Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-09, 13:24
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

Όπως είχαμε ξεκινήσει εδώ έχει πέσει η ιδέα να σημάνουμε την είσοδο του σιφωνιού στο πηγάδι προκειμένου να αποτρέψουμε την είσοδο μη εκπαιδευμένων δυτών

Από τα 2 post που γράψαμε πιστεύω ότι πρέπει κάποιος άγιος άνθρωπος να κάνει μερικά πράγματα

Να βγάλει τα σκουπίδια από το κάγκελο
Να δει αν υπάρχει ταμπέλα και αν αυτή είναι αρκετά εμφανής (να μην πρέπει κάποιος να ψάξει για να την βρει). Αν δεν είναι να δούμε τι μπορούμε να κανουμε για να βάλουμε μια καινούργια σε σημείο και με τρόπο που να κάνει ΜΠΑΜ και να κρατήσει χωρίς ιδιαίτερη συντήρηση (την πρασινάδα θα την βγάζουμε εμείς)

Τέλος το κάγκελο δεν είναι σε καλή κατάσταση και είναι θέμα χρόνου να υποχωρήσει. Για αυτό προσοχή μην πέφτετε επάνω του (τουλάχιστον όχι επίτηδες) γιατί 1-2-10 θα ξεκολήσει.

Για την ταμπέλα στη στεριά σκέφτομαι κι εγώ ότι ίσως να έχει το ανάποδο αποτέλεσμα. Βέβαια κακά τα ψέματα το πηγάδι είναι ένα από τα αξιοθέατα της Αττικής και δεν είναι κακό να το αναδείξουμε, αρκεί να έχουμε φροντίσει να επισημάνουμε του κινδύνους και αν μπορούμε να δώσουμε μέσα για να γίνει εκεί η κατάδυση πιο απλή και ασφαλής
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-09, 13:49
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων

Να βγάλει τα σκουπίδια από το κάγκελο
Tα σκουπίδια, δυστυχώς ανανεώνονται..
(Στην τελευταία μου κατάδυση θαύμασα εκτός των γνωστών σακκουλων και ενα πληκτρολόγιο μεταξύ των υπολοίπων αντικειμένων)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Να δει αν υπάρχει ταμπέλα και αν αυτή είναι αρκετά εμφανής (να μην πρέπει κάποιος να ψάξει για να την βρει). Αν δεν είναι να δούμε τι μπορούμε να κανουμε για να βάλουμε μια καινούργια σε σημείο και με τρόπο που να κάνει ΜΠΑΜ και να κρατήσει χωρίς ιδιαίτερη συντήρηση (την πρασινάδα θα την βγάζουμε εμείς)
Η ταμπέλα έχει ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ και πήρε τον δρόμο προς την επιφάνεια εδώ και πολύ καιρό.
Επιπλέον, στην συνείδηση των περισσοτέρων απο εμάς, το θέμα "ταμπέλα στο πηγάδι" έχει συσχετιστεί και με συγκεκριμένο άνθρωπο, (Μιλάω για τον Χ. Μπαρούχα), οπότε το ιδανικό κατα την γνώμη μου, θα ήταν να είναι στο ίδιο μήκος κύματος.. άποψη μου.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος το κάγκελο δεν είναι σε καλή κατάσταση και είναι θέμα χρόνου να υποχωρήσει. Για αυτό προσοχή μην πέφτετε επάνω του (τουλάχιστον όχι επίτηδες) γιατί 1-2-10 θα ξεκολήσει.
Και αν ξεκολλήσει, θα σημαίνει πως θα υπάρχει και άνθρωπος μαζί του..

Το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει, με το θέμα πηγάδι θα ήταν να αντικατασταθουν ή ενισχυθούν τα υπάρχοντα κάγκελα, αλλά αυτό φαντάζομαι μπορεί να γίνει μόνο απο εξειδικευμένο συνεργείο υποβρύχιων εργασιών, και επιπλέον πιθανόν να απαιτεί ειδικές άδειες και δύσκολες γραφειοκρατικές διαδικασίες, (όταν ακολουθείται φυσικά το πρωτοκολλο..)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-09, 13:51
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

Και αυτην την φορα να μπουν ανοξειδωτα καγκελα
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-09, 13:56
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα σκουπίδια, δυστυχώς ανανεώνονται..
Συμφωνώ. Έχω προσωπική εμπειρεία από το μάζεμα σακουλών το 2007 και μετά από λίγο χρονικό διάστημα ...
τα ίδια Παντελή μου...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ταμπέλα έχει ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ και πήρε τον δρόμο προς την επιφάνεια εδώ και πολύ καιρό.
Ναι, πρίν το 2007. Το γιατί αφαιρέθηκε, ποτέ δεν το κατάλαβα...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν ξεκολλήσει, θα σημαίνει πως θα υπάρχει και άνθρωπος μαζί του..
Χμ... Από προσωπική εμπειρεία να βρεθεί κάποιος πίσω από τα κάγκελα, λέω ότι είναι θέμα ψυχραιμίας αν αντιδράσει κάποιος έγκαιρα... Αλλά η λέξη ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δεν μου "κάθεται" καλά. Όποιος ή όποια βουτά εκεί, ξέρει και τους κινδύνους του σημείου. Αλίμονο αν βάζαμε και κάγκελα στην κορυφή του Ολύμπου, μη γλιστρήσει και πέσει κανένας !

Παράθεση:
Το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει, με το θέμα πηγάδι θα ήταν να αντικατασταθουν ή ενισχυθούν τα υπάρχοντα κάγκελα, αλλά αυτό φαντάζομαι μπορεί να γίνει μόνο απο εξειδικευμένο συνεργείο υποβρύχιων εργασιών, και επιπλέον πιθανόν να απαιτεί ειδικές άδειες και δύσκολες γραφειοκρατικές διαδικασίες, (όταν ακολουθείται φυσικά το πρωτοκολλο..)
Συμφωνώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-09, 14:49
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ... Από προσωπική εμπειρεία να βρεθεί κάποιος πίσω από τα κάγκελα, λέω ότι είναι θέμα ψυχραιμίας αν αντιδράσει κάποιος έγκαιρα... Αλλά η λέξη ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δεν μου "κάθεται" καλά. Όποιος ή όποια βουτά εκεί, ξέρει και τους κινδύνους του σημείου. Αλίμονο αν βάζαμε και κάγκελα στην κορυφή του Ολύμπου, μη γλιστρήσει και πέσει κανένας !
Ασφαλώς, άλλωστε μπορεί κάποιος να έχει την εκπαίδευση και τον εξοπλισμό να το εξερευνήσει. Απλά έχω τύχει να βρω δύτες που δεν ξέραν ότι το σιφώνι δεν σε βγάζει σε κανένα υπέροχο υποθαλλάσιο σπήλαιο, δεν ήξεραν ότι έχει εξερευνηθεί μέχρι ένα αρκετά μεγάλο βάθος και πως δεν μπορούν με κανένα τρόπο να περάσουν σε κάτι που δεν έχει βρει κανείς.

Έτσι η στεριανή ταμπέλα έχει νόημα. Η ιστορία του πηγαδιού από την πρώτη κατάδυση που επιχειρήθηκε μέχρι τις τελευταίες προσπάθειες, τα δυστυχήματα, μέχρι πιο μέρος είναι μια πολύ ασφαλή βουτιά, το παραπήγαδο, η προστασία του χώρου κτλ. Η στεριανη ταμπέλα βέβαια έχει μεγαλύτερη γραφειοκρατία και περισσότερα έξοδα.

Η θαλασσινή ταμπέλα μπορεί να γίνει όπως και αυτη στο post του Φάνη. Έχω ενα μαγαζί κοντά μου που φτιάχνει τέτοια πράγματα. Θα τον ρωτήσω πόσο κοστίζει να φτιάξεις κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-09, 16:42
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτην την φορα να μπουν ανοξειδωτα καγκελα
Μεγαλο κοστος....

Η γνώμη μου είναι οτι δεν πρέπει να κλειστούν εντελώς τα κάγκελα Πρέπει να υπάρχει ενας χωρος στον οποιο να επιτρέπεται η διείσδυση κάποιων σπηλαιοδυτων. Σκοπος ειναι να ενημενουμε τους υπολοιπους για τους κινδυνους που υπάρχουν σε περίπτωση που περάσουν το κάγκελο. Μια προειδοποίηση!!!

Η πινακίδα που υπήρχε κατω έγραφε...
Πέρα απο το σημείο αυτό δεν υπάρχει τίποτα να δεις που να αξίζει περισσότερο από τη ζωή σου. Χρήστος Μπαρούχας"
Η πινακίδα ειχε μπει λιγο καιρο μετα τον μεγάλο του ταξιδι και ηταν κατι που δεν πρόλαβε να τελειωσει.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-09, 19:31
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

Το θέμα για την επικινδυνότητα του πηγαδιού, αν πρέπει να επισκευαστούν τα κάγκελα κι αν πρέπει να μπει καινούργια πινακίδα στα -30m ή να κατασκευαστεί πινακίδα ξηράς έχει συζητηθεί άπειρες φορές αλλά έχει μείνει πάντα στα πλαίσια μιας φιλολογικής συζήτησης χωρίς καμμία δράση.


Προσωπικά είμαι ενάντια στο να αρχίσουμε να βάζουμε κάγκελα στους εαυτούς μας. Είμαστε μεγάλα παιδιά. Όποιοι έχουν την απαιτούμενη εκπαίδευση και εμπειρία σπηλαιοκατάδυσης (και υπάρχουν αρκετοί) θα πρέπει να είναι ελεύθεροι να επισκεφτούν το σπήλαιο και πέραν των -30 που το σιφώνι γυρίζει οριζόντια.

Αυτό που είναι σημαντικό είναι η προειδοποίηση, εγώ όταν με πρωτοπήγε φίλος αυτοδύτης στο πηγάδι, δεν γνώριζα καν:

α) Ότι το πηγάδι συνεχίζεται οριζόντια μετά τα -30
β) Ότι υπάρχει ελαφρύ ρεύμα προς τα μέσα το οποίο μάλιστα στην πρώτη στένωση γίνεται τόσο έντονο ώστε απαιτεί σχοινιά για να ξαναβγείς (σημειωτέον ότι δεν έχω πάει σ' αυτό το σημείο, ούτε κι έχω καμμιά διάθεση να πάω).
γ) ΟΤΙ Η ΣΠΗΛΑΙΟΚΑΤΑΔΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΑΝΑΨΥΧΗΣ


Μπορεί όλοι εμείς να έχουμε διαβάσει τα σχετικά με το πηγάδι κάμποσες φορές και να ξέρουμε ότι έχει πεθάνει κόσμος εκεί, αλλά κάθε χρόνο εκπαιδεύονται δεκάδες αυτοδύτες και το πηγάδι αποτελεί γι αυτούς έναν κοντινό και δελεαστικό προορισμό.

Προτείνω λοιπόν να ξεκινήσουμε από τα εύκολα:


α) Να κατασκευάσουμε μια ταμπελα ακριβώς ίδια μ΄αυτήν που χάθηκε και να την τοποθετήσουμε ξανά στα -30:
"Πέρα απο το σημείο αυτό δεν υπάρχει τίποτα να δεις που να αξίζει περισσότερο από τη ζωή - Χρήστος Μπαρούχας"
Δεν είχα την τύχη να γνωρίσω προσωπικά τον Χ.Μπαρούχα αλλά από αυτά που διαβάζω και ακούω, θεωρώ ότι είναι από τα ελάχιστα που θα μπορούσαμε να κάνουμε στη μνήμη του.



β) Να κατασκευάσουμε δεύτερη ταμπέλα ή να συνδυάσουμε την (α) με την κλασική αγγλική ταμπέλα "STOP / Prevent Your Death / Go no farther" γιατί ας μη ξεχνάμε ότι τουλάχιστον παλιότερα έχουν πεθάνει και τουρίστες στο συγκεκριμένο σπήλαιο και καλό είναι να υπάρχει η κλασική προειδοποίηση στα αγγλικά.



Τα παραπάνω νομίζω ότι θα μπορούσαμε να τα οργανώσουμε σχετικά εύκολα και μπορούν σίγουρα να αποτρέψουν κάποιον από μια εύκολη απόφαση διείσδυσης που θα του στοιχίσει τη ζωή.
Ξέρει κανείς αν χρειάζεται ειδική άδεια γι' αυτή την "επέμβαση"?
Ελπιζω πως οχι...


Από την άλλη, μια πινακίδα ξηράς είναι πιο πολύπλοκη ιστορία, έχει μεγαλύτερο κόστος και σίγουρα περιλαμβάνει πιο γραφειοκρατικές διαδικασίες και συνεννοήσεις, οπότε θα πρότεινα να το αφήσουμε σαν δεύτερη σκέψη.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 11-02-09 στις 22:36.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-09, 10:43
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

κατι αιρετικο....

αν και δεν ειμαι μελος του Τηθυς και ισως δεν μου πεφτει λογος, δεν βλεπω το λογο γιατι πρεπει να κανετε κατι με το οποιο δεν ειχατε καμμια σχεση εξαρχης...

αν θελουν αυτοι που εβαλαν την ταμπελα να την ξαναβαλουν ας το κανουν (μεταξυ αυτων και ο αδερφος του χρηστου και καλος φιλος, παντελης, αν δεν απατομαι)

προσωπικα δεν μπορω να δω τι ειδους σχεση εχει η ταμπελα με τον χρηστο....

και απο την αρχη δεν ειχα καταλαβει τι σχεση ειχε ο χρηστος με τη φραση αυτη....

ετσι κι αλλιως ο χρηστος δεν χαθηκε στο βυθο....

και επειδη πραγματικα θα επρεπε να τιμησουμε αυτον το εξαιρετικο δυτη, ορειβατη, αλεξιπτωτιστη, και πανω απο ολα ανησυχο ανθρωπο , θα επρεπε να το καναμε με καθε ευκαιρια και οχι με μια ασχετη μαρμαροπλακα στην εισοδο μιας τρυπας....


ΥΓ χαιρομαι που το πηγαδι την ξερασε την ταμπελα.....
ΥΓ2 λυπαμαι πολυ που ο χρηστος δεν ειναι μαζι μας....ηταν πραγματικα απιστευτος δασκαλος κ πηγη εμπνευσης

ΥΓ3 οσο για την ταμπελα που προτεινετε (στο στυλ των cenote) συμφωνω να μπει οπως συμφωνω και με την υπαρξη των καγκελων...(τα οποια ομως δεν θα σφραγιζουν ολοκληρωτικα την εισοδο στο σιφωνι αλλα θα προφυλαξουν αυτoν που θα παρασυρθει απο ενα πιθανο ισχυρο ρευμα...)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 12-02-09 στις 11:13.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-09, 12:21
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ χαιρομαι που το πηγαδι την ξερασε την ταμπελα.....
ΥΓ2 λυπαμαι πολυ που ο χρηστος δεν ειναι μαζι μας....ηταν πραγματικα απιστευτος δασκαλος κ πηγη εμπνευσης

ΥΓ3 οσο για την ταμπελα που προτεινετε (στο στυλ των cenote) συμφωνω να μπει οπως συμφωνω και με την υπαρξη των καγκελων...(τα οποια ομως δεν θα σφραγιζουν ολοκληρωτικα την εισοδο στο σιφωνι αλλα θα προφυλαξουν αυτoν που θα παρασυρθει απο ενα πιθανο ισχυρο ρευμα...)
Παρομοίως Γιώργο και για τα τρια ΥΓ. αν και δεν γνωρίζω τι είναι τα cenote.

Πιστεύω ότι χρειάζεται μεγάλη ευδιάκριτη πινακίδα τοποθετημένη στο χώρο
που προετοιμάζονται οι δύτες πριν την κατάδυση με τα ακόλουθα τουλάχιστον στοιχεία

1. με την πλήρη χαρτογράφηση του
2. με τα ασφαλή σημεία
3. με τα σημεία που συνέβησαν ατυχήματα
4. με ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΙΝΔΥΝΟΣ για όσους δεν έχουν εκπαιδευτεί.
Όχι βέβαια με σκιάχτρα και δρεπάνια που ίσως κάποιους να
τους δελεάζουν κιόλας. Σαφώς όμως σε 2 γλώσσες.

Είναι εικαστική παρέμβαση και σαφώς η πρόταση
και η έγκριση έχει να κάνει με το Δήμο και τις Λιμενικές αρχές.
Θέλω να πιστεύω ότι εάν η πρόταση είναι ολοκληρωμένη,
σχεδιασμένη κι ακόμα καλύτερα πληρωμένη, κατασκευαστικά από δύτες,
θα δεχτούν την τοποθέτησή της.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-09, 14:01
Apollon Apollon is offline
 
Εγγραφή: 10-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 198
Απάντηση: Πηγάδι - Β' Λιμανάκι Βουλιαγμένης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
..... αν και δεν γνωρίζω τι είναι τα cenote.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cenote

Ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο που αναφέρεται στην παραπάνω παραπομπή και το είχα ακούσει και σε ένα ντοκυμαντέρ είναι το εξής:
Η διάταξη και η χρονολόγηση των Cenotes της χερσονήσου Yucatan του Μεξικού, οδήγησε τους επιστήμονες στην άποψη ότι δημιουργήθηκαν κατά την πρόσκρουση μετεωρίτη πριν από 65 εκατομ. χρόνια, του μετεωρίτη εκείνου που είχε σαν αποτέλεσμα την εξαφάνιση των δεινοσαύρων και πληθώρας άλλων οργανισμών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apollon : 12-02-09 στις 14:09.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.