Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-07, 14:34
ygrasias ygrasias is offline
το μέλος διαγράφτηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Μηνύματα: 23
Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Δημοσιευσα ενα θεμα εδω την Κυριακη το βραδυ στις τρεις (το πρωι), και στις 8 το πρωι που σηκωθηκα να παω για δουλεια, το βρηκα κλειδωμενο και με σχολια απο κατω του αγαπητου Φοιβου.

Ακου τωρα φοιβο, να σου πω εδω δυο κουβεντες και με την ευκαιρια να μπει και σαν προβληματισμος στα υπολοιπα μελη (αφου και συ με κρεμασες σαν παραδειγμα-οπως κρεμαγανε τα κεφαλια των αριστερων οι χιτες στα Γιαννενα την εποχη του εμφυλιου- ετσι αισθανθηκα με αυτο το "προς παραδειγματισμο").

Εγω Φοιβο, εκανα αυτη την δημοσιευση, γιατι ειχα τους λογους μου και τους οποιους στους εξηγησα.
Κατηγορηθηκα καπου σαν δυναμιτιστης με τον χειροτερο τροπο και μη εχοντας κανενα χαρτι ουτως ωστε να μπορω να κουμανταρω το παιχνιδι (και λιγο χατροπαιχτικη καλη ειναι), θελησα να εξασφαλισω την υποσταση μου σαν ανθρωπος και σαν δυτης που γραφει εδω στα φορουμ, απεναντι σε ανεγγεφαλους ανθρωπους οι οποιοι δεν δισταζουν (απο αγνοια και βλακεια) για τιποτε.
Και καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα Φοιβο μας και σε τετοιο (στην πλειοψηφια τους ) κοσμο.

Για εξηγα μου τωρα σε παρακαλω, με ποιον τροπο εγω με αυτη την δημοσιευση- καταγγελια εμπλεξα το συλλογο και εσας προσωπικα (το ΔΣ), σε αντιμαχιες με αλλα φορουμ???
Δηλαδη αν αγορασω αυριο εγω απο το μκλπ εισαγωγεα ενα μανομετρο , και αυτο μου σκασει την αλλη μερα και δημοσιευσω μια καταγγελια, θα μπλεξω το συλλογο με τον μκλπ εισαγωγεα???
Ο συλλογος Φοιβο, θα εκτεθει και θα εμπλακει αν παρει θεση οπως πηρε στη συγγεκριμενη περιπτωση.
Το θεμα, εσυ το κλειδωσες και εσυ εκανες τα σχολια και δεν εκανες καμια συναντηση (και απασχοληθηκατε απο το εργο σας).
Απλως σημερα μου απαντησες γιατι χτες το βραδυ εστειλα εγω ενα μειλ στο Θανο εξηγοντας του την κατασταση.

Το θεμα δεν επρεπε να το κλειδωσεις και ουτε επρεπε να ασχοληθεις καθολου με αυτο (αφου το ζητησα κιολας απο κατω με μικρα γραμματα).
Και ετσι Φοιβο, δεν θα εδωνες και το πατημα σε ασχετους και ανιδεους με τα παντα ξερολες, να μας πουν οτι μπηκαμε και στον παγο.
Ο καθε ενας για το τι θα δημοσιευσει, ειναι μονος υπευθυνος και δεν δινει λογο πουθενα (εφ οσον αυτο ειναι μες τα ορια της ευπρεπειας και του σεβασμου του χωρου).

Ουτε πηρα τηλεφωνο κανεναν απο σας, ουτε εχω κανεναν φιλο μεσα αυτου (εκτος τον Ανζουλη, τον Καμαρινο και τον Καρελα, που δεν εχουν σχεση) για να συνωμοτισουμε εναντιον καποιων αλλων.
Αυτα ειναι παπαριες. Ακου εκει τηλεφωνα!!!!

Αλλα επιμενω σε ενα πραγμα και θελω απαντηση.

ΓΙΑΤΙ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ, ΜΠΛΕΚΕΙ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ????
Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ???

Οσο για το θεμα των Ινδιανων μου λες (με λιγα λογια) οτι κακως που το μετεθεσα.
Το αν το μετεθεσα η οχι, ειναι δικο μου θεμα Φοιβο και οχι δικο σου. ΑΛΛΑ.
Λυπαμαι γιατι σε εχω για εξυπνο ανθρωπο και επρεπε να καταλαβεις το λογο.

Ειναι δυνατον να συνεχιζα το θεμα, οταν στον ανθρωπο που πεζει μεσα (Καμαρινος), καθως και σε μερικους αλλους ενας εκ των οποιων και εγω, κανανε τετοιες ιστοριες, μετα το ξεκινημα του θεματος???
Τι θα εβαζα εγω στο huts??? Φωτογραφιες του Γιωργου???
Γιατι σε τελικη αναλυση, ρωτας εαν το ηθελε αυτο ο Γιωργος???
Ο Γιωργος απο κει ζητησε διαγραφη.
Και σε τελικη αναλυση εχω και σε κανεναν καμια υποχρεωση????
Η μηπως πιστευεις και συ οτι επειδη μας εδωσε βημα, και μας εμαθε ο κοσμος (που δεν μας ηξερε ουτε η μανα μας), εχουμε και υποχρεωση

Φοιβο, η πρωτη μου αντιδραση, ηταν να κατσω να σβησω ολα μου τα ποστ οπως εχω κανει και στα αλλα δυο φορουμ και να τραβηξω τη δουλεια μου.
Θα ειχα και την νομιμοποιηση για το πραγμα αυτο, απο εκεινο το θεμα στο Αβυςς περι edit (θυμασαι???) που ο Ισσαρης ειχε γραψει, τοτε οτι εχει δικαιωμα μετα απο οσον καιρο θελει να διαγραψει αυτα που εγραψε γιατι πλεον δεν τον εκφραζουν.
Δεν το εκανα ομως, και ουτε προκειται ποτε για να το κανω ΕΔΩ.
Γιατι???
Γιατι το φορουν και ο συλλογος δεν ειναι κανενος και οτι δουλεια κανετε εσεις τωρα, να ξερετε οτι την κανετε για τους επομενους και τους επομενους και τους καθε επομενους, και οτι δεν πρεπει να ζητατε καμια ανταμοιβη, η εστω επιβεβαιωση γιαυτο.
Ετσι και γω οτι γραφω ΕΔΩ, δεν ειναι κανενος. Ειναι του επομενου και του επομενου δυτη.

Τη δημοκρατια εγω, δεν την βλεπω σαν επιβεβαιωση της πλειοψηφιας, αλλα σαν σεβασμο της μειοψηφιας.

Αν σου εστειλα μετα ΠΜ (και εσυ το εγραψες-μην με γραψεις αλλη φορα Φοιβο) να διαγραψεις το θεμα, αν ηθελες (αν οχι δεν ειχα και κανενα προβλημα) δεν ειναι γιατι το μετανοιωσα, αλλα ειναι γιατι σε αντιθεση με το Κ-600, ο <GDPR Removal> συμπεριφερθηκε αψογα στο θεμα εκει και δεν συνετρεχε πλεον λογος υπαρξης του θεματος αυτου.


Να μην το κλειδωσεις το θεμα και ουτε να ξανακλειδωσεις αλλο.
Αν θελεις απαντα, αν θελεις γραψε με, αλλα οχι αλλο κλειδωμενο
Μαζι με αυτα τα δυο, θα σου γραψουμε και αλλα 100 καλα (για τα γουστα σου)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 04:09.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-07, 16:02
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Θωμά καλησπέρα,

Όπως σου εξήγησα και εχθές, το φόρουμ είναι του συλλόγου, και υπόλογοι γιαυτό είναι τα μέλη του ΔΣ. Το καταλαβαίνεις και εσύ ότι είναι αντιδεοντολογικό να μεταφερθεί μια συζήτηση που έχει καταλήξει σε διαμάχη από το ένα φόρουμ στο άλλο. Είναι αρχή του Συλλόγου και το θέσαμε σαν αρχικό όρο, να μην μεταφερθούν εδώ μέσα, καμμιά προηγούμενη κόντρα/διαφορά/διαμάχη με τα άλλα δύο φόρουμ, το Huts και το The Abyss.

Αυτοί ήταν οι όροι που βάλαμε εξ'αρχής στου εαυτούς μας, και θέλουμε να τους τηρήσουμε... Νομίζω είναι αρκετά δημοκρατικό αυτό..

Δεν μας αρέσει να κλειδώνουμε κανένα θέμα, αλλά ούτε και να τα διαγράφουμε, όπως φαντάζομαι να σου εξήγησε και ο Φοίβος, ο οποίος εκτός απο συντονιστής, είναι και γραμματέας του Συλλόγου, και αναβαθμίζει το forum, και τρέχει και δεν φτάνει... ίσως γιαυτό καθυστέρησε να σου απαντήσει σε pm σου. Εγώ δεν τον ενημέρωσα για την συζήτηση που κάναμε εχθές.

Κανένας δεν είπε λοιπόν ότι μας έμπλεξες σε διαμάχες με το Huts, αλλά όπως σου εξήγησα και πιο πάνω, είναι και θέμα δεοντολογίας και σεβασμού. Έαν θέλεις να δημοσιεύσεις μια καταγγελία, επώνυμα και με αποδείξεις, νομίζω κανένας απο τον Σύλλογο δεν θα σε εμποδίσει να το κάνεις, θα έχεις μάλιστα την συμπαράσταση του συλλόγου.

Φιλικά
Θάνος
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-07, 16:12
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου εστειλα μετα ΠΜ (και εσυ το εγραψες-μην με γραψεις αλλη φορα Φοιβο) να διαγραψεις το θεμα, αν ηθελες (αν οχι δεν ειχα και κανενα προβλημα) δεν ειναι γιατι το μετανοιωσα, αλλα ειναι γιατι σε αντιθεση με το Κ-600, ο <GDPR Removal> συμπεριφερθηκε αψογα στο θεμα εκει και δεν συνετρεχε πλεον λογος υπαρξης του θεματος αυτου.
Ότι υπήρχε να ειπωθεί περί του HUTS και των δικών σου αντιπαραθέσεων εκεί, ειπώθηκε ήδη στο κλειδωμένο θέμα.

Σε ενημέρωσα πολύ ευγενικά -ίσως πιο ευγενικά απ' ότι έπρεπε - με προσωπικό μήνυμα για τις διαδικασίες που ακολουθήθηκαν, τις συζητήσεις που έγιναν μεταξύ των μελών του Δ.Σ. σχετικά με αν θα διαγραφεί το θέμα που άνοιξες και όλη την ενέργεια που χάθηκε χωρίς λόγο για αυτό το θέμα.

Σου ζήτησα επίσης να μετράς μέχρι το 100 (ή και μέχρι το 200 αν χρειάζεται) πριν ανοίξεις ένα οργισμένο θέμα εν θερμώ γιατί αυτό ωφελεί συνολικά την κοινότητα και μας επιτρέπει να ξοδεύουμε δημιουργικά το χρόνο μας, αντί να ασχολούμαστε με τσακωμούς και ανύπαρκτα διλήματα.

Αν είχες τις όποιες ενστάσεις σε κάτι από αυτά, θα μπορούσες να μου απαντήσεις, επίσης με προσωπικό μήνυμα.
Αντ' αυτού, θεώρησες καλό να ανοίξεις για άλλη μια φορά ένα θέμα που δημιουργεί εντάσεις, δημοσιοποιώντας μέρος αυτών που ειπώθηκαν σε προσωπικό μήνυμα (πράγμα απαράδεκτο), θεωρώντας προφανώς πως έτσι "θα βρεις το δίκιο σου" και χρησιμοποιώντας τον πομπώδη τίτλο "περί δημοκρατίας".
Παράθεση:
Τη δημοκρατια εγω, δεν την βλεπω σαν επιβεβαιωση της πλειοψηφιας, αλλα σαν σεβασμο της μειοψηφιας.
Η μειοψηφία στη συγκεκριμένη περίπτωση Θωμά είσαι εσύ.
Έχουμε αυτή τη στιγμή, από τη μια 71 μέλη που χαίρονται και απολαμβάνουν τη λειτουργία αυτού του site, κι από την άλλη εσένα που δυναμιτίζεις το καλό κλίμα - από τις πρώτες 2 κι όλας εβδομάδες λειτουργίας.
Μια και δεν είναι η πρώτη φορά που σου συμβαίνει αυτό, μήπως είναι καιρός να κάνεις την αυτοκριτική σου από το να κατηγορείς αριστερά-δεξιά ανθρώπους και να κάνεις μαθήματα περί δημοκρατίας ?

Δυστυχώς για σένα, έχουμε μεγάλη εμπειρία απο τέτοιου είδους μειοψηφίες.
Η προσφορά κάθε μέλους κρίνεται από το ισοζύγιο θετικής προσφοράς και αναστάτωσης/εντάσεων που δημιουργεί στην κοινότητα.
Όταν οι εντάσεις ξεπερνάνε ένα όριο ή όταν οι συντονιστές/διαχειριστές καταλήγουν να ξοδεύουν όλο τον χρόνο τους ασχολούμενοι με κάποιο συγκεκριμένο μέλος, καμμία προσφορά δεν είναι σε θέση πια να φέρει το ισοζύγιο στα ίσα του. Όσες γνώσεις και να έχει, όσο σπουδαίος δύτης και να είναι, Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ.

Παράθεση:
Να μην το κλειδωσεις το θεμα και ουτε να ξανακλειδωσεις αλλο.
Αν θελεις απαντα, αν θελεις γραψε με, αλλα οχι αλλο κλειδωμενο


Οι όροι συμμετοχής που αποδέχτηκες όταν γράφτηκες στο forum του ΤΗΘΥΣ βρίσκονται εδώ:
Κανόνες και Όροι λειτουργίας του ScubaDive.gr

Σου παραθέτω κι ένα σημαντικό απόσπασμα:
Παράθεση:
Η εγγραφή και η συμμετοχή σας στο forum σημαίνει την πλήρη αποδοχή των παρακάτω Κανόνων. Σε περίπτωση μή συμόρφωσής σας, η διαχειριστική ομάδα του forum έχει το δικαίωμα να σας προειδοποιήσει, να σας επιπλήξει ή να αποφασίσει τον προσωρινό ή/και μόνιμο αποκλεισμό σας (ban) από το forum. Η εφαρμογή της ποινής του αποκλεισμού ισχύει τόσο για απλά μέλη του forum όσο και για μέλη του Συλλόγου 'ΤΗΘΥΣ'.
Όπως διαπιστώνεις είχαμε αποφασίσει από την αρχή να είμαστε ιδιαίτερα αυστηροί σε τέτοια θέματα.

Η προειδοποίηση σου δόθηκε ήδη -πολύ ευγενικά- με προσωπικό μήνυμα και το παρόν μήνυμα μπορείς να το θεωρήσεις ως επίπληξη.

Η επόμενη ενέργεια από τη μεριά μας -αν συνεχίσεις να προκαλείς και να δυναμιτίζεις το ήπιο κλίμα- είναι ο προσωρινός αποκλεισμός σου από το forum για 15 μέρες.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 04:09.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-07, 16:56
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχετε ξενερωσει το φορουν Φοιβο, γιατι ειστε και σεις ξενερωτοι και κρυοκωλοι.
Τωρα που ειναι αρχη, επρεπε τα θεματα να μπαινουν το ενα μετα το αλλο.
Και υπαρχει πληρη απραξια και μουγκα.
(...)
Αλλα Δεν πατε καλα.
όταν τα λόγια δεν είναι αρκετά,
τότε δυστυχώς (και για χάρη της δημοκρατίας μια που αναφέρθηκε)
πρέπει να ακολουθηθούν άλλες μέθοδοι.

Ο χρήστης ygrasias αποκλείεται από το forum για 15 μέρες.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-07, 23:09
ygrasias ygrasias is offline
το μέλος διαγράφτηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Μετά από 15 μέρες στην ψειρού, θα επαναφέρω πάλι το θέμα, αν και δεν το ηθελα, αλλα πιστέυω οτι πρέπει να πούμε και δυο σοβαρές κουβέντες και να το τελειώνουμε.
Ίσως βοηθηθούμε να κατανοήσουμε λίγο καλύτερα τα πράγματα.

Ζω σε μια μικρή παραθαλάσσια πόλη, με όλα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που έχει η κατοίκηση σε αυτές τις πόλεις..
Το μεγαλύτερο μειονέκτημα των μικρών αυτών κοινωνιών είναι ότι η τρίχα γίνεται τριχιά και μάλιστα πολλές φορές με φοβερή υπερβολή.
Από δω, από την πόλη μου μπορεί μόνο εγώ να γράφω εδώ στα φόρουμ, αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί οι οποίοι μπαίνουν και διαβάζουν χωρίς να είναι μέλη παρά τις παροτρύνσεις μου. Και οι οποίοι με γνωρίζουν και τους γνωρίζω πολύ καλά.
Μερικά από τα μεγάλα προβλήματα που απασχόλησαν και απασχολούν τις εδώ λιμενικές αρχές στο θέμα του Αμβρακικού, είναι οι δυναμιτιστές, τα παράνομα ανεμοτρατακια (παράνομη αλιεία γαρίδας) και οι κλοπές ψαριών στους ιχθυοκλωβους
Όταν εμένα λοιπόν κάποιος, με κατηγορήσει εν ψυχρώ σαν δυναμιτιστή, με μετατρέπει αυτομάτως σε στόχο δίωξης και των λιμενικών και του κόσμου γενικότερα.
Αμέσως γίνομαι δακτυλοδεικτούμενος (γιατί ο μόνος δυναμιτιστης μπουρλοτιέρης που εισέπραξε την εύνοια και το θαυμασμό του κόσμου, ήταν ο ναύαρχος Κανάρης και κανένας άλλος), και σε τελική ανάλυση επειδή δεν είμαι και κρατικοδίαιτος, αλλά από αυτόν τον κόσμο περιμένω να βγάλω το ψωμί των παιδιών μου, γίνεται και ζημιά στη δουλειά μου και κατ επέκταση στο σπίτι μου.

Εγώ με τη σειρά μου, φοβερά σοκαρισμένος, για να αντιπαραταχθώ σε αυτή την πρόστυχη και αστοιχείωτη κατηγορία, χρησιμοποίησα όλα τα θεμιτά και νόμιμα μέσα.
Και στα μέσα αυτά, ήτανε και η καταγγελία στο φόρουμ του συλλόγου.
Και η ιστορία θα πήγαινε ακόμα πιο μακρύτερα, να είστε σίγουροι για αυτό, αν στο huts δεν το κάνανε γαργάρα.

Δεν θέλησα να μεταφέρω θέμα από κάπου αλλού στο φόρουμ του συλλόγου.
Εκείνο το θέμα του καυγά στο huts με τα αλλά τα παιδιά ήταν άλλο και διαφορετικό και όχι αυτό.
Δεν έχει έρθει κανένα θέμα από το huts, εγώ έβαλα μια καταγγελία. Και ούτε θέλω να μπλέξω κοινωνίες, αν και αυτές τις κοινωνίες δεν μπόρεσα να τις καταλάβω ποτέ τι είδους είναι.
Εγώ μια κοινωνία αναγνωρίζω, των ερασιτεχνών αυτοδυτών, με έναν σύλλογο (τον ΤΗΘΥΣ) που αφου δεν υπαρχει άλλος, υποτίθεται (αν είναι σύλλογος και όχι club) ότι πρέπει να την εκπροσωπεί και να την εκφράζει, άσχετα αν όλη η κοινωνία δεν είναι γραμμένη σ αυτόν.
Αν κάποτε, οποιοιδήποτε άλλοι ερασιτέχνες αυτοδύτες, φτιάξουν κάποιο άλλο σύλλογο, με νομική υπόσταση και διεκδικήσουν κάτι τότε θα μπορώ να μιλώ διαφορετικά. Ακόμα και για πολλές κοινωνίες.
Έτσι πρέπει να συμπεριφέρεται ο σύλλογος προς τα έξω και με αυτό το πρόσωπο (σαν ο μοναδικός σύλλογος), και όχι κομπλεξικά απέναντι σε αυτές τις υποτιθέμενες κοινωνίες όπως συμπεριφέρεται τώρα.

Για μένα αυτή τη στιγμή, αυτό το θέμα της καταγγελίας είναι το σοβαρότερο που με απασχολεί σαν άνθρωπο και σαν δύτη Και έχω δικαίωμα σαν μέλος στο φόρουμ να το βάλω. Και έστω δικαιολογημένα (κατ εμέ) να δείξω και το παράπονό μου.
Σε κανέναν όρο του κανόνα λειτουργίας του φορουμ η καταγγελία αυτή, είναι μη συμβατή.
Ειπώθηκε από μέλη του ΔΣ, ότι σε αυτά τα θέματα, θα είναι πολύ αυστηροί.
Ποια είναι αυτά τα θέματα??? Συγκεντρώστετα και βάλτε τα στον εσωτερικό κανονισμό του φορουμ να τα βλέπουμε και εμείς και να ξέρουμε.
Γιατί εγώ από δω από την Πρέβεζα δεν έχω ακούσει τίποτε για αυτά.
Το θέμα εν προκειμένω τωρα για σας, ήταν ότι στην καταγγελία εμπλέκονταν μοντεράτορας και μέλος ενός αλλού φορουμ, με το οποίο φορουμ (το οποίο το παίζει κοινότητα- μην τρελαθούμε δηλαδή), είχατε καλώς η κακώς (εδώ οι γνώμες διχάζονται, αλλά δεν είναι το ζητούμενο) προσυμφωνήσει συμμετοχή σε εκδήλωση που έκανε αυτή η “κοινότητα”.
Να πάτε στην εκδήλωση, για να σας έρθουν στις δικές σας. Είναι λογική αυτή ρε παιδιά με την οποία διαμορφώνεται τις αρχές και το προφίλ του συλλόγου??? Αντιμετωπίζετε το huts και το Αβυςς, στα ίσια και κατά πρόσωπο, λες και έχετε να κάνετε με δυο πραγματικές κοινωνίες, ενώ η πραγματικότητα είναι διαφορετική και το ξέρεται.
Και φτάσατε στο σημείο να τους θεωρείτε κοινωνίες (πάντα με τη στενή ένια του όρου, γιατί στην ουσία όλη η ανθρωπότητα μια κοινωνία είμαστε) και να εξισώνετε το φορουμ του συλλόγου με τα φορουμ αυτά.
Δεν έχω τίποτε με τα παιδιά αυτών των φορουμ, προς θεού.

Τελικά, αν σας ήτανε ανεπιθύμητο, να μην ασχοληθείτε καθόλου και να διαγράψετε τελείως το ποστ και όχι να βγάλετε τον καταγγέλοντα στο ντοκο, για παραδειγματισμό.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι οι πρόστυχες και αβάσιμες δημοσιοποιημένες κατηγορίες δυτών είναι ένα θέμα στο οποίο θα έπρεπε να παίρνει θέση ο σύλλογος. Και όχι να τραβά τον κώλο του απ έξω.
Προσωπικά αν ήμουν στη θέση του Φοίβου στις 4 η ώρα το πρωί εκείνη τη μέρα, θα έγραφα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το εξής.
<Καταγγέλλω τις ψευδής συκοφαντίες προς το μέλος του φορουμ μας από μέλος του φορουμ huts, και απαιτώ, η την προσκόμιση στοιχείων η την άμεση διαγραφή της συκοφαντίας από τη διοίκηση του φορουμ.> και θα το κλείδωνα εκεί ακριβώς το θέμα.

Πρέπει να καταλάβετε κάτι, το οποίο μέχρι στιγμής δεν μπορέσατε.
Είναι διαφορετική η ζωή μας εδώ, διαφορετικές νοοτροπίες, και οι οποίες πρέπει να κατανοούνται και να γίνονται σεβαστές, από σας και από όλους.

Δεν το χειριστήκατε το θέμα όπως θα έπρεπε.
Και αν ακόμα υποθέσω ότι αυτά που γράφω παραπάνω είναι μαλακίες, όπως και να το δει κάποιος, το θέμα το χειριστήκατε πολύ άστοχα και με ελαφρότητα..
Ψηφίσατε επτά άνθρωποι και πήρατε αποφάσεις για κάποιον άνθρωπο τον οποίο δεν γνωρίζετε και σε τελική ανάλυση δεν σας πείραξε κιόλας.
Δηλαδή αν ψηφίζατε ότι ο υγρασίας στην Πρέβεζα, πρέπει να φοράει ροζ σώβρακο με κόκκινα πουά, πρέπει εγώ να το βάλω???
Δεν δημιουργήθηκε κανένα θέμα μέσα σε γενική συνέλευση του συλλόγου, η σε συνεδρίαση ΔΣ και πήρατε τέτοιες αποφάσεις. Η να τιμωρήσετε το μέλος με διαγραφή από το σύλλογο, η οτιδήποτε άλλο. Δεν είμαι καν μέλος του συλλόγου.

Το φόρουμ του συλλόγου δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με το σύλλογο και το προφίλ που θέλει να δημιουργήσει.
Το φόρουμ του συλλόγου πρέπει να το αφήσετε να δουλέψει όπως πρέπει να δουλέψει
Στο φορουμ πρέπει να οριστούν από το συλλογο κάποιοι άνθρωποι μορφωμένοι, ευγενείς και πολύπλευροι, οι οποίοι και θα εναλλάσσονται και θα το κάνουν κουμάντο.
Το φορουμ είναι άλλο πράγμα, και άλλες οι αρμοδιότητες του, και άλλο πράγμα ο σύλλογος και επίσης οι αρμοδιότητες του. Χωρίς και η στενή συνεργασία τους να είναι και μη ζητούμενη.
Ο σύλλογος είναι ιδέα και το φορουμ είναι μέσο.
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός???.


Την καταγγελία τη δημοσίευσα σαν θέμα στις 3 και 20 το πρωί. Φαίνονται οι ώρες δημοσίευσης πάνω από τα ποστ.
Αμέσως ο Φοίβος (στις 4 και 20) αφού την διάβασε, αποφάσισε μόνος του να γράψει αυτά που έγραψε από κάτω και να κλειδώσει το θέμα. Δεν πιστεύω με κανέναν τρόπο (και δεν γίνεται δηλαδή), να επικοινώνησε μέσα σε μισή ώρα, στις 4 το πρωί με όλα τα μέλη του ΔΣ, και από κοινού αφού έκαναν συνέλευση (έστω και με ΠΜ) να κλείδωσαν εκεί το θέμα και έτσι όπως το κλείδωσαν.
Την άλλη μέρα αφού το θέμα στο huts τακτοποιήθηκε, στέλνω στο Φοίβο ένα ΠΜ, ζητώντας του αν θέλει να σβήσει την καταγγελία μου, γιατί δεν συντρέχει πλέον λόγος.
Δεν σβήστηκε η καταγγελία. Και μετά από δυο μέρες περνώ από αυτόν ένα (καθόλου ευγενές) ΠΜ, που με πληροφορεί ότι το ΔΣ συνεδρίασε και……. μπλά μπλά, και κάτι άλλες κουφές νουθεσίες, που τελικά δεν έχω μπορέσει ακόμα να πιστέψω, αν τις έγραφε για μενα η είχε κανέναν άλλο στο νου του.
Το ΔΣ όμως στη ουσία, δεν συνεδρίασε και πήρε απόφαση να κλειδώσει το θέμα και να με αφήσει εμένα εκεί κρεμασμένο, αλλά συνεδρίασε για να πειστεί και να επιβεβαιώσει την ενέργεια του Φοίβου.
Γιατί μετά την συνεδρίαση δεν επήλθε καμία μεταβολή πουθενά.

Και για να συντομεύουμε..
Τι έπρεπε να κάνει ο Φοίβος (με τη δική σας λογική και τα δικά σας στάνταρ. Η δική μου λογική λειτουργεί τελείως διαφορετικά και την ανέλυσα παραπάνω).

1. Η να αφήσει το θέμα με το ποστ που είχα εγώ όπως ήτανε χωρίς να βάλει δικό του, και να συγκαλέσει το ΔΣ και όλοι μαζί να πάρετε μια απόφαση.
2. Η να το κλειδώσει το θέμα και να μην γράψει το ποστ του από κάτω που με βάζει προς παραδειγματισμό.
Μόνος του και χωρίς τη γνώμη κανενός με έβαλε για παραδειγματισμό.
3. Η αφού έγραψε τι έγραψε, να αφήσει και μένα την άλλη μέρα το πρωί να γράψω, και αφού και γω έλεγα τη γνώμη μου, να κλείδωνε το θέμα και δεν θα με ενδιέφερε καθόλου. Αυτό που φοβόταν ότι θα γράφανε και άλλοι από κάτω, δεν θα γινόταν να είστε σίγουροι. Γιατί το είχα ζητήσει εγώ και όλος ο κόσμος θα το σεβότανε. Γιατί όπως καταλαβαίνετε το επίπεδο των εδώ μελών είναι πολύ καλό

Όλα τα αλλά Φοίβο που γράφεις.
1. Τα περί δημοκρατίας (το ονόμασα έτσι το θέμα θέλοντας να ειρωνευτώ τις δημοκρατικές διαδικασίες που διατυμπανίζετε από δω και από κει σαν άτομα και σαν ΔΣ).
2. Τα περί ισοζυγίου των χρήσιμων και των άχρηστων που γράφω (αλήθεια, ποιος από μας είναι σε θέση να κρίνει αυτά που γράφει κάποιος και να τα αξιολογήσει??? Μπορείς εσύ Φοίβο, που το έγραψες μάλιστα??? Πιστεύεις ότι είσαι ικανός να αξιολογήσεις εσύ τα ποστ των άλλων??? Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αξιολογήσω κανενός και κανένα ποστ. Να πω τη γνώμη μου απαντώντας σε ένα θέμα, ΝΑΙ. Να αξιολογήσω ποστ ΟΧΙ)
3. Τα περί έκθεσης και προσβολής του συλλόγου στο θέμα των Ινδιάνων (τι να πω εδώ???? Αυτή η εκδοχή που βάζεις είναι…… άρρωστη)
4. Τα περί αυτοκριτικής ( Σε ποιο θέμα να κάνω αυτοκριτική Φοίβο??? Στο ότι με διέγραψε η Ελεανα από το Άβυςς??? Μη χ...σω τωρα????).

Καθώς και όλα τα άλλα τα παραβλέπω γιατί τα θεωρώ........

Μπήκα με τις πιο καλές προθέσεις και διαθέσεις σε αυτό το φόρουμ, και με φοβερή όρεξη για δουλειά, και καλή δουλειά, και με έχετε μπλοκάρει σε μια ιστορία που για να ξεμπλοκάρω, πρέπει:
1. Η να σβηστεί η καταγγελία (και χωρίς σχόλια), γιατί δεν έχει νόημα εκεί που κάθεται τωρα.
Το μόνο νόημα πιθανώς να είναι ο παραδειγματισμός (μαλακίες με λίγα λόγια), αφου στο huts το επίμαχο σημείο σβήστηκε, και μένει μόνο εδώ για να με διασύρει 20 μέρες τωρα.
2. Η να το ξεκλειδώσετε, για να απαντήσω και εγώ στο Φοίβο (με ηρεμία και νηφαλιότητα).
3. Η να με διαγράψετε από το φορουμ, οριστικά και μενα και όλα τα ποστ μου.

Εγώ εκείνο το αδικαιολόγητο ποστ που έγραψα εν ώρα βρασμού και έχασα και τα δικιά μου (που είχα) και μπήκα και στο πειθαρχείο, το έσβησα.
Σε καμιά περίπτωση δεν θέτω εκβιαστικά διλήμματα.
Απλώς αισθάνομαι μειωμένος.
Τι να γινει ρε παιδιά, τελικά δεν μπορούμε να σκεπτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο.


Θωμας Σωτηριαδης.


ΥΓ. Όταν Physalia είσαι στημένος στην άκρη στον πίνακα τιμωρία στο ένα ποδάρι, μόνο απίστευτες κακίες μπορείς να βγάλεις και όχι πιστευτές καλίες.

Για να πείσεις δε έναν μεγάλο άνθρωπο, χρειάζονται πρώτα απ όλα επιχειρήματα περί του αντίθετου που πιστεύει αυτός ο άνθρωπος. Και για να βρεις τέτοια επιχειρήματα, πρέπει να καθίσεις και να δεις τι πιστεύει αυτός ο άνθρωπος στο συγκεκριμένο θέμα και γιατί το πιστεύει και να προσπαθήσεις να το νοιώσεις.
Και για να γίνει αυτό πρέπει να έρθεις νοητά και με μεγαλοψυχία στη θέση αυτού του ανθρώπου, να δεις που ζει, πως ζει, και πως ξεκινάει να σκέφτεται από κάποιο σημείο και ένθεν
Και όχι από τη σιγουριά και την αλαζονεία που παίρνεις από την ενδεχόμενα πλεονεκτική σου θέση (πλεονεκτική θέση εννοώ, ότι είσαι του περίγυρου του ΔΣ, και τίποτε άλλο), να βλέπεις τα πράγματα τελείως επιδερμικά και να βγάζεις τα συμπεράσματα σου και να μου λες για ενέργειες political correct.

Με φούμαρα και παπαριες physalia δεν μπορείς να πείσεις ένα μεγάλο άνθρωπο.
Και μάλιστα όταν αυτός ο μεγάλος ο άνθρωπος, ότι λέει (ακόμη και τις κακίες του) το λέει με επιχειρήματα και αποδείξεις.
Το έντονο ύφος σου, δεν με απασχολεί και ούτε με ενδιέφερε και με ενδιαφέρει καθόλου.
Δικός σου είναι και μπορείς να το κάνεις ότι θες. Καντο βραστό, η ψητό στα κάρβουνα.

Με συγχωρείς που σου μιλάω ετσι, αλλα........σμουτς και ξανασμουτς.
Και μην ξαναπάς με το Δελβερούδη για βουτιά, γιατι ειναι αδίστακτος κομουνιστικός δάκτυλος και θα σε πνίξει.
Ειναι κακός.
Ο καλός ο φίλος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-07, 23:19
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Ξέρω ξέρω.
Από μικρή πάντα εγώ έφταιγα για όλα!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-07, 23:44
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Θωμά ήθελα να κάνω ένα σχόλειο μόνο αρχικά...

Το φόρουμ είναι η φωνή του Συλλόγου προς τον κόσμο, ένα μέσο επικοινωνίας μεταξύ των μελών (και όχι μόνο) των μελών του ΤΗΘΥΣ...

Δεν ανήκει σε κανέναν Θάνο, Φοίβο, Νίκο, Γιάννη, Βασίλη, Χρήστο, Γιώργο... εμείς (τα πρωτα μέλη του ΔΣ) θα φύγουμε αλλά το φόρουμ θα μείνει..

Απο την πρώτη στιγμή είπαμε να κρατηθεί ένα επίπεδο στο φόρουμ, ώστε να επιτύχει τον σκοπό του... την επιμόρφωση και ενημέρωση των δυτών.. μερικοί το σχολίασαν σαν σοβαροφάνια, αλλά η κίνηση μας έχει αφήσει παραπάνω απο ικανοποιημένους... Τελικά πιστεύω ότι έχουμε πετύχει τον στόχο μας μέχρι στιγμής, να είμαστε σοβαροί .... αν και ο χρόνος θα δείξει....

Απο την αρχή επίσης βάλαμε σαν στόχο να μην υπάρχουν προσωπικες κόντρες και νομίζω το έχουμε πετύχει...

τώρα τα περί δημοκρατίας.... στόχος μας είναι να μην διαγράφουμε ΚΑΝΕΝΑ θέμα, εκτός και άν ... ευτυχώς δεν το έχουμε κάνει έως τώρα..

Τώρα, για το Abyss και το Huts, ανεξάρτητα τις προσωπικές πεποιθήσεις του καθενός απο τα μέλη του ΔΣ του ΤΗΘΥΣ, έχουμε προσφέρει χέρι συνεργασίας και έχουμε δείξει ότι εκτιμούμε κάποια πράγματα... αυτή η στάση μας θα αλλάκει εάν διαπυστώσουμε κάτι αντίθετο..

στο επίμαχο post σου,
έγραψες στο τέλος...
Παρακαλω, πολυ δεν θελω καμια απαντηση και απο κανεναν. Αν γινεται.
Δεν το εβαλα το θεμα για να μεταφερω αντιπαλοτητες και μικροψυχιες εδω, αλλα για να καταγγειλω το γεγονος και για απλη ενημερωση.
Δινω δε και την αδεια μου στους μοντερατορες, εαν υπαρξει καποιο προβλημα στη δημοσιευση, να διαγραφει.


Το ΔΣ του ΤΗΘΥΣ αποφάσισε, επειδή όπως είπες και εσύ, να μην μεταθέρει αντιπαλότητες απο άλλο φόρουμ στο ΤΗΘΥΣ, να κλειδώσει το θέμα, αφού μεταξύ άλλων είναι αντιδεοντολογικό να μεταφέρουμς έναν καβγά ενός φόρουμ σε άλλο... Δεν το διαγράψαμε, ώστε το κάθε μέλος του φόρουμ να δεί αυτό που κατηγορείς και να κρίνει ανάλογα...

Μπορούσες να καταγγείλεις το γεγονός, ώστε να μπορέσουμε και εμείς να φερθούμε ανάλογα...

Φιλικά
Θάνος
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-07, 23:54
ygrasias ygrasias is offline
το μέλος διαγράφτηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos
Το ΔΣ του ΤΗΘΥΣ αποφάσισε, επειδή όπως είπες και εσύ, να μην μεταθέρει αντιπαλότητες απο άλλο φόρουμ στο ΤΗΘΥΣ, να κλειδώσει το θέμα, αφού μεταξύ άλλων είναι αντιδεοντολογικό να μεταφέρουμς έναν καβγά ενός φόρουμ σε άλλο... Δεν το διαγράψαμε, ώστε το κάθε μέλος του φόρουμ να δεί αυτό που κατηγορείς και να κρίνει ανάλογα...

Μπορούσες να καταγγείλεις το γεγονός, ώστε να μπορέσουμε και εμείς να φερθούμε ανάλογα...
Θανο, δεν απεφασισε το ΔΣ να κλειδωθει το θεμα.
Το αποφασισε ο Φοιβος στις 4 η ωρα το πρωι (ειχαμε αυπνιες εκεινο το βραδυ. Εγω, αυτος,και ο Κ-600. Το ΔΣ κοιμοντανε) μετα απο μιση ωρα αφου το εβαλα. Και το σχολιασε μαλιστα.
Αν ηθελε να μεινει εκει για να βγαλουν μονοι τους οι αλλοι τα συμπερασματα τους, ας το κλειδωνε χωρις να το σχολιασει.
Τα λεω αυτα 45 φορες.
Τελος παντων, ας κανουμε οτι αποφασισεται το ΔΣ και ας μην το κουραζουμε αλλο με διαδοχικα ποστ.
Φυσαλια δεν σε κατηγορησα για τιποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-07, 23:57
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανο, δεν απεφασισε το ΔΣ να κλειδωθει το θεμα.
Το αποφασισε ο Φοιβος στις 4 η ωρα το πρωι (ειχαμε αυπνιες εκεινο το βραδυ. Εγω, αυτος,και ο Κ-600. Το ΔΣ κοιμοντανε) μετα απο μιση ωρα αφου το εβαλα. Και το σχολιασε μαλιστα.
Αν ηθελε να μεινει εκει για να βγαλουν μονοι τους οι αλλοι τα συμπερασματα τους, ας το κλειδωνε χωρις να το σχολιασει.
Τα λεω αυτα 45 φορες.
Τελος παντων, ας κανουμε οτι αποφασισεται το ΔΣ και ας μην το κουραζουμε αλλο με διαδοχικα ποστ.
Φυσαλια δεν σε κατηγορησα για τιποτε.
Δώσμας λίγο χρόνο να αποφασήσουμε ...

Ο Φοίβος είναι μέλος του ΔΣ, και εάν το ΔΣ είχε διαφορετική άποψη το θέμα θα είχε ξεκλειδωθει...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-07, 00:00
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Περι δημοκρατιας...... και αλλα

Είμαι ένας από αυτούς που ένιωσαν αμήχανα ως αποκαρδιωτικά με την ιστορία της πειθαρχικής ποινής του Θωμά. Δεν ήθελα να το δηλώσω και δημόσια (αλλά το έκανα σε ΠΜ) εν τη απουσία του Θωμά. Τον κύριο δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλά με έχει πείσει από αυτά που διαβάζω και από το ότι έχουμε μιλήσει και τηλεφωνικώς πως πρόκειτε για ένα άτομο με ήθος, αρχές και αρετές πολλές. Αμφιβάλλω αν υπάρχουν κάποιοι από εμάς με το αίσθημα δικαίου που τον χαρακτηρίζει. Και αυτό το δίκαιο ήταν που τον έπνιγε και βγήκε και κατάγγειλε ότι κατάγγειλε. Δεν μπηκε κανένας μας όμως στη θέση του, έστω και για μια στιγμή, έστω και νοητικά, για να δεί πως είναι να του εκστομίζουν την μέγιστη των κατηγοριών και να τον φιμώνουν και από πάνω με κλειδωμένα ποστ και πειθαρχικές ποινές.

Δεν με απασχολεί καθόλου ούτε με ενοχλεί ο τρόπος που γράφει όταν εκνευρίζεται ή όταν θέλει να θίξει κάτι με τον δικό του χαρακτηριστικό Θωμαικό τρόπο.

Υγρασία μείνε όπως είσαι ρε. Δεν είναι κανένας μας άξιος να σου υποδείξει άλλη κατεύθυνση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.