Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-11, 00:34
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Beware SUUNTO

Υπήρξα και εγώ μέχρι φέτος το καλοκαίρι ένας ανυποψίαστος και ευχαριστημένος ιδιοκτήτης ενός Suunto Vyper. Για την ακρίβεια το κομπιουτεράκι ήταν δώρο στη γυναίκα μου αλλά δεν πρόλαβε να το χαρεί αφού έμεινε έγγυος το 2005. Τα τελευταία χρόνια το χαιρόμουν εγώ μέχρι που τρελλάθηκε στη διάρκεια μιας βουτιάς το καλοκαίρι. Σημειωτέον το κομπιούτερ δεν είχε κάν ανοιχτεί για αλλαγή μπαταρίας.
Το κομπιούτερ είχε αγοραστεί από επίσημο dealer (Ionian divers -Πάτρα προς 430 Ευρώ ενώ στο Internet πωλούνταν τότε πάνω από 100 Ευρώ φθηνότερα) και το συγκεκριμένο κατάστημα το έστειλε για επισκευή (Αποσπόρη) όπου μου ζητήθηκε ένα ποσό πάνω από 200 Ευρώ (και όπως μου είπε ο Κος Γιάννης στο service θα είχα πλέον 5 χρόνια εγγύηση )
Επικοινώνησα και με τη Suunto στη Φιλανδία και μου απάντησαν ότι το κομπιούτερ ήταν "παλιό" και η ζημιά που έπαθε ο αισθητήρας βάθους ήταν φυσιολογική και η αλλαγή του αισθητήρα χρεώνεται τόσο.
Στην αλληλογραφία έγραψαν και αυτό
" If a product is no longer repairable and no longer within the warranty period then the service center may offer a reduction on a replacement diving computer but this is on a case by case basis and entirely at the discression of the service center which has examined your product." αλλά το αυτί του Αποσπόρη δεν ιδρώνει ούτε σέβεται το extra κατοστάρικο που παίρνει νταβατζιλίκι για να το παίζει επίσημος dealer.

Στην ερώτησή μου στη Suunto ποιός ο λόγος να ψωνίζω από το επίσημο δίκτυο dealers και όχι από κάποιο e-shop μου έγραψαν το εξής απίστευτο

The warranty on Suunto products is only valid if they are purchased from an authorised retailer. If a service center would like to make an exception to this rule then that is entirely at the discression of the service center.

Δηλαδή αν ήμουν μ... άρα με β... άρες κάτι θα γινόταν....πάλι ο Αποσπόρις θα κρίνει ...


Διάβασα πρόσφατα για τα Gekko

http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=5407

αλλά μου δόθηκε η αφορμή να ψάξω περισσότερο και να μάθω σχετικά με το "Beware Suunto" (729.000 αποτελέσματα στο google). Aπό όσα διάβασα επέλεξα σαν ρεζουμέ αυτό
http://www.scubaboard.com/forums/arc.../t-292842.html
"CMANJuly 9th, 2009, 10:34 AM

They had a bad batch of depth sensors (I know of two personally) and they refuse to acknowlage it (liability I would guess). If you do a search for "beware Suunto" you will have plenty to read."


στα μέιλ της Suunto γράφουν ότι απαγορεύεται να κοινοποιείται η προσωπική αλληλογραφία και το σεβάστηκα αν και αν τα διαβάζατε θα φρικάρατε περισσότερο. Δεν θα μας τρελλάνουν όμως και θεώρησα απαραίτητο να σας μεταφέρω αυτά τα αποσπάσματα. Και πάλι αν δεν τους αρέσει να πάρουν φόρα...Μάλλον δεν έχουν καταλάβει ότι πωλούν μηχανήματα άμεσα συνδεδεμένα με την ασφάλειά μας και ως προς αυτό κανένας σεβασμός

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ : 02-12-11 στις 00:50.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-17, 16:57
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Απάντηση: Beware SUUNTO

Να μοιραστώ και γω την ιστορία μου που θυμίζει σε κάποια σημεία τη δική σου!

Τον Μάρτιο του 2011 αγόρασα σε προσφορά από το καταδυτικό κέντρο της περιοχής μου καινούριο ένα Suunto Vyper 2. H κανονική τιμή του ήταν 500+ και εμένα μου στοίχισε 385 ευρώ μετρητοίς. Ο τότε αντιπρόσωπος ήταν ο Αποσπόρης...

Πριν από 2 εβδομάδας περίπου το ρολόι τρελάθηκε και κατά τη διάρκεια της βουτιάς μηδένισε το βάθος, μετά έγραφε 181m, 80m, Εrr και διάφορα άλλα κωμικοτραγικά που δεν είχαν ουδεμία σχέση με το προφίλ της βουτιάς... Στάλθηκε στην Αθήνα (Chronotechnica, Σύνταγμα) από όπου πληροφορήθηκα ότι χάλασε ο αισθητήρας βάθους για τον οποίο δεν υπάρχει το ίδιο ανταλλακτικό και αλλάζεται με τον αντίστοιχο από Hel02 με κόστος "μόνο" 310 ευρώ. Φυσικά δεν το δέχτηκα και ζήτησα να μου επιστραφεί ως έχει. Μάλιστα μου είπαν ότι πρόκειται για ¨φυσιολογική φθορά¨ενώ το ρολόι έχει λιγότερες από 50 βουτιές και το πρόσεχα σαν τα μάτια μου. Αναρωτιέμαι λοιπόν πώς ένα προϊόν με τέτοιο κόστος αστοχεί σε τέτοιο βαθμό τη στιγμή που ρολόγια άλλων εταιρειών με το μισό κόστος λειτουργούν ακόμα μετά από 10+ χρόνια με μόνο αλλαγή μπαταρίας, o-ring, γράσο σιλικόνης!

Έστειλα email στην Suunto και περιμένω από περιέργεια τι θα μου γράψουν στην απάντησή τους...

Καλό καλοκαίρι σε όλους & ασφαλείς βουτιές!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-17, 20:04
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Beware SUUNTO

next παιδες! Next!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-17, 08:24
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Beware SUUNTO

Aπό το 2011 που ξεκίνησα το θρέντ έχουν δει τόσα πολλά τα ματάκια μου και έχουν ακούσει τόσα τα αυτάκια μου για τα Suunto .....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-08-17, 13:39
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Απάντηση: Beware SUUNTO

Καλό μήνα σε όλους!

Έλαβα απάντηση από τους Φινλανδούς και μου λένε να τους στείλω το ρολόι ώστε να το κοιτάξουν οι εκεί τεχνικοί τους για να έχω μια 2η γνώμη; Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; Εννοώ, υπάρχει καμιά περίπτωση να κερδίσω κάτι ή θα μπω σε μια διαδικασία αναμονής με επιπλέον έξοδα τελικά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-17, 14:12
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Beware SUUNTO

τωρα με τι ρολοϊ βουτας?
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-17, 13:23
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Beware SUUNTO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα με τι ρολοϊ βουτας?
Aν εννοείς εμένα με ένα Oceanic αλλά και με οτιδήποτε εκτός SUUNTO...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-08-17, 10:28
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Απάντηση: Beware SUUNTO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα με τι ρολοϊ βουτας?
Με ένα Suunto Zoop που είχα για εφεδρικό αλλά πλέον έγινε το βασικό...

Αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς καινούριου!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-08-17, 10:50
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: Beware SUUNTO

οκ αφου εχεις αν δεν ειχες θα σου εδεινα ενα να κανεις την δουλια σου μεχρι ...

Υγ ενα SUUNTO COBRA με ταχυσηνδεσμο για μετρηση μπουκαλας γνωριζουμε αν μπορη να βουτιχτη χωρις αυτων. χωρις το σωληνα του δηλαδη.
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-08-17, 12:39
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Beware SUUNTO

Όπως καταλαβαίνετε....Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος αφού κάποιοι θα διαβάσουν ι το post....Οι νοώντες ....νοείτο..... Οι μη νοώντες ας κρατάνε μια πισινή....για καλό και για κακό....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:54.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.