Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-10, 14:16
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Κατάδυση στην Ρόδο

Αγαπητοί μου φίλοι
Θα ήθελα να γράψω μερικά πράγματα για τις περιοχές που καταδυόμαστε στην Ρόδο.
Το νησί είναι αρκετά μεγάλο και περικλείεται από πολλά χιλιόμετρα ακτογραμμών, οπότε τα μέρη αυτά είναι αντιπροσωπευτικά και μάλλον βολικά για την διεξαγωγή μιας ενδιαφέρουσας κατάδυσης αναψυχής.
Το χαρακτηριστικό των ακτών του νησιού είναι ότι χωρίζονται σε ανατολικές και δυτικές και έχουν τα εξής χαρακτηριστικά.
Οι δυτικές ακτές είναι σχεδόν πάντα εκτεθειμένες σε ισχυρούς δυτικούς-βορειοδυτικούς ανέμους με ελάχιστα και πολύ μικρά απάγκια. Το βόρειο τμήμα της ακτογραμμής είναι αμμώδες στο μεγαλύτερο ποσοστό του ενώ προς το νότιο τμήμα γίνεται ημιβραχώδες.
Αντίθετα, η ανατολική πλευρά προστατεύεται σχεδόν πάντα από τους ανέμους καθιστώντας την άκρως ελκυστική. Η δε γεωμορφολογία της παρουσιάζει μεγάλες διακυμάνσεις προσφέροντας πολλά και διάφορα υποθαλάσσια περιβάλλοντα και σχηματισμούς (σπήλαια, τοίχους κλπ).
Ξεκινώ την περιγραφή μου γεωγραφικά. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες, υπόσχομαι όμως πολύ σύντομα να ανεβάσω στο προφίλ μου στο facebook (όνομα – Scuba Rhodes).
  • Ακτή Ψαροπούλα: Ακριβώς μέσα στην πόλη στο ανατολικό τμήμα. Μια από τις αγαπημένες μου βουτιές. Ο βυθός εκεί βαθαίνει πολύ απότομα, δηλαδή στα 20 μέτρα από την ακτή έχεις ήδη 20-25 βάθος. Ειδικά σε ένα σημείο υπάρχουν λείψανα μιας κατασκευής (μάλλον λιμενικής) που αποτελείται από τεράστιους λίθινους όγκους που σχηματίζουν λαβύρινθους μέσα στους οποίους κινείται ο δύτης. Όσο μεγαλώνει το βάθος τόσο αραιώνουν και οι όγκοι. Γύρω στα 35 έχω δει και κάτι το οποίο μοιάζει με μικρό ναυάγιο. Θα το τσεκάρω και θα σας πω.
  • Κάμειρος σκάλα: Μικρό σιδερένιο ναυάγιο cargo που στην αρχή του σχεδόν ξενερίζει και βυθίζεται στα 12 μέγιστο. Πολύ όμορφο και προσιτό αλλά για να το επισκεφτείς θα πρέπει να έχει κάνει καλοσύνη καμιά δύο μέρες να κάτσει η θολούρα. Επιπλέων χρειάζεται φουσκωτό και αρκετό κουβάλημα διότι η ακτή από τον δρόμο είναι αρκετά μακριά.
  • Μονόλιθος-Κρητινία: Και οι δύο τοποθεσίες έχουν κάστρα, οπότε φαντάσου να καταδύεσαι κάτω από ένα μεσαιωνικό κάστρο – Φρυκτωρία και μάλιστα Ναϊτών. Στην Μονόλιθο μάλιστα υπάρχουν και σπηλιές στις οποίες μπορεί κάποιος να διανυχτερεύσει. Πολύ καλός βυθός, μέσο βάθος 30, νησάκια στα 2 μίλια απέναντι, πολλά ψάρια και φώκιες. Υπήρξαν αναφορές ιστορικών αντικειμένων και κατασκευών Β παγκοσμίου πολέμου τα οποία εγώ προσωπικά δεν έχω δει.. Πραγματικά φανταστικό μέρος για βουτιές, αν και λίγο απομονωμένο.
  • Αλημνιά: Μικρό μη κατοικημένο νησάκι δυτικά της Ρόδου. Στο νησάκι υπάρχουν σπίτια, καφενεία, εκκλησάκι κλπ τα οποία είναι έρημα και χρησιμοποιούνται από ψαράδες. Το ενδιαφέρον είναι ότι στην μπούκα του κόλπου υπάρχουν κάποια φράγματα (προφανώς υποβρυχίων) και άλλα απομεινάρια του πολέμου. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν ψάρια γιατί είτε τα έφαγαν οι ψαρομπούκαλοι ή τα κάψαν όλα με τους δυναμίτες. (διόλου παράξενο να σκάσει και κανένας κατά την διάρκεια της βουτιάς σας) .
  • Πρασονήσι: Το νοτιότερο άκρο του νησιού με τον υπέροχο φάρο. Πολύ βαθιά νερά και πολλά ρεύματα, αλλά: Πολλά και μεγάλα ψάρια, πλούσια ζωή γενικά και επιπλέον, από εκεί ανελκύθηκε προ 2-3 ετών ένα πολύ καλά διατηρημένο γερμανικό Stucas το οποίο πληροφορήθηκα ότι ξανακαθίστηκε στα 12
  • Πλημίρι: Πολύ ωραία παραλία. Αμμώδες με μικρή προβλήτα. Το ναυάγιο βρίσκεται περίπου 1 μίλι από την ακτή και κάθεται όρθιο στα 20-21. Πρόκειται για φορτηγό πλοίο καμιά 50αριά μέτρα. Πολύ ωραίο ναυάγιο αν και οι επιτήδειοι το έχουν γδύσει τελείως (και συνεχίζουν).
  • Λάρδος: Υπήρξε λιμάνι φορτοεκφόρτωσης αγροτικών προϊόντων κατά την Ιταλοκρατία. Πολύ ενδιαφέρον βυθός και πολλά ψάρια. Η πρόσβαση είναι γενικά εύκολη αφού υπάρχει ντόκος, ενώ έχουν αναφερθεί και ίχνη ναυαγίου.
  • Πεύκοι: Από εδώ και πάνω μπαίνουμε σε Τουριστική ζώνη. Πολλά ξενοδοχεία, πολύ καλές ακτές, βαθιά νερά και πολλά ψάρια. Στους Πεύκους υπάρχουν και 2 πολύ όμορφα ψιλοβαθιά σπήλαια με μικρή διείσδυση. Αυτό με το οποίο θα πάθετε πλάκα εκεί είναι η ορατότητα!!!
  • Λίνδος: Άλλη μια κατάδυση κάτω από Κάστρο, αρχαιοελληνικό αυτή τη φορά. Ο βυθός δεν διαφέρει από αυτόν στους Πεύκους, υπάρχουν και εκεί 2 πολύ όμορφα σπήλαια τα οποία όμως προσεγγίζεις μόνο με πλωτό.
  • Στεγνά: Πολύ ωραίος μεικτός βυθός με μέσο βάθος 20-25. Προσφέρεται για χαλαρή βουτιά χωρίς πολύ κουβάλημα και φασαρία.
  • Κολύμπια: Επίσης τουριστική περιοχή, καλός βυθός και αρκετά ψαράκια. Εύκολη πρόσβαση και οργανωμένη ακτή. Καλό σημείο για χαλαρή βουτιά.
  • Παραλία Αφάντου: Ο βυθός είναι ημιβραχώδες ενώ σε κάποιο σημείο υπάρχουν και 2 μικρές σπηλίτσες. Στο σημείο όμως αυτό πάς μόνο με σκάφος.
  • Κόλπος Λαδικό: Πολύ καλό σημείο με εύκολη πρόσβαση αφού υπάρχει ντόκος. Μέσο βάθος 15-20 μέτρα. Ενδιαφέρουσα βουτιά, που όσο ανοίγεσαι γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρουσα. Στη περιοχή θα συναντήσει κανείς πολλά απότομα γκρέμνια με μεγάλη ποικιλία ζωής.
  • Κόλπος Anthony Quinn: Πολύ καλό σημείο, από τα αγαπημένα μου. Σχετικά εύκολη πρόσβαση από την ακτή. Στον κόλπο μπορεί κανείς να δει μονόπετρα με αρκετά ψαράκια, αν όμως πάρει δεξιά πορεία θα συναντήσει έναν φανταστικό τοίχο ο οποίος σε κάποιο σημείο έχει μια πολύ όμορφη σπηλιά (σπηλιά της φώκιας). Μέσο βάθος…όσο θές!!!
  • Καλλιθέα: Το κλασικό μέρος για κατάδυση. Η Καλλιθέα ήταν η μόνη ανοιχτή περιοχή στα απαγορευμένα χρόνια οπότε η πλειοψηφία των σχολών πάνε εκεί. Παρόλα αυτά ο βυθός είναι πολύ ενδιαφέρον. Υπάρχουν 2 πολύ συμπαθητικές σπηλιές και ένα αρκετά ζωντανό κομμάτι βυθού. Το γεγονός ότι δεν ψαρεύει κανείς εκεί λόγο των κολυμβητών έχει κάνει τα ψαράκια πολύ φιλικά απέναντι στους δύτες πράγμα που αρέσει πολύ. Το μέσο βάθος είναι 10 μέτρα ενώ το μέγιστο που έχω πάει εγώ είναι 22. Ιδανικό σημείο για αρχάριους και σχολεία.
Επιφυλάσσομαι σύντομα να ανεβάσω και φωτό.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.