Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-07, 23:51
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
"Err" στα -30μ: Aladin Air Z (UWATEC) Dive Computer

Εδώ και 5 1/2 χρόνια περίπου (από το 2001) βουτάω με ένα UWATEC Aladin Air Z Dive Computer. Το θεωρούσα αρκετά αξιόπιστο και έφτασα στο βλακώδες σημείο τις τελευταίες 15 βουτιές μου να τις κάνω χωρίς καταδυτικό ρολόι (γιατί μου είχε σπάσει το λουράκι) οπότε έπαιρνα όλες τις ενδείξεις χρόνου από το D.C.

Ένα ωραίο απόγευμα του καλοκαιριού που μας πέρασε, το αξιόπιστό μου Aladin, αποφάσισε στα -30 μ. βάθους να μου πει μία και μοναδική φράση: "Err" και να παραμείνει κολλημένο εκεί μέχρι και μια εβδομάδα μετά που το έστειλα τελικά για service !
(δείτε και την εικόνα που επισυνάπτω)

Είχα βέβαια μηχανική κονσόλα, πυξίδα, και άπειρο αέρα, οπότε εγκατέλειψα τη βουτιά ομαλά, αλλά σίγουρα όχι χωρίς μικροπροβλήματα. Τις συνθήκες της συγκεκριμένης βουτιάς θα σας τις περιγράψω μόλις βρω λίγο χρόνο στην κατηγορία Επικίνδυνα Περιστατικά και Καταδυτικά Ατυχήματα επειδή εκτός από το βασικό ψυχολογικό λάθος να πιστεύω πως κάτι που δουλεύει για 6 χρόνια θα συνεχίσει να δουλεύει για πάντα, έκανα και μια σειρά από άλλα λάθη που θα μπορούσαν τελικά συνδυασμένα να με οδηγήσουν σε κίνδυνο.

Εδώ όμως θέλω να σταθώ περισσότερο στο συγκεκριμένο πρόβλημα του D.C. Τα συμπεράσματα μου είναι:

1. Αυτό που έχουμε πει άπειρες φορές, αλλά τελικά δε το μαθαίνουμε αν δε το ζήσουμε στο πετσί μας: Το D.C. είναι απλά μια ευκολία ή αν θέλετε μια πολυτέλεια. Δεν αντικαθιστά ούτε το πλάνο μας ούτε την ανάγκη για μηχανικά όργανα (ρολόι, βαθύμετρο, μανόμετρο), καταδυτικούς πίνακες πλαστικοποιημένους κλπ. Πρέπει πάντα να έχουμε εναλλακτικές λύσεις και τον απόλυτο έλεγχο του profile της βουτιάς μας.

2. Το D.C. μου, έδειχνε στάθμη μπαταρίας 70%. Ψάχνοντας το θέμα στο internet ανακάλυψα ότι σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις η ένδειξη "Err" στα UWATEC Aladin Air X και Aladin Air Ζ προέρχεται από μπαταρία που τελείωσε. Θεωρώ απαράδεκτο και παραπλανητικό να σβήνει το DC στα -30 μέτρα όταν έχεις ελέγξει στην επιφάνεια ότι έχει μπαταρία 70% και όταν στο manual λέει ότι με 50 βουτιές τον χρόνο η μπαταρία διαρκεί τουλάχιστον 7 χρόνια (έχω κάνει περίπου 30 βουτιές το χρόνο και μόνο για 5 1/2 χρόνια)

3. Προτείνω σε όλους όσους έχουν συγκεκριμένο μοντέλο να το δώσουν για service στα 3-4 χρόνια χρήσης ή όταν η ένδειξη μπαταρίας πέσει κάτω από το 80% για να αποφύγουν δυσάρεστες εκπλήξεις σαν τη δική μου.

Οφείλω να πω ότι η αντιμετώπιση από την αντιπροσωπεία της UWATEC (Mediterranean Dive Center - Χ.ΠΟΖΙΔΗΣ) ήταν άριστη: Μου έδωσαν δωρεάν αντίστοιχο DC (Aladin Air Pro) για το διάστημα των 15-20 ημερών που θα περιμένω να επιστρέψει το δικό μου D.C. επισκευασμένο από το εξωτερικό και έστειλαν το γράμμα διαμαρτυρίας που ετοίμασα για την UWATEC τυπωμένο μαζί με το το D.C. αλλά και με e-mail.
Έτσι σε δύο μέρες είχα και την απάντηση της UWATEC.

Σας παραθέτω την επιστολή που έστειλα στην UWATEC και την απάντησή τους. Το DC το περιμένω ακόμη, οπότε θα σας ενημερώσω για τη συνέχεια.

Η επιστολή διαμαρτυρίας:

Παράθεση:
Date: 21/8/2007

To: SCUBAPRO UWATEC

Dear Sir/Madam,

I have purchased your dive computer "Aladin Air Z" (Serial Number: 20827) at 2001 and I have performed with it about 180 dives until now. I was really happy with your product until a week before when the dive computer locked itself to an "Err" screen during a dive at -30 depth. The previous screen –about 10 sec before- was "1 min deco at -3m".

I did a quick search in some internet fora and they say this is a symptom of low battery, but the battery indication in my computer was about 70% and it never issued any low battery alarms as indicated in the user's manual.

I don’t know what is the actual reason caused this anomaly, but I found this behaviour totally unacceptable: If a Dive-Computer is malfunctioning for some reason, or the battery is running-out it should provide a clear indication to the user out-of-the-water or at least at the start of the dive – NOT AT -30m DEPTH.

I'm really disappointed by the performance of your product and I ask for a full replacement with a similar brand-new D.C. free of charge, otherwise I regret to say that I have to switch to another brand and tell any diver I know, to avoid buying your products due to their unreliability.

Yours Sincerely
Fivos Vilanakis

PS: I'm sending you the faulty D.C. for inspection by your dealer in Greece "Mediterranean Dive Center – Christos Pozidis"
...και ακολουθεί η απάντηση της UWATEC:

Παράθεση:
Subject: your Aladin Air Z computer
Παράθεση:
Antibes the 22nd of August 2007 Dear Sir, We received your letter and we brought our full attention to it. As you mention, your computer was purchased in 2001, this is 6 years ago. For your information, the amount of dives you performed has only some influence on the lifetime of the lithium long life battery. Every minute, your computer wakes up and measures the atmospheric pressure and immediately goes to sleep without showing any display to save energy. This feature allows you to jump from the boat and immediately dive without having to wake up the computer beforehand. Your Aladin computer will always display the precise depth. The current consumption of the sleep mode is less than 10 micro amps and the current consumption when the computer is working is less than 40 micro amps. These are very low current consumption. You have to know that any battery stored over a long period discharges proportionally to the ambient temperature. In Greece, we can say that the summer days are not that cold compared to Scandinavia for instance. We can conclude that the same computer, used with the same frequency in a tropical area will show a battery use greater than the one used in a colder climate. The "Err" display is not necessarily a battery problem, it can be anything from a temporary battery voltage drop or a pressure sensor going out of calibration. You cannot deduct that the battery is the cause of the "Err" display. We never go on Internet forums as most of the discussions are irrelevant and every participant knows better than the previous one. The statements are most of the time wrong without any scientific background. The display of "Err" can happen any time above or under water, this is why it is written in the manual that you should not use the computer as the only instrument to monitor your dive. You need a back up, always, and with any brand of computer in the world. No computer can warn you before it malfunction. We are very surprised that it took you 6 years to be disappointed by our computer. Of course the warranty period of 2 years is over but we can still repair your computer for a very reasonable cost including a battery change, a pressure sensor calibration, a PCB current consumption test and a pressure chamber test. The reliability of our computers is most probably the best, but of course no equipment can be totally flawless, this is why we give a 2 year warranty from the date of purchase. We invite you to visit our appointed dealer in Athens, Mediterranean Dive Centre and handle him your computer. He will send it to us for repair. This operation is quite quick. Yours sincerely. Gilbert de Coriolis Technical Director Global Diving
Είναι προς τιμή τους το ότι απάντησαν ταχύτατα -σε δυο μέρες- και εμπεριστατωμένα. Αποδέχομαι την αιτιολόγηση της πτώσης της μπαταρίας λόγω της αυξημένης θερμοκρασίας στην Ελλάδα, αν και περιμένω να εξετάσουν και το computer, αλλά θεωρώ ότι αφού έχουν πολλές αναφορές βλαβών για το συγκεκριμένο σύμπτωμα, θα έπρεπε να έχουν κάνει μια δημόσια ανακοίνωση γι αυτό κι όχι να να πρέπει να το ανακαλύψει ο κάθε δύτης μόνος του και μάλιστα εν καταδύσει.

Δεν αποδέχομαι το ειρωνικό στυλάκι που έχει η επιστολή τους σε κάποια σημεία και κυρίως δεν αποδέχομαι το γεγονός ότι δε λέει κουβέντα ποιος είναι ο λόγος που το DC δεν μπορεί να υπολογίσει με ακρίβεια το ποσοστό της μπαταρίας που απομένει και να σε προειδοποιήσει έγκαιρα, και ότι η οθόνη "Err" δεν περιγράφεται σε κανένα σημείο του manual. Ουσιαστικά επιβεβαιώνει αυτό που έχει γραφτεί σε κάποια fora του εξωτερικού ότι αντί να ελέγχει το πραγματικό επίπεδο μπαταρίας, έχει έναν εσωτερικό μετρητή ωρών λειτουργίας που λόγω των διαφορετικών κλιματικών συνθηκών τελικά καταλήγει να "λέει ψέμματα" για το πραγματικό επίπεδο μπαταρίας.

Στο κάτω-κάτω, αν πρέπει να κρατάω το D.C. μου στο ψυγείο όταν δεν το χρησιμοποιώ για να ισχύουν οι ώρες λειτουργίας που αναφέρει ο κατασκευαστής στο user's manual, θα πρέπει να μου το πει κάποιος για να το ξέρω.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg AladinAirZ-Error.jpg (63,3 KB, 15 εμφανίσεις)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 22-03-08 στις 15:10.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-07, 08:04
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: "Err" στα -30μ: Aladin Air Z (UWATEC) Dive Computer

Μήπως ανέβηκες γρήγορα κάποια μέτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-07, 08:28
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: "Err" στα -30μ: Aladin Air Z (UWATEC) Dive Computer

Δεν είναι μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο που έχει πρόβλημα με μπαταρία. Εγώ έχω δεί και smart com σε λιγότερο απο 1 χρόνο η μπαταρία να δείχνει 13% με λιγότερο απο 100 καταδύσεις.
Γενικά η μπαταρίες της Uwatec δεν αντέχουν για ολο το % που δείχνουν στην οθόνη του. To aladin pro της γυναίκας μου με μπαταρία 60% δεν είχε αρκετή ενέργεια για να ανάψει την οθόνη και έκανε ένα εκνευρηστικό θόρυβο τικ τικ τικ τικ για αρκετές μέρες. Κάθε φορά που προσπαθουσαμε να δούμε αν μπορούσε να ξεκινηση άρχιζε ξανά τον ίδιο θόρυβο. Στην αντιπροσωπία μου είπαν ότι θέλει αλλαγή η μπαταρία αλλά είναι ασύμφορο λόγου κόστους για ένα τόσο παλιό μοντέλο.

Τέτοια μοντέλλα υπάρχουν πολλά στον ebay στι τιμή £ αγγλίας 70-80 που τα διαφημίζουν ότι ακόμη έχουν μπαταρία 60-70%. Γιατί τα πουλάνε άραγε?? Ισως γιατί το πολύ σε καμιά 20-30 καταδύσεις θα τα παίξει η μπαταρία??

Χωρίς να είμαι γνώστης, θα έλεγα ότι οι μπαταρίες στα κρύα κλίματα πέφτουν αρκετά πιό γρήγορα απ' ότι σε πιό ψηλές θερμοκρασίες.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-07, 08:59
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: "Err" στα -30μ: Aladin Air Z (UWATEC) Dive Computer

Για τα πιο καινούρια μοντέλα της Alladin, έχω παρατηρήσει το ίδιο φαινόμενο σε 3 ακόμα άτομα. Εγώ έχω τπ παλιό το γκρί το Alladin απο το 1997 και με περισσότερες απο 300 βουτιές που το έχω πάρει μαζί μου και ακόμα δουλεύει μια χαρά..

Πάντως δεν μας έδωσε εξήγηση για το απότομο "πέσιμο" της μπαταρίας..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-07, 09:06
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: "Err" στα -30μ: Aladin Air Z (UWATEC) Dive Computer

Η επιστολη εμενα μου φανηκε υποπτα αναλυτικη και κοματι marketιστικη. Η πολιτικη της uwatec για την υποστηριξη ειναι 'ολα στο εργοστασιο'. Αυτο εμενα σαν προγραμματιστη μου αφηνει μεγαλες υποψιες. Ετσι ενω ειναι ιστορικος κατασκευαστης, χρησιμοποιω προσωπικα αποκλειστικα loggers και dc στα οποια η μπαταρια να ειναι μια φτηνη Li η απλη ΑΑΑ (πχ Mares). O αλγοριθμος και δυνατοτητες ειναι στοιχειωδεις αλλα ετσι κι αλλιως δεν βασιζομαι σε αυτα.
Ο πραγματικος υπολογισμος ποσοστου φορτισης μιας μπαταριας χωρις δεν προκυπτει απο το δυναμικο η ρευμα της αλλα αναλογα με την τεχνολογια της απο τα ιστορικα των προηγουμενων παραμετρων και το ιστορικο θερμοκρασιων της. Οπως καταλαβαινεις επειδη αυτο ειναι τεχνικα αδυνατο υπολογιζεται προσεγγιστικα με κουφα αποτελεσματα, που τα βλεπουμε συχνα στα κινητα. Αν δοκιμασεις να ξεκινησεις τη φορτιση ενος εντελως αδειου σημερινου κινητου θα προσεξεις οτι σε 15 λεπτα θα δειχνει οτι ειναι εντελως φορτισμενο (λογω της θερμοκρασιας) πραγμα που απεχει πολυ απο τη πραγματικοτητα.
Οταν λοιπον οι κατασκευαστες δεν αφηνουν προσβαση στα error log εμεις μπορουμε να τους επιλεγουμε ωστε η αλλαγη μπαταριας (εφοσον δεν επηρεαζει τη στεγανοτητα του dc) να ειναι δικη μας υποθεση.
Για το alladin δε ξερω αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχεις ηδη βαλει λουρακι στο ρολοι.
BONUS TIP για αντικατασταση στο πλαστικο λουρακι οποιουδηποτε ρολοιου προτιμηστε το χοντρο ανταλακτικο λουρι της Casio. Βρισκεται ευκολα και κοστιζει τα μισα απο τα original.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-07, 14:19
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: "Err" στα -30μ: Aladin Air Z (UWATEC) Dive Computer

Εμένα πάλι μου την σπάει η ειρωνία. Δλδ σου λέει "φιλαράκι.. 5 χρόνια το έχεις...ε! χάλασε τι να κάνουμε" Εγώ επιμένω να μην δέχομαι να χαλάσει το DC σε 5 χρόνια και να πρέπει να πληρώσω κιόλας ιδιαίτερα απο την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το συντηρίσω. Δηλαδή να δώσω 500 ευρώ και να μου χαλάσει σε 5 χρόνια; 100 ευρώ τον χρόνο δλδ.

Επιπλέον θα μπορούσε τα κρίσιμα για την λειτουργία υλικά να τα έχει και σε ένα backup ώστε αν χαλάσει το κάποιο να σε βγάλει μέχρι την επιφάνια με ασφάλεια.

Και τέλος μπορεί να είναι πιο ευγενικός με του πελάτες ο παλιο Coriolis!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-07, 14:51
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: "Err" στα -30μ: Aladin Air Z (UWATEC) Dive Computer

Δεν ειναι περιεργο αυτο που συνεβη, μαλλον τυπικο θα ελεγα...
Οι μπαταριες στα dc συμπεριφερονται περιεργα μετα απο καποιο διαστημα χρησης, το εχω παρατηρησει σε διαφορες εταιριες, δεν ειναι ομως κατι ανησυχητικο εκτος κι αν τα φτυσει στην μεση μιας βουτιας οπως εγινε τωρα.
Ακριβως λογω αυτης της συμπεριφορας μαζι με μερικους φιλους εδω αλλαζουμε μπαταριες αρκετα συχνα πολυ πριν φτασουν στο 50% ( δεν το κανουμε απο παραξενια παθαμε και μαθαμε...). Εδω βοηθουν τα μοντελα που αλλαζεις την μπαταρια μονος σου. Δινοντας προσοχη στην εγκατασταση (συνηθως πρεπει να αλλαξεις και το οring απο το καπακι) και διαλεγοντας φρεσκες μπαταριες μπορουν να αποφευχθουν τετοια περιστατικα ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-07, 15:32
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: "Err" στα -30μ: Aladin Air Z (UWATEC) Dive Computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή να δώσω 500 ευρώ και να μου χαλάσει σε 5 χρόνια; 100 ευρώ τον χρόνο δλδ.
Είναι πιο τραγικό απ' ότι το περιγράφεις: Το 2001 που το αγόρασα δεν είχα πείρα αγορών από internet και το αγόρασα από Ελλάδα γύρω στα 1015 ευρώ αν θυμάμαι καλά (είναι το μοντέλο που σου δίνει ασύρματα και την πίεση της μπουκάλας, οπότε στην τιμή περιλαμβάνεται και ο πομπός που βιδώνει σε μια έξοδο υψηλής πίεσης του α' σταδίου).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλέον θα μπορούσε τα κρίσιμα για την λειτουργία υλικά να τα έχει και σε ένα backup ώστε αν χαλάσει το κάποιο να σε βγάλει μέχρι την επιφάνια με ασφάλεια.
Σαν προγραματιστής, κι εγώ κάτι αντίστοιχο σκέφτηκα:
Αν το πρόβλημα είναι πτώση τάσης, εκεί ίσως να μην μπορεί να λειτουργήσει καθόλου ή να και είναι επικίνδυνο να σου δώσει λάθος ενδείξεις.

Αν όμως το πρόβλημα είναι σε έναν από τους αισθητήρες (π.χ. θερμοκρασίας) θα μπορούσε το software του D.C. να μπει σε "λειτουργία κατάστασης ανάγκης" όπου να σου δείχνει μεν ERR για να εγκαταλείψεις τη βουτιά αλλά να εξακολουθήσει να σου δίνει όσα στοιχεία μπορεί με τους σένσορες που εξακολουθούν να δουλεύουν, π.χ. να σου δείχνει χρόνο βουτιάς, ρυθμό ανόδου κλπ. - πράγματα που εξακολουθούν να είναι πολύ χρήσιμα.
Έχω ακούσει από κάποιους δύτες (κυρίως αμερικάνους) ότι έχουν αντικαταστήσει το μηχανικό μανόμετρο / βαθύμετρο της κονσόλας με το dive computer. Αν και θεωρώ τελείως λάθος αυτή την κίνηση από άποψη ασφαλείας, σκέψου πόσο σημαντικό είναι σ' αυτή την περίπτωση να εξακολουθήσει να σου δίνει το D.C. έστω κάποιες πληροφορίες.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως λογω αυτης της συμπεριφορας μαζι με μερικους φιλους εδω αλλαζουμε μπαταριες αρκετα συχνα πολυ πριν φτασουν στο 50% ( δεν το κανουμε απο παραξενια παθαμε και μαθαμε...). Εδω βοηθουν τα μοντελα που αλλαζεις την μπαταρια μονος σου. Δινοντας προσοχη στην εγκατασταση (συνηθως πρεπει να αλλαξεις και το οring απο το καπακι) και διαλεγοντας φρεσκες μπαταριες μπορουν να αποφευχθουν τετοια περιστατικα ευκολα.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λοιπον οι κατασκευαστες δεν αφηνουν προσβαση στα error log εμεις μπορουμε να τους επιλεγουμε ωστε η αλλαγη μπαταριας (εφοσον δεν επηρεαζει τη στεγανοτητα του dc) να ειναι δικη μας υποθεση.
Έχετε πολύ δίκιο και οι δύο. Αυτό ακριβώς είναι και το βασικό (ίσως το μόνο) μειονέκτημα της UWATEC τουλάχιστον στα παλιότερα μοντέλα:
Ότι για αντικατάσταση μπαταρίας πρέπει να πάει στην εταιρεία, να κάνει 15-20 μέρες και να στο χρεώσουν κι όλας. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως αυτά τα μοντέλα είναι γεμάτα με λάδι εσωτερικά - για να είναι ασυμπίεστα και η μπαταρία είναι κολλημένη στην πλακέτα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fin Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το alladin δε ξερω αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχεις ηδη βαλει λουρακι στο ρολοι.
BONUS TIP για αντικατασταση στο πλαστικο λουρακι οποιουδηποτε ρολοιου προτιμηστε το χοντρο ανταλακτικο λουρι της Casio. Βρισκεται ευκολα και κοστιζει τα μισα απο τα original.
Εννοείται ότι έχω πια πάντα ρολόι μαζί μου. Στις διακοπές αγόρασα καινούργιο για να συνεχίσω να βουτάω

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ανέβηκες γρήγορα κάποια μέτρα;
Γιώργο, όχι η βουτιά ήταν μια πολύ ομαλή κάθοδος τη στιγμή που έδειξε το λάθος (σκαλοπάτι στα 12μ, 25μ και άμμος στα 30)
Έχεις κάτι υπ' όψιν σου και το λές?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 30-08-07 στις 17:36.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-07, 15:35
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: "Err" στα -30μ: Aladin Air Z (UWATEC) Dive Computer

Το να σου χαλάσει το κομπιούτερ σε μια κατάδυση δεν είναι και τόσο τρομακτικό. Μου έτυχε πριν 6-7 χρόνια με κομπιούτερ που μετρούσε και τον αέρα της μπουκάλας μου. Ξέρεις ότι είσαι μέσα στα επιτρεπόμενα χρονικά πλαίσια οπότε τερματίζεις την κατάδυση με μια προληπτική στάση και όλα καλά.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:50.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.