Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Καταδυτική ιατρική
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Γιατροί δεν είμαστε, αλλά ορισμένα θέματα τα συζητάμε

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Έχετε κάνει εξετάσεις για PFO;
Έχω κάνει 4 9,76%
Δεν έχω κάνει 37 90,24%
Ψήφισαν: 41. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-01-08, 13:46
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: PFO, πόσοι από εμάς έχουμε κάνει εξετάσεις;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρη PFO και καταδυση δεν πανε μαζι ουτε για πλακα. Μια απο τις 5 φορες που χτυπηθηκα απο σιωπιλη νοσο ηταν σε καταδυση στα 7μ-10μ (εφτα με δεκα φραφω δεν ειναι λαθος)
Δημήτρη, πραγματικά δεν είχα την αίσθηση ότι τα πράγματα μπορεί να είναι τόσο σοβαρά.... Με αυτό το δεδομένο, άρχισε να μου φαίνεται και πάλι εξωφρενική η παράλειψη αυτών των εξετάσεων από υποψήφιους δύτες

Τελοσπάντων, ας δεχτουμε ότι τα υπάρχοντα δεδομένα δεν επαρκούν για γενικεύσεις.....

Δημήτρη, θα μπορούσες τουλάχιστον να μας περιγράψεις αναλυτικά τα συμπτώματα που σε οδήγησαν στο να το ψάξεις; Καλό είναι αν μη τι άλλο να τα έχουμε υπόψη μας....


(Σχετικά με τον ιστό γουρουνιού και τις γυναίκες, πολύ εντυπωσιάστηκα! Τελικά δεν τα ανεχόμαστε ποικιλοτρόπως αυτά τα γουρούνια!!)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-08, 14:59
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: PFO, πόσοι από εμάς έχουμε κάνει εξετάσεις;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη, πραγματικά δεν είχα την αίσθηση ότι τα πράγματα μπορεί να είναι τόσο σοβαρά.... Με αυτό το δεδομένο, άρχισε να μου φαίνεται και πάλι εξωφρενική η παράλειψη αυτών των εξετάσεων από υποψήφιους δύτες

Τελοσπάντων, ας δεχτουμε ότι τα υπάρχοντα δεδομένα δεν επαρκούν για γενικεύσεις.....
Μαρια θα διαφωνήσω

Δεν το θεωρω παραλειψη, ακομα και σε δυτες που ασχολουνται με τεχνικη καταδυση και μιλαμε κυριως για βαθιες καταδυσεις, καταδυσεις με υπερβαση-υποχρεωτικες στασεις...
η εξεταση δεν θεωρειται υποχρεωτικη ΑΛΛΑ προαιρετικη.
Τωρα αν καποιος θελει να την κανει ακομα και αν δεν εχει συμπτωματα για καλο του θα ειναι. Εχω διαβασει και περιπτωση δυτη οπου δεν ειχε κανενα συμπτωμα, την εκανε για προληπτικους λογους και βρεθηκε θετικος.

Εγω 8 στις 10 φορες ειχα πονοκεφαλο αμεσως μετα την βουτια αλλες φορες δυνατο και αλλες υποφερτο, συνηθως για 3-4 ωρες και ενιωθα εξαντληση.

Στις 5 φορες που την ακουσα για τα καλα ειχα τα παραπανω συν εμμετους, απωλεια ορασης και υπνηλια.

Δεν θα ψεχασω την πρωτη φορα το 2005 οπου μετα απο βουτια στα 38μ γυρνοντας με το αμαξι κοιμηθηκα στο τιμονι και ξυπνησα οταν το λαστιχο χτυπησε στο πεζοδρομιο, ανοιγοστας τα ματια μου ειδα ενα αυτοκινητο που ειχε σταματησει με alarm στα 10 μετρα

Επισης την βουτια τον Νοεμβριο του 2006 οπου ευτυχως ειχα την βοηθεια του Σπ. Μποζιονελου που κουβαλησε τον εξοπλισμο στο 2ο λιμανακι μαζι με τον φιλο Σακη (δεν θυμαμαι το επωνυμο) και μου χορηγησαν 50% οξυγονο που ειχαμε σε ενα μικρο stage.

Ο Σπυρος ηταν παρων και στην βουτια στα 7μ που καναμε τον Μαιο (νομιζω) θυμαμαι οτι μεταξυ οδηγησης και εμμετων εχανα την οραση μου, περασαν τουλαχιστων 15 ωρες μεχρι να ερθω σε φυσιολογικα επιπεδα.

Η τελευταια φορα ηταν και η τελευταια μου βουτια οπου ευτυχως υπηρχε ο αδελφος μου, στην συγκεκριμενη βουτια 32μ οπως και σε αυτην των 7μ ενιωσα την ενοχληση πριν βγω στην επιφανεια καπου στα 6μ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-08, 20:42
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: PFO, πόσοι από εμάς έχουμε κάνει εξετάσεις;

Dimitri,

όσα αναφέρεις ως περιστατικά είναι κανονική νόσος και όχι σιωπηλή. Και μάλιστα με νευρολογικά συμπτώματα (διαταραχές όρασης, έμμετοι κλπ), άρα τύπου 2, που θέλει θεραπεία σε θάλαμο. Σιωπηλή θα ήταν αν μετά την κατάδυση δεν αισθανόσουν τίποτα το παράξενο. Κάθε σύμπτωμα μετά από κατάδυση που δεν υπήρχε πριν καλό είναι να θεωρείται νόσος μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο από υπερβαρικό γιατρό. Έχουν γίνει μελέτες με μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου σε ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΥΣ δύτες χωρίς ποτέ κανένα σύμπτωμα και κάποιες από αυτές τις μελέτες έδειξαν αλλοιώσεις σε στατιστικά μεγαλύτερο αριθμό από μη δύτες. Αυτά θεωρήθηκαν έμφρακτα και αυτό είναι σιωπηλή νόσος. Πολλοί από αυτούς είχαν PFO.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-08, 22:37
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: PFO, πόσοι από εμάς έχουμε κάνει εξετάσεις;

Σημερα εκανα και εγω την εξεταση (ψηφισα κιολας )

Η διαδικασια ειναι οπως την περιγραφει ο Δημητρης Γκαλον.

Οντως ο πονος ειναι μεγαλος. Ακομα ποναει ο λαιμος μου και δεν ξερω ποσο θα κρατησει.

.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-07-08, 22:40
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: PFO, πόσοι από εμάς έχουμε κάνει εξετάσεις;

PFO Hole In The Heart Sealed Without Invasive Surgery


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-07-08, 12:00
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: PFO, πόσοι από εμάς έχουμε κάνει εξετάσεις;

Δεν ξερω ακριβως τι ειναι αυτο το ''PFO'' αλλα πριν αρχισω τα μαθηματα πηγα σε εναν φιλο παθολογο(ασχετος με το θεμα αλλα ενα check up δεν βλαπτει), μετα πηρα χαρτι απο καρδιολογο(οπου ολα πηγαιναν ρολοι) και τελος ακουσα και μια γνωμη απο εναν ωρυλα ο οποιος ηταν καποτε και συναδελφος αυτοδυτης.

Τι περιλαμβανει το PFO?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-07-08, 16:50
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: PFO, πόσοι από εμάς έχουμε κάνει εξετάσεις;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AMFIBIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω ακριβως τι ειναι αυτο το ''PFO'' αλλα πριν αρχισω τα μαθηματα πηγα σε εναν φιλο παθολογο(ασχετος με το θεμα αλλα ενα check up δεν βλαπτει), μετα πηρα χαρτι απο καρδιολογο(οπου ολα πηγαιναν ρολοι) και τελος ακουσα και μια γνωμη απο εναν ωρυλα ο οποιος ηταν καποτε και συναδελφος αυτοδυτης.

Τι περιλαμβανει το PFO?
http://www.diversalertnetwork.com/me....aspx?faqid=60
http://www.scuba-doc.com/pfo.htm


μία μικρή ιδέα του τι ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-07-08, 19:29
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: PFO, πόσοι από εμάς έχουμε κάνει εξετάσεις;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαρισω πολυ!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:14.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.