Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-09-08, 09:05
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Ενδεικτικά, εγώ πλήρωσα 60 € για δύο βουτιές με σκάφος (+ φιάλη) στο Νότιο Πήλιο.
Η τιμή ήταν 35€ η μία βουτιά, 60 οι δύο.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-09-08, 09:22
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Σύρος (Salt Water Divers - Νίκος Κουμαριανός)
Βουτιά με σκάφος-φιάλη-βάρη : 30 € η μία - 25 € από δύο και πάνω.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-09-08, 09:26
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Εγω προτεινω το εξης:
Να επιλεξετε ενα καταδυτικο της αρεσκειας σας (καλες βουτιες, ενδιαφερον παρεα, διαπροσωπικες γνωριμιες κ.α.) και να βουτατε εκει.
Σιγα - σιγα θα ανακαλυψετε οτι το κοστος της βουτιας θα μειωνεται ολο και περισσοτερο.
Δεν γινονται ολα απο την πρωτη στιγμη.
Για μπητε στην λογικη του επαγγελματια.
Εσεις αν εισασταν ιδιοκτητες θα την ειχατε την βουτια 15 ευρω???
Δεν νομιζω.
Ετσι ειναι αυτη η δουλεια. Ειναι σεζον. Και φυσικα σε 3-4 μηνες περιμενεις να βγαλεις περισσοτερα αλλιως το κλεινεις!!!
Οι αλλες δουλειες του καλοκαιριου τι κανουν δηλαδη? Το ιδιο.
Τα τελευταια χρονια με την οικονομικη δυσκολια που μαστιζει τον τοπο μας ειναι δεδομενο οτι η καταδυση γινεται απλησιαστη για τον Ελληνα με κοστολογιο βουτιας 45-50 ευρω!!! Φετος στις σποραδες ζητησανε για μια βουτια 80 ευρω!!! Ειναι η λογικη οτι δεν θα σε ξαναδουμε γι' αυτο πληρωνε.
Απο την αλλη παλι ειναι το γεγονος οτι ειμαστε ετσι και σαν λαος.
Τρωμε λεφτα σε απιστευτες μ@@@@ιες και οταν ερχεται η ωρα να δωσουμε για το σπορ που αγαπαμε ειμαστε ολο γκρινια και παραπονα.

Λοιποοοον, εγω παλι λεω το εξης: εκεινος που θελει πραγματικα να βουτηξει και το εχει αναγκη θα βρει τον τροπο. Θα κανει πακετο και θα του βγει φθηνα - θα γινει φιλος καπου και θα του βγαινει φθηνα - θα φερει φιλους του και θα εχει αλλη μεταχειριση και αλλα πολλα.
Εκεινος που δεν θελει να ζυμωσει 10 μερες κοσκινιζει λεγανε οι παλιοι!!!
Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.......
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-09-08, 10:06
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Seafarer έγινες απόλυτα κατανοητός και έχεις στα περισσότερα λάθος κατά τη γνώμη μου, ή μάλλον την κλασική ελληνική νοοτροπία: αφού το κάνουν και οι άλλοι να το κάνω και εγώ.
Τι πάει να πει σαιζόν είναι? Οκ τότε, να επιλέξουμε όλοι τέτοια επαγγέλματα για να δουλεύουμε 4 μήνες maximum το χρόνο!!!
Επίσης μιλάμε για βουτιές που δε γίνονται στον τόπο σου άρα δε στέκει το επιλέγουμε ένα καταδυτικό και πάμε συνέχεια με αυτό. Μιλάω για περιπτώσεις που θέλεις να πας διακοπές και μετά από 10-20 χρόνια πχ. να νοιώσεις σαν τον Γιώργο τον Δελβ/δη (δεν το γράφω όλο γιατί θα το μπερδέψω) και να λες πως έχω βουτήξει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα (αυτός μιλάει για παγκόσμιες βουτιές αλλά οκ... καλή είναι και η Μεσόγειος για μένα, yet).
Η λογική του σωστού επαγγελματία δεν είναι το να τα αρπάξω φέτος και του χρόνου βλέπουμε αλλά να κάνω ένα όνομα σωστό και ο ένας πελάτης θα μου φέρει και άλλους. Και στην τελική δε θα σωθώ με μια δουλειά εποχιακή.
Επίσης αυτό είναι εντελώς παράλογο: ''Τα τελευταια χρονια με την οικονομικη δυσκολια που μαστιζει τον τοπο μας ειναι δεδομενο οτι η καταδυση γινεται απλησιαστη για τον Ελληνα με κοστολογιο βουτιας 45-50 ευρω!!!
Ίσα ίσα που θα έπρεπε να πέσουν οι τιμές και όχι να ανέβουν.

Έναν προβληματισμό εξέθεσα, δεν ελπίζω να λύσουμε τα οικονομικά μας προβλήματα εδώ, ούτε να λύσουμε το πρόβλημα του Ελληνικού τουρισμού, ούτε να συμφωνήσουμε αναγκαστικά. Ειδικά σε on line συζητήσεις είναι πολύ πολύ εύκολο να παρεξηγηθείς παρά να σε καταλάβει ο άλλος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-09-08, 10:25
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προτεινω το εξης:
Ειναι σεζον. Και φυσικα σε 3-4 μηνες περιμενεις να βγαλεις περισσοτερα αλλιως το κλεινεις!!!
.....
σε αυτο δεν συμφωνω...
ειδικα στα καταδυτικα της Αττικης εχουνε βουτιες το χειμωνα σχεδον καθε ΣΚ...
μπορει να μην μαζευουνε 50 ατομα το ΣΚ οπως το καλοκαιρι, αλλα 10-15 ατομα την εβδομαδα πηγαινουν !

οποτε.....
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-09-08, 10:34
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης αυτό είναι εντελώς παράλογο: ''Τα τελευταια χρονια με την οικονομικη δυσκολια που μαστιζει τον τοπο μας ειναι δεδομενο οτι η καταδυση γινεται απλησιαστη για τον Ελληνα με κοστολογιο βουτιας 45-50 ευρω!!!
Ίσα ίσα που θα έπρεπε να πέσουν οι τιμές και όχι να ανέβουν.
Συμφωνώ και θα πάω και ένα βήμα παραπέρα. Φθάνοντας σ' έναν καινούργιο τόπο, συνήθως ψευτο-δεσμεύω κάποιο ποσό για τις βουτιές μου. Αν κάνω μια πρώτη βουτιά πληρώνοντας 40 - 50 € και αυτή είναι μέτρια, πιθανόν αυτό να με αποθαρρύνει - να μην είμαι πολύ ζεστός για να κάνω αρκετές ακόμα. Είναι λογικό σαν πελάτης να θέλω αυτό που λέμε value for money.
Πληρώνοντας όμως 30€, εύκολα θα κάνω 3 - 4 βουτιές χωρίς να νοιώσω ότι δίνω "τζάμπα λεφτά". Στο τέλος, το μεν καταδυτικό θα έχει πάρει τα χρήματα που σκόπευα να ξοδέψω και εγώ θα έχω αποκομίσει μια καλύτερη συνολική καταδυτική εμπειρία από τον τόπο. Προφανώς, δε, θα το πω και σ' άλλους ...
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-09-08, 10:42
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προτεινω το εξης:
Λοιποοοον, εγω παλι λεω το εξης: εκεινος που θελει πραγματικα να βουτηξει και το εχει αναγκη θα βρει τον τροπο. Θα κανει πακετο και θα του βγει φθηνα - θα γινει φιλος καπου και θα του βγαινει φθηνα - θα φερει φιλους του και θα εχει αλλη μεταχειριση και αλλα πολλα.
Εκεινος που δεν θελει να ζυμωσει 10 μερες κοσκινιζει λεγανε οι παλιοι!!!
Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.......
και γιατι να πρεπει να κανω πακετο και να αναγκαστω να δωσω μπαμ και κατω €250 με €300 σε καποιο καταδυτικο και να πρεπει μετα να βουταω ολη την ωρα μαζι του για να "βγαλω" τα λεφτα μου...

με ακριβως αυτην την λογικη και αυτο τον τροπο εμενα με εχουν χασει απο πελατη σχεδον ολα τα καταδυτικα κεντρα στην Αττικη...

με βλεπαν χρονια, μα ηξεραν, και ολοι μου ζητουσαν €30 με €35 την βουτια ή με €250-€300 για ενα πακετο 10 βουτιων...
αφου ρε φιλε με ξερεις !
διπλα σου μενω....
γειτονας σου ειμαι ....
να με χασεις απο πελατη δεν προκειται ( που τελικα με εχασες, και εσυ και οι αλλοι !) τι σε κανει να θελεις να με δεσμευσεις ετσι !

γιατι να μην σου δωσω εσενα τα €25 για την βουτια μου και τα αλλα €225 που απαιτεις να σου δωσω να μην τα δωσω να παρω εναν καινουργιο ρυθμιστη ... και να ερχομαι μετα να βουταω μαζι σου και να χαιρομαι...
απλα πραγματα .....
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-09-08, 10:43
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ και θα πάω και ένα βήμα παραπέρα. Φθάνοντας σ' έναν καινούργιο τόπο, συνήθως ψευτο-δεσμεύω κάποιο ποσό για τις βουτιές μου. Αν κάνω μια πρώτη βουτιά πληρώνοντας 40 - 50 € και αυτή είναι μέτρια, πιθανόν αυτό να με αποθαρρύνει - να μην είμαι πολύ ζεστός για να κάνω αρκετές ακόμα. Είναι λογικό σαν πελάτης να θέλω αυτό που λέμε value for money.
Πληρώνοντας όμως 30€, εύκολα θα κάνω 3 - 4 βουτιές χωρίς να νοιώσω ότι δίνω "τζάμπα λεφτά". Στο τέλος, το μεν καταδυτικό θα έχει πάρει τα χρήματα που σκόπευα να ξοδέψω και εγώ θα έχω αποκομίσει μια καλύτερη συνολική καταδυτική εμπειρία από τον τόπο. Προφανώς, δε, θα το πω και σ' άλλους ...
:thum bup:
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-09-08, 10:53
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι λογικό σαν πελάτης να θέλω αυτό που λέμε value for money.
Απόλυτα σωστός. Τι ο καθένας ορίζει ως value βέβαια είναι σχετικό. Εγώ προτιμώ να πληρώσω να έχω από πάνω μου μία βάρκα με τηλέφωνο, VHF, οξυγόνο και έναν άνθρωπο εκπαιδευμένο στις πρώτες βοήθειες και ικανό να διαχειριστεί μία έκτακτη ανάγκη. Προτιμώ να πληρώσω και να μην κουβαλάω σαν το χαμάλη μες τα κατσάβραχα... Το πόσο βέβαια είναι καθαρά υποκειμενικό.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-09-08, 11:11
kmarmarinos kmarmarinos is offline
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Καλό θα ήταν, για όσους παραθέτουν μαθήματα επαγγελματισμού, με απλά λογιστικά παραδείγματα και δεν είναι οι ίδιοι ελεύθεροι επαγγελματίες και δεν διαθέτουν έστω μια ατομική επιχείρηση, να παραθέτουν την γνώμη τους απλά σαν πελάτες. Έτσι η άποψή τους γίνεται απόλυτα σεβαστή και υπολογίσιμη.
Ένας μισθωτός όμως, δεν μπορεί να διανοηθεί τα έξοδα που μπορεί να έχει μια επιχείρηση, ούτε κατά διάνοια. Δικαίωμά του να παραπονιέται, να απορίπτει ή οτιδήποτε άλλο.
Εάν νομίζεται ότι η βιωσιμότητητα και η κερδοφορία είναι τόσο απλά πράγματα, γελιέστε...
Αααα και εγώ σαν μισθωτός ξεκίνησα και τώρα έχω δικιά μου δουλειά, ξεπληρώνοντας μια ζωή δάνεια.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν "κακοί επαγγελματίες". Η αγορά και η διάρκεια στον χρόνο, είναι αλάνθαστοι κριτές.
Φιλικά
__________________
Κώστας Μαρμαρινός
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.