Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-08, 16:45
Το avatar του χρήστη Niktas
Niktas Niktas is offline
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 7
Έλεος με τις τιμές

Δε ξέρω αν διαβάζουν το site κ ιδιοκτήτες καταστημάτων αλλά αυτό που συμβαίνει με τις τιμές καταδυτικού εξοπλισμού στην ελλάδα είναι φοβερό.
Ξεκίνησα να ψάχνω καταδυτικό computer πριν κανα μήνα κ αφού κατέληξα στο suunto Gekko βγήκα στα μαγαζιά.
Ποιά μαγαζιά όμως που εδώ στο Ηράκλειο δεν υπάρχει ούτε ένά της προκοπής?(αν κάποιος συντοπίτης γνωρίζει κάποιο ας μου στείλει πμ γιατί πραγματικά έχω απογοητευτεί.)
Κ πάμε στα online.270-320euro στα ελληνικά online shops(ο θεός να τα κάνει shops) όταν απο Γερμανικά Ολλανδικά ή Αγγλικά μαγαζιά μου έρχεται στα 180-200 με τα έξοδα αποστολής.Δε χρειάζεται να σας πώ που κατέληξα τελικά.
Έλα όμως που wetsuit online είναι καπως δύσκολο να παραγγείλεις.Βέβαια σκέφτομαι να το ρισκάρω αφού η εμπειρεία μου στα Ηρακλειώτικα μαγαζιά είναι τραυματική.Προς το παρόν δεν έχω ψάξει μπυκάλες bcd τα ρέστα αλλά είμαι σίγουρος ότι τα ισχύουν τα ίδια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-08, 17:12
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Έλεος με τις τιμές

Θα σου πρότεινα να κανείς καμία βόλτα από την Αθήνα με πρώτη ευκαιρία.
Καλή ευκαιρία είναι να ανέβεις στην έκθεση που είναι μέσα στο Μάρτιο (δεν θυμάμαι ποιες μέρες) στο πρώην ανατολικό αεροδρόμιο.
Ψάξου στο internet και έλα έτοιμος για παζάρια!
__________________
GKanel

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 04-02-08 στις 18:00.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Έλεος με τις τιμές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Niktas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα όμως που wetsuit online είναι καπως δύσκολο να παραγγείλεις.Βέβαια σκέφτομαι να το ρισκάρω αφού η εμπειρεία μου στα Ηρακλειώτικα μαγαζιά είναι τραυματική.Προς το παρόν δεν έχω ψάξει μπυκάλες bcd τα ρέστα αλλά είμαι σίγουρος ότι τα ισχύουν τα ίδια.
Πήγαινε στο κατάστημα που θέλεις δοκίμασε τη στολή και συγκράτησε το μέγεθος. Αν τη βρεις στο ιντερνετ πιο φθηνά εφόσον ξέρεις το μέγεθος μπορείς να τη παραγγείλεις online
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-08, 14:35
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Έλεος με τις τιμές

Παιδιά γράφω την άποψή μου σαν αντιπρόσωπος κάποιων εταιρειών.

Στην παγκόσμια αγορά καταδυτικού εξοπλισμού οι διακυμάνσεις των τιμών είναι πολύ μεγάλες. Αυτό είναι ένα γεγονός.

Πρέπει όμως να ξέρετε ότι υπάρχουν δύο ειδών καταστήματα πωλήσεως. Τα εξουσιοδοτημένα απο τον κατασκευαστή και αυτά που κάνουν γκρίζα αγορά.

Ο κάθε εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος υπογράφει συμβόλαιο με την κατασκευάστρια εταιρεία και υποχρεώνεται να μην διαφημίζει τα προιόντα της εταιρείας αυτής με τιμές κάτω από τις ελάχιστες επιτρεπόμενες από τον κατασκευαστή. Και αυτό είναι επίσης ένα γεγονός.

Ο αντιπρόσωπος από την πλεύρά του ξέρει ότι αν πουλάει στις προκαθορισμένες τιμές που ορίζει ο κατασκευαστής είναι τελειωμένος αργά ή γρήγορα διότι δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τα online shops που δουλεύουν με πολύ μικρά ποσοστά κέρδους λόγω μεγάλου όγκου πωλήσεων.

Στην γκρίζα αγορά μπορεί κανείς να αγοράσει το ίδιο προιόν με 20-40% πιό φτηνά. και αυτό ένα γεγονός είναι που το παραδέχονται όλοι. Οι κατασκευαστές δηλώνουν ότι κινούνται εναντίον της γκρίζας αγοράς αλλά κανείς δεν πιστεύω ότι έιναι αποφασισμένος να διακόψει αυτά τα κανάλια προώθησης των προιόντων του, γιατί απλά δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θέλει. Στην τελική ο κατασκευαστής πουλάει είτε μέσω του ενός καναλιού είτε μέσω του άλλου. Νομίζετε ότι είναι εύκολη απόφαση να στερηθεί αυτό τον όγκο πωλήσεων που του δίνουν τα Online shops? Έχει δηλαδή εξελιχθεί το όλο θέμα σε μια δεδομένη κατάσταση και κανείς δεν έιναι διατεθιμένος να κρεμάσει την κουδούνα στου γάτου την ουρά. Η να παίξει το ρόλο του πρώτου ****** που θα διακόψει την γκρίχα αγορά.

Τι επιλογές έχει ο αντιπρόσωπος? Το νομικό έγγραφο του απαγορεύει να πουλά στις τιμές των λεγώμενων online shops αν και με τα κόστα που έχει ο ίδιος μπορεί κάλλιστα να τσακίσει αυτές τις τιμές. Αρκετοί αντιπρόσωποι - εισαγωγείς ποντάρουν λοιπόν στην ποιότητα της υπηρεσίας και στο after-sales service προσπαθώντας να δώσουν μεγαλύτερη αξία σε έννοιες όπως εγγύηση, εξυπηρέτηση, ευνοικοί όροι και κόστα συντήρησης κοκ. Κάποιοι άλλοι μηχανεύονται κόλπα για να μην παραβιάζουν τα συμβόλαιά τους και την ίδια στιγμή να μπορούν να ανταγωσνιστούν τα online shops. Κάνουν προσφορές (αγόρασε αυτό και πάρε εκείνο δωρεάν), δίνουν δωροκουπόνια
(που εξαργυρώνονται στην επόμενη αγορά), διαφημίζουν 10 για τους τύπους και πουλάνε 7 όταν πάς στο μαγαζί τους κοκ. Τι να κάνουν και αυτοί?

Εσείς βέβαια καταναλωτές είστε και τι σας νοιάζει με τι συμβόλαιο είναι δεμένος ένας επιχειρηματίας? Μπορείτε όμως να το συζητήσετε και να κάνετε διαπραγματευση στην τιμή. Κάποιοι θα ανταποκριθούν και κάποιοι όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-08, 14:39
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Έλεος με τις τιμές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKanel Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα να κανείς καμία βόλτα από την Αθήνα με πρώτη ευκαιρία.
Καλή ευκαιρία είναι να ανέβεις στην έκθεση που είναι μέσα στο Μάρτιο (δεν θυμάμαι ποιες μέρες) στο πρώην ανατολικό αεροδρόμιο.
Ψάξου στο internet και έλα έτοιμος για παζάρια!

Πρόκειται για την γνωστή έκθεση Κυνήγι, Ψάρεμα, Κατάδυση, Κάμπινγκ. Που γινόταν μέχρι πέρυσι στο ΕΚΕΠ και από φέτος στο πρώην αν. Αεροδρόμιο. Φέτος είναι η 22η διοργάνωση, από 1 έως 5 Μαρτίου.
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-08, 16:39
Το avatar του χρήστη Niktas
Niktas Niktas is offline
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Έλεος με τις τιμές

Σώτο καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά αυτό που με τσάντισε περισσότερο ήταν η έλειψη παζαριού κ η στάση του πώλητή που όταν του ζήτησα monoshort στα 2,5-3mm στα 80e περίπου μου έδειξε μια 2 τεμαχίων στα 5mm 190e χωρίς να με ρωτήσει για τι χρήση την ήθελα κ για που κ πρωσπάθησε μάλιστα να μου τη πουλήσει.
Κάτι άλλο που δε καταλαβαίνω είναι γιατί τα ελληνικά online shops δε μπορούνε να οργανωθούν λίγο καλύτερα, γιατί είναι τόσο λίγα κ γιατί οι τιμές τους δεν είναι χαμηλότερες από τα street καταστήματα.
Κ για να ξεφύγουμε από τα dive shops τα ίδια γίνονται με πολλά άλλα είδη στην Ελλάδα από ρούχα μέχρι υπολογιστές.Πρόσφατα βρέθηκα στο μεγάλο βιβλιοπολείο του ΕΛ.ΒΕΛ. κ πήγα να αγοράσω ταξιδιωτικό οδηγό για Μαλαισία.Πίσω είχε τυπωμένη την τιμή σε δολάρια(25) κ από πάνω το αυτοκόλητο του μαγαζιού με τη τιμή σε ευρό(32).Όταν ρώτησα τον πωλητή πως το εξηγεί αυτό με βάση την ισοτημία ευρό-δολαρίου κ γιατί να μη το αγοράσω απ΄το internet κάτω από 25$ μου είπε αγοράστε το απ΄το internet κύριε.Ε αυτό έκανα.Τοθλάχιστον ας βάζουν τα αυτοκόλλητα σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-08, 19:05
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Έλεος με τις τιμές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Niktas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά αυτό που με τσάντισε περισσότερο ήταν η έλειψη παζαριού κ η στάση του πώλητή που όταν του ζήτησα monoshort στα 2,5-3mm στα 80e περίπου μου έδειξε μια 2 τεμαχίων στα 5mm 190e χωρίς να με ρωτήσει για τι χρήση την ήθελα κ για που κ πρωσπάθησε μάλιστα να μου τη πουλήσει.
Κάτι άλλο που δε καταλαβαίνω είναι γιατί τα ελληνικά online shops δε μπορούνε να οργανωθούν λίγο καλύτερα, γιατί είναι τόσο λίγα κ γιατί οι τιμές τους δεν είναι χαμηλότερες από τα street καταστήματα.
Κ για να ξεφύγουμε από τα dive shops τα ίδια γίνονται με πολλά άλλα είδη στην Ελλάδα από ρούχα μέχρι υπολογιστές.Πρόσφατα βρέθηκα στο μεγάλο βιβλιοπολείο του ΕΛ.ΒΕΛ. κ πήγα να αγοράσω ταξιδιωτικό οδηγό για Μαλαισία.Πίσω είχε τυπωμένη την τιμή σε δολάρια(25) κ από πάνω το αυτοκόλητο του μαγαζιού με τη τιμή σε ευρό(32).Όταν ρώτησα τον πωλητή πως το εξηγεί αυτό με βάση την ισοτημία ευρό-δολαρίου κ γιατί να μη το αγοράσω απ΄το internet κάτω από 25$ μου είπε αγοράστε το απ΄το internet κύριε.Ε αυτό έκανα.Τοθλάχιστον ας βάζουν τα αυτοκόλλητα σωστά.
Έχεις απόλυτο δίκαιο. Εγώ απλά εξηγώ την κατάσταση.

Σε ότι αφορά στα δύο παραδείγματα που αναφέρεις και εγώ σαν πελάτης θα το σκεφτόμουνα πάρα πολύ να ξαναπατήσω πόδι στο συγκεκριμένο κατάστημα.

Οι καλοί επιχειρηματίες δεν αισχροκερδούν, σου δίνουν λύσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου και αν δεν μπορούν σου λένε ρε φίλε δεν έχω αυτό που ζητάς. Και οι έξυπνοι επιχηρηματίες χειρίζονται την κάθε περίπτωση παραπόνου και κριτικής σαν ευκαιρία αυτοαξιολόγησης και βελτίωσης των υπηρεσιών τους. Αν τώρα η διακιολογία είναι πως δεν βρίσκουν φτηνές πηγές για να μπορούνε να πουλάνε όσο οι Ιταλοί και οι Αμερικάνοι ή τουλάχιστον σε παρόμοιες τιμές, τότε δεν έχουνε ψάξει καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-08, 10:21
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Έλεος με τις τιμές

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κάθε εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος υπογράφει συμβόλαιο με την κατασκευάστρια εταιρεία και υποχρεώνεται να μην διαφημίζει τα προιόντα της εταιρείας αυτής με τιμές κάτω από τις ελάχιστες επιτρεπόμενες από τον κατασκευαστή. Και αυτό είναι επίσης ένα γεγονός.
Άρα η εταιρία σου έχει δώσει εσένα ένα τιμοκατάλογο και βάσει αυτού εσύ βάζεις το κέρδος σου και πουλάς!!! Σωστά??? Σωστά!!!!
Νομίζω οτι παντού γίνεται το ίδιο!!!!

Παράθεση:

Ο αντιπρόσωπος από την πλεύρά του ξέρει ότι αν πουλάει στις προκαθορισμένες τιμές που ορίζει ο κατασκευαστής είναι τελειωμένος αργά ή γρήγορα διότι δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τα online shops που δουλεύουν με πολύ μικρά ποσοστά κέρδους λόγω μεγάλου όγκου πωλήσεων.
Άρα λοιπόν όλα παίζονται στο ποσοστό κέρδους κι όχι στην καθορισμένη τιμή πώλησης απο την εταιρία!!! Άλλωστε την εταιρία δεν την ενδιαφέρει η τιμή πώλησης λιανικής!!!
Αν λοιπόν ο κάθε αντιπρόσωπος αποφασίσει να χαμηλώσει το ποσοστό κέρδους του και να πλησιάσει την τιμή των online shops ποιος θα προτιμήσει τα online shops και πιο θα προτιμήσει το κατάστημα???
Γιατί αν η τιμή είναι της τάξης των 10% ακριβότερα από ένα online shop προφανώς και θα προτιμήσω να πάω να το πιάσω, να το δω, να το επεξεργαστώ το προϊόν απ' ότι να το παραγγείλω από το internet!!!

Παράθεση:
Στην γκρίζα αγορά μπορεί κανείς να αγοράσει το ίδιο προιόν με 20-40% πιό φτηνά. και αυτό ένα γεγονός είναι που το παραδέχονται όλοι. Οι κατασκευαστές δηλώνουν ότι κινούνται εναντίον της γκρίζας αγοράς αλλά κανείς δεν πιστεύω ότι έιναι αποφασισμένος να διακόψει αυτά τα κανάλια προώθησης των προιόντων του, γιατί απλά δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θέλει. Στην τελική ο κατασκευαστής πουλάει είτε μέσω του ενός καναλιού είτε μέσω του άλλου. Νομίζετε ότι είναι εύκολη απόφαση να στερηθεί αυτό τον όγκο πωλήσεων που του δίνουν τα Online shops? Έχει δηλαδή εξελιχθεί το όλο θέμα σε μια δεδομένη κατάσταση και κανείς δεν έιναι διατεθιμένος να κρεμάσει την κουδούνα στου γάτου την ουρά. Η να παίξει το ρόλο του πρώτου ****** που θα διακόψει την γκρίχα αγορά.
H γκρίζα αγορά όπως λές δεν περιμένει να βγάλει λεφτά από αυτά τα προϊόντα γι' αυτό και κάνει εκπτώσεις 20-40% που σημαίνει όμως οτι το περιθώριο κέρδους είναι ακόμα περισσότερο.
Η γκρίζα αγορά κυρίως ενδιαφέρεται να ψαρέψει πελάτες για τα δικά της προϊόντα. Απλά προσφέροντας προϊόντα άλλων κατασκευαστών πετυχαίνει να έχει ευτυχισμένους πελάτες που θα ξαναέρθουν και πολύ πιθανά θα πεισθούν να αγοράσουν και δικά τους προϊόντα!!!

Παράθεση:
Τι επιλογές έχει ο αντιπρόσωπος? Το νομικό έγγραφο του απαγορεύει να πουλά στις τιμές των λεγώμενων online shops αν και με τα κόστα που έχει ο ίδιος μπορεί κάλλιστα να τσακίσει αυτές τις τιμές.
Ας μην πουλήσει λοιπόν στις τιμές των online shops!!! Αφού έχει το περιθώριο ας προσθέσει ένα 5-10% σαν "έξοδα μεταφοράς" και ας κάνει τις τιμές του ανταγωνιστικές!!!!

Παράθεση:
Αρκετοί αντιπρόσωποι - εισαγωγείς ποντάρουν λοιπόν στην ποιότητα της υπηρεσίας και στο after-sales service προσπαθώντας να δώσουν μεγαλύτερη αξία σε έννοιες όπως εγγύηση, εξυπηρέτηση, ευνοικοί όροι και κόστα συντήρησης κοκ. Κάποιοι άλλοι μηχανεύονται κόλπα για να μην παραβιάζουν τα συμβόλαιά τους και την ίδια στιγμή να μπορούν να ανταγωσνιστούν τα online shops.
Δεν θα μιλήσω για την ποιότητα της υπηρεσίας, ούτε για το after-sales support διότι ανάμεσα στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος!!!
Για την εγγύηση πάλι δεν θα πω τίποτα διότι η ευρωπαϊκή νομοθεσία τους έχει δεμένους.
Το μόνο που μπορώ να δεχθώ και να υποστηρίξω είναι οι ευνοκοι όροι πληρωμής που και πάλι όμως προϋποθέτουν "φιλική" σχέση με τον κάθε αντιπρόσωπο.

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι σχετικά με το συμβόλαιο που σας δεσμεύει ίσως μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός. Έτσι όμως όπως το θέτεις μου ακούγεται τραβηγμένο, παράνομο και άκρως αντίθετο με το πνεύμα του ελεύθερου ανταγωνισμού της αγοράς.


73,
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-08, 11:20
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Έλεος με τις τιμές

Παιδιά ξεχνάτε κάτι σημαντικό... όλοι οι εισαγωγείς/αντιπρόσωποι έχουν κατάστημα λιανικής... που σημαίνει ότι δεν δέχονται το χψ καταδυτικό να διαφημίζει ότι πουλάει φθηνότερα απο αυτόν..στην Αμερική ξέρω ότι έχει γίνει σχετικό θέμα με την Scubapro, με αποτέλεσμα πολλά e-shops να μην μπορούν να διαφημίσουν φθηνές τιμές στα προϊόντα της Scubapro και να ζητάνε στον κόσμο να τηλεφωνήσει ή να περάσει απο την αποθήκη/κατάστημα για καλύτερη τιμή..

Εάν λοιπόν ο Ποζίδης διαφημίσει στο e-shop που έχει τιμές μικρότερες από τις προτεινόμενες λιανικής που δίνει στα άλλα καταδυτικά, φανταστείτε τι θα γίνει.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-08, 21:42
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Έλεος με τις τιμές

Akef,

Έχεις δίκαιο σε πολλά από αυτά που λές. Αν και παράνομο και άκρως αντίθετο με τους όρους του ανταγωνισμού έτσι είναι όπως τα περίγραψα.

Ας γίνω λοιπόν λίγο πιό αναλυτικός.

Ο κατασκευαστής ενδιαφέρεται να πουλήσει. Ο τιμοκατάλογος που λές υπάρχει και έχει τις εξής στήλες:

Τιμή αντιπροσώπου. Εϊναι η τιμή στην οποία αγοράζει ο αντιπρόσωπος το εμπόρευμα και η οποια δεν κοινοποιείται σε κανέναν άλλο εκτός από τον αντιπρόσωπο και γίνεται γνωστή και στους τελωνιακούς, εκτελωνιστές που κάνουν διεκπεραίωση εγγράφων όταν γίνεται εισαγωγή εμπορεύματος.

Διάφορες Τιμές για dealers τις οποίες επίσης καθορίζει ο κατασκευαστής. Αυτές είναι οι τιμές χονδρικής πώλησης και πάνε με κλίμακες ανάλογα με τον όγκο αγορών του κάθε dealer.

Ελάχιστη τιμή διαφίμησης. Απαγορεύεται στον εισαγωγέα και στους dealer και γενικά σε όλα τα καταστήματα πωλήσεως που έχουν συμβόλαιο με τον κατασκευαστή, συμπεριλαμβανομένων και των online shops να διαφημίσουν κάτω από αυτή την τιμή. Η μη συμμόρφωση αποτελεί παράβαση των όρων του συμβολαίου και αποτελεί λόγο μονομερούς ανάκλησης της συμφωνίας και αφαίρεση των δικαιωμάτων του αντιπροσώπου. Απαγορεύεται επίσης η λιανική πώληση κάτω από αυτή την τιμή. Αν έσύ δεν με χωνεύεις μπορείς να παρουσιάσεις τιμολόγια μου σε πελάτη λιανικής με χρέωση κάτω από αυτή την τιμή και παπαλα!

Ελάχιστη συνιστώμενη τιμή λιανικής πώλησης. Αυτή είναι η εισήγηση που κάνει ο κατασκευαστής για τις τιμές λιανικής πώλησης και που συνήθως είναι ελάχιστα πιό πάνω από την ελάχιστη τιμή διαφίμησης.

Ο κάθε αντιπρόσωπος έχει το δικαίωμα να προσθέσει σε αυτή την τιμή τους φόρους εισαγωγής (εισαγωγικός δασμός αν πρόκειτε για εισαγωγή από χώρες εκτός ΕΕ) καθώς επίσης και οποιουσδήποτε άλλους φόρους πώλησης ή κατανάλωσης όπως ΦΠΑ.

ξεκάθαρο το θέμα με τις δεσμεύσεις?

Πάμε τώρα στην γκρίζα αγορά. Ένα κατάστημα πωλήσεων από το διαδίκτυο έχει κάποιες πηγές από τις οποίες προμηθεύεται το εμπόρευμα με τιμές βεβαίως πάνω από τις τιμές αντιπροσώπου. Αυτές οι πηγές είναι εξουσιοδοτημένοι dealers, αντιπρόσωποι κλπ διότι μόνο σε αυτούς πουλάει ο κατασκευαστής, και οι οποίοι βάζουν ένα πολύ μικρό ποσοστό κέρδους διότι η πώληση είναι μόνο μία πράξη και οι αγορές των online shops είναι μεγάλες. Εγώ για παράδειγμα ο αντιπρόσωπος της Κύπρου κάνω παραγγελία 100 BCD τα οποία δεν έρχονται ποτέ σε μένα αλλά πάνε στο X κατάστημα online. Αυτό το κατάστημα δεν είναι υποχρεωμένο βάση συμβολαίου με τον κατασκευαστή να διαφημίζει ή να πουλά σε συγκεκριμένες τιμές οπότε καθορίζει την τιμή που θεωρεί ότι τον συμφέρει και του αποφέρει μέγιστο κέρδος. Δεν μπορεί για παράδειγμα να πουλήσει όσο πουλά ένας dealer εξουσιοδοτημένος διότι όπως πολύ σωστά και εσύ επεσήμανες δεν θα έχει υπόθεση! Θα πουλήσει αρκετά πιό χαμηλά για να κερδίσει πελάτες. Αφού επίσημα δεν έχει την έγκριση του κατασκευαστή να πουλάει, το μόνο πλεονέκτημα που έχει είναι η τιμή.

Πρόσεξε τώρα και το παράδοξο της υπόθεσης. Τα περισσότερα από τα προιόντα που πουλιούνται σε αυτά τα μη εγκεκριμένα καταστήματα έχουν σειριακούς αριθμούς. Ο κάθε ρυθμιστής, ο κάθε υπολογιστής έχει μια ταυτότητα. Με βάση αυτή την ταυτότητα ο κατασκευαστής γνωρίζει ποιός είναι ο αρχικός αγοραστής. Γιατί δεν κινείται εναντίον του αρχικού αγοραστή? Γιατί στην ουσία δεν θέλει να μπλοκάρει την γραμμή τροφοδοσίας των "μη εγκεκριμένων" (και το βάζω σε εισαγωγικά τώρα που το καταλάβαμε) καταστημάτων.

Εμένα τώρα τι μου μένει. Επίσημα δεν δικαιούμε βάση του συμβολαίου μου να πουλήσω, αλλά ούτε και να διαφημίσω σε αυτές τις τιμές? Αυτό το εξήγησα και πιό πάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 06-02-08 στις 21:45.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.