Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-07-07, 18:39
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες των λήψεων

Είμαστε λίγο off-topic αλλά σχετικά με αυτό:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jdim Εμφάνιση μηνυμάτων
η ποιότητα στις φωτογραφίες είναι καλή ως έχει, καθώς και μπορείς να τις δεις σε ένα ανεκτό σημείο (παραπάνω από ανεκτό νομίζω) και διατηρείς και κάποια σχετική ασφάλεια για τα αρχεία σου.
...δεν εννοώ να ανεβάσεις μεγαλύτερες τις φωτογραφίες - όπως πολύ σωστά λες είναι και θέμα ασφάλειας των αρχείων και της δουλειάς σου.

Εννοώ ότι επειδή μικραίνουμε τις φωτογραφίες για να τις ανεβάσουμε στο web, υπάρχει (αναπόφευκτα) μια αισθητή απώλεια οξύτητας και λεπτομέρειας. Αυτό μπορείς να το αντισταθμίσεις κάνοντας ένα sharpening στην ήδη σμικρυμένη εικόνα. Δες π.χ. ένα παράδειγμα σε μια από τις παραπάνω φωτογραφίες (ίσως το παράκανα και λίγο για να είναι φανερό τι εννοώ):

Η πρωτότυπη δική σου:

(click)

και η ίδια, με sharpening 30%-50% και στο thumbnail και στη μεγάλη:

(click)

Δεν είναι καλύτερη έτσι που αναδεικνύονται οι λεπτομέρειες?
Βέβαια το ακριβές ποσοστό οξύτητας είναι τελικά θέμα αισθητικής επιλογής του κάθε φωτογράφου, οπότε πάω πάσσο
Ένα μικρό sharpening όμως, νομίζω χρειάζεται έτσι κι αλλιώς μετά τη σμίκρυνση.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα ειδικό plugin (Intellisharpen II) το οποίο μου επιτρέπει να ανεβάσω την οξύτητα χωρίς τα ενοχλητικά φωτοστέφανα που εμφανίζονται όταν χρησιμοποιείς τις συνήθεις τεχνικές (Sharpen, Unsharp Mask κλπ) αλλά αντίστοιχα αποτελέσματα -και χωρίς φωτοστέφανα- μπορείς να έχεις χρησιμοποιώντας σωστά το Smart Sharpen στο Photoshop CS2/CS3.

ΥΓ: ξέφυγε λίγο η κουβέντα από τους ιππόκαμπους σε επίπεδο επεξεργασίας, αλλά όλα χρήσιμα είναι
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-07-07 στις 17:45.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-07-07, 19:26
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

αααα..αυτό εννοούσες.
γιατί είχα καταλάβει ότι έλεγες για το μέγεθος της φωτογραφίας όπως σωστά παρατήρησες.

την επόμενη φορά θα είναι καλύτερες!
__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-03-08, 22:23
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

...και μερικές από τη σημερινή βουτιά στο Καλαμάκι

Τελικά αυτά δεν κατάλαβα τι είναι
Κάποιο είδος οπισθοβράγχιου μάλλον αλλά έχει καμμιά σχέση με τον κλασικό μας "λαγό" ή όχι?
Το μέγεθος ταιριάζει με του λαγού (σαν μικρό κουνελάκι) αλλά έχει αυτά τα περίεργα "τριχίδια"..

Μάλλον στο ζευγάρωμα τα πετύχαμε - ήταν μέχρι και πέντε-πέντε μαζί


..και παρακάτω, άλλο ένα περίεργο jello-ειδές πλάσμα που ζευγαρώνει σε 500άδες (ήμαρτον κύριε !)
Το καθένα από αυτά ήταν γύρω στους 10 πόντους αλλά η αλυσίδα που έφτιαχναν θα ήταν σίγουρα 5-6 μέτρα και σε αντίθεση με άλλες φορές, σήμερα ήταν εξαιρετικά κινητικά - σαν ένα μεγάλο, αργό φίδι
Οι περισσότερες φωτογραφίες -αν όχι όλες- είναι ανεστίαστες αλλά σας τις βάζω να θαυμάσετε τους σχηματισμούς...





Θα μπορούσα να καθήσω ώρες να τα παρατηρώ αλλά είχα αρχίσει να κρυώνω ελαφρώς κι αποφάσισα να βγω...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-03-08 στις 08:52.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-03-08, 00:26
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Χωρίς να ξέρω τι είναι, θα διακινδύνευα να πω (να μην πετάξω κι εγώ την εξυπνάδα μου ότι μοιάζουν με αυγά.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-03-08, 00:34
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να ξέρω τι είναι, θα διακινδύνευα να πω (να μην πετάξω κι εγώ την εξυπνάδα μου ότι μοιάζουν με αυγά.
Μπα.... κολυμπάνε πολύ καλά για αυγά Νεοκλή - και μάλλον ζευγαρώνουν

Τελικά λέγονται Σάλπες (salps) - υπάρχουν και ψάρια που τα λέμε έτσι αλλά προφανώς δεν έχουν καμμιά σχέση με τις σάλπες της φωτογραφίας.
Δεν είμαι σίγουρος αν ο λόγος που είναι όλα μαζί είναι ότι ζευγαρώνουν (το κείμενο που βρήκα κάτι λέει ότι αναπαράγονται ασεξουαλικά - αν το μεταφράζω σωστά):

Παράθεση:
Salps are free-swimming tunicates, and while capable of self-propulsion, these gelatinous-looking, translucent animals float in mid-water in the open sea, going wherever the prevailing current carries them. Salps have an incurrent opening on one end of the body and an excurrent opening on the other. Muscular contractions draw water in the incurrent opening and push it through the body in a primitive form of jet propulsion. Food and oxygen are extracted from the incoming water, and wastes are eliminated with the excurrent flow.

Individual animals are typically 1 to 6 inches/3 to 15 cm long. Salp reproduce by asexual budding. At times, in some species, a number of buds are attached to one another in linked chains, commonly called salp chains. The chains often form beautiful spirals, or they are curled in a captivating circular pattern. Salp chains are documented to reach lengths in excess of 40 feet.

...και μερικές φωτογραφίες από Καλιφορνέζικες Σάλπες:
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-03-08 στις 02:09.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-03-08, 09:36
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Φοίβο, τα γυμνοβράνχια / οπισθοβράνχια είναι εκπληκτικά, σίγουρα τα εντυπωσιακότερα που έχω δει στη Μεσόγειο, ενώ βάζουν τα γυαλιά και σε πολλά τροπικά είδη! (και τώρα θα τα ακούσω από τη Μαρία....).

Μπορεί κάποιος να τα αναγνωρίσει? Λυπάμαι πολύ που δεν μπόρεσα να έρθω.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-03-08, 10:57
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Μπάμπη μου, είσαι σεσημασμένος λάτρης του εξωτικού.... ούτε και τώρα πέφτεις έξω!
Η Bursatella leachii είναι είδος τροπικό που έχει αναφερθεί στη Μεσόγειο και τα ελληνικά νερά μόλις τα τελευταία χρόνια.

Ως τώρα την έχω ξαναπετύχει στον Σαρωνικό και τον Θερμαϊκό.
Χτες όμως στο Καλαμάκι, τα οπισθοβράγχια αυτά (της οικογένειας Aplysiidae και άρα στενοί συγγενείς του γνωστού μας "λαγού") εμφάνισαν μια από τις μεγαλύτερες αφθονίες που έχω δει ποτέ μου. Αν σας πω ότι ήταν περισσότερα από τις πέτρες (σε βάθη 3-12 μέτρα) δεν πρέπει να το πάρετε σαν υπερβολή.... Μιλάμε για συγκεντρώσεις που συχνά ξεπερνούσαν τα 7-8 άτομα ανά τετραγωνικό.

Στο seaslugforum η Bursatella δεν έχει ακόμα αναφερθεί από την Ελλάδα.
Επειδή ο κύριος Rudman μας έχει βοηθήσει πολύ στις αναγνωρίσεις μας κατά καιρούς, ίσως θα ήταν ωραία ιδέα να του στέλναμε αυτή την αναφορά μας...

ΥΓ. Φοίβε, συγχαρητήρια για τις σάλπες! Και για τις φωτό και για τις πληροφορίες
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-03-08, 11:25
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπάμπη μου, είσαι σεσημασμένος λάτρης του εξωτικού.... ούτε και τώρα πέφτεις έξω!
Η Bursatella leachii είναι είδος τροπικό που έχει αναφερθεί στη Μεσόγειο και τα ελληνικά νερά μόλις τα τελευταία χρόνια.

Ως τώρα την έχω ξαναπετύχει στον Σαρωνικό και τον Θερμαϊκό.
Χτες όμως στο Καλαμάκι, τα οπισθοβράγχια αυτά (της οικογένειας Aplysiidae και άρα στενοί συγγενείς του γνωστού μας "λαγού") εμφάνισαν μια από τις μεγαλύτερες αφθονίες που έχω δει ποτέ μου. Αν σας πω ότι ήταν περισσότερα από τις πέτρες (σε βάθη 3-12 μέτρα) δεν πρέπει να το πάρετε σαν υπερβολή.... Μιλάμε για συγκεντρώσεις που συχνά ξεπερνούσαν τα 7-8 άτομα ανά τετραγωνικό.

Στο seaslugforum η Bursatella δεν έχει ακόμα αναφερθεί από την Ελλάδα.
Επειδή ο κύριος Rudman μας έχει βοηθήσει πολύ στις αναγνωρίσεις μας κατά καιρούς, ίσως θα ήταν ωραία ιδέα να του στέλναμε αυτή την αναφορά μας...

ΥΓ. Φοίβε, συγχαρητήρια για τις σάλπες! Και για τις φωτό και για τις πληροφορίες
Λοιπόν,

H Bursatella leachii έχει αναφερθεί απο πάρα πολλά μέρη της Ελλάδος...
Οχι στο site του Bill Rudman , αλλά σε αρκετά επιστημονικά περιοδικά...
Οπώς επίσης και στο ELNAIS .
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-03-08, 11:34
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

Ναι Δημήτρη, αλλά δεν είναι κακό να ενισχύουμε και το seaslugforum νομίζω. Εϊναι μια βάση πολύ πιο φιλική προς το χρήστη απ' ό,τι το ELNAIS ή τα επιστημονικά περιοδικά και βέβαια διαδραστική αφού ο Bill απαντάει σε όλα τα μηνύματα και μοιραζεται αφειδώς τις γνώσεις του.... Γι'αυτό και νομίζω πως είναι προς το συμφέρον μας να εμπλουτίζουμε το seaslugforum αφού όλοι έχουμε να ωφεληθούμε από αυτό....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-03-08, 11:36
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Καλαμάκι (Κορινθιακός): Ιππόκαμποι - πρίγκηπες της λάσπης

να συμπληρωσω οτι με τη μπουρσατελα γνωριζομαστε απο παλια και το πρωτο μας ραντεβου ηταν στο θαλασσιο "παρκο" του 1ο λιμανακίου!!!! οπου και γεννοβολουσε ως καλο κουνελι (δεν ειναι αρκετα πασχαλινη αυτη η εικονα?)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.