Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-13, 20:43
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

Καλησπέρα.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το τι ισχύει στην Ελλάδα, κάθε πότε πρέπει να γίνεται υδροστατικός έλεγχος στις φιάλες κατάδυσης υποχρεωτικά?

Επίσης ξέρετε κάποιο κέντρο ελέγχου που να μπορώ να πάω ένα σετ διπλές χωρίς να τις λύσω εγω? Και αν κάνει και συντήρηση στα κλείστρα ακόμα καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-13, 09:52
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το τι ισχύει στην Ελλάδα, κάθε πότε πρέπει να γίνεται υδροστατικός έλεγχος στις φιάλες κατάδυσης υποχρεωτικά?

Επίσης ξέρετε κάποιο κέντρο ελέγχου που να μπορώ να πάω ένα σετ διπλές χωρίς να τις λύσω εγω? Και αν κάνει και συντήρηση στα κλείστρα ακόμα καλύτερα.
Οι φιάλες από χάλυβα πρέπει να περνούν υποχρεωτικά υδροστατικό έλεγχο στην Ελλάδα εντός τριετίας.

Αυτό που έχει αλλάξει είναι η σφραγίδα που μπαίνει στη φιάλη μετά τον έλεγχο. Μέχρι πριν λίγο καιρό, σφραγίζανε τις φιάλες με την ημερομηνία επόμενου ελέγχου. Τώρα, τις σφραγίζουν με την ημερομηνία που πέρασε τον έλεγχο.
Έτσι μία φιάλη που έπρεπε να περάσει έλεγχο πχ τον 7/2013 θα είχε σφραγίδα με αυτήν την ημερομηνία. Μόλις περάσει έλεγχο θα μπει και δεύτερη σφραγίδα με την ίδια ημερομηνία! Στο αναφέρω για να μη νομίζεις ότι έκαναν λάθος.

Για το λύσιμο των διπλών φαντάζομαι ότι το κάνουν όλοι. Ίσως όμως είναι καλύτερα να το κάνεις μόνο σου πριν τις στείλεις (για λιγότερα σημάδια και λιγότερη ταλαιπωρία του manifold).
Service και καθαρισμό κλείστρων - με επιπλέον χρέωση - κάνουν όλοι που έχουν σχέση με καταδυτικές φιάλες.
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tecrec : 02-07-13 στις 09:59.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-13, 11:54
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φιάλες από χάλυβα πρέπει να περνούν υποχρεωτικά υδροστατικό έλεγχο στην Ελλάδα εντός τριετίας.
Αυτό ισχύει και για φιάλες που δεν έχουν ξαναπεράσει έλεγχο? Π.χ μια φιάλη κατασκευασμένη το 2010 θα έπρεπε να περάσει έλεγχο το 2013?

Γενικά αυτό με την 3ετία δεν το καταλαβαίνω. Στις περισσότερες Ευρωπαικές χώρες είναι 5 χρόνια και κάθε 2,5 οπτικός έλεγχος. Αν δεν κάνω λάθος είναι και Ευρωπαική οδηγία.

Στα 12 χρόνια μιας φιάλης στην Ελλάδα θα έχεις κάνει 4 υδροστατικούς και αλλού 2. Δηλαδή διπλάσια καταπόνηση του μετάλλου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το λύσιμο των διπλών φαντάζομαι ότι το κάνουν όλοι. Ίσως όμως είναι καλύτερα να το κάνεις μόνο σου πριν τις στείλεις (για λιγότερα σημάδια και λιγότερη ταλαιπωρία του manifold).
Service και καθαρισμό κλείστρων - με επιπλέον χρέωση - κάνουν όλοι που έχουν σχέση με καταδυτικές φιάλες.
Το λύσιμο το κάνω μόνος μου. Το δέσιμο φοβάμαι..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-13, 13:21
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ισχύει και για φιάλες που δεν έχουν ξαναπεράσει έλεγχο? Π.χ μια φιάλη κατασκευασμένη το 2010 θα έπρεπε να περάσει έλεγχο το 2013?

Γενικά αυτό με την 3ετία δεν το καταλαβαίνω. Στις περισσότερες Ευρωπαικές χώρες είναι 5 χρόνια και κάθε 2,5 οπτικός έλεγχος. Αν δεν κάνω λάθος είναι και Ευρωπαική οδηγία.

Στα 12 χρόνια μιας φιάλης στην Ελλάδα θα έχεις κάνει 4 υδροστατικούς και αλλού 2. Δηλαδή διπλάσια καταπόνηση του μετάλλου.



Το λύσιμο το κάνω μόνος μου. Το δέσιμο φοβάμαι..
Δεν έχει σημασία εάν είναι πρώτος ή επόμενος υδροστατικός (δεν πάει πχ όπως στο ΚΤΕΟ που όταν έχεις νέο αυτοκίνητο ο πρώτος έλεγχος είναι στα 4 χρόνια και μετά στα 2).

Η κάθε χώρα έχει τα δικά της. Η Ελλάδα έχει 3 έτη για υδροστατικό και 1 έτος για οπτικό.

Το εάν είναι λίγο ή πολύ εξαρτάται από το πως χρησιμοποιεί κάποιος τη φιάλη.

Ο κανόνας είναι απλός. Όταν μία αγορά δεν είναι ώριμη τότε βάζεις πιο αυστηρές διαδικασίες.

Σχετικά με το δέσιμο, δε νομίζω ότι είναι δύσκολο.
Ρίξε μια ματιά στο video. Είναι για αλουμινίου αλλά το ίδιο ισχύει για όλες τις διπλές με τσέρκια και manifold.
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-13, 14:50
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κάθε χώρα έχει τα δικά της. Η Ελλάδα έχει 3 έτη για υδροστατικό και 1 έτος για οπτικό.

Το εάν είναι λίγο ή πολύ εξαρτάται από το πως χρησιμοποιεί κάποιος τη φιάλη.

Ο κανόνας είναι απλός. Όταν μία αγορά δεν είναι ώριμη τότε βάζεις πιο αυστηρές διαδικασίες.
Εγώ διαφωνώ με αυτή τη φιλοσοφία. Τι σημαίνει η αγορά δεν είναι ώριμη?! Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την ασφάλεια του. Με βάση τις κατασκευαστικές προδιαγραφές οι φιάλες έχουν ένα συγκεκριμένο προσδόκιμο ζωής κατω απο συνθήκες κανονικής χρήσης. Εάν γεμίζονται στην αναγραφώμενη πίεση κτλ τότε το μέταλο δύσκολα θα παρουσιάσει παραμορφώσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αν κάποιος θέλει να κάνει ζογκλερικά ή την πετά απο τα 2 μέτρα στο πάτωμα είναι αυτός υπεύθυνος να κοιτάξει σε τι κατάσταση βρίσκεται η φιάλη του.

Για να μην πολυλογώ τα 3 χρόνια μου φαίνονται υπερβολή και περισσότερο κακό κάνουν στη φιάλη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-13, 14:52
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε μια ματιά στο video. Είναι για αλουμινίου αλλά το ίδιο ισχύει για όλες τις διπλές με τσέρκια και manifold.
Ευχαριστώ για το video Κώστα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-13, 08:44
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το τι ισχύει στην Ελλάδα, κάθε πότε πρέπει να γίνεται υδροστατικός έλεγχος στις φιάλες κατάδυσης υποχρεωτικά?

Επίσης ξέρετε κάποιο κέντρο ελέγχου που να μπορώ να πάω ένα σετ διπλές χωρίς να τις λύσω εγω? Και αν κάνει και συντήρηση στα κλείστρα ακόμα καλύτερα.
Έχεις PM
__________________
Κώστας Κατσιούλης
SSI DMI #54328
PSI-PCI Inspector #24079
NGUE diving school
NGUE @facebook
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-07-13, 09:32
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

το υποχρεωτικό πως το εννοειται?
Δηλαδη θα με σταματηση το λιμενικο και θα δει τη μπουκαλα εαν εχει υδροστατικο ή οταν παω να την γεμισω θα μου το αρνηθουν?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-07-13, 12:11
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
το υποχρεωτικό πως το εννοειται?
Δηλαδη θα με σταματηση το λιμενικο και θα δει τη μπουκαλα εαν εχει υδροστατικο ή οταν παω να την γεμισω θα μου το αρνηθουν?
Αυτο που ξερω ειναι οτι αν πας σε καποιο καταδυτικο κεντρο για να την γεμισεις , εχει το δικαιωμα (κανονικα εχει την υποχρεωση αλλα δεν ξερω αν αυτο καλυπτεται απο καποιον νομο στην Ελλαδα ) να αρνηθει . Φυσικα αυτο εξαρταται απο τον εκαστοτε παροχο ή γενικοτερα ιδιοκτητη συμπιεστη .
Αυτο που ηθελα να προσθεσω στην συζητηση , ειναι οτι καλο ειναι που και που να κανουμε μονοι μας οπτικο ελεγχο στις φιαλες (ή σε καποιο καταστημα ) . Το λεω αυτο εχοντας υπ'οψη μου την φιαλη ενος φιλου που περασε υδροστατικο (η φιαλη , οχι ο φιλος ) περυσι και οταν την ανοιξαμε φετος βρεθηκαμε προ εκπληξεως με την αθλιοτητα που επικρατουσε απο υγρασια και πολλη σκουρια . Αυτο μαλλον προκληθηκε απο το γεγονος οτι η φιαλη ειχε χρησιμοποιηθει ελαχιστα και μετα εμεινε χωρις αερα για πολυ καιρο .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-13, 22:18
chrispoulakis chrispoulakis is offline
 
Εγγραφή: 09-06-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Υδροστατικός Έλεγχος Φιαλών

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jsub Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το τι ισχύει στην Ελλάδα, κάθε πότε πρέπει να γίνεται υδροστατικός έλεγχος στις φιάλες κατάδυσης υποχρεωτικά?

Επίσης ξέρετε κάποιο κέντρο ελέγχου που να μπορώ να πάω ένα σετ διπλές χωρίς να τις λύσω εγω? Και αν κάνει και συντήρηση στα κλείστρα ακόμα καλύτερα.

technostyle κεντρο υδροστατικου ελεγχου και γενικοτερα service στην φυαλη σου με ποιοτητα πανω απο ολα και οικονομικα μπορεις να την πας οπως ειναι δεμενη και στα λυνει στα ελεγχει και κανει οτι εσυ επιθυμεις.... ειναι στο πηραια στη φοκιωνος!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:23.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.