις αργότερα να τον κάνεις DIN, που φαίνεται να επικρατεί στην ευρωπαίκή αγορά
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-14, 21:56
donstefano donstefano is offline
 
Εγγραφή: 14-10-2014
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξέτασε μήπως το κόστος αγοράς ενός μεταχειρισμένου MK20 + κόστος service + λοιπά κόστη* είναι αύμφορο σε σχέση με το κόστος αγοράς ενός καινούργιου MK25 (κάνει περίπου 250€).

Επίσης, εάν αγοράσεις καινούργιο, είναι πολύ συμφερότερη η αγορά set 1o-2o στάδιο. Με μικρή διαφορά παίρνεις set και σου μένει ένα καινούργιο 2ο στάδιο (για χρήση, για εφεδρεία, για πώληση).

Τέλος, υπάρχουν και άλλοι αξιοπρεπείς ρυθμιστές με χαμηλό κόστος κτήσης και συντήρησης. Θα ήταν καλό να είχες περιγράψεις το προφίλ σου (επίπεδο καταδυτικής εκπαίδευσης, συνήθη βάθη καταδύσεων, κλπ).

* λοιπά κόστη μπορεί να είναι ότι ο ΜΚ20 θα είναι πολύ πιθανόν INT και θα θελήσεις αργότερα να τον κάνεις DIN, που φαίνεται να επικρατεί στην ευρωπαίκή αγορά

Ριχνοντας μια ματια σε γνωστο eshop της Ελλαδας σετακι ΜΚ25 παει απο 500 και πανω......Ξεκιναμε με αρκετα ψηλο μπατζετ!
Γενικα για την οικονομικη κατασταση μας γενικα να μην μιλησουμε ποσο δυσκολο μας εχει κανει το σπορ.
Οποτε μια ευρεση νεου σετ σε μια τιμη πιο χαμηλη τιμη απο 500 ευρω σιγουρα με ενδιαφερει.

Το επιπεδο καταδυσης μου ειναι AOWD και παω μεχρι 30-32.Συνηθης βουτιες ειναι μεταξυ 16-26.

Σιγουρα μπορω να καλυφθω και με ενα σετακι ΜΚ2 σε Ελληνικα νερα και για το επιπεδο μου ειμαι οκ.Απλα προτιμω να παρω κατι λιγο καλυτερο και με περιθωρια βελτιωσης.

Εννοειτε οποιαδηποτε προταση ειναι καλοδεχουμενη γιατι βλεπω οτι εχεις και τη διαθεση να βοηθησεις και σε ευχαριστω για αυτο!

Απλα εχω ξεκινησει την κουβεντα απο το 1ο σταδιο διοτι εχω την εντυπωση(αν κανω λαθος διορθωστε με)οτι το 1ο σταδιο ειναι το Α και το Ω στο σετ.Απο κει ξεκινανε ολα!Και το καλυτερο 2ο σταδιο να χεις και το καλυτερο BCD, αμα το 1ο ειναι λιγο οτι να ναι.........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-14, 23:23
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Ερωτησεις σχετικα με Scubapro MK20.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο donstefano Εμφάνιση μηνυμάτων
Ριχνοντας μια ματια σε γνωστο eshop της Ελλαδας σετακι ΜΚ25 παει απο 500 και πανω......Ξεκιναμε με αρκετα ψηλο μπατζετ!
Γενικα για την οικονομικη κατασταση μας γενικα να μην μιλησουμε ποσο δυσκολο μας εχει κανει το σπορ.
Οποτε μια ευρεση νεου σετ σε μια τιμη πιο χαμηλη τιμη απο 500 ευρω σιγουρα με ενδιαφερει.

Το επιπεδο καταδυσης μου ειναι AOWD και παω μεχρι 30-32.Συνηθης βουτιες ειναι μεταξυ 16-26.

Σιγουρα μπορω να καλυφθω και με ενα σετακι ΜΚ2 σε Ελληνικα νερα και για το επιπεδο μου ειμαι οκ.Απλα προτιμω να παρω κατι λιγο καλυτερο και με περιθωρια βελτιωσης.

Εννοειτε οποιαδηποτε προταση ειναι καλοδεχουμενη γιατι βλεπω οτι εχεις και τη διαθεση να βοηθησεις και σε ευχαριστω για αυτο!

Απλα εχω ξεκινησει την κουβεντα απο το 1ο σταδιο διοτι εχω την εντυπωση(αν κανω λαθος διορθωστε με)οτι το 1ο σταδιο ειναι το Α και το Ω στο σετ.Απο κει ξεκινανε ολα!Και το καλυτερο 2ο σταδιο να χεις και το καλυτερο BCD, αμα το 1ο ειναι λιγο οτι να ναι.........
Επειδή βλέπω ότι βασανίζεσαι χωρίς λόγο, σου έχω στείλει ένα μήνυμα. Δες το με προσοχή!
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.