Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-09, 14:17
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Σας συστήνω ανεπιφύλακτα να παρακολουθήσετε τη νέα ταινία του Cameron με τίτλο Avatar που παίζεται στους κινηματογράφους εδώ και καιρό. Εγώ την έχω δει ήδη δύο φορές. Αλήθεια εσείς την παρακολουθήσατε; Σας άρεσε;

Κατά τη γνώμη μου η όλη σύλληψη είναι εκπληκτική! Πέρα από τα εφέ και τις εικόνες που απλά δεν παίζονται, είναι η επιλογή του τίτλου (Avatar = ενσάρκωση στα Σανσκριτικά π.χ. ο Κρίσνα και ο Βούδας είναι avatar του θεού Βισνού στον Ινδουισμό), τα περισσότερο φανερά αλλά και τα βαθύτερα μηνύματα της ταινίας (βλέπε παραλληλισμοί με την πάλαι ποτέ Ευρωπαϊκή αποικιοκρατία και τις ιεραποστολές σε Αμερική, Ασία και Αφρική αλλά και τη σύγχρονη Δυτική πολιτική του 'απελευθερωτικού πολέμου - σε σκοτώνω για να σε ελευθερώσω' στη Μέση Ανατολή ή τον τρόπο που η πολιτισμένη Δύση πίνει το αίμα του αποκαλούμενου 'Τρίτου Κόσμου'). Για τους επιστήμονες της γης, της θάλασσας και της ζωής είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι ο Cameron εμπνεύστηκε σε μεγάλο βαθμό από τη Θεωρία της Γαίας του Lovelock. Έτσι, η όλη πλοκή της ταινίας, τα γεγονότα, τα δομικά στοιχεία και ο τρόπος λειτουργίας του οικοσυστήματος της 'Πανδώρας', όπως εμφανίζονται στη ταινία, είναι σε μεγάλο βαθμό προβολή μιας γήινης πραγματικότητας που πολλές φορές αμελούμε σκόπιμα ή αγνοούμε παντελώς…

Το γενικό story της ταινίας είναι το ακόλουθο: Μία γήινη διαστημική αποστολή βρίσκεται σε εξέλιξη στον πλανήτη 'Πανδώρα' με απώτερο σκοπό την εξόρυξη ενός μεταλλεύματος που χτυπάει εξωπραγματικές τιμές στη γήινη πιάτσα. Εκεί έρχονται σε επαφή με την αυτόχθονη φυλή των 'Νάβι' που έχουν μία εκπληκτική επαφή με τη φύση και έχουν αναπτύξει το δικό τους σύστημα αξιών σε απόλυτη αρμονία με τον φυσικό κόσμο του πλανήτη τους. Φυσικά οι πολιτισμένοι γήινοι – που έχουν φροντίσει ήδη να φτιάξουν σχολεία και να εκπολιτίσουν τους απαίδευτους ιθαγενείς – δεν κατανοούν τον τρόπο σκέψης των 'Νάβι' και προσπαθούν με κάθε τρόπο να τους μετακινήσουν από τον καταυλισμό τους όπου βρίσκονται και τα πλουσιότερα κοιτάσματα του πολύτιμου μετάλλου. Οι Νάβι τους αγνοούν και τότε αναλαμβάνουν δράση οι μπουλντόζες…

Σας θυμίζει τίποτα; Μήπως τις φυλές του Αμαζονίου ή της Μαύρης Αφρικής;

Το άλλο φοβερό για εμένα clue της ταινίας είναι το θέμα της 'έρευνας'. Σημαντικότατο ρόλο στην έκβαση της αποστολής που περιγράφει η ταινία διαδραματίζουν οι 'αστροβιολόγοι' (πρόκειται για υπαρκτή επιστήμη και για του λόγου το αληθές δείτε εδώ 1, 2, 3). Μπορεί οι ίδιοι να έχουν 'αγνές προθέσεις' μεν αλλά η έρευνά τους χρηματοδοτείται και εξαρτάται απόλυτα οικονομικά από τις εταιρίες που ενδιαφέρονται για το πλούσιο υπέδαφος της Πανδώρας. Το ίδιο δεν συμβαίνει και με την έρευνα σήμερα; Ναι… το ισοζύγιο της χρηματοδοτούμενης έρευνας σήμερα γέρνει σημαντικά προς ότι μπορεί να έχει άμεση χρηστική αξία από τους ανθρώπους. Έτσι και η έρευνα σήμερα γίνεται ολοένα και περισσότερο 'κατευθυνόμενη' από τις εταιρίες και τις κυβερνήσεις. Η εποχή της βασικής στοιχειώδους έρευνας με σκοπό την εξερεύνηση και κατανόηση του φυσικού κόσμου βαδίζει εδώ και χρόνια προς τη δύση της (αν υπήρξε ποτέ βέβαια).

Και εδώ έρχεται και η κορυφαία για εμένα – αφού μου θυμίζει οικείες καταστάσεις – σκηνή με τη βιολόγο Grace Augustine που υποδύεται η εκπληκτική Sigourney Weaver όπου μέχρι και την τελευταία στιγμή της ζωής της παλεύει να κατανοήσει τον τρόπο λειτουργίας του οικοσυστήματος της Πανδώρας και ονειρεύεται δείγματα από τις πιο δύσβατες γωνιές του.

Τουλάχιστον εγώ αυτά τα μηνύματα εξέλαβα από την ταινία και ελπίζω πολύς κόσμος να μπορέσει μέσα από αυτή την 'τρίτη ματιά' να ευαισθητοποιηθεί κάπως ή έστω να συνειδητοποιήσει αληθινά γεγονότα που συνέβαιναν και εξακολουθούν να συμβαίνουν μέχρι σήμερα στην ιστορία του πλανήτη και της ανθρωπότητας… Για άλλη μια φορά ο πολιτισμένος Δυτικός κόσμο της πλουτοκρατίας και του υλισμού αδυνατεί να καταλάβει ένα διαφορετικό σύστημα αξιών, απορρίπτει μία διαφορετική στάση ζωής και αδυνατεί να δει τον πραγματικό πλούτο που υπάρχει παντού ολόγυρά του, τον πλούτο της φύσης και το θαύμα της ζωής…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 30-12-09 στις 14:23.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-09, 01:28
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Είδα και 'γω το avatar στην 3D έκδοση χθες βράδυ. Είναι πραγματι απολαυστικό. Απολαμβάνεις τις 2+ ώρες που κάθεσαι στον κινηματογράφο. Για τους παλαιότερους, η αίσθηση είναι ανάλογη με το πρώτο Star Wars στα τέλη της δεκαετίας του '70.

Σχετικά με τα αντιμιλιταριστικά και οικολογικά μηνύματα της ταινίας, έχω τις επιφυλάξεις μου για το από που εκπορεύονται. Συγνώμη αλλά δεν ψήνομαι για τις αγνές προθέσεις του Hollywood.
Μπορεί να φταίει η ηλικία μου, αλλά ας θυμόμαστε ότι η ταινία είναι προιον μπίζνας 300 εκατομμυρίων (!!!) us ντόλαρς και φυσικά οι χρηματοδότες προσδοκούν σε υψηλή απόδοση των χρημάτων τους.

Πιστεύω ότι είναι απλώς θέμα εποχής. Πριν 3 - 4 δεκαετίες οι κακοί ήταν πάντα Γερμανοί, μετά έγιναν Σοβιετικοί τώρα στην εποχή του Ιρακ και του Αφγανισταν, της τρύπας του όζοντος και της υπερθεμανσης του πλανήτη είναι οι μιλιταριστές και οι καπιταλιστές. Αυριο βλέπουμε.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-10, 22:32
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Tiburon thx για την πρόταση!
Είχα σκοπό να το δω ούτως ή άλλως αλλά με όσα έγραψες με κάνεις να αδημονώ !!

Χρόνια πολλά και για την γιορτή σου, με την ευκαιρία!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-10, 13:31
elinoplop elinoplop is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 92
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Την είδα χτες και συμφωνώ απολύτα Tiburon.
έχεις πολλούς παραληλισμούς με το τώρα, πως απλά θα πάρουμε
ότι μπορούμε από τη φύση χώρις να μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα,
η καταστροφή και όλα τα υπόλοιπα.
Φοβερή φαντασία που συνδέεται άμεσα με το τώρα, και ναι είναι Χολιγουντ, πολλά λεφτά έπεσαν πάλι, αλλά το μήνυμα που μεταφέρει δεν περίμενα να το προβάλει το Χολιγουντ...Η Γαία στο Χολιγουντ είναι μεγάλη ανατροπή!
Εμπνέει μικρούς και μεγάλους και αυτό πιστεύω ότι μονο καλό μπορεί να είναι!
Επίσης με ενθουσίασαν πολλά ζώα και φυτά της Πανδώρας που βασίστηκαν στην θάλασσα! Οι Πολύχαιτοι και ο βιοφωσφορισμός κάνουν τελείως ψυχεδελικό τοπίο!

Ετοιμάστε της κοτσίδες σας λοιπόν και ενωθείτε με τη Γαία!
__________________
www.medi-sea.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-10, 13:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Ελίνα, ούτε ενωμένες κοτσίδες να είχαμε! Την είδα κι εγώ χτες κι ακόμα να συνέλθω.....
Σαν να έβλεπα το πιο εκπληκτικό ντοκιμαντέρ του National Geographic ever
(Κι αν η στεριά της Πανδώρας ήταν έτσι, φανταστείτε τι είχε η θάλασσα... τι κρίμα που δεν είχαν ούτε έναν δύτη σε αυτή την αποστολή, ελπίζω να έχει στο σίκουελ )

Παιδιά, πολύ ωραία όλα αυτά αλλά φοβάμαι ότι άσχετα με το μήνυμα που μπορεί να ήθελε να στείλει ο ποιητής, ο πολύς κόσμος ούτε Γαίες είδε, ούτε τίποτα από αυτά τα ευαίσθητα.... Στην πρώτη ανάγνωση της ταινίας δεν έγινε και τίποτα διαφορετικό από το σύνηθες Χόλιγουντ: οι καλοί από εδώ και οι κακοί από εκεί, ο σούπερ εκλεκτός ήρωας (που συμβαίνει να είναι και πρώην πεζονάυτης ), ένας ακόμα πόλεμος και τέλος καλό όλα καλά -οι καλοί νικάνε κι όλοι πάμε σπίτι μας χαρούμενοι και ταυτισμένοι....

Το μόνο πάντως που πραγματικά με χάλασε ήταν ο φίλος μου ο Αλέξανδρος που μου έλεγε ότι η Πανδώρα ΔΕΝ είναι αληθινή


-Το 3D σκίζει! Γενικά η ταινία είναι τεχνικά άψογη!


ΥΓ. Είχαμε ανοίξει και παλιότερα μια συζήτηση για τη Γαία, την δική μας Πανδώρα, εδώ.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 04-01-10 στις 15:28.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-10, 14:01
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν να έβλεπα το πιο εκπληκτικό ντοκιμαντέρ του National Geographic ever

Μη βιάζεσαι, έρχεται το Ωceans...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-10, 14:08
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Α, ξέχασα, όποιος ψάχνει για Πανδώρες, να του δώσω τη μάσκα μου...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-10, 15:18
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Παιδιά φυσικά και είναι Αμερικανιά made in Hollywood με ότι αυτό συνεπάγεται… OK έπεσε πολύ χρήμα, εννοείται ότι πρωταρχικός σκοπός είναι το κέρδος και η φήμη, δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν οι καλοί και οι κακοί (εδώ θα συμφωνήσω με τον geogeo), οι πεζοναύτες (έλεος!), το happy end

ΑΛΛΑ δεν μπορούμε παρά να είμαστε χαρούμενοι που επιτέλους μία ταινία τέτοιου βεληνεκούς που θα την παρακολουθήσουν πολλά εκατομμύρια κόσμου και κοσμάκη (κάθε καρυδιάς καρύδι) από όλο τον κόσμο, προβάλει και κάτι παραπάνω από τη κλασσική Hollywood-ιανή συνταγή. Πόσο μάλλον λοιπόν όταν αυτό το κάτι παραπάνω περιλαμβάνει αυτά που έγραψα στο αρχικό μου μήνυμα.

Ελίνα κι εγώ τρελάθηκα με τους χερσαίους Σπειρογράφους και το βιοφωτισμό των φυτών! Και εννοείται ότι αμέσως γύρισα στους φίλους μου και τους είπα ότι αυτό που έβλεπαν στην οθόνη υπάρχει πραγματικά μέσα στη θάλασσα.

Μαρία (σε ευχαριστώ για τις ευχές! ) κι εγώ ανυπομονούσα να δω μια βουτίτσα του toruk στη θάλασσα όταν πετούσε πάνω από τα τεράστια κύματα που έσπαγαν με δύναμη στις βραχώδεις ακτές της Πανδώρας. Ακριβώς το ίδιο έλεγα… αν ήταν έτσι η στεριά τότε πώς να ήταν ο υποθαλάσσιος κόσμος! Πάντως θα ήταν πολύ σπαστικό να σου υπενθυμίζει συνέχεια κάποιος ότι όλα αυτά δεν είναι αληθινά.

Γιάννη ανυπομονώ για το OCEANS! Όμως μπορεί το OCEANS να τραβήξει πάααρα πολύ κόσμο στις αίθουσες αλλά να μην ξεχνάμε ότι είναι ένα εκπληκτικό ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ σε αντίθεση με το AVATAR που είναι μία ταινία επιστημονικής φαντασίας και δράσης με υπογραφή Hollywood. Συνεπώς απευθύνονται σε διαφορετικά target group και νομίζω πως αυτό πρέπει να μας ευχαριστεί… Δηλαδή το OCEANS θα το παρακολουθήσει κατά κύριο λόγο (όχι αποκλειστικά) ένα περισσότερο 'περιβαλλοντικά ευαισθητοποιημένο' κοινό ενώ το AVATAR θα τραβήξει ΚΑΙ ανθρώπους που ενδεχομένως να μην πλήρωναν ποτέ για να δουν ένα ντοκιμαντέρ τύπου OCEANS στη μεγάλη οθόνη. Βέβαια δεν περιμένω να κατανοήσει όλα τα παραπάνω μηνύματα το εν λόγω κοινό αλλά κέρδος θα είναι αν έστω και λίγοι προβληματιστούν…

Ετοιμάστε τις κοτσίδες λοιπόν και ενωθείτε με τη Γαία!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 05-01-10 στις 16:57.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-10, 15:13
Το avatar του χρήστη Antzoulis
Antzoulis Antzoulis is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: Kallithea
Μηνύματα: 121
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Για το ειδος της πολυ καλη! την ειδα σε 3D και πιστευω οτι μονο ετσι αξιζει....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-10, 01:20
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Το AVATAR και η Θεωρία της Γαίας

Χθεσινό ενδιαφέρον ρεπορτάζ του Άρη Χατζηστεφάνου για την ταινία, μόλις μου το σφύριξε ένας φίλος...

http://www.skai.gr/player/Radio/?mmid=108386
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 11-01-10 στις 01:23.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.