Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Ο Σύλλογος 'ΤΗΘΥΣ' > Εκδηλώσεις - Δραστηριότητες - Δράσεις του Συλλόγου
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ενημερωθείτε για τις δραστηριότητες του Συλλόγου. Οι προτάσεις σας είναι πάντα ευπρόσδεκτες...

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-10, 19:30
Το avatar του χρήστη Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ
Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ is offline
Ανακοινώσεις Δ.Σ. του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Μηνύματα: 984
Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ναυαγίων




Αγαπητοί φίλοι,

Σχετικά με το θέμα που απασχολεί τις τελευταίες ημέρες την κοινότητά μας, και το οποίο ξεκίνησε με την διαφαινόμενη αφαίρεση του όπλου από το JU-52 της Κέας, θέλουμε να σας κάνουμε γνωστά τα παρακάτω.

Ο Σύλλογος μας, χθες 27/4/2010 κατά την τακτική εβδομαδιαία συνάντηση των μελών και των φίλων του στον χώρο του Σ.ΕΛ.Α.Σ. και αφού είχε απευθυνθεί από τα μέλη του Δ.Σ. σχετική ειδοποίηση, έθεσε το θέμα σε ανοιχτή συζήτηση για να ακούσει τις γνώμες όλων των παρευρισκόμενων.

Η κατ’ αρχήν γνώμη που διαμορφώθηκε μέσα από αυτή τη συνάντηση επικεντρώνεται στους ακόλουθους άξονες:

α) Την προστασία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς από οποιαδήποτε παράνομη ανέλκυση

β) Τις ενδεχόμενες κινήσεις που θα γίνουν, οι οποίες πρέπει να είναι προσεκτικές και μελετημένες, ώστε αφενός να μην θιγούν άνθρωποι με βάση μόνο φήμες και αμφιλεγόμενες υπόνοιες, αφετέρου δε να λαμβάνουν υπ’ όψιν την προστασία των κεκτημένων όλης της καταδυτικής κοινότητας.

Για το σκοπό αυτό, το Δ.Σ. του Συλλόγου μας, αφού άκουσε την γνώμη όσων παραβρέθηκαν στην χθεσινή συζήτηση, αλλά και όσων εξέφρασαν την άποψή τους στις διαδικτυακές συζητήσεις, θα αποφασίσει για τη μορφή και το περιεχόμενο της παρέμβασής του σε έκτακτη συνεδρίαση μέσα στο ερχόμενο Σαββατοκύριακο.
Αμέσως μετά, η παρέμβασή του αυτή θα ανακοινωθεί στο παρόν θέμα και εφόσον κριθεί σκόπιμο θα σταλεί και σε κάθε αρμόδια αρχή.



Σχετικά με το θέμα της σύνταξης «Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς» περί τα ναυάγια, κρίνουμε ότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό και ως τέτοιο πρόκειται να το αντιμετωπίσουμε.

Για τον σκοπό λοιπόν αυτό σκοπεύουμε να διοργανώσουμε Ημερίδα μέσα στο φθινόπωρο του 2010, με ομιλητές από όλους τους αρμόδιους και συσχετιζόμενους χώρους η οποία έχει ήδη αρχίσει να προετοιμάζεται εδώ και ένα μήνα.

Ενας από τους κύριους στόχους της ημερίδας, θα είναι η σφαιρική προσέγγιση αυτού του πολυδιάστατου θέματος για μια υπεύθυνη και ουσιαστική ενημέρωση των μελών μας και της καταδυτικής κοινότητας γενικότερα. Ευελπιστούμε στη δημιουργική συνεργασία των κατάλληλων φορέων, ώστε πέραν της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης, η ημερίδα αυτή να μας παρέχει πλούσια και χρήσιμα συμπεράσματα για τα ελληνικά ναυάγια και τις ιδιαιτερότητες και πρακτικές της ναυαγιοκατάδυσης στη χώρα μας.

Τα συμπεράσματα αυτά, μέσω των συλλογικών διαδικασιών μιας Γενικής Συνέλευσης των μελών του συλλόγου και -αν χρειαστεί- με επιπλέον επαφή με αρμόδιους φορείς, θα μας βοηθήσουν να διαμορφώσουμε έναν άρτιο, λειτουργικό και ευρέως αποδεκτό Ηθικό Κώδικα, ο οποίος να αποτελέσει έναν πολύτιμο σύμβουλο και βοηθό κάθε υπεύθυνου έλληνα αυτοδύτη.


Θέλουμε επίσης να καταστήσουμε σαφές ότι το Καταστατικό μας στο άρθρο 2.ε. προβλέπει σαφώς μεταξύ των στόχων δημιουργίας και ύπαρξης του Συλλόγου μας την « προστασία των Ελληνικών θαλασσών, της πολιτιστικής κληρονομιάς, των λιμνών, των ποταμών και εν γένει του φυσικού περιβάλλοντος, µε σχετικές ενέργειες προς τις αρμόδιες αρχές». Τα ναυάγια δε και δη τα ιστορικά, περιλαμβάνονται σαφώς στην πολιτιστική μας κληρονομιά.

Το ενδιαφέρον και η ευαισθησία μας λοιπόν είναι εκ συστάσεως του Συλλόγου μας δεδομένα και δεν δεχόμαστε επ’ αυτού καμία αμφισβήτηση.


Το Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. Τηθύς

__________________
Scuba Club Tethys

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-10 στις 22:56.
  #2  
Παλιά 03-05-10, 07:21
Το avatar του χρήστη Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ
Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ is offline
Ανακοινώσεις Δ.Σ. του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Μηνύματα: 984
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Αγαπητοί φίλοι,

Σε συνέχεια της από 28/4/2010 ανακοίνωσης μας, σας γνωστοποιούμε τα εξής:


Το Δ.Σ. του Συλλόγου μας, στην έκτακτη συνεδρίαση του της 1/5/2010, εξέτασε το θέμα των αναφορών για τις παράνομες ανελκύσεις και με γνώμονα αφενός την δηλωμένη θέση του Συλλόγου μας για προστασία της ενάλιας πολιτιστικής μας κληρονομιάς, αφετέρου την προστασία των κεκτημένων της καταδυτικής κοινότητας, αποφάσισε να προχωρήσει στη σύνταξη και αποστολή αναφοράς εκ μέρους του Σ.Ε.Α. Τηθύς προς την Εφορία Εναλίων Αρχαιοτήτων και τους αρμόδιους φορείς της Λιμενικής Αστυνομίας, με σκοπό:


α) Να τους ενημερώσουμε ως αρμόδιους για την συζήτηση που γίνεται στην καταδυτική κοινότητα σχετικά με το θέμα, αποστέλλοντάς τους επικουρικά και οποιοδήποτε υλικό (video, φωτογραφίες, κλπ) έχει πέσει στην αντίληψή μας και μπορεί να βοηθήσει στη περαιτέρω διερεύνηση.


β) Να ζητήσουμε την άμεση περαιτέρω διερεύνηση του θέματος, δηλώνοντας ταυτόχρονα την πρόθεσή μας να βοηθήσουμε άμεσα και πρακτικά σ' αυτό όπως π.χ. στη διενέργεια τυχόν αυτοψίας, προσφέροντας τεχνική υποδομή (υ/β κάμερες) ή/και κατάλληλα εκπαιδευμένους τεχνικούς δύτες - μέλη του Συλλόγου, ώστε να καταγραφεί η τρέχουσα κατάσταση του ναυαγίου.


γ) Να τονίσουμε πως για τον Σύλλογό μας αλλά -θεωρούμε- και για το σύνολο της καταδυτικής κοινότητας, η προστασία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, αποτελεί μια σαφή και αδιαπραγμάτευτη προτεραιότητα, καταδικάζοντας τις πρακτικές των παράνομων ανελκύσεων για οποιοδήποτε σκοπό και από όποιον κι αν πραγματοποιούνται, δηλώνοντας παράλληλα πως οποιαδήποτε στοιχεία έρθουν στα χέρια μας, με οποιονδήποτε τρόπο και από οποιαδήποτε πηγή, εφόσον θεωρήσουμε πως μπορούν να βοηθήσουν στη διερεύνηση της υπόθεσης, θα προωθηθούν άμεσα στις αρμόδιες υπηρεσίες και αρχές.


Το πλήρες κείμενο της αναφοράς θα αναρτηθεί μετά την αποστολή του, στο παρόν θέμα.


Το Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. Τηθύς
__________________
Scuba Club Tethys
  #3  
Παλιά 12-05-10, 08:06
Το avatar του χρήστη Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ
Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ Σ.Ε.Α. ΤΗΘΥΣ is offline
Ανακοινώσεις Δ.Σ. του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Μηνύματα: 984
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Αγαπητοί φίλοι,

Σε συνέχεια της προηγούμενης δημοσίευσης, παραθέτουμε το κείμενο της επιστολής - αναφοράς που στείλαμε σήμερα με συστημένες επιστολές, στην λίστα αποδεκτών.

Παράθεση:
Άλιμος, 11/5/2010
Αρ. Πρωτοκ. 15

Προς:
1. ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
Εφορεία Εναλίων Αρχαιοτήτων
Καλλισπέρη 30, 117 42 Αθήνα
Υπ’ όψιν κας Σίμωση Αγγελικής
2. Λιμεναρχείο Λαυρίου
Λαύριο, 19500
Κοινοποίηση:
1. ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
Γενική Διεύθυνση Αρχαιοτήτων και & Πολιτιστικής Κληρονομιάς
Μπουμπουλίνας 20-22, 106 82 Αθήνα
Υπ’ όψιν κας Βλαζάκη-Ανδρεαδάκη Μαρίας
2. Κεντρικό Λιμεναρχείο Πειραιά
Ακτή Μιαούλη 50
Πειραιάς, 18510


Θέμα: Αναφορά του Συλλόγου Ερασιτεχνών Αυτοδυτών «Τηθύς» για πιθανή παράνομη ανέλκυση όπλου από ναυάγιο αεροσκάφους Junkers 52 του Β’ Π.Π. στην θαλάσσια περιοχή της Κέας
Κύριοι,

Με την ιδιότητά μας ως επίσημος, αναγνωρισμένος από το κράτος φορέας ερασιτεχνών αυτοδυτών, θέλουμε να θέσουμε υπ’ όψιν σας τα εξής.

Κατά την καταδυτική αποστολή «KEA DIVING EXPEDITION» (1) τον Σεπτέμβριο του 2008, μέσω της οποίας ήρθε στο φως και στην συνέχεια ταυτοποιήθηκε το ναυάγιο του S/SBurdigala από τον Α’ Π.Π, το σόναρ πλευρικής σάρωσης της αποστολής εντόπισε το ίχνος άγνωστου βυθισμένου αεροσκάφους.

Στην συνέχεια η αποστολή υπό την επωνυμία «SS BURDIGALA PROJECT» (2) το χρονικό διάστημα 25 Μαΐου – 6 Ιουνίου 2009, καταδύθηκε στο στίγμα του ίχνους του αγνώστου αεροσκάφους σε βάθος περίπου 65 μέτρων. Μετά από σειρά καταδύσεων και ιστορική έρευνα, πρότεινε στις αρμόδιες αρχές την ταυτοποίησή του, ως το Junkers 52 αριθμός κατασκευής 6590, που κατέπεσε στην θαλάσσια περιοχή της Κέας στις 6 Σεπτεμβρίου του 1943 κατά την διάρκεια του Β’ Π.Π.
Την 20/4/2010, στο διαδικτυακό forum του Συλλόγου μας (3) δημοσιεύτηκε βίντεο (4), προερχόμενο από το καταδυτικό κέντρο Sea Breaze, στο 6:20ο λεπτό του οποίου φαίνεται ότι το πολυβόλο MG-15 δεν είναι πλέον στην θέση που απεικονίζεται στις φωτογραφίες (5, 6) της αποστολής «SS BURDIGALA PROJECT».

Με αφορμή το παραπάνω, ξεκίνησε μεγάλη δημόσια συζήτηση στην καταδυτική κοινότητα σχετικά με την ηθική, την σκοπιμότητα αλλά και τη νομιμότητα μιας πιθανής ανέλκυσης τμήματος αυτού του ιστορικού ναυαγίου.

Ως Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών, στο Καταστατικό (7) του οποίου είναι ξεκάθαρα δηλωμένη η αφοσίωσή μας στην προστασία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και εκφράζοντας το σύνολο των μελών μας, αλλά -κατά την γνώμη μας- και την αγανάκτηση της συντριπτικής πλειοψηφίας των ελλήνων αυτοδυτών, δηλώνουμε την κάθετη αντίθεσή μας σε κάθε παράνομη ανέλκυση, από οποιονδήποτε κι αν προέρχεται και για οποιονδήποτε σκοπό.

Με την αναφορά μας αυτή, επιθυμούμε αφενός μεν να συμβάλουμε στην προστασία του ναυαγίου και την αναζήτηση της αλήθειας στην συγκεκριμένη υπόθεση, αφετέρου δε να δώσουμε το προφίλ της παρουσίας του σύγχρονου ερασιτέχνη αυτοδύτη στις ελεύθερες θάλασσες μας.

Μέσα από τις ποικίλες ενημερωτικές και επιμορφωτικές εκδηλώσεις και δράσεις του συλλόγου μας και ερχόμενοι καθημερινά σε επαφή με ένα μεγάλο πλήθος ελλήνων αυτοδυτών, έχουμε πειστεί ότι με την άρση των παρωχημένων αντισυνταγματικών απαγορεύσεων και τη θέσπιση του νόμου 3409/05, η θάλασσά μας απέκτησε στα πρόσωπα των ερασιτεχνών αυτοδυτών, τους πλέον πολυάριθμους και ανιδιοτελείς μάρτυρες και φρουρούς απέναντι σε όσους επιβουλεύονται την πολιτιστική μας κληρονομιά και το φυσικό περιβάλλον, που με τη μόνιμη παρουσία τους παίζουν το ρόλο του επίκουρου «ματιού» των αρμόδιων αρχών καθημερινά μέσα στην θάλασσα.

Οποιοσδήποτε δρα παράνομα, ανήθικα και εν τέλει δυσφημιστικά για τον χώρο της ερασιτεχνικής κατάδυσης θα μας βρει μπροστά του, αποφασισμένους να συμβάλλουμε με κάθε μέσο και πληροφορία στην οριστική απαξίωση και αποβολή του από τις τάξεις των ελλήνων αυτοδυτών.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες όσον αφορά την προστασία του ναυαγίου, την διαλεύκανση της υπόθεσης αυτής, αλλά και την άμεση ενημέρωσή μας σχετικά με αυτές.

Σας πληροφορούμε επίσης ότι είμαστε διατεθειμένοι να προσφέρουμε κάθε βοήθεια που πιθανόν θα χρειαστείτε -στα πλαίσια των δυνατοτήτων μας- στην περίπτωση που υπάρχει ανάγκη αυτοψίας στο ναυάγιο μέσω καταδύσεων ή άλλου τεχνικού μέσου.
Με τιμή,

Για το Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. «Τηθύς»
Γ. Κυπραίος Ζ. Μακροπούλου


Πρόεδρος Δ.Σ. Γραμματέας


Συνημμένα:
(1) Μαγνητικό μέσο (DVD) με 2 φωτογραφίες και 1 βίντεο. (Φωτογραφίες 1 & 2 από την αποστολή «SS BURDIGALA PROJECT» με το πολυβόλο στην θέση του.
Το βίντεο του καταδυτικού κέντρου SeaBreaze που αναρτήθηκε και στο forum του Συλλόγου μας (www.scubadive.gr)
(2) 3 Φωτογραφίες, 2 από την αποστολή του «SSBURDIGALAPROJECT» στις οποίες φαίνεται το πολυβόλο στην θέση του. 1 φωτογραφία (screencapture) από το βίντεο του καταδυτικού κέντρου SeaBreaze στην οποία φαίνεται ότι το πολυβόλο δεν βρίσκεται στην προηγούμενη θέση του.

Παραπομπές:
(1) http://keaexpedition2008.wordpress.com/
(2) http://keadive.gr/
(3) http://www.scubadive.gr/forum/showth...8841#post38841
(4) http://www.youtube.com/watch?v=s2kxjWJ85i8
(5) http://burdigalaproject.files.wordpr...0021-nef-1.jpg
(6) http://burdigalaproject.files.wordpr.../06/pic-10.jpg
(7) http://www.scubadive.gr/downloads/do...27_01_2007.pdf
Θα σας ενημερώσουμε για τις εξελίξεις, όταν υπάρξουν.

Το Δ.Σ. του Σ.Ε.Α. "Τηθύς"
__________________
Scuba Club Tethys

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKanel : 12-05-10 στις 11:56. Αιτία: Αποκατάσταση links
  #4  
Παλιά 13-05-10, 16:33
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Τα συγχαρητήρια μου. Επιτέλους κάποιος έπρεπε να ενααντιωθεί συλλογικά στο θέμα αυτό και θα περίμενα και να συνυπογραφεί και απο τους υπόλοιπους Συλλόγους των αυτοδυτών μιας και είναι κάτι που δεν πρέπει να του δίνουμε τοπικιστικό χαρακτήρα. (αυριο μπορεί να συμβεί και αλλού)


Δυστυχώς όμως σήμερα έλαβα μέσω mail φωτογραφία με καραβάνα που κατά δήλωση τους αποστολέα έχει ανελκυστεί από το Ορια και του έχει δωρισθεί από μέλος του ΔΣ του Συλλόγου μας.

Χωρίς σε καμία περίπτωση να θέλω να παίξω τον ρόλο του εισαγγελέα παραθέτω την φωτογραφία και οποια πληροφορία χρειαστεί στον Σύλλογο έτσι ώστε να διερευνηθεί η αλήθεια της δήλωσης και αν ναι, ποιος το έκανε από το ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ και εάν και όπου υπάρχουν εύθυνες να αποδοθούν.

Επιτέλους αυτό το απόστημα του "σηκώνω" πρέπει να σπάσει και ο Σύλλογος απέδειξε ότι έχει την δύναμη να το κάνει.

Παραθέτω τη φωτογραφία και οι αναγνώστες (μέλη και μη μέλη) ας κρίνουν.

  #5  
Παλιά 13-05-10, 16:52
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς όμως σήμερα έλαβα μέσω mail φωτογραφία με καραβάνα που κατά δήλωση του αποστολέα έχει ανελκυστεί από το Ορια και του έχει δωρισθεί από μέλος του ΔΣ του Συλλόγου μας.

Χωρίς σε καμία περίπτωση να θέλω να παίξω τον ρόλο του εισαγγελέα παραθέτω την φωτογραφία και οποια πληροφορία χρειαστεί στον Σύλλογο έτσι ώστε να διερευνηθεί η αλήθεια της δήλωσης και αν ναι, ποιος το έκανε από το ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ και εάν και όπου υπάρχουν εύθυνες να αποδοθούν.

Επιτέλους αυτό το απόστημα του "σηκώνω" πρέπει να σπάσει και ο Σύλλογος απέδειξε ότι έχει την δύναμη να το κάνει.

Παραθέτω τη φωτογραφία και οι αναγνώστες (μέλη και μη μέλη) ας κρίνουν.
<GDPR Removal> παρ' όλες τις καλές προθέσεις που διατυμπανίζεις, θα έλεγα ότι προφανώς δεν παίζεις το ρόλο του εισαγγελέα αλλά μάλλον δημοσιογράφου του κίτρινου τύπου με τον τρόπο που αναφέρεις αυτά που αναφέρεις στο μήνυμά σου.

Το ξερεις πως το θέμα που ανακινείς είναι σοβαρό και παρ' ολα αυτά αφήνεις να πλανώνται κατηγορίες προς το Δ.Σ. του συλόγου γενικώς και αορίστως.

Για να μη θεωρήσω λοιπόν το μήνυμά σου προβοκατόρικο και αστήριχτο θα ήθελα να αναφέρεις δημόσια τα εξής:

1. Πότε έγινε η υποτιθέμενη ανέλκυση και από ποιον?
2. Ποιος ήταν ο αποδέκτης του δώρου και πότε έγινε η "δωρεά"?
3. Ποιος ήταν ο υποτιθέμενος δωρητής?
4. Ποιος σου έδωσε τις παραπάνω πληροφορίες?
5. Ποια είναι τα στοιχεία που έχεις ώστε να θεωρήσεις έγκυρες τις παραπάνω πληροφορίες και να τις δημοσιεύσεις?

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις με βεβαιότητα κάτι από τα παραπάνω ή αρνηθείς να τα αποκαλύψεις, φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις πως το μήνυμά σου εμπίπτει στο νόμο περί συκοφαντικής δυσφήμισης.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:26.
  #6  
Παλιά 13-05-10, 20:24
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
έχει δωρισθεί από μέλος του ΔΣ του Συλλόγου μας.
<GDPR Removal> καταλαβαίνεις ότι με δηλώσεις "από κάποιο μέλος του ΔΣ και από κάποιο μέλος του τάδε καποιος κάποτε" ποιο πολύ στο σκοτάδι μας ρίχνεις παρά μας οδηγείς στο φως. Πως δημοσιεύεις αυτό το κείμενο για να κρίνουμε όταν το μόνο που βλέπουμε είναι μία παλιά καραβάνα, μισό κράνος ένα ψυγειάκι και μερικα φελιζόλ; Ο μόνος που ενοχοποιείται στα σίγουρα είναι αυτός που το έχει και σου έστειλε το email.

Θα ήθελα προσωπικά μια σαφή καταγγελία:
Ποιός το έδωσε
Ποιός το πήρε
Πότε έγιναν όλα αυτά.

Eπρεπε να κάνει τις απαραίτητες ενέργιες όπως έκανε ο σύλλογος όπως έκανες και εσύ. Δηλαδή σου έστειλαν απλά ένα email με μια φωτογραφία και σχόλιο "αυτό μου το έδωσε μέλος του ΔΣ" και εσύ το πίστεψες; Αυτά τα κοίτα ένα email με μία καραβάνα, ένα παπούτσι, μία κα...λτσα κτλ κλ για να τα πιστεύει κάποιος πρέπει να είναι αφελής. Επειδή δεν σε έχω για αφελή πες μας παρακαλώ όλη την ιστορία

Αποδείξεις υπάρχουν; Μήπως (λέω μήπως) έπρεπε να αναζητηθούν πριν δημοσιευτεί αυτό το κείμενο; Εαν υπάρχουν σε παρακαλώ και σε προκαλώ να τις παρουσιάσεις είτε εδώ είτε στην δικαιοσύνη. Εαν υπάρχουν πρέπει τουλαχιστον τα μέλη του συλλόγου να ενημερωθούν. Ιδου η Ρόδος <GDPR Removal>

Νεοκλής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:26.
  #7  
Παλιά 13-05-10, 21:39
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Προφανώς δεν διαβάσατε καλά, επομένως να το επαναλάβω. Μου μεταφέρθηκε καταγγελία ότι μέλος του ΔΣ (και όχι το ΔΣ) δώρισε καραβάνα από το Όρια σε τρίτο άτομο.

Η καταγγελία είναι δημόσια και όφειλα να την μεταφέρω.

Εάν λοιπόν με ρωτάς Φοίβο σαν μέλος του ΔΣ οπως είπα και πριν θα μεταφέρω όλα όσα μου έστειλαν στο ΔΣ για να μάθει το ποιος και το γιατί και ας κρίνει τις περαιτέρω ενέργειες. Και αν νομίζει ότι είναι αβάσιμες είμαι ανοιχτός σε κάθε νομική ενέργεια. Την διεύθυνση μου την γνωρίζει εάν νομίζει ότι θίγεται.

Εάν με ρωτάς σαν αναγνώστης η μέλος της καταδυτικής κοινότητας Φοίβο νομίζω πως το να κρύβεσαι πίσω από το δάκτυλο σου δεν ωφελεί.

Αν δεν κάνω λάθος, (και σε αυτά τα πράγματα γνωρίζεις ότι δεν κάνω λάθος) σε σημερινό σου γραπτό μήνυμα που έστειλες στο κινητό μου, μου είπες ότι το μέλος που και εσύ γνωρίζεις σου εκμυστηρεύτηκε την πράξη εδώ και 2 εβδομάδες.

Οπότε έχω την εντύπωση ότι αντί του Κίτρινου τύπου και της Ρόδου και του Πηδήματος καλό είναι να καταθέσεις και εσύ τι ξέρεις στο ΔΣ μιας και εσύ είσαι μέλος και μετά να αρχίσεις τις διαδικτυακές ανακρίσεις.

Περιμένω τα αποτελέσματα της έρευνας και είμαι στην διάθεση του οποιουδήποτε, εάν αυτό κριθεί αναγκαίο
  #8  
Παλιά 13-05-10, 22:46
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος, (και σε αυτά τα πράγματα γνωρίζεις ότι δεν κάνω λάθος) σε σημερινό σου γραπτό μήνυμα που έστειλες στο κινητό μου, μου είπες ότι το μέλος που και εσύ γνωρίζεις σου εκμυστηρεύτηκε την πράξη εδώ και 2 εβδομάδες.
<GDPR Removal> αυτά που σου έγραψα, καθώς κι ο λόγος που σου απάντησα με SMS είναι ότι ποτέ δεν μπαίνω στη διαδικασία να μιλήσω δημόσια για πράγματα που δεν γνωρίζω αν δεν είμαι σίγουρος για το το ακριβώς έχει συμβεί και δεν έχω στοιχεία.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν αποδέχομαι τα στοιχεία όταν υπάρχουν και είναι αξιόπιστα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν λοιπόν με ρωτάς Φοίβο σαν μέλος του ΔΣ οπως είπα και πριν θα μεταφέρω όλα όσα μου έστειλαν στο ΔΣ για να μάθει το ποιος και το γιατί και ας κρίνει τις περαιτέρω ενέργειες. Και αν νομίζει ότι είναι αβάσιμες είμαι ανοιχτός σε κάθε νομική ενέργεια. Την διεύθυνση μου την γνωρίζει εάν νομίζει ότι θίγεται.
Σε ρωτάω κατ' αρχήν ως μέλος του συλλόγου και ως Φοίβος.
Εφόσον ξεκίνησες να αναφέρεις δημόσια πως έχεις στοιχεία (πράγμα που εγώ δεν έχω) οφείλεις -για να μη πλανώνται φήμες για το σύλλογο που ανήκεις- να αναφέρεις επίσης δημόσια όλα τα στοιχεία που γνωρίζεις.
Τι πιο καθαρό από αυτό?

Επαναφέρω λοιπόν τις αυτονόητες ερωτήσεις μου:

1. Πότε έγινε η υποτιθέμενη ανέλκυση και από ποιον?
2. Ποιος ήταν ο αποδέκτης του δώρου και πότε έγινε η "δωρεά"?
3. Ποιος ήταν ο υποτιθέμενος δωρητής?
4. Ποιος σου έδωσε τις παραπάνω πληροφορίες?
5. Ποια είναι τα στοιχεία που έχεις ώστε να θεωρήσεις έγκυρες τις παραπάνω πληροφορίες και να τις δημοσιεύσεις?

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να δωθούν τα στοιχεία δημόσια, να φανούν όλοι οι εμπλεκόμενοι και προφανώς θα πρέπει το Δ.Σ. να εξετάσει το θέμα και να καταλογίσει ευθύνες αν και όπου υπάρχουν.
Φαντάζομαι πως κι όλα τα μέλη του συλλόγου το ίδιο θα θέλουν, αφου ξεκίνησες μια τέτοια κουβέντα.

Εσύ γιατί έχεις πρόβλημα να δώσεις δημόσια όλα αυτά τα στοιχεία?
Δεν είσαι σίγουρος για κάτι? Προστατεύεις κάποιον?
Που είναι το πρόβλημα σου δεν καταλαβαίνω?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:27.
  #9  
Παλιά 14-05-10, 00:25
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να δωθούν τα στοιχεία δημόσια, να φανούν όλοι οι εμπλεκόμενοι και προφανώς θα πρέπει το Δ.Σ. να εξετάσει το θέμα και να καταλογίσει ευθύνες αν και όπου υπάρχουν.
Φαντάζομαι πως κι όλα τα μέλη του συλλόγου το ίδιο θα θέλουν, αφου ξεκίνησες μια τέτοια κουβέντα.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να δημοσιοποιούνται στοιχεία πριν επιληφθεί επίσημα το θεσμικό όργανο του Συλλόγου μας, που στην περίπτωσή μας είναι το ΔΣ. Είμαστε σύλλογος με κανόνες λειτουργίας, και αυτό μας διαφοροποιεί από τα άλλα "απλά" forums.

Θεωρώ ότι καλώς ο <GDPR Removal> αναδεικνύει ένα ζήτημα που άπτεται των αρχών μας, αλλά επίσης, ότι καλά κάνει και δεν "βγάζει την ντουντούκα" στην φάση αυτή. Κρίνω ότι έτσι προασπίζει τον σύλλογο και τα μέλη του.
__________________
Not Today

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:27.
  #10  
Παλιά 14-05-10, 00:41
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Σ.Ε.Α. Τηθύς: Δράσεις περί παράνομων ανελκύσεων και Καταδυτικού Κώδικα Συμπεριφοράς περι ν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να δημοσιοποιούνται στοιχεία πριν επιληφθεί επίσημα το θεσμικό όργανο του Συλλόγου μας, που στην περίπτωσή μας είναι το ΔΣ. Είμαστε σύλλογος με κανόνες λειτουργίας, και αυτό μας διαφοροποιεί από τα άλλα "απλά" forums.

Θεωρώ ότι καλώς ο <GDPR Removal> αναδεικνύει ένα ζήτημα που άπτεται των αρχών μας, αλλά επίσης, ότι καλά κάνει και δεν "βγάζει την ντουντούκα" στην φάση αυτή. Κρίνω ότι έτσι προασπίζει τον σύλλογο και τα μέλη του.
Καλησπέρα Βασίλη, βλέπω πως ξενυχτάει πολύς κόσμος απόψε

Δεν θα αναφερθώ καθόλου στην ουσία, αλλά μια και αναφέρεις το θέμα της ντουντούκας και της προάσπισης του Συλλόγου, να πω πως τώρα τελευταία πολλοί προτιμούν να πάρουν πρώτα την ντουντούκα και μετά να απευθυνθούν στον Σύλλογο, εφόσον το θέμα αφορά κατ' αρχήν αυτόν, τα μέλη του και τα μέλη του Δ.Σ. του.

Θα καταλάβαινα πολύ καλά κάθε μορφή δημοσιοποίησης, εάν και εφόσον το Δ.Σ. έκανε γαργάρα και δεν ερευνούσε κάτι το οποίο θα του καταγγελλόταν. Αλλά πρώτα η δημόσια "καταγγελία" και μετά όλα τα άλλα, συγνώμη δεν το καταλαβαίνω. Μάλλον για επιδίωξη εντυπώσεων μου μοιάζει.

Εν πάσει περιπτώσει, το θέμα συζητιέται από το απόγευμα και σύντομα θα ανακοινωθεί το τι ακριβώς σκοπεύουμε να κάνουμε.

Χαιρετώ

__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:28.
Κλειστό Θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:14.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.