Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Τα νέα του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Νέα και Ανακοινώσεις του Συλλόγου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-01-08, 13:43
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: 1ος Χρόνος του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ

Σώτο και Γιώργο σας ευχαριστώ πολύ για αυτά που μας γράψατε γιατί δείχνει άτομα που ενδιαφέρονται για τον σύλλογο.

Προσωπικά μιλώντας, ΔΕΝ πιστεύω ότι το ύψος της συνδρομής είναι ανατρεπτικός παράγοντας για την εγγραφή κάποιου στον σύλλογο. Τα 10 'η 20 ευρώ τον χρόνο λιγότερα δεν θα λείψουν απο κάποιον που κάνει καταδύσεις, στο οποίο τα κόστη είναι μεγάλα..Μια βουτιά με καταδυτικό κοστίζει περίπου αυτά τα λεφτά.

Πολλοί ίσως δεν πιστεύουν στην ιδέα του συλλόγου γιατί πιστεύουν ότι δεν έχει να τους προσφέρει τίποτα. Όπως όμως είδαμε στο πρόσφατο παρελθόν οι μόνοι που δεν ρωτήθηκαν για την νομοθεσία ήταν οι ερασιτέχνες δύτες.

Επίσης πιστεύω ότι σαν έλληνες θέλουμε να παίξουμε έξυπνοι... και να εξηγήσω... ερχόμαστε στις παρουσιάσεις του συλλόγου, πηγαίνουμε στην εκδήλωση για την ΚΑΡΠΑ, θα πάμε στην ημερίδα για τα Καταδυτικά Πάρκα, θα πάμε στην πίτα, αλλά εάν μπορούμε θα το παίξουμε χαζοί και δεν θα πληρώσουμε συνδρομή, αφού "κάποιοι άλλοι πληρώσαν" ...

Εάν όμως δεν ήταν αυτοί οι άλλοι δεν θα γινόντουσαν τίποτα. Ακόμα και αυτό το φόρουμ δεν θα υπήρχε αφού ανήκει στον Σύλλογο και όχι στον Θάνο, Χρήστο Φοίβο κλπ.

Είναι αλήθεια ότι ο σύλλογος ασχολήθηκε λίγο ώς ελάχιστα με ¨κοινωνικά" γεγονότα. Πιστεύω ότι αυτό που δεν μπορεί να κάνει ο κάθε δύτης μόνος του είναι να οργανώσει την εκδήλωση για την ΚΑΡΠΑ, για του ιππόκαμπους, για το DIR κλπ...

Δεν οργανώσαμε εκδρομή με καταδυτικό, δεν πήγαμε για ούζα αλλά πιστεύω αυτά γίνονται και οργανώνονται εύκολα απο τις παρέες και δεν χρειάζονται σύλλογοι.

Ιδέες περιμένουμε και εμείς απο τα μέλη μας και συμμετοχή.

Δεν φτιάχτηκε ο σύλλογος για το φόρουμ μόνο, και είναι κρίμα άλλα φόρουμ του χώρου να μας έβλεπαν ή να μας βλέπουν ανταγωνιστικά και να μην συμμετέχουν στις εκδηλώσεις μας. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και είναι κρίμα να πιστεύει ο κόσμος ότι υπάρχουν 2 ή 3 ή 4 στρατόπεδα

Τέλος, ένα παράπονό μου είναι το γεγονός ότι κάποια άτομα είχαν έρθει στην πρώτη συνάντηση, ψηφίσαν, δηλώσαν ενδιαφέρον, και όταν ζητήσαμε συνδρομή κάναν την παλαβή. Έπρεπε όμως να πληρώσουμε δικηγόρο για καταστατικό, να ξοδέψουμε για την εκδηλώσεις να πληρώσουμε για το site.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις και όχι του ΔΣ.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-08, 14:28
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: 1ος Χρόνος του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ

Από συλλόγους δεν ξέρω πολλά αλλά ξέρω από εταιρίες. Κατά τη γνώμη μου συγχωνευθείτε με άλλον/άλλους συλλόγους. Όσο πιο πολυπληθής τόσο καλύτερα. Οι διάσπαρτες φωνές χάνονται.
Καλύτερα ένας σύλλογος με 4-5 παραρτήματα παρά 10 αυτόνομοι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-08, 19:22
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 1ος Χρόνος του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως θα ανέμενε κανείς πως η ανάπτυξη του συλλόγου θα έπρεπε να ήταν πιο γρήγορη. Οι εισήγησή μου για να γίνει αυτό μια πραγματικότητα έχει να κάνει με την ξεκάθαρη διατύπωση ενός στρατηγικού σχεδιασμού και η εφαρμογή του στην πράξη. Πιστεύω πως υπάρχουν μέλη μέσα στο σύλλογο με τα ανάλογα προσόντα και ακαδημαικό υπόστρωμα ώστε να δουλέψουν προς αυτή την κατεύθυνση.
Σώτο, τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "ανάπτυξη του Συλλόγου"; Εννοείς την αύξηση των μελών του, την αύξηση της επιρροής του ή τον συνδυασμό αυτών των δύο; Και τι εννοείς λέγοντας "έπρεπε να είναι πιο γρήγορη";
Με τι μέτρο κρίνει κανείς την ταχύτητα ανάπτυξης ενός Συλλόγου;

Και πως πιστεύεις ότι θα αυξηθεί η ταχύτητα ανάπτυξης ενός καταδυτικού συλλόγου με business plan?

Ειλικρινά, όσο κι αν προσπαθώ δεν καταλαβαίνω τη συσχέτιση των τακτικών και στρατηγικών σχεδίων με τις δράσεις ενός συλλόγου ερασιτεχνών αυτοδυτών οι οποίοι δεν έχουν τίποτα άλλο να προσφέρουν παρά μόνο το μεράκι τους -όπως σωστά κι εσύ παρατηρείς.....
Φοβάμαι ότι ο Σύλλογος δεν είναι σε θέση να προσλάβει επιχειρηματικό σύμβουλο, κι αν ήταν, δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι θα με ενδιέφερε πια να είμαι μέλος του!!!!


Ίσως απλά να μου έπεσαν βαριά όλα αυτα τα οικονομικο-διοικητικά (με τα οποία ομολογουμένως δεν την πολυπαλεύω!) και δεν πιάνω το κυρίως νόημα των συμβουλών που προσφέρεις.....

Αν μου συγχωρείς την άγνοια, θα εκτιμούσα πολύ αν έδινες μερικά παραδείγματα αυτών που εσύ εννοείς ως "στρατηγικές και τακτικές κινήσεις".


Εντωμεταξύ, παραθέτω ένα αρθράκι που βρήκα πολύ ενδιαφέρον γιατί πιστεύω ότι η έλλειψη συλλογικής κινητοποίησης δεν αφορά μόνο τον νεογέννητο (ακόμα) ΤΗΘΥΣ:

Παράθεση:
Το ελληνικό έλλειμμα, Αντώνης Καρακούσης


Σε σκληρές εποχές, σε χρόνους ηρωικούς, τα διλήμματα ήταν εμφανή, όπως και τα προτάγματα καθαρά.
Στην Κατοχή είχε κανείς να διαλέξει ανάμεσα στην «υποταγή» και στην «αντίσταση», στον Εμφύλιο ανάμεσα στον «κομμουνισμό» και στην «αστική δημοκρατία», στα χρόνια της δικτατορίας των συνταγματαρχών το αίτημα για Δημοκρατία ήταν καθολικό, όπως αργότερα καθολική ήταν ενδομύχως η επιθυμία ένταξης στην ΕΟΚ και κατά τον ίδιο τρόπο αποδεκτή η «αλλαγή».
Και μετέπειτα, ίσως με λιγότερη ένταση, ο στόχος ένταξης στην ΟΝΕ υιοθετήθηκε σχεδόν από το σύνολο των Ελλήνων, ως υπηρετών το δημόσιο συμφέρον.
Εκτοτε δεν έχει αναδειχθεί κοινός στόχος, ούτε κοινός προορισμός.
Είναι αλήθεια ότι δεν είναι το απλούστερο των πραγμάτων. Η κοινωνία μας διαθέτει πλέον σταθερές, η Δημοκρατία είναι εμπεδωμένη, το νόμισμα δεν απειλείται, τα δανεικά δεν λείπουν, η κατανάλωση δείχνει ευχερής, η ευημερία φαντάζει διαρκής και οι επιθυμίες πολλές, επιβεβαιωτικές της απόλυτης ατομικότητας και της πολυδιάσπασης των στοχεύσεων.
Οταν τα περισσότερα είναι εξασφαλισμένα, το ατομικό κυρίαρχο και το συλλογικό χαμένο, πώς άραγε να προσδιορισθεί το κοινό συμφέρον και αλήθεια, ποιοι να το ορίσουν, να το αναδείξουν και εντέλει να το υπερασπίσουν;
Δεν είναι ελληνικό το πρόβλημα. Παντού στον προηγμένο κόσμο συναντάται. Δυσδιάκριτοι οι κοινοί στόχοι, εθνικοί και κοινωνικοί, στις κοινωνίες των επιθυμιών που τους πάντες καταδυναστεύουν, πολίτες και ηγέτες. Και οι κοινωνικές διεργασίες επίσης λιγοστές, ή αθέατες, δεν αρκούν να αναδείξουν τους ηγέτες, ούτε να καταστήσουν τους στόχους εθνικούς, ευδιάκριτους και αποδεκτούς…
Ομως στις πιο συντεταγμένες ευρωπαϊκές κοινωνίες το πρόβλημα αμβλύνεται, κυρίως εκ της λειτουργίας των θεσμών.
Στη Γερμανία, στη Γαλλία, στη Σουηδία, στη Βρετανία και στη συγγενή προς εμάς μεσογειακή Ιταλία ακόμη, το κενό καλύπτεται στον μέγιστο βαθμό από τη Διοίκηση, από τη Δικαιοσύνη, από την Κεντρική Τράπεζα, από την Επιτροπή Ανταγωνισμού, από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, από το Συνταγματικό Δικαστήριο, από την Αυτοδιοίκηση, από την εσωκομματική δημοκρατία, από την ανεξαρτησία των ΜΜΕ και των λοιπών συλλογικών εκφράσεων, των εργοδοτών και των εργαζομένων.
Στην περίπτωσή μας αυτό ακριβώς το θεσμικό έλλειμμα καθιστά το παρόν ελληνικό πρόβλημα ανυπέρβλητο. Και ίσως αυτός να είναι στην παρούσα συγκυρία ο νέος κοινός μας στόχος. Μπορεί να φαντάζει ελάχιστος, αλλά εκεί που έχουμε φθάσει είναι κατά πάσα βεβαιότητα μέγας.


akarakousis@dolnet.gr
Copyright © ΤΟ ΒΗΜΑ - Ημερομηνία δημοσίευσης 26/1/2008
Καταλαβαίνω το δισταγμό των μελών να γραφτούν, διότι μόλις δυο χρόνια πριν σκεφτόμουν κι εγώ με τον ίδιο τρόπο: "Ξέρω μόνη μου να υπερασπίζομαι τα συμφέροντά μου, δεν έχω ανάγκη το καπέλωμα κανενός"

Σήμερα δεν έχω παρά μόλις αρχίσει να ψυλλιάζομαι πόσα πράγματα υπάρχουν εκεί έξω που μάς ξεπερνάνε κατά πολύ όταν είμαστε μόνοι. Και ξέρω πώς μόνο μέσω ενός Συλλόγου -και ειδικά αυτού που είδα να γεννιέται από δικούς μου ανθρώπους- μπορώ πλέον να διεκδικήσω τα ίδια, προσωπικά μου συμφέροντα που όμως είναι και τα ίδια, προσωπικα συμφέροντα τόσων και τόσων άλλων .....

Ο Σύλλογος δεν χρειάζεται να βιάζεται.
Θα περιμένει όσο χρειαστεί για να κερδίσει την εμπιστοσύνη των μελών του.
Στο μεταξύ, έχουμε πολλή και δύσκολη δουλειά για να τα πείσουμε
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-01-08, 20:09
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: 1ος Χρόνος του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ

Μαρία από τα γραφώμενά σου προκύπτει η διαπίστωση ότι είστε ευχαριστημένοι με τον ρυθμό ανάπτυξης του συλλόγου οπότε εγώ χωρίς να γνωρίζω κιόλας υποθέτω ότι οι γενικεύσεις μου στο προηγούμενο ποστ είναι εκτός πραγματικότητος και άρα απολογούμαι και πάω πάσο.

Είχα την εντύπωση ότι ο σύλλογος επιδιώκει να γίνει πανελλαδικός. Δεν ξέρω πόσοι αυτοδύτες αλήθεια υπάρχουν στην Ελλάδα οπότε δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω και το τι ποσοστό του συνόλου αποτελεί ο αριθμός 40. Ο όρος ανάπτυξη σαφώς και πάει στο μέγεθος και την επιρροή του συλλόγου.

Έτσι για τους τύπους να αναφέρω ότι σήμερα business plan καταρτίζουν ακόμα και μη κερδοφόροι οργανισμοί ή ακόμα και οργανισμοί που θέλουν να προωθήσουν μια ιδέα. Αυτή η διαδικασία προυποθέτει αντίληψη του άμεσου και του ευρύτερου περιβάλλοντός σου μέσα στο χώρο στον οποίο θέλεις να κινηθείς και να προωθήσεις τους στόχους σου. Αυτό δεν είναι αναγκαίο να γίνει από μισθωμένα άτομα αλλά μπορεί να γίνει ακόμα και από τα μέλη του συλλόγου. Νομίζω δεν εισηγήθηκα κάτι τέτοιο και η ερμηνεία που έχει περάσει από το μυαλό σου ότι υπονοώ την πρόσληψη επιχειρηματικού συμβούλου είναι το λιγότερο άστοχη ή προιόν πολύπλοκης αλληλουχίας συμπερασμάτων από τα γραφώμενά μου, τα οποία και αδυνατώ να αντιληφθώ.

Πώς φαντάζεσαι τον σύλλογο σε ένα, δύο, πέντε χρόνια από τώρα? Υπάρχει όραμα? Πώς επιδιώκεις να κάνεις βήματα προς αυτή την κατεύθυνση? Πώς αξιολογείς τις ενέργειές σου ως προς την επίτευξη του στόχου που έχεις? Πώς μετράς το αποτέλεσμά τους? Υπάρχει κάτι που δεν κάνεις καλά ή κάτι που θα μπορούσες να κάνεις καλύτερα. Έκανες κάποια λάθη ή έχεις αντιληφθεί κάπου ότι υπάρχουν αντίθετα συμφέροντα με κάποιους άλλους παίχτες του χώρου? Τι προσφέρεις εσύ στους άλλους? Σε ποιούς θέλεις να προσφέρεις και τι ακριβώς?

Ένας από τους στόχους του συλλόγου είναι η ανάπτυξη και η διάδωση της αυτόνομης κατάδυσης. Ξέρετε επακριβώς το σύνολο των παραγόντων και των παραμέτρων που καθορίζουν αυτή την ανάπτυξη? Πώς επιχειρείτε να κάνετε επέμβαση πάνω σε αυτούς τους παράγοντες προς επίτευξη του στόχου? Ξέρει ο καθένας που είναι μέλος σε αυτό το σύλλογο ξεκάθαρα τι πάτε να κάνετε και τι επιδιώκετε? Ξέρει το δικό του ρόλο?΄

Έχετε επίσης ανάμεσα στους στόχους και αυτό: Η αναβάθμιση της εκπαίδευσης και των παρεχόμενων υπηρεσιών στους ερασιτέχνες αυτοδύτες από τους παροχείς των αντίσοτιχων υπηρεσιών σύμφωνα με τα ευρωπαικά πρότυπα, την Ελληνική και την διεθνή πρακτική.

Πώς έχετε σκοπό να το κάνετε αυτό? Μήπως θα πρέπει να αναπτύξετε κάποια κανάλια επικοινωνίας και να πείσετε αυτούς τους παροχείς ότι έχετε κάποια κοινά συμφέροντα έτσι ώστε να κάτσουν στο τραπέζι μαζί σας και να συζητήσουν τα διάφορα σχετικά θέματα. Έχετε εισηγήσεις συγκεκριμένες ή απλώς ο στόχος υπάρχει στο καταστατικό μέχρι να σας έρθει η έμπευση?

Έχετε επίσης στα μέσα για την πραγματοποίηση των στόχων του συλλόγου και το ακόλουθο:


"Η προμήθεια υλικών και υπηρεσιών σχετικά με την αυτόνομη κατάδυση με όρους ή και τιμές προνομιακές για τα μέλη του, είτε από εγχώριες είτε από αλλοδαπές πηγές με δυνατότητα απευθείας εισαγωγής από τον Σύλλογο με διαφανείς και νόμιμες διαδικασίες."

Μήπως εδώ να υπάρχει κάποια αντίφαση? Ένας σύλλογος που επιδιώκει να είναι πανελλαδικός ίσως να έπρεπε να σκεφτεί πώς κάποιοι μπορούν να ερμηνεύσουν το μέοσ αυτό σαν ένα θεμιτό μέσο για ένα club προνομιούχων? Μήπως και κάποιοι εισαγωγείς εξοπλισμού (όχι όλοι) που είναι και αυτοί παίχτες στο παιγνίδι κατάδυση να μην βλέπουν λόγο συνεργασίας μαζί σας ως αποτέλεσμα της υιοθέτησης αυτού του μέσου? Μήπως έτσι να δημιουργείται το υπόστρωμα για ίντρικες και να δίνεται χώρος σε αυτούς που θα μείνουν απέξω να γίνουν πολέμιοι του συλλόγου?

Πολλά πράγματα τελωσπάντως πρέπει να αναλυθούν και να βάλετε κάποιους μετρήσιμους στόχους. Επιδιώξτε να αναπτύξετε σχέσεις με όλους τους συμμετέχοντες στην υπόθεση αυτόνομη κατάδυση, διότι αυτό θα σας δώσει μια καλή σφαιρική εικόνα, θα σας δώσει πληροφορίες και θα σας βοηθήσει να προχωρήσετε. Λυπάμαι που δεν γνωρίζω περισσότερα. Αυτά ξέρω αυτά λέω!

Αυτό βεβαίως είναι πάντα προσωπική άποψη ενός ατόμου που βλέπει τα πράγματα από πολύ μακρυά και που δεν πολυ-αντιλαμβάνεται την πραγματικότητά σας. Ομολογώ πως είμαι εκτός!

Και απολογούμαι για το μπέρδεμα αν προκάλεσα τέτοιο.

Φιλικότατα,
Σώτος

έκανα edit λόγω μπαχάλου από τα copy / paste

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 29-01-08 στις 20:12.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-08, 20:54
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: 1ος Χρόνος του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ

Σώτο εγώ (λόγω επαγγέλματος ) είμαι μαζί σου όσον αφορά το business plan.. το πρόβλημα είναι ότι σε κάθε συνάντηση του συλλόγου έχουμε να συζητήσουμε τόσα πολλά τρέχωντα που δεν προλαβαίνουμε...

για να μεγαλώσουμε και να ακουστούμε περισσότερο πρέπει να έχουμε πολλά μέλη.. πρώτα έχουμε μέλη και μετά πλησιάζουμε διάφορους φορείς ... Εγώ δεν πίστευα ότι θα έρθουν όλοι αυτοί οι ομιλητές στην ημερίδα... ή δεν θα μας έδιναν την πισίνα για προπόνηση ... κι' όμως τα καταφέραμε...

Ανοικτή πρόσκληση κάνουμε προς τον κόσμο να μας εμπιστευτεί και να μας στηρίξει... και απο ιδέες άλλο τίποτα..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-08, 21:04
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 1ος Χρόνος του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ

Σώτο, απολύτως κανένα πρόβλημα, αντιθέτως είναι χαρά μου να ακούω τη γνώμη σου -την οποία γενικότερα ξέρεις ότι εκτιμώ. Και σε περίπτωση που δεν έγινε κατανοητό εξαρχής, το μήνυμά σου το εξέλαβα ως μήνυμα ανθρώπου που ενδιαφέρεται να βοηθήσει και γι'αυτό σου ζήτησα να αναλύσεις περισσότερο αυτά που είπες.

Αν κάτι αντιπαρέθεσα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτά που είπες εσύ ήταν ανυπόστατα) είναι ότι ο δισταγμός κάποιων ανθρώπων να γραφτούν σε ένα Σύλλογο είναι πολύ γενικότερος.
Χωρίς να λέω ότι ο Σύλλογος έχει κάνει σπουδαία πράγματα μέσα στον έναν αυτό χρόνο, μπορώ με σιγουριά να πώ ότι έχει κάνει μικρά πραγματάκια προς μια καλύτερη κατεύθυνση κι αυτό πιστεύω ότι τα μέλη είναι σε θέση να το δουν χωρίς πολλή προσπάθεια.

Μην ξεχνάμε ότι μέχρι πριν λίγο καιρό οι αυτοδύτες ορίζονταν μέσα από την όποια φιλική τους σχέση με τα εκάστοτε καταδυτικά κέντρα και όχι μέσα από τις διαπροσωπικές τους σχέσεις και τα κοινά τους ενδιαφέροντα. Από αυτή την άποψη, έχουμε πλέον αποκτήσει ένα κοινό πλαίσιο αναφοράς (που εγώ, προσωπικά, δε θεωρώ καθόλου λίγο)

Αυτό που συνεχίζω να υποστηρίζω είναι ότι ακόμα είναι πολύ νωρίς για να αποκτήσει ο Σύλλογος μία συγκεκριμένη ταυτότητα και πολύ προσδιορισμένους στόχους αφού αυτοί προκύπτουν σταδιακά από τις κατευθύνσεις και τις δυνατότητες των μελών. Θεωρώ ας πούμε ότι ο Σύλλογος θα είχε άλλη χροιά αν ήταν μέλος του π.χ. ο Σώτος Χριστοδούλου. Κάθε ένας μας προσθέτει το στίγμα του και όλοι μαζί φτιάχνουμε το συνολικό αποτέλεσμα. Ίσως πάλι και να κάνω λάθος και αυτή να είναι μια απαρχαιωμένη τακτική (ή στρατηγική; μη με παρεξηγείς, τη δική μου άγνοια σαρκάζω!).

Στο δικό μου μυαλό, το κάθε μέλος, ανάλογα με το υπόβαθρό του, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του και πάντα ανάλογα με τον προσωπικό χρόνο που μπορεί κάθε φορά να διαθέσει (μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και life beyond Tethys, συχνά μάλιστα πολύ απαιτητική...) προτείνει ιδέες και δράσεις που -εφόσον βέβαια έγκεινται στα πλαίσια των στόχων του καταστατικού- πλαισιώνονται και υποστηρίζονται από το σύνολο των μελών του. Κανείς μας δεν είναι επαγγελματίας-μέλος-συλλόγου και κανείς μας δεν αξιώνει να αντιμετωπίζεται ως τέτοιος.

Σε μια επιχείρηση τα πράγματα είναι απλά: αύξηση του κέρδους.
Σε ένα Σύλλογο -όπου το κέρδος είναι πολύ πιο πολυδιάστατη έννοια- τα πράγματα περιπλέκονται.
Νομίζω ότι ο Σύλλογος θα πρέπει κάτα κάποιο τρόπο να επαναπροσδιορίζεται διαρκώς, εφόσον νέα (και ενεργά) μέλη θα εντάσσονται σε αυτόν και θα προτείνουν νέες κατευθύνσεις.

Το ένα σκεπτικό είναι να υπάρχει εξαρχής αυστηρά προσδιορισμένος ρόλος για κάθε νέο μέλος (βάσει του αναλυτικού στρατηγικού σχεδιασμού που αναφέρεις) και το άλλο να υπάρχει μια ελαστικότερη αντιμετώπιση ώστε το κάθε νέο μέλος να προσφέρει και νέα στοιχεια στο έργο και το όραμα του Συλλόγου. Η δεύτερη προσέγγιση είναι μάλλον εκείνη που εγώ αντιλαμβάνομαι ευκολότερα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η δική σου πρόταση είναι υποδεέστερη.

Σχετικά με το αν επιθυμούμε ο Σύλλογος αυτός να γίνει πανελλαδικός, να σου απαντήσω και πάλι προσωπικά:
Ναι, Σώτο, το επιθυμώ, όμως η αλήθεια είναι ότι δεν έχω άλλη αντίστοιχη εμπειρία, ούτε από συλλόγους, ούτε από επιχειρήσεις. Μέσα από αυτό το Σύλλογο μετράω πρώτη φορά τις δυνάμεις μου και ως εκ τούτου δεν ξέρω αν είμαι ακόμα έτοιμη να στηρίξω έναν πανελλαδικό σύλλογο. Νομίζω ότι οι μεγάλοι στόχοι ξεκινάνε από πολλούς μικρότερους κι θα ήθελα κι εγώ με αυτή τη σειρά να το πάω. Πολλούς μικρούς στόχους και σιγά-σιγά παραπέρα.

Έχω άδικο ότι χρειάζεται χρόνος ακόμα για να ωριμάσει η συλλογικότητα στο μυαλό όλων μας; Εγώ πάντως αυτό νιώθω και αυτό παίρνω και ως μήνυμα από τις έως σήμερα εξελίξεις.

Για να μην παρεξηγηθώ, σε ευχαριστώ πολύ που μπαίνεις στον κόπο να εντοπίσεις προβλήματα και λύσεις και να είσαι σίγουρος ότι εμένα προσωπικά με έχεις προβληματίσει αρκετά με όσα αναλυτικά έγραψες (στο δεύτερο μήνυμά σου!)

Δε θέλω όμως να μονοπωλήσω αυτή τη συζήτηση γιατι δεν είμαι εγώ ο ΤΗΘΥΣ και προφανώς θα έχουν και άλλοι άποψη, ελπίζω πολύ καλύτερη από τη δική μου, πάνω σε αυτή την ενδιαφέρουσα συζητηση......
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-02-08, 10:35
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 1ος Χρόνος του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο εγώ (λόγω επαγγέλματος ) είμαι μαζί σου όσον αφορά το business plan.. το πρόβλημα είναι ότι σε κάθε συνάντηση του συλλόγου έχουμε να συζητήσουμε τόσα πολλά τρέχωντα που δεν προλαβαίνουμε...

για να μεγαλώσουμε και να ακουστούμε περισσότερο πρέπει να έχουμε πολλά μέλη.. πρώτα έχουμε μέλη και μετά πλησιάζουμε διάφορους φορείς ... Εγώ δεν πίστευα ότι θα έρθουν όλοι αυτοί οι ομιλητές στην ημερίδα... ή δεν θα μας έδιναν την πισίνα για προπόνηση ... κι' όμως τα καταφέραμε...

Ανοικτή πρόσκληση κάνουμε προς τον κόσμο να μας εμπιστευτεί και να μας στηρίξει... και απο ιδέες άλλο τίποτα..
Φίλοι διαβάζω την ενδιαφέρουσα συζήτηση για την κατεύθυνση κ.λπ. του Συλλόγου απο το Bangalore...και δεν κρύβω την επιθυμία μου να προσθέσω 2-3 σχόλια.

1/ Να τα εκατοστίσουμε! Κάθε αρχή δύσκολη αλλά και Κάθε αρχή αποτελεί το ήμυσι του Παντός. Άρα ας είμαστε χαρούμενοι που δημιουργήθηκε ο Σύλλογος και ας ατενίζουμε δημιουργικά το μέλλον του με μια πολυδιάστατη ματιά. Δηλ. μικροπρόθεσμη (π.χ. τρέχον έτος), μεσοπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη.

2/ Να καταλάβουμε οτι στην παρούσα φάση, ο Σύνδεσμος δημιουργήθηκε απο μια χούφτα ανθρώπων με μεράκι, κανείς δεν ειναι επαγγελματίας διαχειριστής Συνδέσμου, και όλοι έχουν τις υποχρεώσεις τους (επαγγελματικές, οικογενειακές, τα "εξωσχολικά τους ενδιαφέροντα" όπως το diving π.χ.)... Άρα μη ζητάμε 'Ουρανό & Γή' απο την παρούσα εμβρυακή φάση του Συνδέσμου. Το να κάνουμε δημιουργική και εποικοδομητική κριτική, με ιδέες είναι φυσικά ορθό και πιστέυω όταν γίνεται καλοποροαίρετα, καλοδεχούμενο απο όλους.

3/ Θα συμφωνήσω με τον Σώτο για την ανάγκη κατευθύνσεων και στρατηγικών επιλογών. Θα διαφωνήσω με τον Θάνο που αναφέρει "ότι σε κάθε συνάντηση του συλλόγου έχουμε να συζητήσουμε τόσα πολλά τρέχωντα που δεν προλαβαίνουμε...". Φίλε Θάνο αυτό δεν πρέπει να αποτελεί δικαιολογία. Πρέπει να μάθει το Δ.Σ. να διακρίνει τα σημαντικά απο τα λιγότερο σημαντικά και να κάνει πάντα τις βέλτιστες προσεγγίσεις...αλλιώς θα σας και μας πνίγει η καθημερινότητα και τα βήματα ή η εξελικτική πορεία του Συλλόγου θα είναι είτε αργή πρός το μέτριο ή με πολλαπλές λοξοδρομήσεις.

4/ Οσο αφορά το θέμα των Μελών. Ναί 40 μέλη σε ένα χρόνο δεν είναι πολλά. Θα μπορούσαν να ήταν περισσότερα. Όμως ενας Σύλλογος πρέπει να έχει πάντα σε πρώτο πλάνο την ανταποδοτικότητα προς τα μέλη του.
Και αυτό ίσως επεξηγεί και το παράδοξο, 40 τακτικά μέλη και δεν ξέρω πόσες εκατοντάδες ενεργά μέλη στο Φόρουμ . Δεν νομίζω οτι είναι θέμα ύψους της ετήσιας συνδρομής. Τα πρώτα μέλη πιθανό να εγγραφήκαν απο αγάπη, πάθος, συναίσθημα, φιλικές σχέσεις κ.ο.κ. Τα επόμενα (μεγαλύτερη απήχηση και εμβέλεια) θέλουν μετρήσιμη ανταποδοτικότητα για να "βάλουν το χέρι στην τσέπη". Θα πρότεινα να εστιάσει το Δ.Σ. σε αυτο το θέμα και να το αναλύσει λίγο παραπάνω, να αναδείξει τις ανταποδοτικότητες (παρούσες και μελλοντικές), να μεριμνά διαχρονικά για τον εμπλουτισμό τους και τέλος να κάνει ενεργό Marketing για την εγγραφή νέων μελών.

Αυτα τα λίγα προς το παρόν λόγο περιορισμένου χρόνου...

Φιλικά,
Βύρων
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.