Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-08-12, 16:01
Το avatar του χρήστη tobiastor
tobiastor tobiastor is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2012
Περιοχή: Αθήνα - Κέντρο
Μηνύματα: 47
Στολή Κατάδυσης?

Καλησπέρα,

σιγά σιγά και εγώ σαν παιδί λέω να αρχίσω να μαζεύω τον εξοπλισμό μου έτσι ώστε να μη χρειάζεται να τα νοικιάζω όλα πλέον. Επειδή αυτή την περίοδο που διανύουμε η λέξη χρήμα είναι λίγο πολυτέλεια το μυαλό αρχίζει να ψάχνει να βρει όσο το δυνατόν πιο οικονομικές αλλά και ταυτόχρονα ασφαλείς λύσεις. Προχωράω στο ψητό.

Εδώ και 4-5 χρόνια ασχολούμαι με ελεύθερη κατάδυση και περιστασιακά με υ/ψ. Όταν είχα πρωτοξεκινήσει είχα αγοράσει μια απλή στολή κατάδυσης. Τα χρόνια πέρασαν και απέκτησα και άλλες πιο εξελιγμένες στολές. Η παλιά όμως παρέμεινε στην ντουλάπα μέχρι σήμερα που την θυμήθηκε το μυαλό μου

Ερώτηση λοιπόν: Κάνει η στολή ελ. κατάδυσης για αυτόνομη? Λίγο που έψαχνα στον γουγλη άλλοι λέγαν ναι άλλοι όχι. Ξεκαθαρίζω λοιπόν λεπτομέρειες για την στολή:
Είναι φόδρα - φόδρα 5 mm και αποτελείται από παντελόνι long john και σακάκι με φερμουάρ. Είναι επωνυμίας freedive (καρτελιάς). Απλά αναφέρω για να έχετε μια καλύτερη εικόνα.

Είναι λοιπόν επαρκής σαν στολή? Και αν ναι, για το πάχος της θεωρείτε πως φοριέται all season ή μόνο χειμώνα? Θετικά/αρνητικά που μπορεί να έχει?

Όπως καταλαβαίνετε έχω ήδη εξασφαλισμένη μάσκα και αναπνευστήρα (αν και η μάσκα είναι μικρού όγκου). Μακάρι να είχα και βατραχοπέδιλα αλλά δυστυχώς θεωρώ πως είναι πολύ μαλακά για αυτόνομη και με το βάρος του εξοπλισμού θα πηγαίνω σαν χελώνα στην ξηρά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-08-12, 18:09
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Στολή Κατάδυσης?

μια χαρα θα ειναι η στολη απλα προσωπικα το χειμωνα βαζω αρκετα πιο χοντρη στολη για να αντεχω!
Οποτε ισως το χειμωνα να χρειαστείς ενα πιο χοντρο σακακι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-08-12, 21:32
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Στολή Κατάδυσης?

Οι -καλές- στολές που προορίζονται για αυτόνομη κατάδυση εμπεριέχουν πολλή περισσότερη «τεχνολογία» απ' ότι οι στολές της ελεύθερης. Κι αυτό για τον απλό λόγο ότι στην ελεύθερη περνάς αρκετό χρόνο στην επιφάνεια, με διαστήματα βυθού, πράγμα που σημαίνει -γενικά- υψηλότερες θερμοκρασίες νερού, χωρίς θερμοκλινή, μικρότερες απαιτήσεις από την στεγανότητα της στολής κλπ.
Στην αυτόνομη κατάδυση βρίσκεσαι όλη την ώρα εντός του νερού, πράγμα που σημαίνει απώλεια θερμότητας από το σώμα με ταχύτερο ρυθμό. Επιπλέον, βρίσκεσαι περισσοτερη ώρα σε βάθος, που σημαίνει ότι εκτίθεσαι σε χαμηλότερες θερμοκρασίες για περισσότερη ώρα (όταν λέω «βάθος», δεν εννοώ απαραίτητα 50 μέτρα. Και στα 10 μέτρα να καταδυθείς, σίγουρα το νερό εκεί θα είναι 2-3 βαθμούς πιο κρύο από την επιφάνεια, ακόμη και αν δεν συναντήσεις θερμοκλινές).

Όλα αυτά σου τα λέω για να καταλήξω στο εξής: ναι μεν με την στολή της ελεύθερης θα μπορείς να καταδύεσαι (δεν θα σε περιορίσει κάτι σε αυτό) αλλά είναι σίγουρο ότι θα κρυώνεις περισσότερο από μια στολή αυτόνομης. Το πάχος του νεοπρέν και η φόδρα, από μόνα τους δεν λένε τίποτα: υπάρχουν 5άρες στολές που κάνουν 100€ και 5άρες που κάνουν... 400€! Άλλοι αγοράζουν 5άρες για φθινοπωρινές βουτιές, με την δική μου 5άρα (waterproof W2) έχω βουτήξει χειμώνα με θερμοκρασία νερού στους 14 βαθμούς και αισθάνθηκα να κυρώνω μετά τα 35'....

Να θυμάσαι πως -δυστυχώς- ότι πληρώσεις παίρνεις...... Αν θες να βουτάς όλο το χρόνο θα χρειαστείς οπωσδήποτε μια καλή 5άρα κι ένα μονοσόρτ (για το καλοκαίρι), αν βουτάς περισσότερο τους ζεστούς μήνες, μια φθηνή 5άρα αρκεί.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-12, 15:27
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Στολή Κατάδυσης?

__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-12, 19:39
Το avatar του χρήστη tobiastor
tobiastor tobiastor is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2012
Περιοχή: Αθήνα - Κέντρο
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Στολή Κατάδυσης?

Έχεις ένα δίκιο digibill αλλά για παράδειγμα οι ψαροντουφεκάδες κάθονται μέχρι και 4-5 ώρες στο νερό με τη στολή τους.Δεν κάθονται 4 ώρες στα 20 μέτρα όντως αλλά νομιζώ πως κάτι βασικό θα προσφέρει. Εγώ με τη συγκεκριμένη στολή που λέω είχα βουτήξει μέσα απρίλη που η θάλασσα ήταν πάγος και είχα κάτσει 2 ώρες στο νερό.
Επειδή έτσι κι αλλιώς αυτή την περίοδο δεν μπορώ να διαθέσω λεφτά για στολή, πιθανότατα μέσα στο σεπτέμβρη θα τη δοκιμάσω σε κάποια βουτιά να σας πω εντυπώσεις αν και το νερό είναι ζεστό αυτή την περίοδο οπότε δεν αποκλείεται να με ζεσταίνει κιόλας αρκετά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-12, 10:04
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Απάντηση: Στολή Κατάδυσης?

Μπορείς να ξεκινήσεις με την στολή σου όσο είναι ακόμα ζεστά τα νερά και βλέπεις πως τα πας/ει. Με τα χρόνια επίσης το νεοπρέν θα έχει σκληρύνει και θα έχει χάσει την θερμοικανότητα του.

Ερωτήσεις που διαχωρίζουν αρκετά τις ελευθερες απο τις αυτόνομες στολές.

1. Κουκούλα
2. Ξυρισμένη;
3. Ενίσχυση στα γόνατα και κάποιες στους ώμους; (Για τριβή με βράχους και jacket αντίστοιχα)

Εσυ και η τσέπη αποφασίζουν οποτε δοκιμάζεις και βλέπεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-12, 11:45
st_papadam st_papadam is offline
 
Εγγραφή: 02-11-2012
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Στολή Κατάδυσης?

Φίλε tobiastor, καθότι και εγώ και της ελεύθερης και της αυτόνομης για αρκετά χρόνια, πιστεύω σύμφωνα με την εμπειρία μου ότι η στολή που λες επαρκεί και για χειμώνα. Γιατί αν όπως λες οτι η στολή είναι 5mm, αν το long-john είναι όλο 5αρι (και όχι μονο τα πόδια) τότε έχεις 10mm στο πάνω μέρος του σώματος όπου και χρειάζεσαι να είσαι πιο ζεστός. Πάχος πολύ ικανοποιητικό!!!
Τώρα βέβαια, παίζουν και άλλα κριτήρια. Το πόσο καλοσυντηρημένη έχεις τη στολή, το πόσο κρυουλιάρης είσαι, το κατά πόσο είσαι κομμάτια-fitness, έχεις παραμελήσει τον εαυτό σου ή είσαι κάτι ενδιάμεσο (όπως εγώ). Το λέω αυτό γιατί φίλος μου που είναι "φέτες" κρυώνει πολύ πιο γρήγορα απ'ότι εγώ. Βλέπετε τι κάνει το λιπάκι!!!
Εγώ συγκεκριμένα είμαι όλο το χρόνο με 5αρα μακριά και το χειμώνα βάζω και το 3αρι γιλεκάκι-κουκούλα από μέσα και είμαι σχετικά άνετος (Μιλάω ακόμα και για φλεβάρη - μάρτη που είναι τα κρύα κρύα νερά). Τώρα αν νομίζεις ότι κρυώνεις ακόμα και έχεις και κανένα μονοσορτ, βάλτο και αυτό

Όπως και να έχει να προσέχεις τον εαυτό σου, γιατί όταν μιας πιάνει το κρύωμα, τότε μένουμε και για κάμποσο καιρό από τη θάλασσα

Φιλικά Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-12, 18:30
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba ziaba is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2012
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Στολή Κατάδυσης?

μια καινουρια 5αρα ή παλια 7αρα απλες ειναι οκ μεχρι 16-18 βαθμους αναλογα τ βαθος κ ωρες, απο κει κ κατω προσωπικα φοραω στεγανη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.