Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Καταδυτική ιατρική
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Γιατροί δεν είμαστε, αλλά ορισμένα θέματα τα συζητάμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-12-07, 14:33
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καρδιολογικά προβλήματα και καταδύσεις

Σ'ευχαριστώ για τα λινκς αν και το υπόβαθρό μου με περιόρισε στα Abstracts....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά το PFO είναι πολύ σημαντικό για τις καταδύσεις SCUBA,
Αυτό έχει επισημανθεί πολλές φορές μέσα από τα καταδυτικά φόρα, όμως δεν ξέρω τι τελικά βγαίνει προς τα έξω.
Όταν ξεκινούσα εγώ τις καταδύσεις, κανείς δε με υποχρέωσε να ψάξω για ένα ενδεχόμενο PFO. Ήθελες μια απλή βεβαίωση καρδιολόγου, ο οποίος ουδεμία σχέση είχε με το άθλημα και προφανώς δεν έψαχνε επί τούτου.
Δεδομένου ότι το ποσοστό ατόμων με PFO φαίνεται να είναι αρκετά υψηλό, αναρωτιέμαι τι γίνεται τώρα. Ζητάνε οι καταδυτικοί οργανισμοί ή τα καταδυτικά κέντρα εξέταση για PFO ή έγκειται ακόμα στην καλή θέληση και την επιφοίτηση του κάθε υποψήφιου δύτη να το ψάξει; Κι αν τη ζητάνε, πώς αντιμετωπίζουν έναν υποψήφιο δύτη με PFO; Θέτουν περιορισμούς στα βάθη και τους χρόνους του ή θεωρούν καλύτερο να μην καταδύεται καθόλου;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-07, 00:21
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Καρδιολογικά προβλήματα και καταδύσεις

Κοίτα στο site της DAN και στο pubmed.com και ίσως βρεις τις απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-05-08, 23:50
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: Καρδιολογικά προβλήματα και καταδύσεις

Γνωριζει κανεις τι γινεται σε περιπτωση που καποιος εχει Προπτωση Μιτροεiδους Βαδβιδας στην καρδια.

Αν οχι μπορει καποιος που ειναι μελος στην DAN να ρωτησει και να μας δωσει την απαντηση

Θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα καθως με ενδιαφερει αμεσα.

Ευχαριστω εκ των προτερων
Δημητρης



p.s Ο αγλικος ορος ειναι mitral valve proptosis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris : 05-05-08 στις 00:08.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-05-08, 10:38
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Καρδιολογικά προβλήματα και καταδύσεις

Ο αγγλικός όρος που χρησιμοποιείται πιο συχνά είναι mitral valve prolapse. Είναι συχνή πάθηση, συχνά τυχαιο εύρημα σε υπέρηχο καρδιας ή σε καρδιολογική εξέταση, όπου ο καρδιολόγος υποψιάζεται την πάθηση από κάποια χαρακτηρηστικά ευρήματα κατά την ακρόαση της καρδιάς (κλικς). Η "στήριξη" της βαλβίδας είναι χαλαρή λόγω εκφύλισης και προπίπτει μέσα στον αριστερό κόλπο κατα τη συστολή της αριστερής κοιλίας. Μπορεί να ειναι "στεγανή", ή μπορει και συχνα συνοδεύεται από μικρού βαθμού ανεπάρκεια, δηλαδή μικρή ποσοτητα αίματος παλινδρομεί στον αριστερό κόλπο αντί να προωθηθεί στην περιφέρεια. Μπορεί να είναι μεμονωμένη (συνηθέστερα) αλλά και να συνδιάζεται με άλλες καρδιαγγειακές ανωμαλίες. Μπορεί και να εμφανιστεί σε πολλά μέλη μιας οικογένειας.
Η πρόπτωση μιτροειδούς δημιουργεί κάποιες τοπικές αιμοδυναμικές διαταραχές και έχει συσχετιστεί με αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια. Παρόλα αυτά και αν δεν υπάρχει σημαντική ανεπάρκεια οι καρδιολογοι δε συνιστούν περιορισμό στην αεροβική άσκηση, αντίθετα συνιστούν την αποφυγή άρσης βαρών.
Ένα επιπλέον στοιχείο είναι το λεγόμενο σύνδρομο πρόπτωσης μιτροειδούς με κρίσεις ταχυκαρδίας, αρρυθμίες και αισθήματος πανικού που υπάρχει σε κάποιους ασθενείς.
Από όσο γνωρίζω σε περίπτωση που δεν υπάρχουν σοβαρές αιμοδυναμικές διαταραχές, άλλες βαλβιδοπάθειες ή στοιχεία του συνδρόμου που ανέφερα πιο πάνω, η κατάδυση επιτρεπεται.
Πολύ σημαντικό και άσχετο με την κατάδυση η προφυλακτική λήψη αντιβίωσης ακόμα και για μικροεπεμβάσεις (π.χ. οδοντιατρικές).
http://www.diversalertnetwork.org/me...p?articleid=11

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eye love scuba : 08-07-08 στις 15:25.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-05-08, 13:34
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Καρδιολογικά προβλήματα και καταδύσεις

Η πρωην συζυγος μου και συνδυτρια ειχε το συγκεκριμενο προβλημα και απο την επικοινωνια μου με την DAN προεκυψε οτι δεν συντρεχει λογος ανησυχιας γαι τις καταδυτικες δραστηριοτητες στα πλαισια της καταδυσης αναψυχης, αρκει να κουβαλουσα εγω τον καταδυτικο εξοπλισμο ωστε να αποφευχθει η αρση βαρων (οπως σωστα λεει και ο Γιωργος)....εξαλλου το να μενεις σε ικανη αποσταση απο τα ορια βαθους χρονου ειναι μια τακτικη που σε προφυλασει γενικοτερα....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-05-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καρδιολογικά προβλήματα και καταδύσεις

Συγχωρήστε μου την έλλειψη εξειδικευμένης γνώσης αλλά αν μιλάμε για το γνωστό "φύσημα", τότε τυγχάνω κι εγώ περήφανη κάτοχος...

Έχω εξεταστεί επι τούτου από καταδυτικό γιατρό, ο οποίος με καθησύχασε αναφέροντάς μου ότι πρόκειται για ένα θεματάκι που απασχολεί ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού (ίσως και μεγαλύτερο του 30% αν τα θυμάμαι καλά) κι ότι δεν είναι σε καμια περίπτωση απαγορευτικό για καταδύσεις. Δεν με απέτρεψε καν από καταδύσεις αποσυμπίεσης (οι εξετάσεις μου άλλωστε αποσκοπούσαν στην άδεια μαθητευόμενου επαγγελματία). Τα μόνα που μου συνέστησε ήταν να μην κουβαλάω πολλά βάρη () και οπωσδήποτε την ενημέρωση του όποιου αναισθησιολόγου για προληπτική χρήση αντιβίωσης πριν από χειρουργική επέμβαση -όπως μας είπε και ο Δρ.ELS.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-08, 16:49
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Καρδιολογικά προβλήματα και καταδύσεις

Το φύσημα είναι ακροαστικό εύρημα. Υπάρχει σε πολλές καταστάσεις. Εαν υπάρχει στην πρόπτωση μιτροείδους είναι όταν αυτή συνοδεύεται με κάποια ανεπάρκεια (συχνό). Γενικά κάποιο φυσηματάκι ανευρίσκεται σε πολύ κόσμο για διάφορες αιτίες, πολύ συχνά τυχαία, αλλά αυτό δεν τον αποκλείει από την κατάδυση. Σημασία έχει η υποκείμενη αιτία και φυσικά η γνώμη του ειδικού.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-05-08, 14:03
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: Καρδιολογικά προβλήματα και καταδύσεις

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Αντε να δουμε αν θα βγαλω ακρη ποτε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:43.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.