Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-04-12, 12:24
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theod Εμφάνιση μηνυμάτων
Την καλησπέρα μου σε όλη την καταδυτική κοινότητα, του πολύ όμορφου και χρήσιμου αυτού forum!
Θα ήθελα και 'γω και με τη σειρά μου (μιας και ο καιρός ανοίγει σιγά- σιγά και ετοιμάζομαι για τις πρώτες βουτιές του '12) να θέσω την εξής ερώτηση περί ετησίου ελέγχου στον εξοπλισμό μου:
1. πέρυσι προκειμένου να τον τσεκάρω πλήρωσα αρκετά λεφτά(?) σε καταδυτικό κέντρο, συγκεκριμένα 15€ για τζάκετ και 60€ για ρυθμιστή! Επειδή είμαι σχετικά νέος στο χώρο θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αν γενικώς ήταν καλά τα λεφτά και αν αξίζει να πάω και φέτος στον ίδιο!
2. σε περίπτωση που θεωρείτε πως πιάστηκα "κορόιδο" θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας για το που θα μπορούσα να απευθυνθώ φέτος! Επίσης καλό θα ήταν αναφέρετε τόσο το κατάστημα στο οποίο θα με παραπέμπατε (εντός Αττικής μιας και διαμένω στην αθήνα) όσο και τις τιμές που χρεώνει για έλεγχο ρυθμιστή και τζάκετ!

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων!
Σίγουρα θα διαβάσεις όλα αυτά που σου έγραψαν οι συνδύτες μας πιο πάνω, πολλές απόψεις και αρκετές επιλογές.

Εκείνο που θα ήθελα να σου προτείνω εγώ είναι, να φροντίσεις να μάθεις τη λειτουργία του εξοπλισμού σου.

Χωρίς αμφιβολία μετά από λίγο καιρό θα είσαι σε θέση να ξέρεις πότε ο εξοπλισμός σου χρειάζεται σέρβις ή όταν δώσεις τον
εξοπλισμό σου για σέρβις θα είσαι σε θέση να ελέγξεις αν το σέρβις έγινε σωστά και αν το κόστος κυμαίνεται σε λογικά επίπεδα.

Δεν είναι εύκολο πράγμα αυτό που σου προτείνω είναι όμως κατά την γνώμη μου αναγκαίο ώστε να βγεις από τέτοιου είδους
διλήμματα, υπάρχουν ευκαιρίες δες π.χ εδώ. και εδώ

Και πολλές άλλες παρουσιάσεις που γίνονται κατά διαστήματα στο Σύλλογό μας για την επιμόρφωση των μελών μας και όχι μόνο.

Χρόνια πολλά, Καλό Πάσχα.

__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-12, 13:48
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theod Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε billy και τα 2 είναι μάρκα scubapro!
Τι μοντέλο scubapro? Σίγουρα το κόστος είναι διαφορετικό για π.χ ΜK2, R290, Octopus απο MK25, S600, Octopus. Το κόστος για το πρώτο θα είναι πιό φθηνό απο το δεύτερο.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-04-12, 19:43
theod theod is offline
 
Εγγραφή: 14-03-2012
Μηνύματα: 12
Απάντηση: Ετήσιος έλεγχος εξοπλισμού..(?)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μοντέλο scubapro? Σίγουρα το κόστος είναι διαφορετικό για π.χ ΜK2, R290, Octopus απο MK25, S600, Octopus. Το κόστος για το πρώτο θα είναι πιό φθηνό απο το δεύτερο.
Χρόνια πολλά σε όλους/όλες και καλές αναδύσεις να έχουμε,
αφού ευχαριστήσω τους darisg, Jsub, Ναυτίλος και Χρηστος Ευθυμιου για τις πολύτιμες και πολύ χρήσιμες συμβουλές και απόψεις τους , να προσθέσω για τον χρήστη Manta ότι ο ρυθμιστής μου είναι scubapro MK25, το τζάκετ scubapro T-ONE και το χταπόδι scubapro C200. (να τονίσω ότι στο περσινό σέρβις ΔΕΝ συμπεριλαμβανόταν το "χταπόδι", η αγορά του έγινε μετά )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theod : 17-04-12 στις 20:01.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:22.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.