Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-17, 10:56
Το avatar του χρήστη KostasH2O
KostasH2O KostasH2O is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2017
Μηνύματα: 15
Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Φορώντας μια στεγανή στολή, μπορούμε χωρίς πρόβλημα στην πλευστότητα μας να καταδυθούμε χωρίς ρυθμιστή πλευστότητας;
Οι περιπτώσεις είναι οι εξής, με τα μέτρα να ποικίλουν από πολύ ρηχά έως 45+ μέτρα

Με μονή μπουκάλα
Με διπλές μπουκάλες
Χωρίς μπουκάλες, με ναργιλέ
__________________
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-18, 16:22
trifonas1982 trifonas1982 is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-10-2014
Μηνύματα: 233
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KostasH2O Εμφάνιση μηνυμάτων
Φορώντας μια στεγανή στολή, μπορούμε χωρίς πρόβλημα στην πλευστότητα μας να καταδυθούμε χωρίς ρυθμιστή πλευστότητας;
Οι περιπτώσεις είναι οι εξής, με τα μέτρα να ποικίλουν από πολύ ρηχά έως 45+ μέτρα

Με μονή μπουκάλα
Με διπλές μπουκάλες
Χωρίς μπουκάλες, με ναργιλέ
καλησπέρα KostasH2O καλή χρονιά να έχεις.
προσωπικά δεν θα σου πρότεινα να βουτάς μόνο με στεγανή για κύριο ρυθμιστή πλευστότητας,το σωστό ειναι να έχεις το τζάκετ για κύριο ρυθμιστή πλευστότητας κ την στεγανή που εκτός απο το να σε προστατεύει απτό κρύο λειτουργεί κ σαν δεύτερος ρυθμιστής πλευστότητας,που σε περίπτωση αστοχίας του τζάκετ να έχεις εναλλακτική λύση κ το αντίθετο.
μια βουτιά στα -40μ είναι απετιτικη σκέψου να έχεις για κύριο τζάκετ μόνο την στεγανή σου να έχεις πίσω στην πλάτη σου κ δίπλες μπουκάλες ( αρκετό βάρος) κ να έχεις αστοχία στην στεγανή εμπασε νερά κ μάλιστα αρκετό νερό έξτρα βάρος.
Σκέψου από τα -40μ η και απο τα -30μ για να κάνεις safe ανάδυση θα χρειαστεί πιστεύω έως είμαι σίγουρος πολυ πολυ κόπος!
πάντα σαν προσωπική γνώμη μου τζάκετ και στεγανή έχουμε το κεφάλι ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-18, 08:37
Το avatar του χρήστη seAbyss
seAbyss seAbyss is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 94
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Συμφωνώ με τον Τρύφωνα! Συν ότι όταν θες μετά τη βουτιά να αποκτήσεις θετική πλευστότητα στην επιφάνεια, αν χρησιμοποιήσεις μόνο τη στεγανή, θα γίνεις σαν μπαλόνι, δυσκολεύοντας έτσι την όποια κίνηση θες να κάνεις.
__________________
If you fail to prepare, prepare to fail
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-18, 09:47
Το avatar του χρήστη KostasH2O
KostasH2O KostasH2O is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2017
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Οι διπλές και άδειες είναι βάρος Το βρίσκω λογικό να χρειάζεται τζάκετ
Με μονή και ναργιλέ κάποιος να έχει εμπειρία ;
__________________
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-18, 11:23
Το avatar του χρήστη seAbyss
seAbyss seAbyss is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 94
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Οι βουτιές που κάνω είναι με μονή μπουκάλα (15L για την ακρίβεια). Γιατί θες να αποφύγεις το bcd με όλους του συνδιασμούς που αναφέρεις;Θα δέσεις δηλαδή τη φιάλη πάνω σου μόνο με ιμάντες;
__________________
If you fail to prepare, prepare to fail
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-18, 12:36
Το avatar του χρήστη KostasH2O
KostasH2O KostasH2O is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2017
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Δεν το θέλω για κατάδυση αναψυχής Για εργασίες το θέλω Πολλά μπιχλιμπίδια δεν λέει, οι λαμαρίνες κόβουν σαν ξυράφι, το ίδιο και τα βράχια Το κάθε περιττό γαντζώνει... Με σαμάρι θα βάλω την μπουκάλα, αν χρειαστεί Με ναργιλέ οι περισσότερες έως σχεδόν όλες οι βουτιές Η στολή που πήρα μου άντεξε για 45 βουτιές σε 20 μέρες Μετά έτρεμα στην αποσυμπίεση Τώρα περιμένω στεγανή και από Δευτέρα θα ξέρω τι παίζει Απλά μήπως πάρω καμιά γνώμη και πάω πιο έτοιμος
__________________
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-18, 15:09
Το avatar του χρήστη montechristos
montechristos montechristos is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 07-07-2012
Μηνύματα: 309
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KostasH2O Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το θέλω για κατάδυση αναψυχής Για εργασίες το θέλω Πολλά μπιχλιμπίδια δεν λέει, οι λαμαρίνες κόβουν σαν ξυράφι, το ίδιο και τα βράχια Το κάθε περιττό γαντζώνει... Με σαμάρι θα βάλω την μπουκάλα, αν χρειαστεί Με ναργιλέ οι περισσότερες έως σχεδόν όλες οι βουτιές Η στολή που πήρα μου άντεξε για 45 βουτιές σε 20 μέρες Μετά έτρεμα στην αποσυμπίεση Τώρα περιμένω στεγανή και από Δευτέρα θα ξέρω τι παίζει Απλά μήπως πάρω καμιά γνώμη και πάω πιο έτοιμος
Και αν εκεί που είσαι στον βυθό μια από τις λαμαρίνες που κόβουν σαν ξυράφι κόψουν την στεγανή σου τι γίνεται ? πως ανεβαίνεις πάνω ?

Μήπως είναι μικρότερες οι πιθανότητες να σκυστούν και η στεγανή και το BCD/wing στην ίδια βουτιά ?

Αφού ασχολείσε με commercial diving καλό για την ασφαλειά σου είναι να διαβάσεις το παρακάτω manual

https://www.usbr.gov/ssle/safety/DivingManual.pdf

Οπου για τον έλενχο πλευστότητας λέει τα παρακάτω

10-2.4 Buoyancy Control
Helmets or masks connected directly to the dry suit or other buoyancy-changing
equipment shall be equipped with an exhaust valve, a dry suit, or other buoyancy
changing equipment not directly connected to the helmet or mask shall be
equipped with an exhaust valve. See Dry Suits for maintenance.

Η αλήθεια είναι ότι δεν αναφέρει αναγκαιότητα για δεύτερο ρυθμιστή πλευστότητας εκτός της στεγανής αλλά τονίζει οτι η στεγανή δεν πρέπει να πέρνει αέρα από την ίδια παροχή με το σκάφαντρο ή τι μάσκα, κινέζικα πράγματα για εμάς της αναψυχής.

Εγώ προσωπικά ούτε στην μπανιέρα μου δεν θα βούταγα με σαμάρι

Πάντως ρίξε μια καλή ματιά στο παραπάνω όπως και σε άλλα που είναι δημοσιευμένα στο internet.

Και πάντα πρώτη η ασφάλεια

__________________
Eat. Sleep. Dive.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-18, 09:19
Το avatar του χρήστη KostasH2O
KostasH2O KostasH2O is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2017
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Θα βγάλω όσο νερό μπορώ με τον τρόπο που βγάζεις τον αέρα από την στολή στην στεριά από τον λαιμό
Θα μονώσω το σημείο με δύο λαστιχόσχοινα
Αν έχει πάει και στα χέρια νερό, ανοίγοντας την σιλικόνη κρατώντας το χέρι ψηλά ή πιέζοντας το στο σώμα μας
Σε ακραία περίπτωση που δεν ευδοκιμούν τα παραπάνω σχίζεις την στολή στο πόδι για να φύγει το νερό με πεδιλιές όπως ανεβαίνεις ή την βγάζεις
Θα πατήσω φανό να μου στείλουν σχοινί για να με τραβήξουν ή θα τραβήξω τον σωλήνα ν' ανέβω
Έτσι το έχω στο νου μου

Εγώ που δεν έχω βουτήξει αλλιώς εκτός από σαμάρι, εδώ και 23 χρόνια

Θα μου πείτε, πάρε το είναι πιο απλά τα πράγματα αν το έχεις
Σωστά από μια πλευρά
Από την άλλη αρχίζουμε να φορτώνουμε Βάλε και μια μπουκάλα 7αρα στην πλάτη να παίρνει αέρα η στολή, έναν ρυθμιστή στην μπουκάλα για εφεδρικό μην σκάσει κανένα μαρκούτσι ή τα παίξει ο ρυθμιστής ο κύριος και γίνεσαι αστροναύτης χωρίς να το καταλάβεις Δυσκίνητος και μη αποδοτικώς στην δουλειά Γεμίζεις ανασφάλεια το μυαλό πάει στο ατύχημα κάθε φορά που τα φοράς όλα αυτά, άντε δούλεψε
__________________
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-18, 10:02
Το avatar του χρήστη seAbyss
seAbyss seAbyss is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 94
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Μα άμα ανοίξεις το στεγανωτικό μέρος του λαιμού υποβρυχίως δεν θα βγάλεις νερό αλλά θα πάρεις , ή εκτός αν κατάλαβα εγώ λάθος.
Και αν μπάζεις νερό από σκίσιμο πως θα το απομονώσεις με λαστιχόσχοινο;
Επίσης άμα σκίσεις εσκεμμένα την στολή όπως λες και πάλι θα μπάζεις νερό αντί να βγάζεις (πέρα του γεγονότος ότι θα κατέστρεψες μία αγορά αρκετών χρημάτων χωρίς αποτέλεσμα όπως επίσης μπορεί να τραυματιστείς χειροτερεύοντας περισσότερο την κατάσταση.....).
Και τι εννοεις να βγάλεις την στολή; Υποβρυχίως;
Ίσως θα έπρεπε πρώτα, πριν γίνει η οποιαδήποτε βουτιά, να γίνει μία εκπαίδευση στον τρόπο χρήσης στεγανής.
Βέβαια η γνώμη που έχω είναι στα πλαίσια εκπαίδευσης ως δύτη αναψυχής και όχι ως commercial diver. Φιλικά πάντα
__________________
If you fail to prepare, prepare to fail

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seAbyss : 05-01-18 στις 13:18.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-18, 11:16
Το avatar του χρήστη KostasH2O
KostasH2O KostasH2O is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2017
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Στεγανή στολή και ρυθμιστής πλευστότητας

Όχι αν μαζέψεις το σώμα σου, χέρια πόδια στο στήθος Θα ανέβει το νερό στο λαιμό και τότε ανοίγεις λίγο την σιλικόνη και εκτονώνετε η πίεση που ασκείς προς τα έξω

Αν π.χ σκιστεί στο γόνατο Βάζεις ένα λάστιχο πάνω και ένα κάτω από το σκίσιμο τα σφίγγεις και τέλος το νερό, μένει λίγο στο χώρο ανάμεσα στα λάστιχα
και στον κορμό να σκιστεί το ίδιο κάνεις

Μια δύσκολη περίπτωση, βάζει νερό από την σιλικόνη του λαιμού Βάζεις λάστιχο κάτω από τις μασχάλες ή κάτω από το στήθος

Το να γεμίσει νερό η στεγανή πρέπει να μην έχεις κλείσει το φερμουάρ να μην έχεις τις σιλικόνες στην θέση τους Αυτά τα καταλαβαίνεις στην επιφάνεια Για να γεμίσει στον βυθό πρέπει να σε πιάσει πανικός και να μην έχεις καταδυτική εμπειρία, ώρες βυθού Με ένα σκίσιμο ή μπάσιμο νερού από σιλικόνη δεν γεμίζει Μόνο να κρατήσεις το σημείο με το χέρι σου έχεις φτάσει στην πρώτη σου στάση για αποσυμπίεση σε 1,5-2 λεπτά Πόσο να βάλει, ένα ποτήρι νερό ;

Ε νοώ να την βγάλεις απλά

Δεν θα μπάσει νερό Τα πράγματα είναι απλά άμα την σκίσεις στο πόδι χαμηλά και εσύ κατευθύνεσε , κολυμπάς προς τα πάνω θ΄αδειάζει η στολή από νερό όσο κίνησε

Εγώ πιστεύω ότι στην επαγγελματική κατάδυση (είμαι πάντα μόνος μέσα στο νερό) αν δεν αισθάνεσαι σαν να βρίσκεσαι στον καναπέ του σπιτιού σου, πρέπει να κάθεσαι στον καναπέ σου όχι να καταδύεσαι Η κρίση σου επηρεάζεται από το άζωτο που είσαι φορτωμένος και χρεωμένος κάποιες φορές από προηγούμενες βουτιές Πρέπει να συνηθίσει ο οργανισμός να είναι ανεχτικός για να αντεπεξέλθει και το μυαλό
__________________
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasH2O : 05-01-18 στις 11:24.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.