Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-05-17, 17:22
Το avatar του χρήστη Kosmas
Kosmas Kosmas is offline
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Snorkeling Ή Περιήγηση Επιφανείας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seAbyss Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχε βέβαια υπόψιν την πιθανότητα ότι μπορεί να αλλάξει φορά το ρεύμα κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας σου. Σπάνιο αλλά συμβαίνει
Έχω αρχίσει και μελετάω περί υποβρύχιων ρευμάτων αλλά σίγουρα άλλο η μελέτη και άλλο το να το ζείς.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο trifonas1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα Κοσμά και απο έμενα,
καλή αρχή να έχεις στην νέα σου ασχολεια ... !
απο εξοπλισμό θα σου πρωτινά να έχεις κ ένα αδιάβροχο ρολόι περισσότερο για να έχεις 100% την αίσθηση του χρόνου δεν χρειάζεται να είναι "σούπερ γκατζετ"
και σούπερ μάρκα άπλα να είναι αδιάβροχο.
και αν μπορείς ( όσο είναι εφικτό) επιδη είμαστε άνθρωποι αν γίνεται κάλο είναι να βρεις κ κάποιον φίλο-φίλη να είσαστε παρεουλα (πχ σε περίπτωση που πάθεις κράμπα η νιώσεις απότομη κούραση για οτιδήποτε)

αυτά τα λίγα από έμενα καλή αρχή !!!!!
Να σε ευχαριστήσω και εσένα Τρύφωνα για τις ευχές σου και για την συμβολή σου σε αυτό το θέμα.
Σίγουρα ένα ρολόι σε βοηθάει αν έχεις σκοπό να πάς σε ένα μέρος που πάς πρώτη φορά και δεν έχει προγραμματίσει τι θέλεις να δείς.

Όσο για το δεύτερο άτομο ήθελα να κάνω και αυτή την ερώτηση αλλά με πρόλαβες.
Συστήνεται δηλαδή η περιήγηση επιφανείας να γίνεται αποκλειστικά από δύο άτομα?
Κυρίως για λόγους ασφάλειας? Ή ανάλογα το σημείο που πάμε?
Δηλαδή κοντά σε παραλίες με λουόμενους δεν χρειάζεται αλλά σε απόμερα μέρη είναι επιτακτικό?
__________________
Underwater Videos by Kosmas
https://joyscamperadventures.blogspo...er-videos.html
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-17, 12:11
trifonas1982 trifonas1982 is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-10-2014
Μηνύματα: 233
Απάντηση: Snorkeling Ή Περιήγηση Επιφανείας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω αρχίσει και μελετάω περί υποβρύχιων ρευμάτων αλλά σίγουρα άλλο η μελέτη και άλλο το να το ζείς.



Να σε ευχαριστήσω και εσένα Τρύφωνα για τις ευχές σου και για την συμβολή σου σε αυτό το θέμα.
Σίγουρα ένα ρολόι σε βοηθάει αν έχεις σκοπό να πάς σε ένα μέρος που πάς πρώτη φορά και δεν έχει προγραμματίσει τι θέλεις να δείς.

Όσο για το δεύτερο άτομο ήθελα να κάνω και αυτή την ερώτηση αλλά με πρόλαβες.
Συστήνεται δηλαδή η περιήγηση επιφανείας να γίνεται αποκλειστικά από δύο άτομα?
Κυρίως για λόγους ασφάλειας? Ή ανάλογα το σημείο που πάμε?
Δηλαδή κοντά σε παραλίες με λουόμενους δεν χρειάζεται αλλά σε απόμερα μέρη είναι επιτακτικό?
Καλησπερα Κοσμα,για εμένα απαρετιτο το δεύτερο άτομο αν πρόκειται να πας σε παραλία απομακρυσμένη και χωρις λουόμενους!
Για να ειμαι ειλικρινής δεν το διαπραγματεύομαι.
Τώρα αν πας πχ σε μια πλαζ με λουόμενος απτην στιγμή που θεωρητικά θα εχει κόσμο γύρο γύρο,οκ; ας εισαι μονος σου πάντα Μετην προιποθεση να μην εισαι απομακρυσμένος απτους λουόμενους!
Η προσοπικη μου γνώμη για να μην σε κουράζω ειναι να βρεις έναν φίλο η φίλη κ να ειναι το " ζευγάρι σου!"
Πάντα ειναι ποιο ασφαλές δυο άτομα κ εχει κ χαβαλέ!
(Συγνωμη αν εσε κούρασα!!)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-17, 21:54
Το avatar του χρήστη Kosmas
Kosmas Kosmas is offline
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Snorkeling Ή Περιήγηση Επιφανείας

Καταρχήν Τρύφωνα δεν με κουράζεις καθόλου.
Σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά για την απάντηση σου σε αυτό το topic το οποίο βοηθάει όχι μόνο εμένα που θα ασχοληθώ με αυτή την δραστηριότητα αλλά και όποιον άλλον θέλει να κάνει Περιήγηση Επιφανείας.

Όσο για το "ζευγάρι" που λές ελπίζω να βάλω στο τριπάκι και το "έτερον ήμισυ" που έχω στην ζωή μου τα τελευταία 20 χρόνια!

Κάτι ακόμα που παρατήρησα σε κάποιες φωτογραφίες για εξοπλισμό snorkeling είναι ότι υπάρχουν ειδικά σωσίβια jacket αλλά και μέσης.
Πιστεύεται ότι βοηθούν για πιο ξεκούραστο και ασφαλές κολύμπι?
__________________
Underwater Videos by Kosmas
https://joyscamperadventures.blogspo...er-videos.html
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-17, 22:30
Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2
Nikolas_mk2 Nikolas_mk2 is offline
 
Εγγραφή: 15-07-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 16
Απάντηση: Snorkeling Ή Περιήγηση Επιφανείας

Έχουν δίκιο τα παιδιά Κοσμά για ζευγάρι,άλλωστε είναι μια δραστηριοτητα καθαρά ψυχαγωγική οπότε και η ύπαρξη δεύτερου ατόμου συνήθως βοηθάει σε αυτο - προσωπικά βουταω για κατάδυση καi snorkel με την κοπέλα μου και πλεον το θεωρώ δεδομένο,τοσο που δεν με τραβάει καν να μπω μόνος μου.

Όσο για την πλευστοτητα σου αυτή θα ειναι θετική με το μονοσορτς οπότε δεν θα χρειαστείς σωσίβιο - χωρις αυτο να σημαίνει οτι δεν ειναι καλό να υπάρχει ένα δεμένο στην σημαδούρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-17, 17:06
Το avatar του χρήστη Kosmas
Kosmas Kosmas is offline
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Snorkeling Ή Περιήγηση Επιφανείας

Για το μονοσόρτς δεν ήξερα ότι δημιουργεί πλευστότητα, αλλά σίγουρα θα έχω μαζί μου όπως προτείνεις στην σημαδούρα ένα σωσίβιο μέσης. Έτσι για ασφάλεια.

Ελπίζω να μην χρειαστεί πολύ κόπο στο να την πίσω και να πηγαίνουμε μαζί για snorkeling.
__________________
Underwater Videos by Kosmas
https://joyscamperadventures.blogspo...er-videos.html
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-17, 17:44
trifonas1982 trifonas1982 is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-10-2014
Μηνύματα: 233
Απάντηση: Snorkeling Ή Περιήγηση Επιφανείας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το μονοσόρτς δεν ήξερα ότι δημιουργεί πλευστότητα, αλλά σίγουρα θα έχω μαζί μου όπως προτείνεις στην σημαδούρα ένα σωσίβιο μέσης. Έτσι για ασφάλεια.

Ελπίζω να μην χρειαστεί πολύ κόπο στο να την πίσω και να πηγαίνουμε μαζί για snorkeling.
την καλοκαιρινή περίοδο σίγουρα δεν θα χρειαστείς κόπο να ψησεις το έτερων σου ήμισυ το χειμώνα βέβαια τα πράγματα θα είναι λίγο διαφορετικά ....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-10-22, 04:22
Το avatar του χρήστη Kosmas
Kosmas Kosmas is offline
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Snorkeling Ή Περιήγηση Επιφανείας

Θα ήθελα την άποψη σας για ενα θέμα που έχει να κάνει με τον τρόπο που κάνουμε βουτιές σε μικρό βάθος (εγώ δεν κάνω μεγαλύτερο από 3 μέτρα) κατά την διάρκεια που κάνουμε περιήγηση επιφάνειας.

Διάβασα σε σχόλια σχετικών βίντεο ότι για καλύτερη ασφάλεια μας, στο να μην πιούμε νερό, καλό είναι να βουτάμε αφού έχουμε βγάλει τον αναπνευστήρα από το στόμα.
Ανεξαρτήτως με την ποιότητα των αναπνευστήρων, είτε είναι απλοί ή πιο ακριβοί με βαλβίδες.
Εγώ τώρα έχω απλό αναπνευστήρα.

Εχω δοκιμάσει και τους δυο τρόπους και σίγουρα έχω αισθανθεί πιο ασφαλής με βγαλμένο τον αναπνευστήρα.
Και αυτό πιστεύω γιατί ο απλός χρειαζεται μεγάλη εκπνοή αέρα για να βγει το νερό που έχει μπει κατά την βουτιά. Ενώ με βγαλμένο τον αναπνευστήρα απλά εισπνέουμε αέρα με το που βγαίνουμε στην επιφάνεια και στην συνέχεια αδειάζουμε τον αναπνευστήρα φυσώντας τον.

Εσείς συστήνεται βγάλσιμο οποσδήποτε αυτού πριν από κάθε βουτιά?
__________________
Underwater Videos by Kosmas
https://joyscamperadventures.blogspo...er-videos.html
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-22, 09:14
ILIAS ILIAS is offline
 
Εγγραφή: 23-06-2009
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 5
Απάντηση: Snorkeling Ή Περιήγηση Επιφανείας

Καλημέρα Κοσμά.
Σχετικά με το ερώτημα που θέτεις ως προς τον αναπνευστήρα, θεωρώ πως είναι πολύ πιο ασφαλές να μην έχουμε στο στόμα το επιστόμιο, προκειμένου όχι μόνο να αναπνεύσουμε αμέσως μετά την επαναφορά μας στην επιφάνεια αλλά κυρίως να μην σπαταλήσουμε τα τελευταία αποθέματα αέρα για να τον αδειάσουμε.
Έχοντας ασχοληθεί κατά το παρελθόν με την ελεύθερη κατάδυση στην αγωνιστική της μορφή, θα σου πω πως σε κάθε σχετικό σχολείο διδάσκεται η επικινδυνότητα αυτής της τεχνικής (άδειασμα αναπνευστήρα με τον αέρα της βουτιάς μας).
Ο λόγος που την καθιστά επικίνδυνη είναι πως η εκπνοή-έστω και στην επιφάνεια- μετά από άπνοια μπορεί να ρίξει τη πίεση του Ο2 στον οργανισμό μας σε επίπεδα τέτοια που να προκαλέσει υποξία.

Στατιστικά τα περιστατικά υποξίας σε ελεύθερους δύτες συμβαίνουν είτε στην επιφάνεια μετά την ανάδυση είτε στα τελευταία μέτρα της ανάδυσης λόγω ότι η άπνοια βρίσκεται στη μεγαλύτερη της διάρκεια (ανάλογα τις δυνατότητες του καθενός) συνδυαστικά με την επαναφορά σε πίεση 1atm.
Βέβαια από την άλλη η περιήγηση επιφανείας με μικρές βουτιές 2-3 μέτρων και σχετικά μικρή άπνοια δεν εμπεριέχει το παιχνίδι με τα όρια μας, ωστόσο ενδέχεται κάποια φορά να ζορίσουμε λίγο παραπάνω την άπνοια μας πχ επειδή την ώρα που θα βγαίναμε είδαμε εκείνο το ροφάκι να ποζάρει στη κάμερα μας, και παρατείναμε λίγο ακόμη βγαίνοντας τελικά ζορισμένοι
ακόμη και από 3μέτρα.
Ή οποιοδήποτε άλλο γεγονός σκάλωμα υποβρυχίως, συνεχόμενες βουτιές με μικρούς χρόνους επαναφοράς στην επιφάνεια, βουτιά σε κατάσταση κόπωσης κτλ.
Άρα θεωρώ πως η τήρηση αυτού του πολύ σημαντικού μέτρου ασφάλειας ακόμη και σε εύκολες βουτιές, μας δημιουργεί μια συνήθεια που θα την εφαρμόσουμε μηχανικά σε μια ζορισμένη ανάδυση γλυτώνοντας μας από ένα υποξικό επεισόδιο.
Ελπίζω να βοήθησα εύχομαι καλές βουτιές!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-10-22, 07:49
Το avatar του χρήστη Kosmas
Kosmas Kosmas is offline
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Snorkeling Ή Περιήγηση Επιφανείας

Σε ευχαριστώ Ηλία για την σαφέστατη απάντηση σου.
Το να βγάζω το επιστόμιο πλέον θα πρέπει να μου γίνει συνήθεια.
Η ασφάλεια μας πάνω από όλα.
Επίσης καλές βουτιές.
__________________
Underwater Videos by Kosmas
https://joyscamperadventures.blogspo...er-videos.html
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.