Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 28-09-10, 17:04
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Έτσι είμαστε τελικά οι Έλληνες .... εύκολα κατηγορούμε τον γείτονα/πέφτουμε να τον φάμε αλλά εάν η ίδια πράξη γίνει από το σπίτι μας/γνωστό μας προσπαθούμε να τον δικαιολογήσουμε.

Δεν θέλω να σκεφτώ εάν σε αυτό το βίντεο ήταν κάποιος απλός, τιποτένιος, ερασιτέχνης δύτης.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-10, 18:52
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Το οτι ξερω προσωπικα τον πρωταγωνιστη αυτης της αηδιας ειναι περισσοτερο επωδυνο για μενα απο οτι για οποιονδηποτε εδω μεσα που δεν εχει καμια σχεση μαζι του...Δεν μπορω να πεισω τους παντες για αυτο και ισως δεν εχει νοημα να επιμεινω...

Στα αρχιδια μου αν ειναι διασημος δυτης ή οχι, για μενα ειναι απλα ενας ανθρωπος που εκτιμω για χιλιους λογους...

Πρεπει να ειμαι Ελληνας για να εχω διαφορετικη αντιμετωπιση σε αυτον που ξερω απο αυτον που δεν ξερω?
Στην τελικη τι ειμαι;
Δικαστης επι της εδρας και πρεπει να ειμαι αντικειμενικος?
Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε αυτο?
Αν ναι, θα ειναι μαλλον γιατι κανενας απο τον κυκλο σας δεν εχει σφαλλει ποτε και δεν χρειαστηκε να προβληματιστειτε ιδιαιτερα για αυτο (και θα πρεπει να ειστε ευτυχεις που εχετε επιλεξει τοσο προσεκτικα τον κυκλο σας!).

Επελεξα να ανακατευτω με τα πιτουρα (ενω καλλιστα θα μπορουσα να κανω τουμπεκι) μονο και μονο γιατι πιστευω οτι αυτη η αηδια μπορει να ειναι μια καλη αφορμη για περισσοτερες δρασεις από όλους για τη διαδοση των κοινων -νομιζω- ιδανικων για τη Θαλασσα....
Η αφορμη να βγει ο συλλογος (του οποιου δεν ειμαι μελος αλλα αγαπαω να στηριζω) προς τα σχολεια, τη κοινωνια και να δηλωσει γιατι αγαπαμε να βουταμε και να φωτογραφιζουμε αντι να κερναμε καυτο ατσαλι ψαρακια...

Περιμενω λοιπον απο τα μελη του Συλλογου να προτεινουν τις δρασεις στις οποιες θα ειμαι πρωτος εθελοντης...

Απο την αλλη παλι,

Πως θα μπορουσα να συμμετεχω σε αυτην κουβεντα?
Πως θα μπορουσα να γραψω για την αηδια που μου προκαλεσε αυτο το βιντεο και συναμμα να υποκριθω οτι δεν τον ξερω? Δεν θα ηταν παντελως ανηθικο αυτο?

Αν επιθυμειτε να με ονομασετε ΚΟΤΑ επειδη απο σεβασμο στον δασκαλο μου επιλεγω να μην τον σταυρωσω μπορειτε να το κανετε...
(εξαλλου το πως θα το χειριστω ιδιωτικα ολο αυτο δεν σας αφορα)

Αν επιθυμειτε να με βαλετε στην κατηγορια του συνεργου στην αηδια, μπορειτε να το κανετε, αλλα να το ξερετε οτι θα εισαστε πολυ αδικοι...

Οι καθημερινες δρασεις για τη διαμορφωση ενος συστηματος αξιων (συμφωνα με την προσωπικη ηθικη) στην καταδυτικη κοινοτητα ειναι πιο σημαντικες απο την αναφορα ενος ονοματος...
Οι καθημερινες δρασεις στην καταδυτικη κοινοτητα ειναι και μετρησιμες και χειροπιαστες και σιγουρα δεν ειναι μονο κλικ σε πληκτρολογια...

ΥΓ ναι ρε big blue ντρεπομαι για τον Νικο...πολυ...ειναι ντροπη αυτο?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-09-10, 23:33
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ ναι ρε big blue ντρεπομαι για τον Νικο...πολυ...ειναι ντροπη αυτο?
Ακριβώς το αντίθετο πιστεύω.
Ωστόσο δεν καταλαβαίνω γιατί απευθύνεσαι σε μένα. Εξάλλου ποιος είμαι εγω για να κρίνω τα συναισθήματά σου;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-09-10, 09:55
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση να βρίσκεις ποιητικές κάποιες παραγράφους μου.
Όμως πες μου (σε μήνυμα αν θες για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος εδώ)
Αν αντί για το παράδειγμα της παραβολής του ασώτου, έλεγα ότι…
και στις ιερές Βέδες και Ουπανισάδες, η πολυπόθητη αλλαγή για την οποία συζητάμε
και η ισορροπία επέρχεται όταν ο Άτμαν ενώνεται με το Μπράχμαν, αυτό θα σήμαινε ότι ασπάζομαι τον Ινδουισμό;
Αν σου έλεγα ότι η «αλλαγή» περιγράφεται επίσης, όταν οι Μποντισάτβες εισέρχονται στη Νιρβάνα
αυτό θα σήμαινε ότι ασπάζομαι τον Βουδισμό;
big blue, πονάει περισσότερο και προκαλεί μεγαλύτερο σοκ, μεγαλύτερη αηδία και σύγχυση όταν
ο άνθρωπος που εκτιμάς και θαυμάζεις, παραστρατεί και σφάλλει, παρά οποιοσδήποτε άλλος
και ειλικρινά πιστεύω ότι κανένας κρατικός νόμος δεν είναι ικανός να συνετίσει και να αναπτύξει την ηθική υπόσταση.
Δεν ντρέπομαι για τον Νίκο, έχω τα δικά μου σφάλματα - βλέπεις δεν είμαι αλάνθαστος – να ντρέπομαι.
Γνωρίζω πολλά από όσα έκανα, αλλά επειδή εξακολουθώ να ζω, γνωρίζω ότι πιθανά να ανακαλύψω ή να κάνω κι άλλα, διαφορετικά.
Στεναχωριέμαι και πικραίνομαι αλλά δεν μπορώ να αλλάξω τίποτα για λογαριασμό του.
Χαρά μου θα είναι αν από όσα συζητάμε εδώ βγεί τελικά κάτι θετικό.
Υ.Γ. Κότα, σε καμία περίπτωση Γιώργο κι ας ανακατεύεσαι με τα πίτουρα, κι ο Ήλιος είπαν φτάνει ως τα πιο βρωμερά καταγώγια αλλά δε λερώνεται.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-09-10, 10:56
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

To που οδηγεί όλη αυτή η φιλοσοφία δεν έχω καταλάβει. Τα πράγματα είναι απλά. Ένας άνθρωπος, που είναι και εκπαιδευτής αυτοδυτών, είναι ψαρομπούκαλος, και μάλιστα συστηματικός. Ναι, μπορεί το βίντεο να είναι παλιό, οι εποχές άλλες, οι γνώσεις μας για τις συνέπειες στο οικοσύστημα διαφορετικές. Άλλωστε πολλοί μέσα σε αυτό το φόρουμ, συμπεριλαμβανομένου και εμού, ξεκίνησαν από ψάρεμα, φανατικά ίσως. Αλλά η ΕΠΑΡΣΗ και η ΜΑΓΓΙΑ, αυτό που μία γνωστή μου έλεγε "ανεμογάμης", αυτός που γαμ... τον αέρα μπροστά του, δεν έχει σχέση με την εποχή. Και ο Νιίκος και η παρέα του την έχουν. Δεν ξέρω αν έχει μετανιώσει σήμερα, το εύχομαι, αλλά τότε ήταν .... Στο κάτω κάτω δε με ενδιαφέρει τι σκέφτεται σήμερα, δεν τον ξέρω προσωπικά. Εγώ ξέρω τι βλέπω στο βίντεο και αυτό κρίνω. Και θα συμφωνήσω με το Thano
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-09-10, 12:46
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Συμπέρασμα, σε πρώτη ανάγνωση:

1. φιλος του εχθρού μου, εχθρός
2. εχθρός του εχθρου μου, φίλος

Δεν τον γνωρίζω τον κύριο με το ψαροντούφεκο και την πολύ μεγάλη "άνεση". Απο αυτα που διάβασα, καταλαβα ότι είναι κάποιος που έχει εναν κάποιον ενεργό ρόλο στα καταδυτικά δρώμενα αυτής της χώρας. Σαν ελαφρυντικό αναφερθρηκε ότι το βίντεο είναι παλιό. Οι νόμοι όμως αυτής της χώρας άλλαξαν μεν το 2005, αλλά και πριν αλλάξουν και αυτοι που ισχύουν και σήμερα, δεν αναφέρουν ότι επιτρέπεται να γίνεται αυτό που είδα στο βιντεο.

Συμπέρασμα, σε δεύτερη ανάγνωση.

1. κάποιοι πιστεύον ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, με το αζημίωτο, με το ατιμώρητο, με την δήθεν μαγγιά τους
2. αρκετοί από εμάς είμαστε απλά ... κορόιδα.
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-09-10, 18:02
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ is offline
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Βυρωνα
Μηνύματα: 357
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπέρασμα, σε πρώτη ανάγνωση:

1. φιλος του εχθρού μου, εχθρός
2. εχθρός του εχθρου μου, φίλος

Δεν τον γνωρίζω τον κύριο με το ψαροντούφεκο και την πολύ μεγάλη "άνεση". Απο αυτα που διάβασα, καταλαβα ότι είναι κάποιος που έχει εναν κάποιον ενεργό ρόλο στα καταδυτικά δρώμενα αυτής της χώρας. Σαν ελαφρυντικό αναφερθρηκε ότι το βίντεο είναι παλιό. Οι νόμοι όμως αυτής της χώρας άλλαξαν μεν το 2005, αλλά και πριν αλλάξουν και αυτοι που ισχύουν και σήμερα, δεν αναφέρουν ότι επιτρέπεται να γίνεται αυτό που είδα στο βιντεο.

Συμπέρασμα, σε δεύτερη ανάγνωση.

1. κάποιοι πιστεύον ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, με το αζημίωτο, με το ατιμώρητο, με την δήθεν μαγγιά τους
2. αρκετοί από εμάς είμαστε απλά ... κορόιδα.
ΚΑΛΟΟΟΟΟ
__________________
Στέλιος Ραγκούσης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-09-10, 22:27
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Ελάτε βρε παιδιά... μην κρύβεστε πίσω απο το δάχτυλό σας μερικοί.. Δεν γνωρίζετε/γνωρίζουμε ότι οι περισσότεροι παλαιοί κάναν ψαροντούφεκο με μπουκάλες;;; προς τι η έκπληξη;;; Μην μου πέσετε και απο τα σύνεφα και χτυπήσετε...

H αλήθεια μπορεί να είναι πικρή αλλά είναι η αλήθεια. Έκαναν κάτι για το οποίο ξέραν ότι κανείς δεν τους ακουμπάει... Γιατί;;; Μα γιατί ξέραν τους λιμενικούς και ακόμα πιο ψηλά....

Όταν αυτοί που εννοείται ότι είναι τα πρότυπα κάνουν κάτι κατακριτέο είναι λογικό να δεχτούν περισσότερη κριτική. That's life
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-09-10, 19:25
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

πλέον εμφανίζεται αυτό το μήνυμα στο youtube

Παράθεση:
Το βίντεο αυτό έχει αφαιρεθεί από το χρήστη.
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-09-10, 19:53
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: KAI ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
πλέον εμφανίζεται αυτό το μήνυμα στο youtube
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.