Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Ας γίνουμε καλύτεροι φωτογράφοι
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Φωτογραφικοί προβληματισμοί για αρχάριους και προχωρημένους

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-07, 21:48
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως θέλω σχολιασμό μπάς και βελτιωθώ.
Ορισμένες που τις έχω τραβήξει με RAW τις έχω επεξεργαστεί ελάχιστα (ρύθμιση λευκού).
Κοιτώντας το σύνολο των φωτογραφιών σου, το πρώτο πράγμα που παρατηρώ είναι ότι μου λείπει το φόντο

Η αυτόματη κίνηση που κάνουμε κατεβαίνοντας με φωτ. μηχανή στο βυθό, είναι να τραβάμε τα θέματα όπως τα βλέπουμε: από πάνω προς τα κάτω.
Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου μπλε στο φόντο για να δώσει την υποβρύχια αίσθηση που χρειάζεται η φωτογραφία.

Κατέβα χαμηλά στο ύψος του θέματός σου και κάνε τις λήψεις οριζόντια ή προς τα πάνω συμπεριλαμβάνοντας μέρος από το μπλέ φως της επιφάνειας και των μεσόνερων. Θα βελτιωθεί δραματικά η σύνθεση των φωτογραφιών, αλλά επίσης η μηχανή σου θα είναι σε θέση να υπολογίσει καλύτερα το White-Balance και να σου δίνει καλύτερο μπλέ (ιδίως μέχρι τα -10, -12 μ).

Όσο για το format, θα σου πρότεινα να ξεχάσεις το JPG και να τραβάς μόνο RAW γιατί και μόνο τα 3 προφανή πλεονεκτήματα που έχει σε σχέση με το JPG είναι αρκετά:

α. Μεγαλύτερη δυναμική περιοχή φωτεινότητας (συνήθως +/- 2 stop) δηλ. τελικά λιγότερα καμμένα λευκά.
β. Ρύθμιση της ισοροπίας λευκού (White Balance) εκ των υστέρων κατά την επεξεργασία.
γ. Καμμία απώλεια ποιότητας λόγω συμπίεσης JPG

Ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας σε σχέση με το RAW είναι ότι στις περισσότερες compact digital ο χρόνος για να αποθηκευτεί μια φωτογραφία και να είναι η μηχανή έτοιμη για την επόμενη είναι δραματικός, π.χ. :
Olympus 5060: 7sec
Olympus 5050: 3sec - εδώ κάτι γίνεται

Καλή συνέχεια,
και περιμένουμε κι άλλες φωτο
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-07, 22:13
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

ευχαριστώ πολύ Φοίβο. Η πρώτη προσπάθεια ήταν με jpg γιατί περισσότερο μάθαινα τη μηχανή και τη θήκη παρά φωτογράφιζα. Πλέον τραβάω μόνο σε RAW. Άσχετο αλλά μπορώ να κάνω ρύθμιση λευκού σε jpg?
Ελπίζω να είδες και αυτές που έχω ανεβάσει στο dpgr τις οποίες θεωρώ καλύτερες ή τέλοσπάντων ποιο ενδιαφέρουσες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-07, 22:31
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσχετο αλλά μπορώ να κάνω ρύθμιση λευκού σε jpg?
Πριν τραβήξεις την φωτογραφία, μπορείς, επιλέγοντας από τη μηχανή σου να κάνεις manual white balance (διάβασε τις οδηγίες της μηχανής σου για περισσότερες πληροφορίες).

Στην καινούρια έκδοση του Photoshop (CS3 ή 10), υπάρχει δυνατότητα για ψευτορύθμιση του White Balance σε jpg εικόνες χρησιμοποιώντας το adobe raw converter που διορθώνει κάπως τα πράγματα.
Η εν λόγω όμως ρύθμιση απλώς δρα πάνω στη φωτογραφία που έχει ήδη ρυθμισμένο White Balance και μπορεί απλώς να πειράξει τους τόνους του χρώματος...

Ίδια δουλειά θα μπορούσες να κάνεις παίζοντας με τα levels στο photoshop, απλά εδώ τα πράγματα είναι πιο αυτοματοποιημένα!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 07-07-07 στις 22:59.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-07, 22:53
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλέον τραβάω μόνο σε RAW. Άσχετο αλλά μπορώ να κάνω ρύθμιση λευκού σε jpg?
Η γενική απάντηση είναι: Ναι, μπορείς αλλά καλό θα ήταν να μου πεις και τι μηχανή έχεις μήπως τυχαίνει να την ξέρω και να σου πω περισσότερα.

Η φωτ. μηχανή πάντα προσπαθεί να καταλάβει ποιο από τα χρώματα ή τις χρωματικές επιφάνειες που "βλέπει" είναι λευκές (ή χρωματικά ουδέτερες, δηλ. γκρίζες) και με βάση αυτή την εκτίμηση ρυθμίζει όλα τα υπόλοιπα χρώματα.

Εσύ μπορείς να επηρεάσεις την επιλογή της μηχανής, δίνοντας της μια πρόσθετη οδηγία, π.χ.

AWB - Auto White Balance - Αυτόματη Ισορροπία Λευκού
Λες στην μηχανή να αποφασίσει όπως αυτή νομίζει με βάση αυτό που βλέπει.

Fluorescent White Balance - Ισορροπία Λευκού Φθορισμού
Προειδοποιείς τη μηχανή ότι το φως προέρχεται από λαμπτήρες φθορισμού ώστε να κάνει πιο σωστή διόρθωση.

(...)

Manual White Balance - Χειροκίνητη Ρύθμιση Λευκού
Στρέφεις τη μηχανή σου προς μια επιφάνεια που εσύ ξέρεις ότι είναι λευκή ή γκρίζα ώστε να υπολογίσει με βάση αυτή την επιφάνεια όλα τα υπόλοιπα χρώματα.
Δεν έχουν όλες οι μηχανές αυτή τη ρύθμιση και το πως ακριβώς γίνεται εξαρτάται από τη συγκεκριμένη φωτ. μηχανή.
Επίσης η εφαρμογή Manual White Balance στο βυθό προϋποθέτει μια αδιάβροχη λευκή κάρτα και επαναρύθμιση σε κάθε βάθος (λόγω της διαφορετικής απορόφησης του ηλιακού φάσματος από την υπερκείμενη στήλη του νερού).

Χοντρικά, φαντάσου ότι η φωτ. μηχανή κάνει τα εξής:
α. Καταγράφει μια RAW εικόνα από τον αισθητήρα
β. Υπολογίζει το White Balance (αναλόγως των παραπάνω)

Τώρα, αν της έχεις πει να σώζει σε RAW, καταγράφει το RAW αρχείο και μέσα σε αυτό γράφει και την πληροφορία για το ποιο White Balance θεώρησε η μηχανή σωστό. Όταν ανοίξεις το RAW αρχείο, μπορείς να επιλέξεις αν θα χρησιμοποιήσεις αυτή την πληροφορία ή όχι.

Αν της πεις να σώζει JPG, τότε η μηχανή μετατρέπει την πληροφορία RAW σε ένα συμπιεσμένο αρχείο JPG σύμφωνα με το White Balance που υπολόγισε.
Η μετατροπή αυτή είναι μή αντιστρεπτή: Δεν μπορείς πια να πάρεις πίσω την πρωτότυπη πληροφορία του RAW, ούτε να πειραματιστείς με διαφορετικές τιμές του White Balance.

Μπορείς βέβαια να αλλάξεις την χρωματική ισορροπία του JPG αλλά αυτές οι ρυθμίσεις είναι πολύ φτωχές σε σχέση με την ευελιξία που παρέχει η αλλαγή του White Balance και η πρωτoγενής πληροφορία που περιέχεται σε ένα αρχείο RAW.


ΥΓ: Μάλλον είμαστε εκτός θέματος, θα πρέπει κάποια στιγμή να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό θέμα να τα συζητήσουμε όλα αυτά

ΥΓ2: Με πρόλαβε ο Γιάννης
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 08-07-07 στις 03:28.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-07, 22:57
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ: Μάλλον είμαστε εκτός θέματος, θα πρέπει κάποια στιγμή να ανοίξουμε ένα ξεχωριστό θέμα να τα συζητήσουμε όλα αυτά

ΥΓ2: Με πρόλαβε ο Γιάννης
Φοίβε, βλέπω είσαι πολύ ορεξάτος... ωραία η περιγραφή σου, αν γράψεις άλλα 2-3 κειμενάκια, θα έχουμε ένα πρώτης τάξης θέμα με hints 'n' tips για τους νέους στην υποβρύχια φωτογραφία

Go Go Go!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-07, 23:07
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Φοίβε και Γιάννη,

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύτιμα είναι τα hints n tips που μας δίνετε. Μια πληροφορία που για να την καταλάβω και να την εμπεδώσω μέσα από τα δεκάδες manuals και μέσω της κλασσικής μεθόδου trial and error μέχρι να βρώ το σωστό "κατά τύχη" έρχεται έτοιμη για περεταίρω επεξεργασία. Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας που έμενα προσωπικά μου εξοικονομεί κάτι μήνες δουλειά και μαθαίνω κιόλας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-07, 23:10
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοίβε και Γιάννη,

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύτιμα είναι τα hints n tips που μας δίνετε. Μια πληροφορία που για να την καταλάβω και να την εμπεδώσω μέσα από τα δεκάδες manuals και μέσω της κλασσικής μεθόδου trial and error μέχρι να βρώ το σωστό "κατά τύχη" έρχεται έτοιμη για περεταίρω επεξεργασία. Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας που έμενα προσωπικά μου εξοικονομεί κάτι μήνες δουλειά και μαθαίνω κιόλας!
Μη νομίζεις ότι δεν κατάλαβα τι πας να κάνεις τώρα...

Το "κακό" είναι ότι πιάνει... θα επανέλθουμε
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-07, 23:21
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Η λύση στο πρόβλημά σου είναι απλή...

...κάνε zoom-in και θα έχεις μόνο άσπρο κάδρο κατά τη ρύθμιση του white balance


Το manual white balance μπορεί μερικές φορές να δώσει καλά αποτελέσματα και στην άμμο (ουδέτερο γκρι χρώμα).

Επίσης, αν σας φαίνονται οι φωτογραφίες υπερβολικά κόκκινες (θερμές) μετά τη ρύθμιση του WB, στη μηχανή σας πιθανότατα υπάρχει μια επιλογή με slider για περισσότερο μπλέ/κόκκινο (ψυχρότερο/θερμότερο WB).

Δοκιμάστε το!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-07, 23:23
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν η μηχανη ειναι μακρυα απο το ασπρο, πιανει και αλλα γυρω και δεν μου κανει καλη ρυθμιση.
Σωστά τα λες.
Για καλύτερα αποτελέσματα, πρέπει η άσπρη επιφάνεια να καλύπτει όσο δυνατόν μεγαλύτερο ποσοστό του κάδρου - αν είναι δυνατόν ολόκληρο.

Παράθεση:
Οταν την παω κοντα στο ασπρο, πιανει σκια και δεν ξερω αλλα ουτε παλι με ικανοποιουν οι φωτο. Μου φαινεται καλυτερα δηλαδη στο αυτοματο.
Τι γινεται εδω???
Οταν υπαρχει σκια, γινεται η αποθηκευση και εμενα απλως μου φαινεται, η θελει να γυρισω σε τετοια κατευθυνση, που το ασπρο να ειναι τελειως χωρις σκια. Αν το μισο ειναι με σκια και το αλλο μισο οχι???
Βλακειες ρωταω ε???
Εδώ με τις σκιές, κάτι μου βρωμάει... Μήπως εννοείς πως χρησιμοποιείς flash ?
Η ρύθμιση του white balance αναφέρεται στο φυσικό φως και ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιήσεις το flash.
(αν και νομίζω ότι τη στιγμή που κάνεις ρύθμιση white-balance το flash δεν λειτουργεί έτσι κι αλλιώς στις περισσότερες μηχανές)

Σε άλλη περίπτωση τι σκιά να προκύψει ?
Πάρε μια λίγο μεγαλύτερη κάρτα και στρέψε τη σε γωνία 45 μοίρες - στην ίδια θέση δηλ. που θα έβαζες ένα καθρέφτη ώστε να αντανακλά το φως που έρχεται από την επιφάνεια προς το φακό της μηχανής
(δεν ξέρω αν το περιέγραψα καλά αυτό το τελευταίο )
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-07, 23:23
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Φωτογραφίες... για να περνά η ώρα...

Θωμά, επειδή είσαι και DIRας και πας βαθιά, να ξέρεις ότι από ένα βάθος και κάτω (αναλόγα με τη διαύγεια των νερών που βουτάς), ό,τι ρύθμιση και να κάνεις στο WB...

... χρώμα δε θα δεις!

(εκτός αν βάλεις φλας)
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 07-07-07 στις 23:33.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:45.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.