Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-04-09, 12:26
Το avatar του χρήστη Nicholas S.
Nicholas S. Nicholas S. is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rabea Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή οι αυτόνομοι θα πρέπει να κόβουμε και εισιτήριο για να μπούμε το "γήπεδο"??



χαχαχα γι' αυτό όλοι οι ψαροντουφεκάδες είναι κορμάρες?? Μπέκαμ της θάλασσας!!!
... καλά και οι αυτοδύτες δε πάμε παραπέρα!!!!

χαχαχα όλα τα παραπάνω με πολύ καλή χαρούμενη ανοιξιάτικη διάθεση
Εγώ φέτος θα πάρω διαρκείας στο σκεπαστό... μη βραχούμε κιόλας !!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-09, 12:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimkar Εμφάνιση μηνυμάτων
Tέλεια... Ανακατέψαμε και την θεωρία του υδρόβιου πίθηκου για να δέσει η σαλάτα...

Μόνο που η θεωρία υποστηρίζει πως ο άνθρωπος τσαλαβουτούσε στα ρηχά και όχι βουτώντας στα -140... Τέλος πάντων, λεπτομέρειες θα μου πεις... Το σημαντικό είναι να αποδείξεις αυτό που θέλεις.

Αλλά το να αναρωτιέσαι "γιατί το κάνω" δεν προβληματίζει μόνο εσένα. Κάποτε ρώτησαν το sir Hillary για ποιο λόγο ρισκάρει τη ζωή του για να ανέβει στα βουνά. Κι αυτός απάντησε διότι "απλά είναι εκεί". Το θέμα είναι πως εσύ - κι άντε όχι εσύ αλλά οι κρετίνοι πίσω σου - καταστρέφουν... Το θέμα πλέον είναι καθαρά ψυχαναγκασμός, κι όλοι έχουμε τους ψυχαναγκασμούς μας, αλλά ο ο ψυχαναγκασμός ενός κυνηγού σκοτώνει!!!

Όσο για τα παιδιά σου που το ένα κινείται έτσι, το άλλο αλλιώς, θες ερμηνείες;

1. Α το ένα, Β για την κόντρα το άλλο.
2. Ταύτιση με το πατρικό πρότυπο ο γυιός, απόρριψη από την κόρη.
3. Η μαμά τι ρόλο παίζει;
κλπ κλπ...

Μπλέκεις δηλαδή στο σκοτεινό και πολύπλοκο κόσμο της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης... Ένα όμως κράτα: όλα τα όπλα είνα φαλικά σύμβολα και οι άνθρωποι που κρύβονται πίσω τους κάτι θέλουν να μας πουν...

Άντε να εξαιρέσω εσένα για τη χάρη της συζήτησης....
Φίλε μου καλέ δεν θέλω να αποδείξω τίποτα σε κανένα. Μοιράστηκα μία μου σκέψη που έχει σχέση με την υποβρύχια δραστηριότητα, μαζί σας. Ίσως έχεις δίκιο σε πολλά από αυτά που λες.

Εσωτερική βουτιά σε εσένα έκανες ποτέ με ή χωρίς μπουκάλι? Μπορεί και να τρομάξεις. Εγώ πολλές φορές το παθαίνω αλλά μου κάνει καλό. Γνωρίζω τον Γιώργαρο από την σκοτεινή πλευρά του λίγο λίγο.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-09, 12:30
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Γιώργο φοβάμαι ότι οι απόψεις μου δεν εκφράζουν επουδενί το σύνολο των αυτόνομων οπότε καλύτερα να μην επαφίεσαι σε αυτές .


Το πρόβλημά μας εξαρχής είναι ότι έχουμε χάσει τη μπάλα στο να ανταλλάσσουμε κατηγορίες και αφορισμούς αντί να προσπαθήσουμε να δούμε τι λιθαράκι μπορεί να βάλει ο καθένας μας στην αντιμετώπιση της μακράς παράδοσης ΜΑΣ στην κακοποίηση των θαλασσών.

Δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει ΚΑΜΙΑ διάθεση εκατέρωθεν.

Προσδοκώ ανάσταση ιδεών και ζωή της μέλλουσας κοινωνίας ΑΜΗΝ.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-04-09, 12:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παιδιά την περίπτωση ότι μπορεί και εμείς να είμαστε τα μάτια του νόμου στη θάλασσα την έχετε ποτέ περάσει έτσι και φευγαλέα από το μυαλό σας?

Η νεολαία που κάνει οτιδήποτε έχει σχέση με την υποβρύχια δραστηριότητα πλέον περνάει κάποιο σχολείο. Η παιδεία είναι ο θώρακας του ξέρω τι μου γίνεται. Ε αυτό σιγά σιγά επεκτείνεται στα νέα παιδιά όλων των κατηγοριών υποβρύχιας ενασχόλησης. Οι παλιοί αυτόνομοι αυτοδίδακτοι είχαν πολύ λιγότερες ευαισθησίες από εσάς σήμερα, και πολύ περισσότερα ατυχήματα φυσικά.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-09, 12:44
Το avatar του χρήστη dimkar
dimkar dimkar is offline
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Μηνύματα: 170
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου καλέ δεν θέλω να αποδείξω τίποτα σε κανένα. Μοιράστηκα μία μου σκέψη που έχει σχέση με την υποβρύχια δραστηριότητα, μαζί σας. Ίσως έχεις δίκιο σε πολλά από αυτά που λες.

Εσωτερική βουτιά σε εσένα έκανες ποτέ με ή χωρίς μπουκάλι? Μπορεί και να τρομάξεις. Εγώ πολλές φορές το παθαίνω αλλά μου κάνει καλό. Γνωρίζω τον Γιώργαρο από την σκοτεινή πλευρά του λίγο λίγο.
Θα σε καταπλήξω... Παρότι ο μπαμπάς υπήρξε ψαροντουφεκάς και όλοι η οικογένεια ψαράδες, παρότι η καταγωγή μου είναι από τη Σύμη, παρότι μεγάλωσα μέσα στο νερό και ο δύτης που έβγαλε την άγκυρα του ιταλικού σκάφους ήταν πρώτος ξάδελφος του παππού μου σιχάθηκα το ψάρεμα και το ψαρεντούφεκο από πολύ νωρίς... Για χρόνια με κέρδισαν άλλα πράγματα και μπουκάλα ξαναέβαλα πρόπερσι. Αλλά ποτέ δεν έπαψα να βουτάω μέσα μου...

Παράθεση:
Kαλημέρα σύντροφοι!

Tο παρακάτω κείμενο το ετοίμασα για να δημοσιευθεί στο περιοδικό «Αζιμούθιο» που κυκλοφορεί σε λίγες μέρες. Δεν περιορίζεται μόνο στην σπηλαιολογία (για την οποία υπάρχουν και άλλα κίνητρα…) αλλά καλύπτει και άλλες «δραστηριότητες». Δεν είναι τα «πάντα», είναι πάντως μια ακόμη «οπτική γωνιά» που καλύπτει "κάπως" τα ζητήματα που βάζει ο Θανάσης…

«ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ

Το σημείωμα αυτό ξεκίνησα να το γράφω ξαπλωμένος στο κρεβάτι ενός νοσοκομείου. Στο πόδι μου έχουν φυτέψει 7 βίδες και 1 λάμα, είναι πρησμένο και πονάει όλο το κορμί μου. Το πόδι μου έχει συντριπτικό κάταγμα έξω σφυρού. Το έσπασα σε ένα φαράγγι. Δεν έφτανε ότι το έσπασα αλλά αναγκάστηκα να κινηθώ με σπασμένο πόδι σε ένα μεγάλο κομμάτι του φαραγγιού.

Και επανέρχεται το μεγάλο ερώτημα, όχι από εμένα αλλά από γνωστούς και φίλους που δεν ξέρουν, δεν καταλαβαίνουν ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.

Το ερώτημα αυτό το έχω θέσει φυσικά κι εγώ όχι μόνο στον εαυτό μου αλλά και σε άλλους ανθρώπους που ζουν την περιπέτεια στη φύση. Για το κάνουμε… Δυστυχώς κανείς δεν έχει δώσει μία απάντηση και μάλλον ούτε κι εγώ θα τα καταφέρω..

Το τι κάνει ανθρώπους σαν κι εμάς, με λίγο ως πολύ λυμένα τα βιοποριστικά τους προβλήματα - γιατί εάν δεν τα έχεις λύσει, μόνο τα ….extreme sports δεν σε ενδιαφέρουν - να αφήνουν την άνεση και την καλοπέρασή τους και να ανεβαίνουν σε βουνά που αγγίζουν τα όρια του διαστήματος, να ριψοκινδυνεύουν σε ορθοπλαγιές που προκαλούν δέος, να τρέχουν σαν τρελοί να περάσουν κάτω από κορνίζες χιονιού, να κατεβαίνουν με «καρυδότσουφλα» αφρισμένα ποτάμια, να χάνουν το φως του ήλιου για μέρες σφηνωμένοι χιλιόμετρα μέσα στη γη και άλλα …περίεργα και υγιεινά, είναι ένα ενδιαφέρον ερώτημα.

Πριν χρόνια ένας από τους ανθρώπους που κάνει σπηλαιοκαταδύσεις, όταν του είχα κάνει αυτήν την ερώτηση δεν μου είχε δώσει καμιά απάντηση. Το μόνο που μου είχε πει ήταν «και εσύ γιατί το κάνεις;» εννοώντας φυσικά πως εγώ δεν έπρεπε να ρωτάω. Ήξερα….

Η απάντηση γιατί «είναι εκεί» προσωπικά δεν με καλύπτει. Κι άλλα πράγματα είναι εκεί αλλά σε μας δεν κάνουν «κλικ» ώστε να ασχοληθούμε μαζί τους. Η μόνη απάντηση που προσωπικά έχω βρει είναι μέσα στην ίδια την φύση του ανθρώπου. Η (δική μου) απάντηση φυσικά και δεν είναι παρά ένα μόνο μέρος της (όλης) απάντησης και φυσικά δεν διεκδικεί τον τίτλο της από καθ’ έδρας απόλυτης τέτοιας.

Η φύση λοιπόν του ανθρώπου αποτελείται (κατ’ εμένα) στην βάση της από ένα βιολογικό υπόβαθρο το οποίο ό,τι και να γίνει δεν μπορούμε να ξεφύγουμε! Πάνω σε αυτό μπορούμε να χτίσουμε οτιδήποτε, αλλά το βιολογικό υπόβαθρο δεν αλλάζει. Ποιο είναι αυτό; Μα ενός θηλαστικού που έπρεπε να μάχεται για να επιβιώσει ενάντια σε πολύ καλύτερα εξοπλισμένους εχθρούς. Κι ύστερα έπρεπε να μάχεται για να υπερασπίζεται τις πηγές του νερού από άλλους ανθρώπους, τους κυνηγότοπους του, τα χωράφια του…

Επόμενο λογικό βήμα: να ορίσουμε τι είναι μάχη; Μάχη (κατ’ εμένα πάλι) είναι η κατάσταση στην οποία ο άνθρωπος φτάνει στα όρια του και υπάρχουν πολύ σοβαρές πιθανότητες να πεθάνει, να τραυματιστεί σοβαρά κλπ κλπ Κάποιοι άνθρωποι είναι απλά από την ίδια τη φύση τους μαχητές, άρα πρέπει να σπρώχνουν τον εαυτό τους στα όρια. Κι όπως ένας μαχητής χωρίς εχθρούς μαραζώνει, σβήνει σιγά σιγά από ανία, γίνεται σαν φυτό χωρίς νερό και ήλιο, έτσι κι ο άνθρωπος που δεν φτάνει τον εαυτό του στα όρια (ενώ το έχει ανάγκη) επίσης μαραζώνει.. Ταυτόχρονα ένας μαχητής (ή άνθρωπος που φτάνει στα όρια) συνήθως δεν λειτουργεί μόνος του αλλά σε συνεργασία με άλλους ανθρώπους.

Επί χιλιάδες χρόνια ο άνθρωπος είχε βρει τον πόλεμο ως τον συναρπαστικότερο τρόπο για να καλύψει αυτήν την ανάγκη του για μάχη, για τα όρια που αναζητούσε. Κάποιοι τυχεροί μπόρεσαν να την καλύψουν με την εξερεύνηση. Τα τελευταία εκατό διακόσια χρόνια προστέθηκε ο αθλητισμός (στον οποίο με τα χρόνια προστέθηκαν τόσοι και τόσοι κανόνες ώστε έπαψε να είναι μια οριακή μάχη – συγκρίνετε την πυγμαχία πριν από διακόσια χρόνια που οι αγώνες κατέληγαν συχνά σε βαρείς τραυματισμούς ή και θανάτους με την πυγμαχία σήμερα όπου οι αθλητές φορούν γάντια, προστατευτικά στα δόντια και μάσκες. Η το ζίου-ζι-τσου που κατέληξε στο πολύ πιο …εξευγενισμένο τζούντο).

Τι μένει λοιπόν; Πού ο άνθρωπος μπορεί να φτάσει τον εαυτό του στα όρια; Πού αλλού παρά σε κάθε μέρος και σε κάθε στιγμή που το ψιθύρισμα του θανάτου σιγανοτραγουδά στα αυτιά μας; Πού μπορεί να βρει την κυριολεκτικότερη ερμηνεία η λέξη «σύντροφος» παρά μέσα σε μια χιονότρυπα ενώ έξω μαίνεται η χιονοθύελλα, με το λιτό σπαρτιατικό γεύμα σ’ ένα στενό πατάρι, με το μοίρασμα ενός υπνόσακου σε κάποιο μπιβουάκ βαθιά μέσα στην γη. Σε κάθε μέρος που το ενδιαφέρον για τον άλλο δεν είναι ακαδημαϊκό αλλά βασική προϋπόθεση και για την δική σου επιβίωση…

Το άρθρο το τελειώνω επτά μήνες μετά το ατύχημα. Το πόδι μου το έσπασα στις 8 Αυγούστου. Στις 8 Ιανουαρίου έκανα το πρώτο μου φαράγγι μετά τον τραυματισμό μου. Μετά από πέντε ακριβώς μήνες, ήταν η πρώτη φορά που ένοιωσα τόσο ζωντανός. Για μένα, γι’ αυτό το κάνουμε…»

Δημήτρης Καραγιάννης
Αντιγραφή από εδώ.
__________________
Ανοικτό Σπηλαιολογικό Εγχειρίδιο: απλά, προσθέστε τη σπηλιά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimkar : 08-04-09 στις 12:49.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-04-09, 13:10
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Φτου και απ΄την αρχη...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-04-09, 13:10
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Δημήτρη υπέροχο κείμενο!!


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά την περίπτωση ότι μπορεί και εμείς να είμαστε τα μάτια του νόμου στη θάλασσα την έχετε ποτέ περάσει έτσι και φευγαλέα από το μυαλό σας?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω πρόβλημα μαζί σου φίλε Ψ/Τ, αλήθεια σε θεωρώ φίλο. Θέλω τα μάτια σου να υπάρχουν εκεί κάτω, δε θέλω να μένει η θάλασσά μας έρμαιο των απανταχού αρπακτικών. Αλλά ακριβώς επειδή είσαι φίλος μου, θέλω από σένα κάτι παραπάνω. Θέλω να γίνεσαι όλο και καλύτερος, όχι όλο και χειρότερος μέσα σε αυτό το μπάχαλο. Αλλά ξέρω κιόλας ότι εσύ τουλάχιστον μπορείς.
αλλά ξέρεις, με πολλές βαρειές συμπληρωματικές επιθυμίες....
από εδώ
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-04-09, 16:51
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Δεμέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άνθρωπος είναι υδρόβιο όν εξελιγμένο ανά τους αιώνες. Κάποιες λειτουργίες του έχουν παραμείνει όπως ήταν παλαιότερα. Γιαυτό βλέπουμε στην ελεύθερη κατάδυση να συμβαίνουν τα καταδυτικά αντανακλαστικά ενώ στην κατάδυση με αυτόνομη συσκευή αυτά ακυρώνονται γιατί ο άνθρωπος παραβιάζει την φύση με τεχνητό μέσο αναπνοής.
Φίλε Γιώργο, τα της φυσιολογίας της ελεύθερης κατάδυσης που αναφέρεις είναι σωστά, αλλά κατά τη γνώμη μου σε καμία περίπτωση δεν αποδεικνύουν ότι ο άνθρωπος είναι υδρόβιο ον. Είναι αμιγώς χερσαίο και η όλη εξελικτική του πορεία το δείχνει. Μας φανερώνουν όμως ότι με πολλά θαλάσσια θηλαστικά έχουμε κοινά στοιχεία φυσιολογίας. Σιγά την ανακάλυψη δηλαδή, το ξέρουμε κάτι αιώνες τώρα. Πάρε έναν ανεκπαίδευτο ελεύθερο δύτη και κατέβασέ τον στα -140 να δούμε αν θα τη βγάλει καθαρή και αν θα πάθει σύνθλιψη πνευμονων ή όχι. Έχουμε τη δυνατότητα να κυριαρχίσουμε στη φύση μας σε ένα βαθμό για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε. Όπως έχουμε τη νοητική ικανότητα να χρησιμοποιήσουμε το περιβάλλον μας για να πετύχουμε. Αυτο γίνεται στην αυτόνομη κατάδυση και αυτό μέσα στη φύση μας είναι. Είμαστε το μόνο ον που η φύση του του επιτρέπει να σταθεί απέναντι στα αρχέγονα ένστικτά του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eye love scuba : 08-04-09 στις 19:55.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-04-09, 20:06
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Ο υδροβιος πιθηκος λοιπον....


Παντως επειδη κατι κατεχω κ απο ελευθερη , εχω να πω οτι σιγουρα Γιωργο ειναι αλλη φαση να εισαι υποβρυχιως οπως σε γεννησε η φυση....

ελευθερια βρε παιδι μου....

αλλα δεν εχω βραγχια και τα λιγα λεπτα της απνοιας δεν με αφηνουν να πλησιασω την υποθαλασσια ζωη οπως την πλησιαζω πλεον με τη φιαλη στην πλατη.......

ειλικρινα....

και παλευω ωρες ατελειωτες με το πισι για να μεταφερω αυτην την ομορφια με τη μορφη μιας ταινιας στα αμυητα ματια του κοσμου...


αν ομως ειλικρινα συμμεριζεσαι αυτην την ελευθερια,

αστο το οπλο στην ακρη...

κι αν θες σωνει και καλα να νιωσεις "αγριος", κυνηγος....κοντα στην ανθρωπινη φυση (αν κ εχω ενστασεις σε αυτη την εκφραση)

εξελιξε την τεχνη του "υγρου πιθηκου" και προσπαθησε να πιασεις θηραματα με τα δοντια σου, οπως και τα υπολοιπα θηλαστικα...

και δεν σε ειρωνευομαι τωρα ...καθολου ....αν κατι εμαθα απο την προηγουμενη κουβεντα ειναι οτι χλευαζοντας καποιον δεν κερδιζεις τιποτα....



ΥΓ παντως οι πραγματικες κορμαρες ειναι οι surfers .... (θυμασαι εμυ?)

δεν ξερω τι λεει αυτο για τους ελευθερατζηδες κ τους αυτονομους....
ισως το να μενεις στην επιφανεια να κανει καλο τελικα....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-04-09, 22:22
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Βαθειές εσωτερικές σκέψεις

Αν και δεν έχω κυνηγήσει ποτέ μου (εντός ή εκτός νερού) η άποψη είναι ενδιαφέρουσα. Κυρίως, γιατί δεν είναι δογματική.
Δεν ένοιωσα την καταραμένη λύσσα του κυνηγού που σαρώνει τα πάντα, μόνο και μόνο γιατί βρέθηκαν μπροστά στον υπεράνθρωπο.
Ναι, πιστεύω οτι ο σύγχρονος άνθρωπος ευνουχίζει - πολλές φορές - ένστικτα που διάφορες θεωρίες (με πρώτη την Χριστιανική) του έχουν δαιμονοποιήσει. Ντροπή για το γυμνό του σώμα, ντροπή για το πήδημα, ντροπή για την κλοπή τσίχλας στα 12 του χρόνια. Ντροπή για την κλωτσιά σε ένα γατί, ντροπή για την στόχευση μιας πέρκας.
Είπαμε, αλλά όχι κι΄ έτσι.
΄Οχι, δεν είναι έγκλημα ένας πιτσιρικάς να ανακαλύπτει την όποια φύση του (του κυνηγού? του αγοριού? του "διαφορετικού?) με ένα γαμω-ψαροντούφεκο. Δεν είναι έγκλημα να σπάει τα μούτρα του "εχθρού" του στο σχολείο.
Ψυχραιμία παίδες. Ας κοιτάξουμε και λίγο τι αφήσαμε πίσω μας.
Προσωπικά, άφησα αρκετά που είναι για ντροπή, αλλά όχι πιά...

Υπάρχουν πολλοί που μετά απο αυτή του την απόκλιση (του πιτσιρικά εννοώ) , θα τον κάνουν να συγκρίνει, να σκεφτεί, να ξεπεράσει και να έρθει "κατα ΄δώ". Και το σέξ παίζει το ρόλο του. Κατευνάζει την επιθετικότητα (πάγιά μου αντίληψη για τους αψύκορους...)
Πολλές φορές, η ήπια παραβατικότητα, οδήγησε τις μεγαλύτερες ψυχές (και μυαλά) στην ηθική όπως την εννούμε οι περισσότεροι εδώ.
Κάτι απόλυτοι και ψυξοπάρθενοι τύποι, ποτέ δεν μου γέμισαν το μάτι, τελικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.