Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-09, 07:09
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
DIR rec diving video…

Ξετρύπωσα ένα video, για όσους ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν μια διαφορετική προσέγγιση στις καταδύσεις αναψυχής. Έτσι και αλλoιώς, η συντριπτική πλεοψηφία των δυτών δεν ασχολείται με διπλές, τριπλές ή πολλαπλές μπουκάλες, «extreme» καταστάσεις και κοψομεσιάσματα (και καλά κάνει).

Δείτε λοιπόν ένα video από το 1999 το οποίο παρουσιάζει ορισμένες βασικές αρχές και ένα τρόπο σκέψης που μπορεί να αλλάξει το πως αντιμετωπίζετε τις καταδύσεις αναψυχής.

Streaming από το Vimeo και 900Μb wmv file στο Desktop σας. Αν έχετε όρεξη μετά, γράψτε τις εντυπώσεις σας στο thread.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-09, 09:40
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: DIR rec diving video…

Ενδιαφέρον! Ευχαριστούμε
Μου αρέσει η προσέγγιση "το απλούστερο είναι ασφαλέστερο". Απ’ την άλλη όμως, είμαι σίγουρος ότι αυτό κάνω, ούτως ή άλλως.

Εν ολίγοις δεν ψήνομαι ότι "το κάνω λάθος". Π.χ. δεν θέλω με τίποτα 10 δεύτερα για να δώσω αέρα στο ζευγάρι μου – ζητήστε μου και θα δείτε!

Κατά τη γνώμη μου, η πιο ενδιαφέρουσα ιδέα είναι ότι αν κάνεις διαφορετικά είδη καταδύσεων, κάνε τα όλα με τον ίδιο τρόπο. Αυτό είναι κάτι που θα έπαιρνα πολύ σοβαρά υπ’ όψιν.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-09, 21:08
ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
 
Εγγραφή: 16-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 216
Απάντηση: DIR rec diving video…

Έχω να καταγγείλω
ότι στο δεξί του πόδι στο 17 λεπτό ....
υπάρχει ένα stage ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΟΟΟΟΟΟ.......


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΘΩΚΤΑΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ : 04-03-09 στις 21:14.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-09, 23:54
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: DIR rec diving video…

Έχω επίσης να καταγγείλω ότι 19ο λεπτο βγάζει την ζώνη βαρών και την κρατάει από την πόρπη! Πάλι καλά που δεν έφυγε το βάρος (και τι βάρος) στο να του πέσει στο πόδι. Γενικά δεν με έπεισε ότι με αυτό το πράγμα και την ζώνη από κάτω του θα μπορέσω να δώσω άμεσα θετική πλευστότητα. Έχω δοκιμάσει να βγάλω jacket με αυτό τον τρόπο (από άλλον) και δυσκολεύτικα. Βάζω στην θέση μου έναν δύτη-δύτρια ακόμα πιο μικροκαμωμένο και απορώ πως θα το κάνει (γρήγορα εννοούμε έτσι; ) Και μετά σου λέει the simpler the better.

Επίσης δεν πιστευα ότι είναι standard και ο τύπος του φακού. Εχω ξεβιδώσει καταλάθος άπειρες φορες το mag που έχω στα κλειδιά μου. Τι θα με εμποδίσει να το κάνω και σε αυτόν;

To άλλο με το σου δίνω τον δικό μου ρυθμιστή και εγώ θα πάρω το backup πάλι δεν μου αρέσει (το συζητήσαμε ξανά). Δεν το βρίσκω simpler από το να αρπάξει το χταπόδι και να κάτσει σαν καλό παιδί. Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι αν είχαν τρόπο στην τεχνική κατάδυση να αποφύγουν αυτό το ένα ακόμα βήμα θα το έκαναν. Από την άλλη δεν είναι και επικίνδυνο οποτε όποιον βολεύει ας δίνει ετσι. Μου την δίνει όμως όταν προσπαθούν να με πείσουν ότι το χταπόδι μου είναι επικίνδυνο

Έχει πολλές ωραίες λύσεις το setup που είδαμε, απλά προσπαθεί να φτιάξει ένα κάτι που κάνει όλες τις δουλειές και αυτό είναι (για μένα) ουτοπία. Κατ'αρχήν προσπαθεί να πείσει ότι όλα τα άλλα είναι επικίνδυνα και αυτό είναι foul. Κατά τα άλλα έχει ενδιαφέροντα πράγματα και μου αρέσει η ιδέα ο εξοπλισμός να μπορεί να "χτίζεται" και να μην αναγκάζεσαι να ξεκινάς από την αρχή και σε εξοπλισμό αλλά και σε μάθηση-εξοικείωση. Εκ των πραγμάτων όμως πάντα θα υπάρχει και μια άλλη επίσης καλή λύση που δεν μπορεις να την αφορίζεις.

Μου άρεσε πολύ το video. Thanks GKAM
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-09, 01:53
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: DIR rec diving video…

Παράθεση:
Μου την δίνει όμως όταν προσπαθούν να με πείσουν ότι το χταπόδι μου είναι επικίνδυνο
Νεοκλη δεν προσπαθεί κανένας να σε πείσει να αλλάξεις το 2μετρο χταπόδι σου και ούτε προσπαθεί κάποιος να σε κάνει dir,mir κτλ…
Όπως έχεις καταλάβει αυτοί οι οργανισμοί που πουλανε με αυτό το τρόπο κατάδυση δεν είναι καθόλου εμπορικοί και δεν ενδιαφέρονται να σε πιάσουν πελατακι.
Αντιθέτως μπορούν άνετα αν δεν τηρείς τις προδιαγραφές να σε κόψουν και να πληρώσεις δυο φόρες το σχολειό διότι δεν είσαι μέσα σαν τα στάνταρτ που ζητανε για να σε κανουν πελαταρα!!

Την ιδία συζήτηση έχω τελευταία με πολύ κόσμο αλλά στο τέλος το να μιλάς για dir δεν είναι αποδεκτό…οι διαφορές μας λύνονται κάτω από το νερό και όταν κληθούμε να διαχειριστούμε καταστάσεις τότε όλα είναι πιο ωραία και ευδιάκριτα..…
Για μενα στο technical πλέον είναι μονόδρομος…..τώρα στο rec δεν βλέπω και πολύ προκοπή…θέλουν πολύ δουλεία και αλλαγές, εξοπλισμός και εκπαιδευτές!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-09, 02:02
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: DIR rec diving video…

Πέσε για ύπνο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 05-03-09 στις 02:05.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-09, 08:04
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: DIR rec diving video…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μυλωνάκης Κων/νος Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεοκλη δεν προσπαθεί κανένας να σε πείσει να αλλάξεις το 2μετρο χταπόδι σου και ούτε προσπαθεί κάποιος να σε κάνει dir,mir κτλ…
Όπως έχεις καταλάβει αυτοί οι οργανισμοί που πουλανε με αυτό το τρόπο κατάδυση δεν είναι καθόλου εμπορικοί και δεν ενδιαφέρονται να σε πιάσουν πελατακι.
Αντιθέτως μπορούν άνετα αν δεν τηρείς τις προδιαγραφές να σε κόψουν και να πληρώσεις δυο φόρες το σχολειό διότι δεν είσαι μέσα σαν τα στάνταρτ που ζητανε για να σε κανουν πελαταρα!!

Την ιδία συζήτηση έχω τελευταία με πολύ κόσμο αλλά στο τέλος το να μιλάς για dir δεν είναι αποδεκτό…οι διαφορές μας λύνονται κάτω από το νερό και όταν κληθούμε να διαχειριστούμε καταστάσεις τότε όλα είναι πιο ωραία και ευδιάκριτα..…
Για μενα στο technical πλέον είναι μονόδρομος…..τώρα στο rec δεν βλέπω και πολύ προκοπή…θέλουν πολύ δουλεία και αλλαγές, εξοπλισμός και εκπαιδευτές!!!
Το "ελιτίστικο" marketing είναι καμιά φορά πιο πετυχημένο και πιο κερδοφόρο από το mass marketing ειδικά όταν έχεις λίγους διαθέσιμους πόρους. Γι αυτό και το περιορίζουν σε λίγους εκπαιδευτές. Κι αυτοί σίγουρα δεν προσπαθούν για να σώσουν τον κόσμο με δωρεάν παροχές.
Και δε νομίζω να χρειάζεται τόση αυστηρότητα στην εκπαίδευση για να κάνεις μια απλή βουτιά. Λίγο μυαλό θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-09, 09:31
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: DIR rec diving video…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μυλωνάκης Κων/νος Εμφάνιση μηνυμάτων
...
…..τώρα στο rec δεν βλέπω και πολύ προκοπή…θέλουν πολύ δουλεία και αλλαγές, εξοπλισμός και εκπαιδευτές!!!
Δηλαδή Κώστα ??
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.