Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-06-09, 14:29
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Καλό κουράγιο τώρα, καλό διάβασμα και πολλές ώρες κατάδυσης με ασφαλείς αναδύσεις...
Και μετά εδώ να λέμε τον πόνο μας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-06-09, 21:40
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AIGAIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν κάνεις οποιαδήποτε παραγγελία σε χώρα εκτός Ευρωπαικής Ενωσης,τότε θα πληρώσεις σίγουρα τελωνείο. Αυτό σημαίνει οτι δεν σε συμφέρει να το παραγγείλεις απο Αμερική,....ακόμα και αν συνυπολογίσεις την διαφορά ισοτιμίας.

Το τέλειο θα ηταν να το παραγγείλεις σε κάποιον φίλο, που ζει εκεί και πρόκειται να ελθεί Έλλάδα, η σε φίλο σου που πρόκειται να ταξιδέψει στηνΑμερική, ωστε να στο μεταφέρει και να γλυτώσεις τελωνείο.

Φαντάζομαι να βοήθησα.....

Καλή συνέχεια...,.

Δημ. Αδάμης
Δημήτρη, ως πρώην εκτελωνιστής σε ενημερώνω ότι μέχρι το ποσό αγοράς των 400 € περίπου από Αμερική δεν πληρώνεις δεκάρα, από 450-650 € θα πληρώσεις περίπου 40-50 € και ανεβαίνει λίγο-λίγο.
Πάντως (προσωπική μου άποψη) είναι ότι το κόστος του τελωνείου είναι μηδαμινό σε σχέση με το τι κερδίζεις πραγματικά. Το ebay και 1-2 φιλικές εταιρείες σε TW και Philippines είναι σωτήριες (πάλι προσωπική μου άποψη)
για το χόμπυ μας και όχι μόνο. Το IKELITE μαζί με το port κόστισε € 600 + € 55 τελωνείο !!!!!!!!!!!!!!!!! κέρδισα μια περιουσία γιατί έκανα πολλές φωτοαγορές, το τελευταίο παράδειγμα είναι ο φακός canon 17-40mm που στη χώρα μας κοστίζει περίπου € 700 κι εγώ τον πήρα "του κουτιού" € 320 χωρίς τελωνείο, πήρα πάάάάρα πολλά με τελευταίο παράδειγμα τον κορυφαίο φακό canon 24-105mm ο οποίος εδώ κοστίζει γύρω στα € 970 και ήρθε με € 550. Ναι εκπληκτικό αλλά νοιώθω και άσχημα γιατί από τη μιά θα πρέπει να στηρίζουμε την ελληνική αγορά αλλά από την άλλη......είναι πολλά τα λεφτά Αρη. Το τράβηξα το πράγμα αλλά δεν μπορώ να το κρατάω μέσα μου
__________________________________________________ ______
Πάμε στο διάβασμα, πολύ διάβασμα!!!!! έχασα τα μυαλά μου από το διάβασμα,το ένα μάτι στο βιβλίο ,το άλλο μάτι στις συμβουλές στο ιντερνετ , λεπτομέρειες πολλές ,αρκετή δουλειά , βοήθειες από φίλους για να έρθει σιγά-σιγά το καλό αποτέλεσμα, οχι βιασύνη .
πάρε κι ένα δωράκι www.uwphotographyguide.com
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-06-09, 22:19
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Ξέρεις αν κάπου αναφέρονται τα ποσά εκτελωνισμού ανάλογα με το ποσό αγοράς? Υπάρχει κάποιο νομοθετικό διάταγμα ή όπως όλα στο ελλάντα είναι στην τύχη...μισό κιλό φέτα, να το αφήσω?
Ισχύει το ίδιο για Αμερική και για άλλες χώρες πχ. Χονκ-Κόνγκ. Φίλος έφερε ρολόι αξίας 250€ περίπου από Ασία και πρέπει να πλήρωσε γύρω στα 50€.
Έχω πάρει αρκετά πράγματα από ebay και θα συνεχίζω να παίρνω αλλά θα ήθελα να μπορώ να υπολογίζω το ποσό εκτελωνισμού.
Δεν μας λινκάρεις τα eshop με φωτογραφικό υλικό που έχεις δοκιμάσει και είσαι ευχαριστημένος?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-09, 10:58
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

my big-blue
σχετικά με το τελωνείο η κατάσταση τελικά είναι "όπου και όπως σε βρούν"
πήγαν να μου χρεώσουν 75 € για δασμό+φόρο+τελωνειακή υπερωριακή!!!!εργασία υπαλλήλου για το IKELITE + χαρτόσημα +++++ σε αξία € 600
είπα ότι δεν είμαι Τυρολέζος , έδειξα και την παλιά ταυτότητα και....... έγιναν όλα νορμάλ μπιούτυφουλ , τελικό ποσό κάπου στα 40-42 €
δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτε και συνήθως εξαρτάται από τον εκάστοτε υπάλληλο. Βαρειά κουβέντα αλλά εδώ είναι Ελλάντα.

Συνολικά για 9-10 πραγματικά πολύ ακριβά πράγματα πλήρωσα στο τελωνείο 70 ή 75 €

Οσον αφορά τη διεύθυνση που είμαι 100% σίγουρος για το σέρβις + ποιότητα είναι http://www.fun-in.com.tw/catalog/ind...75b0e775c49d26
τον γνώρισα Ταυλάνδη , είναι τρομερά τυπικός και χρησιμοποιεί το EMS ώς τρόπο αποστολής (στην Ελλάδα έχει ανταπόκριση με τις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ και είναι φθηνά) Ζήτα απο τον Joe να σου ετοιμάσει τιμολόγιο αποστολής με π.χ 100 € - used items και βουαλά!! δεν πληρώνεις τίποτε
από εκεί πήρα φλάς ΙΝΟΝ , μπράτσα ΙΝΟΝ, πεταλούδες INON , view finder 45 degree ,καλώδια κλπ
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-09, 11:14
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rakkaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πάρα-πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές που μου δώσατε!
Τελικά παρήγγειλα την canon G10 και από housing κατέληξα σε αυτό της canon για αρχή και στο μέλλον μπορεί να αγοράσω κάτι πιο προχωρημένο.
Καλές βουτιές σε όλους!
η CANON G 10 είναι μία εκπληκτική compact μηχανή και συγχαρητήρια για την επιλογή σου , έχει πάρα πολλές δυνατότητες , μπορείς να "τραβήξεις μάκρο ακόμη και σε απόσταση 1 πόντου και χειροκίνητα παρακαλώ!!!!!
θυμίζει dslr σε πολλά , πολλές ρυθμίσεις , θα σε ευχαριστήσει πολύ, τώρα εάν ακολουθήσεις και τις φωτοσυμβουλές του Φοίβου , του grand blue κλπ κλπ θα περάσεις σε ακόμα πιο ωραία δουλειά. Καλές λήψεις
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-09, 11:57
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Οσον αφορά τη διεύθυνση που είμαι 100% σίγουρος για το σέρβις + ποιότητα είναι http://www.fun-in.com.tw/catalog/ind...75b0e775c49d26
τον γνώρισα Ταυλάνδη , είναι τρομερά τυπικός και χρησιμοποιεί το EMS ώς τρόπο αποστολής (στην Ελλάδα έχει ανταπόκριση με τις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ και είναι φθηνά) .
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-09, 18:32
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

ευχαριστώ φίλε έψιλε θα τον τσεκάρω τον παίχτη
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-06-09, 19:39
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

στη διάθεσή σας,
όχι για μένα αλλά για 'κείνη τη φουκαριάρα τη μάνα μου
για ότι χρειασθείς , ξέρεις ... pm ψου ψου ψου
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-06-09, 20:44
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

οι πρώτες
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg jellyfish.JPG (81,7 KB, 43 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg nudibranch 1.JPG (102,8 KB, 37 εμφανίσεις)
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-06-09, 21:01
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Εντελώς αρχάρια ψάχνει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
οι πρώτες
ΩΩΩΩΩ
Chrysaora -ξωτικοξαδέλφη- μια ομορφιά!!!

Πολύ ωραίος Εψιλε μας!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.