Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 22-04-10, 09:41
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
[ασχετο]ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ το ναυάγιο!!![/ασχετο]

μακαρι να ζούσαμε σε εναν ιδανικό κοσμο και να μη χρειάζονταν αδειες και γραφειοκρατεία και αστυνομευση και και και ...
και ετσι να μπορούσαμε να βλέπουμε φωτογραφίες και ομορφα βίντεο και αποτελέσματα ερευνών και και και ... σε μεγαλύτερο βαθμό απο οσο τωρα
Έτσι ακριβώς Zin + 1
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 22-04-10, 11:54
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Με αφορμή το ποστ του φίλου Υγρασία (βλ. εδώ) -το οποίο έμμεσα πλην σαφώς αναφέρεται και στο πρόσωπο μου, με αποτέλεσμα να προσβάλλονται μέσω εμού οι αγαθές και πολύτιμες δραστηριότητες και αιγίδες του συλλόγου-, ζητώ την διαγραφή μου από τον σύλλογο (θα το ζητήσω και με προσωπικό μήνυμα) καθώς μέσω εμού πιστεύω ότι πλήττονται οι στόχοι, οι δεσμοί των μελών, και λασπολογείται η ίδια η νομιμότητα του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ.

Είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω δείχνοντας την εκτίμηση και τον σεβασμό μου στην κοινή συλλογική προσπάθεια που πραγματοποιούν τα μέλη του καταδυτικού γίγνεσθαι στην Ελλάδα, η οποία εκφράζεται μέσω του ΤΗΘΥΣ και των υπόλοιπων ερασιτεχνικών συλλόγων της Ελλάδας.

Η συμμετοχή μου στο Burdigala Project -σαν ιδιώτης και μη μέλος του συλλόγου ΤΗΘΥΣ- καθώς και σε άλλες συνεργατικές προσπάθειες που πρόκειται να ακολουθήσουν είναι δεδομένη και επιθυμητή από μένα και τους στενούς μου συνεργάτες. Μένει στην δικαιοδοσία του Δ.Σ. του ΤΗΘΥΣ να αποφασίσει αν θα άρει την αιγίδα του στο Burdigala Project ή όχι.

Η συμμετοχή μου στο φόρουμ του συλλόγου είναι επίσης δεδομένη, καθώς πιστεύω ότι προσφέρω αρθρωμένο και τεκμηριωμένο λόγο χωρίς να παρεκκλίνω από την ευπρέπεια και την σωστή και ευγενική χρήση της γλώσσας. Η προσφορά μου, σε σχέση με πληροφορίες ναυαγίων, άρθρα, γενικά δεδομένα (πλην στιγμάτων) καθώς και η ενεργή μου συμμετοχή στην ναυαγιοκατάδυση παραμένει επίσης.

Τώρα όσον αφορά ανελκύσεις και άλλα συναφή που αναφέρονται στο προαναφερόμενο ποστ, δηλώνω ότι το μόνο που προέκυψε από την πλευρά μου ήταν η δήλωση «Ας ελπίσουμε ότι έγινε για καλό». Αν κάποιος θεωρεί ότι ανέλκυσα ή έπραξα «ενεργεια και πραξη παρανομο» η οποία «ως εκ τουτου επιφερει ποινας εις τους παρανομουντες», παρακαλώ πολύ όπως μου αποστείλει μήνυση στην διεύθυνση που πολύ ευχαρίστως μπορώ να του παραχωρήσω με προσωπικό μήνυμα. Θεωρώ άδικη και μη τεκμηριωμένη μια τέτοια κατηγορία και επιφυλάσσομαι των δικαιωμάτων που μου δίνει ο νόμος.

Επειδή το τελευταίο διάστημα έχουν προκύψει πολλές δημόσιες και κατ΄ ιδίαν συζητήσεις, κοινώς «Ράδιο Αρβύλα», και υπονοούμενα για ανελκυσθέντα όπλα, ιπτάμενα παγούρια, δώρα ανελκυσθέντων αντικειμένων, υποψήφιες για ανέλκυση καμπάνες, χειριστήρια πλοίων που κοσμούν σαλόνια, και άλλα πολλά, -από τα οποία ούτε καν το ένα τρίτο δεν πιστεύω, και τα θεωρώ καθαρή λασπολογία- και καθώς όπως δήλωσα σε προηγούμενο ποστ «αποκλείεται στον αιώνα τον άπαντα να αναφέρω ονόματα σεβόμενος τα προσωπικά δεδομένα και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια ΟΛΩΝ με όσους έχω να κάνω», συμπληρώνοντας το, «με ΟΛΩΝ όσων είχα, έχω και θα έχω να κάνω», αρνούμαι την συμμετοχή μου στο πόλεμο αυτόν λάσπης που σκοπό έχει, κατά την γνώμη μου, να υποτιμήσει τους πολλούς, ικανούς και έχοντα λόγο και άποψη δύτες και ερευνητές, σύμφωνα με το δόγμα «να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα».

Παραμένω στις αρχικές μου θέσεις της συζήτησης και διαμόρφωσης ενός «Δεοντολογικού Κώδικα Προσέγγισης Ναυαγίων», ο οποίος θα πρέπει να αναδειχθεί μέσα από τον σύλλογο, καθώς ο υπάρχων κώδικας που παρατίθεται συχνά είναι ενδεικτικός μόνο για τα αρχαία ναυάγια, ενώ τα νεώτερα ναυάγια αφ΄ ενός προστατεύονται από τις 19 Νοεμβρίου 2003 και μετά με τον ΥΠΠΟ/ΓΔΑΠΚ/ΑΡΧ/Α1/Φ43/48604/3385, «Χαρακτηρισμός ναυαγίων ως πολιτιστικών αγαθών», ΦΕΚ 1701 (για να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε τον αδόκιμο και εύκαμπτο όρο «προ της κοινωνικής ευαισθητοποίησης εποχές») και αφ΄ ετέρου δεν αποτελούν, τουλάχιστον προς το παρών, αντικείμενα έρευνας των κρατικών υπαλλήλων.

Παραμένω επίσης στην θέση μου ότι ο φυσικός χώρος των ναυαγίων και των βυθισμένων αντικειμένων παραμένει ο βυθός, και ευελπιστώ ότι το μέλλον θα φέρει την προσδοκούμενη αγαστή συνεργασία ανάμεσα σε όλους όσους ασχολούνται με τα αντικείμενα αυτά, στηριγμένη σε έναν από όλους αποδεκτό κώδικα, με αποτέλεσμα τα ναυάγια να συνεχίσουν να παραμένουν ανέγγιχτα στον χώρο που τα έταξε η τύχη και η ιστορία.

Ευχαριστώ πολύ τον ΣΕΑ ΤΗΘΥΣ για την μέχρι τώρα άμεση και έμμεση υποστήριξη του στο πρόσωπο μου και στις συνεργατικές προσπάθειες στις οποίες συμμετείχα, καθώς και στα μέλη του φόρουμ με τα οποία θα συνεχίσω να επικοινωνώ και να συμμετάσχω στις εκάστοτε συζητήσεις σαν μη μέλος του συλλόγου πλέον.

Αυτά είχα να δηλώσω και γράμματα γνωρίζω.
Ευχαριστώ
Δημήτρης Γκαλών
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 22-04-10, 12:46
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Δημήτρη, ξέρεις φυσικά ότι ποτέ δεν γράφω έξω από την περιοχή των μελών για θέματα σχετικά με τον Σύλλογο.

Θα το κάνω όμως αυτή τη φορά γιατί κατανοώ την ευθιξία σου, αλλά και την ανησυχία σου για την εικόνα του Συλλόγου μας. Δεν συμφωνώ καθόλου όμως με την επιθυμία σου να ζητήσεις την διαγραφή σου απ' αυτόν.

Δημήτρη, το ήθος σου και η ακεραιότητά σου είναι προφανή στον καθέναν από όσους έχουν καθαρό μάτι, μυαλό και καρδιά.
Ακόμα και αν η προσωπική του επαφή μαζί σου είναι μικρή.

Η δημόσια έκθεση, ακόμα και στην μικρή μας κοινότητα φίλε μου, και ειδικά όταν δεν αφορά μόνο σε θέματα σχετικά με το πόσο μήκος έχει ο σωλήνας μας, δείχνει πράγματα για τον κάθε έναν μας.

Μετά λοιπόν την εμπιστοσύνη που εσύ μας δείχνεις, μοιράζοντας απλόχερα και ανιδιοτελώς τον μόχθο σου, τις ιδέες σου και πολλές φορές την ψυχή σου, έτσι και εγω ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ , ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ και σε παρακαλώ θερμά, το θέμα να μείνει εδώ.

Ότι χτίζουμε όλοι μαζί τόσο καιρό τώρα, βάζοντας ο καθένας μας ότι έχει και μπορεί, είναι δυνατότερο από ότι οι κακοήθεις, οι μικρόψυχοι και οι ανόητοι διαλαλούν, όπου μπορούν.

Ευχομαι αν έχεις τον χρόνο, να καταφέρουμε να πούμε δυο κουβέντες παραπάνω από κοντά, όταν με το καλό βρεθείς στην Ελλάδα.

Γιώργος
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 22-04-10, 12:57
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Αν μου επιτρέπεται η ταπεινή μου γνώμη, καθώς μόνο έχω παρακολουθήσει το thread και ουδέ μια εμπειρία έχω από οποιοδήποτε ναυάγιο. Σαν μέλος αυτού του συλλόγου η εμπειρία μου στο θέμα πηγάζει από τους ανθρώπους που αποτελούν, διοικούν και προσφέρουν στο Τηθυς και είναι περισσότερο από προφανές ότι το θέμα «Η θεια μου η Τσια, και το μουσειο του Μυρωνα» που διάβασα είναι πολύ καλό για σενάριο κωμικής ταινίας επιστημονικής φαντασίας!
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 22-04-10, 13:06
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Δημήτρη,
σου το έχω ξαναπεί και απορώ με την επιμονή σου,
δεν είναι δυνατόν να δίνεις τόση αξία στην ανυπαρξία.



Ελπίζω ότι όλο αυτό γίνεται μόνο για να αρπάξουμε εμείς την ευκαιρία να σου πούμε επιτέλους πόσο πολύ εκτιμάμε και αγαπάμε το έργο σου και την ιδιότητά σου ως μέλους αυτού του Συλλόγου
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 22-04-10, 13:09
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά τα όσα ακούγονται περί κώδικα ηθικής και έντιμης ή ανέντιμης προσέγγισης, αλλά εν τω μεταξύ, την ίδια ώρα με την συζήτηση αυτή, κάποιοι, προτιμούν να δουλεύουν αλλιώς...
...τι εννοείς Γιάννη?
(από το βιντεάκι δεν μπόρεσα να καταλάβω σε τι αναφέρεσαι... )
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 22-04-10, 13:56
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

η διασφαλιση της ηθικης ειναι προσωπικη υποθεση....

οτι και να κανει ενα συστημα για να την επιβαλει , αν εσυ εισαι ανηθικος, θα βρεθει τροπος για να παρακμψεις τους κανονες....

δημητρη προσωπικα δεν με αφορα αν εισαι μελος του τηθυσ ή οχι (μια που εγω δεν μπορω να ειμαι)....

με αφορα ομως αυτο που κανεις, με αφορα που μαμουνιαζεις στα ιστορικα αρχεια και μου παρουσιαζεις αυτα που βρισκεις....

με αφορα που βουτας και ψαχουλευεις την ιστορια αυτου του τοπου....

και ειμαι σιγουρος οτι οσο εισαι δυνατος θα συνεχισεις να το κανεις...

οσο για το οτι παντα θα υπαρχουν διαφοροι να μιλανε για αυτους που ξεχωριζουν (με την εννοια της κοινωνικης εκθεσης), ε ναι τι να κανουμε παντα θα υπαρχουν....ε και;
αμα ξεκινησω να σου γραφω τι σερνεται "και καλα" πισω απο την πλατη μου για την παρτη μου θα μεινεις αφωνος....

σιγα μην ασχολεισαι...

εισαι καθαρος;
κοιμασαι ησυχος το βραδυ γιατι η συνειδηση σου ειναι καθαρη;

αν ναι γραψτους στα αρχιδια σου (οπως το γραφω) και κοιτα μονο μπροστα...

ΥΓ παρεπιπτοντως πιστευω βαθια οτι η μαμα θαλασσα φροντιζει αυτους που την φροντιζουν...οι υπολοιποι οταν θα το καταλαβουν θα ειναι αργα...(και θα υπαρχει και ενα πολυβολο στο συνθετο να θυμιζει στους οικειους τους οτι καποτε βουταγαν!)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 22-04-10, 16:52
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Θα συμφωνήσω με τον Δελβερούδη, χωρίς να σημαίνει οτι είναι ο μόνος απο τις απόψεις των 2-3 τελευταίων ημερών.
Απλά, κάποιες φορές μετράει (ή εμένα μου φαίνεται οτι μετράει καλύτερα) ένας λόγος πιο... στακάτος (για να χρησιμοποιήσω μουσική ορολογία).

Πάντα θα υπάρχουν "οι μεν" και πάντα "οι δε". Το κακό είναι οτι στην περίοδο που ζούμε οι αντιστοιχίες είναι δυσανάλογα υπέρ της μιας κατηγορίας.
Θα μάθουν κάποτε. Αυτό που με διαολίζει είναι οτι σήμερα εδώ μέσα, δίνουμε μια "μάχη" για κάτι που σε πολλές χώρες - και κοινωνίες - θεωρείται αυτονόητο.
Μην πετάτε σκουπίδια, μην περνάτε με κόκκινο, τραβήξτε το καζανάκι στην τουαλέτα. Νησάφι, ρε γαμώτο, πια !
Πόσα χρόνια παίρνει στον πίθηκα να γίνει άνθρωπος, κύριε Δαρβίνε?

Σ.Σ.: πρίν 10 μέρες, βούτηξα με έναν φίλο σε μια - σχεδόν - ερημική βραχώδη ακτή. Άφησα δίπλα απο το σημείο που βούτηξα, δύο πράγματα:
ένα τζόκευ διαφημιστικό και τα μυωπικά μου γυαλιά. Όταν βγήκα, είχαν κάνει φτερά.
Και ξέρω και ποιός είναι ο δράστης (Εννοώ οτι ήταν ο μόνος ξέμπαρκος που βρισκόταν εκεί όταν έπεσα). Εννοώ οτι βούτηξε δύο άχρηστα πράγματα μόνο και μόνο γιατί μπορούσε.
Ακόμα απορώ τι θα κάνει τα γυαλιά της - συγκεκριμένης - μυωπίας. Συμπέρασμα και ερώτημα μαζί? Το ίδιο:

Πόσα χρόνια παίρνει στον πίθηκα να γίνει άνθρωπος, κύριε Δαρβίνε?
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 22-04-10, 18:04
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Έχω την γνώμη πως όλοι μας εκτιμούμε τα αποτελέσματα της ιστορικής έρευνας, την παράθεση πληροφοριών και δεδομένων καθώς και το μεράκι των ανθρώπων που προσφέρουν μέρος του χρόνου τους για να μεταφέρουν γνώση και στους υπόλοιπους.

Το ήθος ή η κοινωνική συμπεριφορά τους δεν θα αμφισβητηθεί από μη αποδεδειγμένες, έμμεσες κατηγορίες μιας αλληγορικής ιστορίας…

Από την άλλη, οΥγρασία λέει ότι ''έχει καταλάβει'' πως θα ετοιμαστεί μουσείο από τον Μύρωνα της ''αλληγορικής'' ιστορίας του, και οι υπαινιγμοί του συμπαρασύρουν έμμεσα όλους τους φίλους-γνωστούς-συνδύτες κλπ…
Δυστυχώς (λόγω προσωπικών του επιλογών) δεν έχει βήμα να μας το αναλύσει ή να δώσει εξηγήσεις και λεπτομέρειες για το που βασίζει τις εικασίες του…

Μέχρις λοιπόν αποδείξεως του εναντίον, κανένας δεν κατηγορείται, κανένας δεν θίγεται και κανένας δεν είναι ο κακός της υπόθεσης και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να γίνει αποχώρηση οποιουδήποτε από τον σύλλογο.

…Εξάλλου είναι εξαιρετικά εύκολο να διαψευσθεί κάθε κακοπροαίρετος ισχυρισμός (η θεία Τσια δίπλα μας είναι…μαθαίνουμε νέα της!)
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 22-04-10, 20:31
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: 21-30.09.2008: Kea Dive Expedition (K.D.E. - Καταδυτική Αποστολή στην Κέα)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την γνώμη πως όλοι μας εκτιμούμε τα αποτελέσματα της ιστορικής έρευνας, την παράθεση πληροφοριών και δεδομένων καθώς και το μεράκι των ανθρώπων που προσφέρουν μέρος του χρόνου τους για να μεταφέρουν γνώση και στους υπόλοιπους.

Το ήθος ή η κοινωνική συμπεριφορά τους δεν θα αμφισβητηθεί από μη αποδεδειγμένες, έμμεσες κατηγορίες μιας αλληγορικής ιστορίας…
Συμφωνώ με την Emmy, και νομίζω ότι οι κατηγορίες, η λάσπη, η προσπάθεια για απαξίωση κάποιων ανθρώπων (που από τη μεριά τους προσπαθούν για κάτι όπως μπορούν καλύτερα) μπορεί να δημιουργούν κάποιες εντυπώσεις σε όσους μπαίνουν στο φόρουμ μια φορά το χρόνο , όσοι όμως παρακολουθούν τις συζητήσεις ξέρουν πολύ καλά ποιός είμαι εγώ , εσύ , ο Γκαλόν και ο χ,ψ ζ....Ακόμα και αυτοί που κατηγορούν ή διαδίδουν διάφορα δεν είναι κακοί, συχνά είναι πολύ άξιοι, όπως πιστεύω είναι οι περισσότεροι που αγαπούν τη θάλασσα, άλλωστε οι κακοί είναι στη φυλακή. Έχω φτάσει όμως να νομίζω ότι πια δεν έχουν τι να κάνουν και αντί να πάνε για βουτιά τα βάζουν με τους άλλους ή δεν έχουν στις συζητήσεις τους τι να πουν και αρχίζουν τα κουτσομπολιά. Μάλλον όμως είναι ώρα να σοβαρευτούμε .

http://www.youtube.com/watch?v=WbdhhggCvnw

Όλοι έχουμε ελαττώματα, μπορεί να κάνουμε και κάποια λάθη, είναι άδικο να γίνεται επίθεση σε άτομα που κοπιάζουν να προσφέρουν πόσο μάλλον όταν δεν έχουν κάνει τίποτα το μεμπτό.
Συζήτηση να γίνει για τον κώδικα ηθικής και σεβασμού στα ναυάγια αλλά καλό θα είναι να μαζευτούμε όλοι όσοι μας απασχολεί το θέμα. Μόνο τότε θα πρέπει να εισακουστεί η άποψη του καθένα, φάτσα με φάτσα (contre la moutre) με όλους τους άλλους. Όποιοι στέλνουν φιρμάνια από άλλα φόρα ή διαδίδουν διάφορα ή σνομπάρουν τέτοιες συζητήσεις δε με ενδιαφέρει η γνώμη τους.

Πάντως συνεχίζω να υποστηρίζω ότι ένας θεσμός σαν τον receiver of wreck (δεν ξαναβάζω το link ελπίζω να το έχουν δεί οι περισσότεροι) είναι ιδανικός για το Γιουνανιστάν.
Μπορεί οι Άγγλοι να βγάζουν καμπάνες και να φιλάνε τον κόλο αυτού που τη βρίσκει (Αγγλοσαξωνικό; έθιμο) και να τις βάζουν στο σαλόνι του σπιτιού τους, ειδοποιούν όμως και τις δηλώνουν στον receiver of wreck. Το ίδιοκάνουν και για ότι άλλο σηκώσουν -αν και πολλές φορές γνωρίζουν ότι δεν έπρεπε να το σηκώσουν.
Εμείς είμαστε ακόμα στην εποχή του πλιάτσικου και της συζήτησης να φτιάξουμε κώδικα συμπεριφοράς ....(και δεν υπάρχει και καμμιά σοβαρή και ειδικευμένη αρμόδια υπηρεσία ρε γμτ...)

(είδα τα όπλα , το κράνος, τις σφαίρες κλπ στις φωτό και δεν σκέφτηκα τίποτα ...παραπέρα... Βγάζω ένα ακόμα συμπέρασμα για μένα στα 44 μου, είμαι εκτός από ρομαντικός αγαθός και αφελής...)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.