Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-02-13, 21:02
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

θα ανεβασω και αλλες φωτο!
Εχω δικές μου, θα παρω και αλλες απο φιλους!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-02-13, 11:21
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

Συγχαρητήρια και από εμένα Miker για το πλούσιο φωτορεπορτάζ, περιμένουμε και άλλες φωτό!

Ο διακεκριμένος ερευνητής Βύρων Τεζαψίδης έχει συγγράψει ένα βιβλίο με τη δράση της ναζιστικής Λουφτβάφφε στην Ελλάδα και είμαι σίγουρος ότι αν εντοπιστούν περισσότερα στοιχεία που αφορούν στο συγκεκριμένο αεροσκάφος, θα μπορέσει να μας διαφωτίσει για το ιστορικό του.

Αναρωτιέμαι που θα καταλήξουν τα συντρίμμια και ελπίζω να μην έχουν την ίδια κακή τύχη που αντιμετώπισαν άλλα που ανελκύστηκαν από τους βυθούς και κατέληξαν να σκουριάζουν χωρίς καμία συντήρηση σε κάποια αποθήκη...

Ελπίζω να υπάρξει καλύτερη αντιμετώπιση από τους αρμόδιους αυτή τη φορά...
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-02-13, 13:55
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

Όπως ανέφερε και ο pierre-sifnos, ο θεσσαλονικιός Βύρων Τεζαψίδης έχει ερευνήσει την ιστορία της Γερμανικής Πολεμικής Αεροπορίας του Γ΄ Ράιχ (βλ. Luftwaffe) στην Ελλάδα και έχει συμπεριλάβει όλα τα στοιχεία της έρευνάς του στο βιβλίο του Die Deutsche Luftwaffe in Griechenland im II. Weltkrieg 1941-1945“.

Στην σελίδα 106 του βιβλίου αυτού αναφέρεται ότι:

"28.02.44 Ar 196 A3 (W.Nr. 0216) 100% infolge Maschinenschadens vor der Insel Nikaria notgewassert, beim Rettungsversuch umgekippt und gesunken."

Η μετάφραση έχει ως εξής:

"Στις 28.02.1944 ένα αεροπλάνο Arado Ar 196 A3 (Αριθμός Κατασκευής 0216) απωλέσθη 100% καθώς πραγματοποίησε αναγκαστική προσγείωση, εξ αιτίας μηχανικής βλάβης, κοντά στην νήσο Ικαρία. Κατά την διάρκεια της σωστικής προσπάθειας το αεροσκάφος ανετράπη και βυθίστηκε."

Πρόκειται για την μόνη απώλεια Arado Ar 196 της "Αναγνωριστικής Σμηναρχίας 126" (1./Aufkärungsρruppe126) που αναφέρεται στην περιοχή.

Ίσως βγει κάτι από αυτό.
DG
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-02-13, 19:45
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

Μερικες ακομα!














































Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-13, 19:40
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

λιγες ακομα που πηρα απο ενα φιλο και στις οποιες φαινονται καλυτερα διαφορα ταμπελακια απο εξαρτηματα του αεροπλανου!


























η γνωρίζοντες γερμανικά όπως μεταφράσουν!
Εχω ακομα 2 που πηρα απο ενα βιντεακι (εαν το κανω πιο μικρο θα το ανεβασω και αυτο) και φαινονται καποιες λεξεις που ειχε γραψει ο πιλοτος στο χειριστηριο! Αυριο ομως μιας και ειναι σε αλλο pc!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-13, 12:36
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

Στο φύλλο του Σαββάτου 23/2 στον "ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ" θα δημοσιευθεί δισέλιδο φωτορεπορτάζ για τον εντοπισμό, την ανέλκυση και την πιθανή ταυτοποίηση του α/φ.

Μέσω του forum θα ήθελα να ευχαριστήσω για την ουσιαστική βοήθεια που προσέφεραν στην τεκμηρίωση του ρεπορτάζ τον Miker, τον διακεκριμένο ερευνητή και συγγραφέα Βύρωνα Τεζαψίδη, τον καπετάν Θανάση του "ΑΦΟΒΟΣ ΙΙ", αλλά και τις λιμενικές αρχές.
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-13, 16:09
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miker Εμφάνιση μηνυμάτων
....η γνωρίζοντες γερμανικά όπως μεταφράσουν!
Γεια σου miker, είσαι ωραίος!

Νομίζω ότι είναι πρέπων να περιμένουμε πρώτα το ρεπορτάζ του pierre-sifnos και τις εκτιμήσεις του Βύρωνα (Τεζαψίδη) πριν αρχίσουμε να μεταφράζουμε τα ταμπελάκια των τμημάτων του αεροσκάφους. Θα γίνει κι΄ αυτό, αλλά ας δώσουμε πρώτα την δυνατότητα στους προλαλήσαντες να ολοκληρώσουν την δουλειά τους.

Καλό απόγευμα
DG
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-13, 19:19
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

αλλη μια φωτογραφια απο το χειριστιριο του πιλοτου!
Οταν σκεφτομαι οτι αυτα γραφτηκαν πριν σχεδον 70 χρονια με πιανει κατι!



Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-02-13, 15:05
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

Ar196mikro.jpg

Καλημέρα, για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται να το διαβάσει, το ρεπορτάζ βρίσκεται εδώ:

http://pierrekosmidis.blogspot.gr/20...g-post_25.html

Δυστυχώς ο περιορισμός στο μέγεθος του jpeg αρχείου στο forum δεν επιτρέπει να αναρτήσω μεγαλύτερη φωτό του δισέλιδου. Υπάρχει πάντως στο blog μου.

Ευχαριστώ τον Miker, την οικογένεια Σορώκου του ΑΦΟΒΟΥ ΙΙ, τον ερευνητή-συγγραφέα Βύρωνα Τεζαψίδη και το αρχηγείο του ΛΣ για την παροχή πληροφοριών και φωτογραφικού υλικού.
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pierre-sifnos : 25-02-13 στις 15:21.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-13, 11:17
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: μηχανοτρατα επιασε φτερο μαχητικου αεροπλανου σημερα στη Ναξο

Miker καλημέρα,

μετά το ρεπορτάζ του Pierre νομίζω ότι είναι καιρός πια να κοιτάξουμε τα στοιχεία που προκύπτουν από τις φωτογραφίες που ανάρτησες. Υπολόγισε σε παρακαλώ ότι δεν είμαι ειδικός και ότι τα γραφόμενά μου μπορεί ενδεχομένως να εμπεριέχουν λάθη. Θα προσπαθήσω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ και στον βαθμό που βοηθούν οι γνώσεις μου, για να ταυτοποιήσουμε τα αντικείμενα των φωτογραφιών. Κάθε βοήθεια και συμμετοχή που θα μπορούσε να συμβάλει στην ταυτοποίηση της χρηστικής λειτουργίας των απεικονισμένων αντικειμένων είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Παραθέτω επίσης εδώ έναν σύνδεσμο όπου μπορείς να κατεβάσεις ένα γερμανικό μάνουαλ για τα Arado Ar 196, το οποίο είναι χρήσιμο για τον εντοπισμό των κατασκευαστικών λεπτομερειών του αεροσκάφους. Θα αφήσω το μάνουαλ στο dropbox μου για μια εβδομάδα για όσους θέλουν ή ενδιαφέρονται να το κατεβάσουν.

Ξεκινώ με την τελευταία φωτογραφία που ανέβασες. Επειδή η φωτογραφία ήταν σκοτεινή και με χαμηλό κοντράστ την επεξεργάστηκα και την ανάρτησα σε αυτό μου το μήνυμα (βλ. συνημμένο). Αν αυτό δεν συνάδει με την άποψη και την αντίληψή σου για τα πνευματικά δικαιώματα, ειδοποίησε με για να την αφαιρέσω.

Στην φωτογραφία αυτή διακρίνεται ένα κομμάτι του πηδαλίου του αεροσκάφους, το οποίο φέρει τρία μπουτόν. Οι λέξεις που φαίνονται δεν αποτελούν, κατά την γνώμη μου, κείμενο του πιλότου που έγραψε για να αφηγηθεί κάτι, αλλά συνδέονται με την λειτουργία των μπουτόν. Οι δυσδιάκριτες λέξεις είναι οι εξής τρεις:

Bomben = Βόμβες
Rumpf = Άτρακτος
Flächen = Πτέρυγες

Εκτιμώ ότι οι λέξεις αυτές, οι οποίες αντιστοιχούν στα εκάστοτε μπουτόν του πηδαλίου, δηλώνουν την χρήση τους η οποία συνδέεται με τον οπλισμό του αεροσκάφους. Το μπουτόν "Πτέρυγες" έθετε σε λειτουργία τα πολυβόλα των φτερών, το "Άτρακτος" το πολυβόλο της ατράκτου και το "Βόμβες" έθετε σε λειτουργία τον μηχανισμό απελευθέρωσης των βομβών. Αν δεν κάνω λάθος τα Arado Ar 196 είχαν την δυνατότητα να μεταφέρουν δυο βόμβες των 50 κιλών.

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα συνεχίσω και με τις υπόλοιπες φωτογραφίες.
Καλημέρα

DG


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.