Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-08, 15:54
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
2 χρόνια

4 Φεβρουαρίου 2006 - 4 Φεβρουαρίου 2008... 2 χρόνια από την ισχύ του νόμου περί καταδύσεων...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-08, 17:16
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: 2 χρόνια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
4 Φεβρουαρίου 2006 - 4 Φεβρουαρίου 2008... 2 χρόνια από την ισχύ του νόμου περί καταδύσεων...
Μετά από τα δυο πρώτα χρόνια απελευθερωμένων θαλασσών και μετά από τόσες αναγνώρισης οργανισμών, είδατε καμία διαφορά;
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-08, 18:11
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: 2 χρόνια

  • Βουτάω όπου θέλω
  • Δεν χρειάζεται να περνάω από το λιμαναρχείο πριν από την βουτιά
  • Η κατάδυση δεν είναι εξ'ορισμού μια παράνομη και ύποπτη δραστηριότητα.
  • Μπορώ να βουτήξω νύχτα με τις ευλογίες του λιμεναρχίου (αν και έχουμε ψωμί μέχρι να μιλήσουμε για πλήρη απελευθέρωση της νυχτερινής)
  • Δεν μας γράφουνε για την οποιαδήποτε απιθανοασχετοσαχλοκούδουν η διάταξη του κανονισμού λιμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-08, 21:44
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: 2 χρόνια

Εγω παιδια δεν ειδα καμια διαφορα.
Γιατι ομως?
Απλουστατα γιατι ΠΑΝΤΑ μεχρι σημερα βουταγα ελευθερα χωρις να ρωταω κανεναν!
Δεν πηγα ποτε σε λιμεναρχειο!
Δεν πηρα ποτε κανενος την αδεια!
Εκανα κανονικα τις νυχτερινες μου! (και τις πρωινες μου-μεσημεριανες μου-απογευματινες μου)
Και γενικως ολα αυτα τα χρονια (αν και δουλευα σαν ξεναγος) τους ειχα γραμμενους κανονικα!
Ημουν βεβαια και λιγο ''στην τσιτα'' καθε φορα για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, αλλα γενικως αφασια!!!
Ετσι που λες Νεοκλη - σαφως τωρα τα πραγματα ειναι πιο ομορφα αλλα δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα - αλλαξαν οι καιροι και θα αλλαξουν και αλλο!!!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-08, 23:10
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: 2 χρόνια

Ήσουν και λίγο τυχερός ….. αλλά και επιλεκτικός στο που θα καταδυθείς!!!!!!!?

Προσωπικά δεν άφησα φίλο να πάει για κατάδυση το καλοκαίρι χωρίς αναγνωρισμένη ταυτότητα … αφού με το που θα κατεβάζαμε τις μπουκάλες θα ερχόντουσαν για έλεγχο, έτσι για να δουν πως γίνεται … και ας είχα και ξάδερφο!!!!!

Όλα ένα λαχείο είναι…….
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-08, 09:26
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: 2 χρόνια

Η αληθεια ειναι οτι καλο ειναι να εχετε μαζι σας τα πιστοποιητικα εκπαιδευσης . Οχι τιποτα αλλο , αλλα αποφευγετε ασκοπες συζητησεις σε τονους προοδευτικα υψηλοτερους . Επισης , καλο ειναι να εχετε μαζι σας φωτοτυπημενα και στεγανοποιημενα , τον νεο νομο , τα ΦΕΚ κλπ (μπορειτε να τα βρειτε και στην σελιδα της ΕΑΘ (Ενωση Αυτοδυτων Θεσσαλονικης) , ετσι ωστε , ακομα και αγνοια νομων να επικαλεστει ο Οργανος (πραγμα και απαραδεκτο και εντελως παρανομο απο μερους του , αλλα δεν κατεβηκαμε ακομα τελειως απο τις μπανανιες μας) , θα τον αποστομωσετε με τον καλυτερο και νομιμοτερο τροπο του κοσμου . Με τον ιδιο τον νομο . Τωρα θα μου πειτε , για να κανω μια βουτια , πρεπει να κουβαλησω ολους τους νομους , το Συνταγμα , δυο σημαιες , και να καρφιτσωσω και εναν βουλευτη στο επανω μερος της σελιδας ? . Δυστυχως , ή ευτυχως , βρισκομαστε σε μεταβατικο σταδιο απομπανανοποιησης και αποστρατικοποιησης , οποτε θα κανουμε υπομονη . Το πολυ θετικο ειναι , οτι απο την ημερα που αλλαξε ο νομος , η συμπεριφορα των οργανων του Λιμενικου , εχει αλλαξει ραγδαια , απο απαξιωτικη , χοντροστρατιωτικη , αγραμματομαγκικη , σε ευγενικη και καπως πιο δεκτικη στην υπαρξη μας . Δεν χρειαζεται να ψαχνουμε για πολλες λεπτομερειες σε αυτο . Η συμπεριφορα ειναι πολυ καλυτερη . Οσο για το αν πρεπει να ειδοποιουμε , δεν ξερω , διοτι ακουσα ολες τις εκδοχες . Παντως εγω θα ειδοποιουσα (ουτως ή αλλως δεν ψαρευω με μπουκαλες για να κρυβομαι) , μονο και μονο για την δικη μου ασφαλεια . Αν τους ειδοποιησω και παθω κατι και δεν ειδοποιησω μετα για το ολα καλα , ιιιισως καποιος να ενδιαφερθει και να με ψαξουν και ισως να με σωσουν .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-08, 14:09
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: 2 χρόνια

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για το αν πρεπει να ειδοποιουμε , δεν ξερω , διοτι ακουσα ολες τις εκδοχες . Παντως εγω θα ειδοποιουσα (ουτως ή αλλως δεν ψαρευω με μπουκαλες για να κρυβομαι) , μονο και μονο για την δικη μου ασφαλεια . Αν τους ειδοποιησω και παθω κατι και δεν ειδοποιησω μετα για το ολα καλα , ιιιισως καποιος να ενδιαφερθει και να με ψαξουν και ισως να με σωσουν .
Αμφιβάλλω αν θα ενδιαφερθεί κανείς να μας σώσει, αλλά για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις: Σε όλες τις περιοχές που ΔΕΝ απαγορεύεται η κατάδυση και όταν μιλάμε για ΗΜΕΡΗΣΙΑ κατάδυση (μέχρι μία ώρα πριν την ανατολή και μία ώρα μετά τη δύση) ΔΕΝ χρειάζεται να ειδοποιήσουμε κανένα.
Αυτό έχει επιβεβαιωθεί επίσημα με το Λιμενικό (νομίζω κάπου έχει πάρει το μάτι μου και επίσημο έγγραφο σχετικά με αυτό, αν το βρώ θα σας το παραθέσω).
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-08, 15:05
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: 2 χρόνια

Πιστεύω ότι δεν έχουν σκοπό να παραβούν το νόμο ρωτώντας τους επίδοξους δύτες να ενημερώσουν για τον τόπο και την ώρα που θα γίνει παρά…..
να αποφύγουν την υποχρέωση που έχουν να ελέγξουν την κάθε καταγγελία …….αρχαιοκαπηλίας.......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-08, 21:33
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: 2 χρόνια

Φιλε Δημητρη
Ακομα για αρχαιοκαπηλους μιλαμε σε αυτη την χωρα?
Δεν υπαρχουν πια!
Οτι υπηρχε στα νερα μας (και ηταν προσβασιμο σε βαθος) εχει σηκωθει
τις δεκαετιες 60-70-80 τοτε που οι υπευθυνοι κοιμοντουσαν τον υπνο τον βαθυ!!! Το λιμενικο τι ιστορια εχει? Ξερει κανεις? Μολις 20+ χρονια.
Αυτη η υστερια των αρχαιων σαν προφαση πρεπει να σταματησει.
Ηθελα να επισημανω οτι στα τοσα χρονια σαν υποβρυχιος ξεναγος αλλα κυριως
στα τελευταια 3 καλοκαιρια σε σεζον απο 1η Μαιου μεχρι 30 Σεπτεμβριου συνεχεια στη θαλλασα 2-3 φορες την ημερα (καθε μερα) με το φουσκωτο εξω
δεν ηρθε ποτε το λιμενικο με σκαφος να ελεγξει!!!
Αντιθετως ηρθε στο καταδυτικο πολλες φορες (απο ξηρα με μηχανακι ή αυτοκινητο) για να πιουν μια παγωμενη μπυρα και να κανουν χαβαλε και αλλα ωραια και συζητηση φιλοσοφικη κλπ....
Θελω να πω οτι ας αφησουν τον κοσμο ελευθερο να βουταει γιατι ουτε ειχαν ουτε εχουν το δικαιωμα να απαγορευουν καποιον να καταδυεται.
Ακομα και αυτη η απαγορευση της βραδυνης ειναι παρανομη συνταγματικα,οπως παρανομοι ηταν αυτοι τοσα χρονια (με τον παλιο νομο ακομα) περι απαγορευσεων και καταπατησης της αποφασης του συμβουλιου της επικρατειας που λεει ρητα οτι δεν μπορεις να απαγορευσεις οποιονδηποτε να παει στη θαλλασα γιατι απλουστατα δεν ανηκει σε κανεναν, αντιθετως ανηκει ισοποσα και ισοτιμα σε ολους τους Ελληνες πολιτες!!!

Με αυτο το σκεπτικο λοιπον βουταγα και συνεχιζω να βουταω ακομα.
Χωρις να δωσω λογαριασμο σε κανενα.
Ομολογω με καποιο ειδος φοβιας που μου δημιουργησανε αυτοι οι αχρειοι ολα αυτα τα χρονια (οσαν κοινος εγκληματιας και παρανομος)
αλλα τωρα ξεσπαθωνω και πηγαινω και χωρις καρτα!
Συνηθως την εχω μαζι μου και συμβουλευω τους μαθητες μου ολους να κανουν το ιδιο (οπως και ολα τα απαραιτητα εγγραφα για να τα τριψω στη μουρη κανενος που θα μου το παιξει διαβασμενος) και να γνωριζουν τον νομο, ακομα και να τον εχουν φωτοτυπια.
Το καλοκαιρι που μας περασε μετα την εξοδο απο βουτια ερχεται το οργανο και ρωταει: ειστε πιστοποιημενοι? Ναι απανταμε. Να δω τις καρτες σας!!!
Και ποιος σου ειπε οτι τις εχουμε στο τζακετ???
Που τις εχετε? Στο αυτοκινητο. Ενταξει. Γεια σας.
Πηγαμε να τις φερουμε να τις δειξουμε αλλα ειχε φυγει - πηγε για μια παγωμενη μπυρα!!!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.