Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-12, 14:40
Risha1972 Risha1972 is offline
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Μηνύματα: 1
Νεος Έλληνας Εκπαιδευτής των InnerSpace Explorers

ΝΕΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ INNERSPACE EXPLORERS

Για όσους από εσάς δεν γνωρίζεται τον Οργανισμό σας επισυνάπτω ένα κομμάτι από το site τους:

"ISE stands for Inner Space Explorers. It is an organization with the intent to promote underwater explorations in all its fascinating aspects. As it was founded in 2008 by internationally renown instructor and explorer Achim R. Schlöffel, the name of the company was chosen with care and purpose."

Πηγή: http://www.is-expl.com/about_us

"..my customers always asked for the most rigorous and demanding training. They want to get the real experience, feel the real limit, and in the end know that they had to give everything. When I realized that I could not offer that anymore I knew it was time to move on..."
"

Πηγή: Achim R. Schlöffel

Θεωρώ ότι είναι μεγάλη μας τιμή και θα έπρεπε να είμαστε όλοι υπερήφανοι ότι σε αυτούς τους δύσκολους για την Πατρίδα μας καιρούς ένας Ξένος Οργανισμός πάρα πολύ γνωστός για τις απαιτητικές μεθόδους εκπαίδευσης και την αποτελεσματικότητά του στην επαίδευση DIR Technical Diving, αναγνώρισε και πιστοποίησε τον πρώτο και μοναδικό της Έλληνα Εκπαιδευτή ανά τον κόσμο:
  • Ο Σπύρος Κόλλας του Sea Breaze Technical Diving Facility είναι πλέον Εκπαιδευτής στον Οργανισμό InnerSpace Explorers.

Kollas Spyros




Homepage: http://www.seabreaze.gr

ISE Instructor Level
  • Basics of Exploration (BOE)
  • Basics of Exploration Extended (BoE+)
  • Sidemount
  • Exploration Diver Level I
  • Gas Blender
Professional
  • -Military Rescue Diver
  • -Training manager at Sea Breaze TDF
Education
  • -Airline Services Training
  • -Military School
Diving Qualifications
  • -GUE Tec 1 diver, TDI Megalodon diver, IAHD Dive Leader
  • -PSAI Full Cave, Sidemount & Rebreather Inst (PELAGIAN DCCCR)
  • -IANTD Adv. Nitrox Inst.
  • -PADI IDC Stuff Inst. / -PADI Tec TMX Inst. / -PADI Sidemount Inst. / -PADI Tec Adv. Wreck SM Inst. (Distinctive Spec.)
Diving Experience
  • -Diving since 1998
  • -5000+ dives
Projects
  • -Mirage 2000 hoisting from 80m
  • -Sea cave exploration at Alonisos island in Greece
Additional

-On my blog: http://spyroskollas.blogspot.gr/

Συγχαρητήρια Σπύρο σε εσένα και την Ομάδα σου για την επιτυχία σας και εύχομαι να φέρετε στην Ελλάδα μας την δυναμική και πολύ ενδιαφέρον καταδυτικά project για τα οποία είναι γνωστή η InnerSpace Explorers που θα βοηθήσουν να ανεβάσουμε εκεί που ανήκει τον Ελληνικό Καταδυτικό Κλάδο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-13, 15:46
louke louke is offline
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 28
Απάντηση: Νεος Έλληνας Εκπαιδευτής των InnerSpace Explorers

θα μπορουσαμε να δωσουμε πολλα συνχαρητηρια σε αυτον τον εκπαιδευτη εαν:
-ηταν σοβαρος και σωστος επαγγελματιας
-εδινε βιβλια στους μαθητες , τα οποια τα δικαιουνται και ειναι και ο ιδιος υποχρεωεμενος , βαση του οργανισμου.
-εκανε σωστη εκπαιδευση , βαση του οργανισμου (οπως για παραδειγμα μειγματα nitrox στα τεχνικα σχολεια - βουτιες στα βαθη που υποδυκνειει ο οργανισμος - πρακτικες στο gas blender)
-Δεν εκβιαζε τους μαθητες του , με την μη πιστοποιηση τους(ειδικοτερα στα τεχνικα σχολεια) , ωστε να τους τα παιρνει συνεχεια για extra βουτιες , επειδη δεν ειναι καλοι δυτες.

Για ολα αυτα που λεω εχω αποδειξεις φιλοι του φορουμ και ειναι τα ελαχιστα που θα μπορουσα να γραψω.
Ειμαι και ο ιδιος παθων βλεπετε.
Και οποιοι θελετε ρωτηστε τους ανθρωπους που εμπιστευεστε , για την ποιοτητα αυτου του εκπαιδευτη.
Να μην λεμε μονο αυτα που μας κανουν τζαμπα μαγκες φιλοι , αλλα να λεμε και τις πικρες αληθειες που γνωριζει, η βιωνει ο καθενας μας , ωστε να προστατεψουμε καποια αλλα μελη.
Ακομη και μυνησεις εχει φαει.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-13, 16:52
free_scubaOW free_scubaOW is offline
 
Εγγραφή: 19-11-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Νεος Έλληνας Εκπαιδευτής των InnerSpace Explorers

γενικά στην Ελλάδα ελάχιστοι είναι οι τίμιοι εκπαιδευτές / ιδιοκτήτες κέντρων
κατάδυσης....
είτε από θέματα παπαντζας - τσάμπα μαγκιάς είτε από θέματα
φορολογικής τιμιότητας , γιαυτό και επέλεξα να μην έχω επαφή με κανεναν μετά την απόκτηση πτυχίου...

υγ τα καταδυτικά πάρκα σας έλειψαν κατα τα άλλα.....

υγ2 εκφράζω γενικό παράπονο και οχι προς το συγκεκριμένο εκπαιδευτή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-13, 18:53
louke louke is offline
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 28
Απάντηση: Νεος Έλληνας Εκπαιδευτής των InnerSpace Explorers

Οποτε το μονο που εχουμε να κανουμε εμεις ως καταναλωτες (και που πληρωνουμε αδρα για το χομπι μας) , ειναι να κανουμε καταγγελειες στους οργανισμους φιλε μου.
Οσο για τα φορολογικα , το σδοε πια ερχεται αμα τους καλεσεις....
Κατι το οποιο συνηθως δεν γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-13, 10:55
ΒΑΣΑΛΟΣΒ ΒΑΣΑΛΟΣΒ is offline
 
Εγγραφή: 07-09-2013
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Νεος Έλληνας Εκπαιδευτής των InnerSpace Explorers

εχω ξεκινησει τις καταδυσεις απο το 2008 εφτασα στο επιπεδο του divemaster απο κει και περα επειδη ασχολουμε
και με την σπηλαιολογια θελησα να προχωρισω στις γνωσεις μου και στο cavern-cave ετσι ξεκινησα την αναζητηση σε εκπαιδευτη....
λογο υποχρεωσεων ο πρωτος δεν μου ειχε απαντησει σε email που του ειχα στηλει...ετσι ηρθα σε επαφη με τον κ. Σπυρο Κολλα
(οπου ειχα γνωρισει σε μια εκθεση στο Ελ.Βενιζελος)...η επαφη εγινε και ξεκινησε το σχολειο...ο τροπος που μεταδιδει τις γνωσεις
του ειναι παρα πολυ καλος, σαν εκπαιδευτης εχει υπομονη στο ο μαθητης να εκτελεση τις ασκησεις σωστα οπου αν δει οτι πλεον
η φορτηση των μην σωστων εκτελεσεων εχει ξεφυγει αλλαζει αμεσος το πλανο για να φυγει το ανχος και το στρες....προσωπικα ειχα
αλλη οπτικη στο θεμα καταδυσης αναψυχης οπου μετα το περας της εκπαιδευσης τα βλεπω διαφορετικα και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιαυτο
τον εκπαιδευτη μου ....σε ολο το σχολειο υπηρχε ο επαγγελματισμος και η αυστηροτητα σε αυτο που εκπροσωπη ο ιδιος και η σχολη του....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-13, 02:31
Το avatar του χρήστη seAbyss
seAbyss seAbyss is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 94
Απάντηση: Νεος Έλληνας Εκπαιδευτής των InnerSpace Explorers

Παντως εγω προσωπικα με τον εν λογο εκπαιδευτη δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος (ειναι οι πιο επιεικης λεξεις που μπορω να βρω). Ειχα κλησει μεσω προσφορας για το open water και ενα ολοκληρο τμημα αφου τελειωσαμε τα θεωρητικα, μας ηρθε ειδοποιηση μετα απο 3 μηνες για να κανουμε την πρωτη μας βουτια. Μην τα πολυλογω διαλυθηκε το τμημα και απλα περιμενα να μπω σε ενα επομενο, πραγμα που δεν εγινε ποτε (υπομονη εκανα πρπ ενα χρονο...) Τεσπα ηταν πολλα τα στραβα και δεν προκειται να καθησω να γραψω ολοκληρη παραγραφο γι αυτο το θεμα. Απλα τραγικο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-13, 18:46
Το avatar του χρήστη Σπύρος Κόλλας
Σπύρος Κόλλας Σπύρος Κόλλας is offline
 
Εγγραφή: 10-05-2009
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 8
Απάντηση: Νεος Έλληνας Εκπαιδευτής των InnerSpace Explorers

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε όλοι σας για να γράψετε τις γνώμες και τις απόψεις σας σε αυτό το πόστ.
Οι απόψεις σας λαμβάνονται πολύ σοβαρά υπ όψιν και θα βοηθίσουν πολύ στην βελτίωση των υπηρεσιών.
Αυτή άλωστε είναι και μια δυνατότητα που σας παρέχεται στον παρακάτω σύνδεσμο μαζί με μερικές ακόμα πρόσθετες πληροφορίες.
http://www.seabreaze.gr/forum/index.php?board=53.0

Λοιπάμαι πολύ που δεν κατάφερα να ανταποκριθώ στις προσδοκίες σας.
Σε περίπτωση που υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω για να επανορθώσω θα το κάνω με μεγάλη μου χαρά.
Αν πάλι όχι, τότε εύχομαι να σταθείτε πιο τυχεροί στην επόμενη επιλογή σας.

Καλές καταδύσεις σε όλους σας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-13, 22:00
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Νεος Έλληνας Εκπαιδευτής των InnerSpace Explorers

Εύγε Σπύρο για την ώριμη απάντηση, αν και θα έπειθε καλύτερα χωρίς προσθήκη συνδέσμου.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.