Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Καταδυτική ιατρική
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Γιατροί δεν είμαστε, αλλά ορισμένα θέματα τα συζητάμε

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-09-19, 02:10
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πρόπτωση μιτροειδους βαλβίδας/ στίγμα μεσογειακής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Peponi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπήκα στη σελίδα τους και το ξανατσεκαρα. Έκανα λάθος. Το βάθος είναι 3-6 μέτρα (το μπέρδεψα με τα πόδια).
https://musamexico.org/

Είναι ένα υποβρύχιο μουσειο στο Μεξικό, και θα ήθελα να το δω αφού θα κάνω τόσο δρόμο μέχρι εκεί.
Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει πρόβλημα με τις συγκεκριμένες παθήσεις και αν πρέπει να ψάχτω για κάποια άλλη πάθηση για να μπορέσω να το κάνω
Θα επιμείνω στην προηγούμενη άποψη του Γιώργου πως αυτό που κάνουν μου φαίνεται επικίνδυνο. Στις 2 από τις 3 βουτιές που προσφέρουν χωρίς να είσαι πιστοποιημένος δύτης, αναφέρουν βάθος 30 πόδια (9 μέτρα).

Αναφέρουν πως θα σου διδάξουν τα βασικά της κατάδυσης πριν επιβιβαστείς στο σκάφος (όπως δηλ. γίνεται τυπικά και σε κάποιο μάθημα DSD - Discover Scuba Diving που νομίζω πως έχει όριο τα 8m):
Παράθεση:
Start your lessons first. You will take a theoretical course to begin with, about equipment handling and than a practical lesson in a pool on the proper use of the diving equipment.
Ταυτόχρονα όμως αναφέρουν πως μπορείς να κλείσεις εισητήριο 30 λεπτά πριν την αναχώρηση του σκάφους, που για μένα σημαίνει πως η προετοιμασία που κάνουν είναι σύντομη, πρόχειρη και δυνητικά επικίνδυνη.

Επίσης δεν αναφέρουν πουθενά πόσους ανθρώπους συνοδεύει ο κάθε εκπαιδευτής, πράγμα πολύ βασικό σε ένα DSD (νομίζω επιτρέπεται να συνοδεύει μέχρι 2 ο καθένας, όχι περισότερους)

Προσωπικά αν πήγαινα ένα φιλο για DSD, θα ήθελα να είναι από ακτή με σταδιακή αύξηση βάθους και όχι με ενημέρωση fast-food και βουτιά απευθείας από σκάφος στα 9m.
Το μουσείο φαίνεται θαυμάσιο αλλά μην το βλέπεις τόσο χαλαρά, ψάξτο λίγο γιατί έχει πνιγεί κόσμος από λάθος διαδικασία ακόμη και στα 2 μέτρα.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
 


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:01.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.